Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.06.2010, 16:54:02
pol_AS_1 pol_AS_1 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.06.2010
Mesaje: 3
Exclamation Situatie penibila la biserica ortodoxa din lisabona

Nu am mai postat pe acest forum, subiecte si pareri legate de viata cotidiana de pe malurile "Tejului", si sincer, as fi preferat sa o fac, abordand un subiect mai constructiv si folositor comunitatii romanesti din Portucalia.

Dar, dupa cum suntem obisnuiti, viata din Lisabona nu se reduce doar la o poveste de succes visata intr-un crang de salcami. Succesele, problemele, incertitudinile, indoielile, planurile de viitor ajustate aproape zilnic, formeaza tabloul vietii relativ calme pe care o traim in Lisabona. Bucuriile fac si ele parte din acest tablou, si tot ce putem face e sa incercam sa le traim la maxim. De curand, sotia a nascut si putem sa afirmam ca traim cea mai mare bucurie de care am sperat vreodata sa avem parte, in acesta tara .

Evident ca, am facut deja toate planurile de viitor pana la 5 ani de acum inainte pentru bebelus. Batalie mare a fost pentru nume, pentru ca toti (bunici, bunice, unchi, matuse, suruori) au facut loby intens pentru a-si impune parerile. In final am preferat sa alegem un nume care sa se poata integra usor in mediul de viata lusitana. Deci cum este evident am decis sa ii punem 2 nume, unul de conotatie romaneasca, si al doilea de conotatie relativ portugheza.

Cum suntem ortodocsi, am mers, cum este si firesc la Biserica Ortodoxa din Lisabona pentru a vorbi cu domnul preot Marius Viorel Pop, ca sa ii faca molifta sotiei si sa marcam data pentru botez.

Cum stiam din auzite ca domnul preot este mai strict in ce priveste viata religioasa, am intrebat pe diacon (cred eu), preventiv, daca este posibil sa faca molifta sotiei acasa, si daca trebuie sa indeplinim anumite obligativitati sau conditii. Dinsul amabil mi-a raspuns ca nu este cazul si am marcat o zi pt molifta.

In ziua marcata, domnul preot Marius Viorel Pop, insotit de diacon (cred eu , pt ca nu il cunosc personal), au sunat la usa si i am poftit in casa.

Incepand din acest moment, episodul care urmeaza ce cuprinde atitudinile, modul de abordare a actului religios (pe care l am solicitat dansului), si modul in care am fost tratati, par a fi preluate dintr un film de propaganda comunista destinat unor creduli redusi mintal.
Domnul preot Maris Viorel Pop, a intrebat-o pe sotie ce nume are bebelusul, si cand a auzit ca are doua nume, a inceput o pledoarie legata de faptul ca in religia ordodoxa, nu se cuvine si chiar este un pacat ca un copil sa aiba doua nume (referindu-se aici si la problemele viitoare, relative, de integrare in societatea romaneasca, pe care le poate avea copilul, daca ar avea un nume de contatie portugheza ).
Elegant, am incercart sa ii explicam ca decizia noastra de a numi copilul cu doua nume, a fost strict luata cu scopul de a facilita viitorul copilului (in termeni de adapatare si integrare) in spatiul portughezo-romanesc.
Domnia sa a inceput sa ne explice cum sa schimbam certificatul de nastere portughez, ca este o treaba usoara, si mai ales ca daca am facut deja cererea de acordare a certificatului de nastere la Ambasada Romaniei, Sectia Consulara, el poate interveni si fara probleme poate schimba „cotoarele”. Si tot asa a tinut ideea aceasta cam o ora si ceva, incercand cu toate argumentele sa ne faca sa schimbam numele copilului.
Eu am incercat de o maneira politicoasa sa ii explic ca o sa ne gandim, si o sa vorbim cu el ulterior la biserica despre acest subiect.
Dansul, vazand ca nu reuseste sa incheie conversatia cu o promisiune din partea noastra, a continuat sa faca molifta sotiei, avand grija in special sa pomeneasca in actul religios doar primul nume a copilului.
Sotia nu s-a mai putut abtine, fata acestei atitudini invazive si brutale a domnului preot, si a inceput sa planga si sa il roage sa pomeneasca copilul cu numele lui intreg. Cum este evident domnia sa si a facut meseria neperturbat si ne-a comunicat la sfarsit ca o sa mai vorbim si dus a fost.
Ulterior, dupa doua zile l-am sunat pe telefon si am incercat sa ii explic ca nu suntem de acord sa ii schimbam numele copilului, si l-am intrebat daca ar putea sa boteze copilul in religia ortodoxa cu doua nume. De o maniera scurta si la obiect m-a expediat zicand ca el nu face asa pacat.

