Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 28.05.2010, 23:02:01
costache marilena
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-luisa Vezi mesajul
ce-am facut?
pai, cum mai maria-luisa, Sfantul Trup si Scump Sangele Lui Hristos sunt simbolice? Tu te impartasesti cu un simbol, doar asa, simbolic ?
Tu mai si citesti din ce se scrie pe acest forum sau scrii numai?
Pai rad ereticii de tine!
Daca esti ortodoxa si esti membra unui forum crestin ortodox inseamna ca ai si un duhovnic. Du-te fuguta la el si-l intraba cum este Taina Euharistiei, cum este cu SfantulTrup si Scump Sangele Domnului.

Sau daca n-ai pe cine intreba citeste asta (postat de "timtimpui" pe un thread numit Epicleza) :

"HRISTOS A ÎNVIAT, la toți!!! Dragii mei, am citit și eu așa, să zic de curiozitate, să văd ce și cum gândește fiecare, unele idei sunt bune, însă sunt și destule care "lasă de dorit", în sensul că amestecă ortodoxia cu catolicismul, își spun părerile personale în loc să le lase pe cele ale Sf. Scripturi și ale Sf. Părinți, și tot așa...! Eu vă spun că taina prefacerii vinului și a pâinii în cadrul Sf. Liturghii în Însuși Sf. Trup și Sânge al Mântuitorului nostru Iisus Hristos, este TAINA TAINELOR ȘI MINUNEA MINUNILOR, și nu există o altă minune mai mare pe pământ decât aceasta până la sfârșitul veacurilor, cât timp va îngădui Bunul nostru Dumnezeu să se mai săvârșească Sf. și Dumnezeiasca Liturghie. Și că ceea ce se întâmplă în Sf. Altar când se prefac aceste materii în Dumnezeieștile Taine, nu trebuie să "iscodim" noi cu mintea noastră rațională NICIODATĂ, fiindcă din pricina limitării noastre în a cuprinde cele Dumnezeiești și tainice, nu vom putea NICIODATĂ înțelege rațional, și de aceea nu a îngăduit Dumnezeu să vedem noi carne și sânge în Sf. Potir, fiindcă nu se mai putea împărtăși nimeni, neputând a mânca cele ce avea să vadă acolo! Dar așa, fiind sub materia pâinii și a vinului, și știind că acolo este Însuși Domnul și Dumnezeul nostru Iisus Hristos, atunci ne putem împărtăși cu bucurie și cu nădejdea în viața veșnică, după cum ne spune și în Sf. Scriptură. De aceea trebuie cred, să nu încercăm uneori "să vedem ceea ce nu se vede, dar există"! Este ca și cum am încerca să vedem curentul electric care circulă prin fire...! Iar de ce se procedează așa la săvârșirea Epiclezei, spunând preotul mai întâi cuvintele "Luați, mâncați...", și celelalte, este o explicație f. concretă și detaliată în cartea "Explicarea Dumnezeieștii Liturghii", de Protoprezbiter Ștefanos Anagnostopoulos, de la pag. 332 până la pag. 348, deci e cam mult de scris, și este FOARTE BINE așa cum se procedează, fiindcă Sfinții Părinți și Sf. Sinoade nu au greșit NIMIC când au rânduit toate cum să se săvârșească în Biserică! Pe scurt, ar fi faptul că Mântuitorul este acolo de față, și El le lucrează pe toate, preotul doar având mâinile și gura "împrumutate" de la Domnul Hristos, și că ceea ce se petrece nu este o comemorare, și simbol, ci exact "Cina cea de Taină", și se petrece aievea..., și de aceea spune mai întâi "Luați, mâncați...", apoi Însuși Dumnezeu lucrează ceea ce urmează, adică invocarea Duhului Sfânt și prefacerea Sf. Taine! De aceea noi trebuie să le primim așa cum sunt rânduite și așezate, știind că ne ghidăm după un dreptar bun, și mergem pe calea cea dreaptă. Doamne ajută tuturor! (îmi cer iertare pt. intervenție, dar sunt în cunoștință de cauză, nu vă vorbesc de la mine)"
__________________
un păcătos
Reply With Quote
  #102  
Vechi 02.06.2010, 01:10:44
razvan_andrei's Avatar
razvan_andrei razvan_andrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 339
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-luisa Vezi mesajul
Doamne fereste de asa ceva, Andrei! Crezi ca oamenii care ajung in acest stadiu mai au vreun Dumnezeu?
Au fost cazuri in care oamenii mancau alti oameni. Ce-i drept erau morti. Insa ii mancau. In Arhipelagul Gulag se intampla asta. Intai isi mancau pantofii si apoi ce gaseau. Insa era destul de greu de gasit ceva de mancare la -50 de grade in lagarele de concentrare.