Cam acesta a fost episodul cu domnul preot Maris Viorel Pop, preot la biserica ortodoxa din Lisabona, episod care ne-a lasat perplecsi si revoltati vizavi de aceasta atitudine.
Sincer nu stiu sigur daca din punct de vedere a religiei ortodoxe este sau nu corect, ca un copil sa aiba doua nume.
Sincer nu stiu daca este corect, ca parintii sa schimbe numele copilului in functie de convingerile religioase ale unui preot.
Sincer nu stiu daca este corect, ca dreptul la increstinare la religia ortodoxa, sa fie conditionat de de situatia mai sus expusa.

In orice caz incerc sa expun aici acest episod, pentru a vedea mai multe opinii, pentru ca sincer ma simt total pierdut si fara drept de apel, exclus din viata religioasa aici la Biserica Ortodoxa Romana din Lisabona, de care, pana acum am crezut ca apartin.

Promit ca am sa ma interesez in Romania daca este posibil, ca un preot sa refuze un act de increstinare pe acest motiv, data fiind situatia si conditiile de acces la religia ortodoxa, din acest oras.

Multumesc
Reply With Quote
  #2  
Vechi 04.06.2010, 17:11:09
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Îmi pare rău pentru cele întâmplate. În mod evident, cei care hotărăsc numele copilului sunt părinții, nu preotul. Preotul poate face anumite recomandări în acest sens, spre exemplu poate recomanda să nu se adopte un nume anticreștin, cum ar fi, spre exemplu, "Iuda Iscarioteanul" sau "Belzebut".

Trebuie observat că nu există un "drept la Botez". În principiu, preotul poate refuza botezul unui copil dacă nu există garanții că va fi crescut în Cristos. În Biserica Catolică au fost cazuri în care s-a refuzat botezul copilului, deoarece atât părinții, cât și nașii refuzaseră să participe la programele de cateheză pentru adulți. Trebuie înțeles că botezul copilului se deosebește în aceasta de botezul unui adult. Un adult care cere să fie botezat, e de presupus că face asta fiindcă crede în Cristos. Dar, în cazul unui copil, părinții și nașii garantează pentru credința lui viitoare. Când asemenea garanții lipsesc, preotul poate amâna botezul copilului (dacă e sănătos) pentru când asemenea garanții vor exista sau pentru când copilul, devenit adult, va dori să își exprime el însuși dorința de a fi botezat.

Pe de altă parte, împrejurarea că ați dorit să dați copilului două nume nu este de natură a pune serios la îndoială promisiunea pe care o veți face de a crește copilul ca pe un creștin. Este un motiv absolut ridicol.

Dacă ați ajuns la concluzia că preotul stăruie în această atitudine eronată, aveți dreptul de a vă adresa episcopului său, cerându-i să intervină.

În Cristos, Domnul nostru,
M.D.

P.S. Este neobișnuită sintagma "domnul preot". Spunem, în limbaj formal, "(prea) cucernicia sa", ori, în limbaj informal, "părintele".
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #3  
Vechi 04.06.2010, 17:20:11
caliyo caliyo is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 257
Implicit

Ideal si frumos ar fi ca un crestin sa fie botezat cu un singur nume, dar pana la urma a avea doua nume , nu constituie un impediment pt ca un copil sa fie botezat. Am participat la n botezuri in care copii erau botezati cu doua nume. Preotul in speta da dovada de exces de zel.
Oricum, faceti tot posibilul si nu lasati copilul nebotezat. Pana la urma, se poate ajunge si la preasfintitul espiscop roman ortodox Timotei ( al Spaniei si Portugaliei).
Reply With Quote
  #4  
Vechi 04.06.2010, 17:25:34
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Eu am primit doua nume tocmai datorita preotului, care a vrut neaparat sa-mi spuna si Florin, pentru m-am nascut in preajma Floriilor, desi mamei mele i-a placut numele Ionut. Oricum, Ionut a ramas...


Lasand gluma deoparte, incearca sa-i aduci argumente biblice (sper sa mai vina si ceilalti forumisti cu altele):

Fapte 1, 23
Și au pus înainte pe doi: pe Iosif, numit Barsaba, zis și Iustus, și pe Matia.

Ioan 6, 8
Și a zis Lui unul din ucenici, Andrei, fratele lui Simon Petru:

Petru mai e numit si Chefa.

In VT, vedem iarasi multe exemple de persoane cu mai multe nume sau cu nume schimbate: Iacob in Israel samd. In NT, Saul a devenit Pavel...

Vedem ca Insusi Dumnezeu are multe nume: Yahve, Adonai, Savaot, Elohim si altele.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 04.06.2010, 17:44:44
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pol_AS_1 Vezi mesajul
Sotia nu s-a mai putut abtine, fata acestei atitudini invazive si brutale a domnului preot, si a inceput sa planga si sa il roage sa pomeneasca copilul cu numele lui intreg. Cum este evident domnia sa si a facut meseria neperturbat si ne-a comunicat la sfarsit ca o sa mai vorbim si dus a fost.
Ulterior, dupa doua zile l-am sunat pe telefon si am incercat sa ii explic ca nu suntem de acord sa ii schimbam numele copilului, si l-am intrebat daca ar putea sa boteze copilul in religia ortodoxa cu doua nume. De o maniera scurta si la obiect m-a expediat zicand ca el nu face asa pacat.
Tu vorbesti serios?
Individul asta ti-a facut sotia sa plinga si sa se milogeasca de el si tu ai stat pasiv, ai asistat la cum sotia ta este umilita si injosita si l-ati lasat sa continue?..iar TU NU AI (RE)ACTIONAT IN NICI UN FEL?
Incredibil!

...ce sa zic, in cazul asta va meritati soarta fratilor!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 04.06.2010, 17:51:57
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Tu vorbesti serios?
Individul asta ti-a facut sotia sa plinga si sa se milogeasca de el si tu ai stat pasiv, ai asistat la cum sotia ta este umilita si injosita si l-ati lasat sa continue?..iar TU NU AI (RE)ACTIONAT IN NICI UN FEL?
Incredibil!

...ce sa zic, in cazul asta va meritati soarta fratilor!
Lasa frate ca n-a facut-o nimeni sa planga, a plans ea si s-a milogit ca asa a vrut. N-a tras-o nimeni de par sa cada in genunchi si alte telenovele.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 04.06.2010, 18:00:48
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
In orice caz incerc sa expun aici acest episod, pentru a vedea mai multe opinii, pentru ca sincer ma simt total pierdut si fara drept de apel, exclus din viata religioasa aici la Biserica Ortodoxa Romana din Lisabona, de care, pana acum am crezut ca apartin.
Pai poate nu apartineati...
Ma gandesc ca un om care apartine unei comunitati/vieti religioase s-ar fi sfatuit inainte cu un preot duhovnic, cu nasii, si in orice caz, fie ca ar fi fost sau nu de acord cu sfaturile preotului, macar n-ar fi avut asa un soc cultural pe ultima suta de metri.
Eu nu cred ca viata religioasa e doar sa mergem la biserica duminica, ci si sa discutam si sa ne spovedim unui preot, cu care sa avem o legatura, pe care sa il intrebam, cu care sa ne sfatuim, sa ii spunem cam ce am avea de gand etc.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 04.06.2010, 18:01:26
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
Lasa frate ca n-a facut-o nimeni sa planga, a plans ea si s-a milogit ca asa a vrut. N-a tras-o nimeni de par sa cada in genunchi si alte telenovele.
Cum adica, dupa tine ea nu de suparare si agresiune emotiva impinsa de popa ala trimis special de "comitetul de partid" al patrirhiei a plins ci asa din senin ca asa a vrut ea.

..s-o traga de par zici?...telenovele?...ma suprinde cit de calm a putut sa fie omul asta si sa inghita insultele aduse sotiei si familiei lui...dupa care sa continue banuiesc sa-i frecventeze biserica
Reply With Quote
  #9  
Vechi 04.06.2010, 18:05:54
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Cum adica, dupa tine ea nu de suparare si agresiune emotiva impinsa de popa ala trimis special de "comitetul de partid" al patrirhiei a plins ci asa din senin ca asa a vrut ea.

..s-o traga de par zici?...telenovele?...ma suprinde cit de calm a putut sa fie omul asta si sa inghita insultele aduse sotiei si familiei lui...dupa care sa continue banuiesc sa-i frecventeze biserica
.. insultele aduse sotiei si familiei lui ?
Te rog citeaza exact ce insulte a proferat preotul ala ?


Vad ca de la post la post ajungem la lucruri tot mai grave, peste inca vreo doua postari o sa citesc ca respectivul parinte a si omorat pe cineva din familia lor :)
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 04.06.2010, 18:27:56
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Eu stiu ca unui copil nu i se pun doua nume si explicatia care am auzit-o ar fi pentru ca omul nu are doua suflete; si apoi copilul va fi strigat pe un singur nume...
Reply With Quote
Răspunde

Tags
preot lisabona



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
biserica catolica versus biserica ortodoxa sovidiu Biserica Romano-Catolica 36 08.06.2013 23:58:51
Biserica din Lisabona un DutyFree pol_AS_1 Generalitati 1 12.07.2011 20:14:32
Situatie penibila sper sa nu fie iar "subiect penibil" pol_AS_1 Generalitati 4 07.06.2010 18:12:33
Cea mai penibila ipostaza din viata voastra dorinastoica14 Generalitati 68 15.05.2010 08:52:54
Despre Biserica Ortodoxa... amatyyy Despre Biserica Ortodoxa in general 0 03.07.2009 11:19:58