Last edited by razvan_andrei; 02.06.2010 at 01:14:29.
Reply With Quote
  #103  
Vechi 02.06.2010, 10:27:19
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Nu este o teorie despre cum a aparut viata, ci una despre originea vietii pe Pamant. Exista forme de viata care sunt in stare sa reziste la conditiile extreme din spatiu. Sau poate ne-au plantat extraterestri un prion sau un virus pe vreun bolovan spatial si l-au proiectat cu o prastie la fel de spatiala inspre noi. Toate mi se pare mai credibile decat Adam si Eva.
Pai cand ai fost educat o viata in spiritul "ateist-stiintific" e cam greu sa mai crezi altceva, chiar in ciuda evidentelor.
Reply With Quote
  #104  
Vechi 03.06.2010, 19:52:19
pwnureface
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pai cand ai fost educat o viata in spiritul "ateist-stiintific" e cam greu sa mai crezi altceva, chiar in ciuda evidentelor.
Defapt majoritatea ateilor au fost educati o viata in spiritul crestin.Si ce ironic ca daca in fraza ta in loc de ateist-stiintific pui crestin are de 10 ori mai mult sens.E cam greu sa mai crezi alceva cand esti educat in spiritul crestin in ciuda evidentelor din viata moderna si a bunului simt nu-i asa?:D
Reply With Quote
  #105  
Vechi 04.06.2010, 07:34:59
cocacoc cocacoc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.05.2010
Mesaje: 449
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pai cand ai fost educat o viata in spiritul "ateist-stiintific" e cam greu sa mai crezi altceva, chiar in ciuda evidentelor.
Pe mine ma ducea maicamea la biserica tot timpul cand eram mic, citeam biblia, biblia pentru copii, ma rugam inainte de culcare ( de fapt cred ca maicamea ma punea sa ma rog) , dar uite ca pana la urma sunt ateu cu ceva valente agnostice dar nu agnostic fata de vreun zeu .
Reply With Quote
  #106  
Vechi 04.06.2010, 21:25:09
arwein's Avatar
arwein arwein is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 582
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cocacoc Vezi mesajul
Pe mine ma ducea maicamea la biserica tot timpul cand eram mic, citeam biblia, biblia pentru copii, ma rugam inainte de culcare ( de fapt cred ca maicamea ma punea sa ma rog) , dar uite ca pana la urma sunt ateu cu ceva valente agnostice dar nu agnostic fata de vreun zeu .
Asta e subtila rau de tot: esti agnostic in general, nu fata de vreun zeu! Si "ceva valente agnostice?"Adica nu prea poti cunoaste vreun zeu anume?
Reply With Quote
  #107  
Vechi 04.06.2010, 22:56:31
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
Pai cand ai fost educat o viata in spiritul "ateist-stiintific" e cam greu sa mai crezi altceva, chiar in ciuda evidentelor.
Pai cand ai fost educat o viata in spiritul "crestin ortodox" e cam greu sa mai crezi altceva, chiar in ciuda evidentelor.
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
Reply With Quote
  #108  
Vechi 05.06.2010, 04:05:35
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Pai cand ai fost educat o viata in spiritul "crestin ortodox" e cam greu sa mai crezi altceva, chiar in ciuda evidentelor.
Evidentele fiind care? Ca lumea atee se indrepta cu optimism spre prapastie?
Nu, nu trebuie sa crezi asa ceva, este prea evident..

Oricum, de la un ateu ma asteptam la ceva mai mult decat o replica papagaliceasca.
Dar poate sunt prea optimist in privinta ateilor. Greseala mea.
Reply With Quote
  #109  
Vechi 05.06.2010, 04:08:04
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cocacoc Vezi mesajul
Pe mine ma ducea maicamea la biserica tot timpul cand eram mic, citeam biblia, biblia pentru copii, ma rugam inainte de culcare ( de fapt cred ca maicamea ma punea sa ma rog) , dar uite ca pana la urma sunt ateu cu ceva valente agnostice dar nu agnostic fata de vreun zeu .
Credinta crestina nu se rezuma la aceste aspecte.
Daca la tine a fost asa, sau ma rog, cu impresia asta ai ramas, nu e de mirare ca acum esti ateu.
Reply With Quote
  #110  
Vechi 05.06.2010, 04:10:29
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pwnureface Vezi mesajul
Defapt majoritatea ateilor au fost educati o viata in spiritul crestin.Si ce ironic ca daca in fraza ta in loc de ateist-stiintific pui crestin are de 10 ori mai mult sens.E cam greu sa mai crezi alceva cand esti educat in spiritul crestin in ciuda evidentelor din viata moderna si a bunului simt nu-i asa?:D
Majoritatea ateilor nu cred ca au habar ce e aia "educatie in spirit crestin".

In rest,aceeasi afirmatie ca mai sus, cand "bunul simt ateu" o sa-mi demonstreze ca printr-o combinatie de intamplari aleatoare poate sa rezulte o inteligenta comparabila macar cu a unei maimute, mai vorbim.

Pana atunci mergi si invata notiunea de "bun simt".
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum impacam viata duhovniceasca si viata lumeasca? sophia Biserica Ortodoxa Romana 40 28.12.2012 19:53:52
Viata mea Daiana Morala Crestina 6 29.10.2011 11:04:57
Viata duhovniceasca vs Viata sanatoasa razvan90 Generalitati 4 08.12.2010 23:54:23
Laborator thefaith Nunta 20 10.07.2009 00:32:16
cum e viata....... simi Generalitati 7 08.07.2008 21:34:17