Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 11.01.2012, 01:04:08
metafora metafora is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.01.2012
Mesaje: 4
Implicit Crezi în semne?

Nu, nu cred în semne, cred în Dumnezeu.
Problema e că unii se roagă toată viața pentru un semn, iar eu am primit prea multe.

Acum mai puțin de un an priveam de sus oamenii care credeau în Dumnezeu. "Uite-i și pe ăștia, le e frică de moarte și speră că ar mai fi ceva după" mă gândeam. În prezent situația s-a schimbat radical, iar acuma atitudinea mea față de oamenii ce au credință este de un adânc respect. "Ferice de cei ce n-au văzut, și au crezut". Fără a intra în detalii, eu sunt printre cei ce "au vazut".

Am păcate mari pentru care voi fi judecat. Ceea ce nu doresc însă este ca alții să sufere pentru păcatele mele.

Precum am spus și la început, nu cred în semne, dar unele sunt extrem de convingătoare. Concret, în decurs de câteva ore am întâlnit de două ori cifra de trei ori șase. Șase sute șaizeci și șase. 666. Prima oară am avut o bănuială destul de puternică privind motivul înâlnirii mele cu această cifră. Peste câteva ore însă, bănuiala s-a transformat în certitudine când cifra a apărut în legătură directă cu ceea ce bănuiam, și anume că o persoană vă avea mult de pătimit pentru păcatele mele. 666=diavolul. Personal nu mi-e frică de el, sau cel puțin așa îmi place să cred. Mi-e frică însă de ce i-ar putea face persoanei respective. Scuza-ti lipsa de detalii, însă ce vă povestesc acum sunt lucruri extrem de personale.

Întrebările mele ar fi următoarele:
Realizez că nu am nicio întrebare. Nu știu exact ce urmăresc făcând acest post, cred că mai mult vroiam să mă descarc, deși cred ca o spovedanie ar fi mai potrivită, a trecut ceva timp de la ultima.

Doamne ajută!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 11.01.2012, 10:13:49
alinamaria alinamaria is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.05.2011
Mesaje: 4
Implicit Re: Crezi in semne?

Nu exista semne!!! Doar fapte!!!... E cel mai crunt (si probabil bun) lucru pe care l-am invatat in anul ce-a trecut.

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 11.01.2012, 11:18:02
AnnaKarenina90 AnnaKarenina90 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 210
Implicit

O prietena foarte buna are o fetita. Cand fetita a implinit sase ani, a realizat o chestie inspaimantatoare: ziua ei e in 06.06 si a fost nascuta in anul 2000. In ziua cand a implinit sase ani, era deci 06.06.2006. Fetita avea semnul diavolului, cei trei sase fatali. Din fericire, acum fetita are 11 ani si jumatate si inca nu a dat niciun motiv de ingrijorare. Nu vorbeste in limbi ciudate, nici nu are devieri comportamentale si merge cu mama ei la biserica duminica. Nu stiu insa ce va fi cand va invata latina, in clasa a VIII-a sau cand va ajung la adolescenta si va incepe sa aiba certuri cu parintii si sa nu se mai poata trezi duminica dimineata sa mearga la biserica. Poate ca dezastrul va fi evitat, daca tot se sfarseste lumea anul acesta.

Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 11.01.2012, 12:57:31
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Unu la mana,cred ca e iarasi troll. Iar legat de subiect,si eu am 666 in buletin,care e problema? E doar un numar aleatoriu,ce treaba are cu lepadarea? Sa fim seriosi,ne purtam uneori si gandim ca un copil de 9 ani.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 11.01.2012, 13:01:25
AnnaKarenina90 AnnaKarenina90 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Unu la mana,cred ca e iarasi troll. Iar legat de subiect,si eu am 666 in buletin,care e problema? E doar un numar aleatoriu,ce treaba are cu lepadarea? Sa fim seriosi,ne purtam uneori si gandim ca un copil de 9 ani.
Ai grija, Raoul, cu buletinul acela al tau! Eu as incerca sa schimb ceva. Oricum se apropie ziua cand diavolul ne va tatua pe ceafa cu coduri de bare!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 11.01.2012, 13:10:07
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AnnaKarenina90 Vezi mesajul
Ai grija, Raoul, cu buletinul acela al tau! Eu as incerca sa schimb ceva. Oricum se apropie ziua cand diavolul ne va tatua pe ceafa cu coduri de bare!
Hitman. :))))))
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 11.01.2012, 16:22:07
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Iar legat de subiect,si eu am 666 in buletin,care e problema? E doar un numar aleatoriu,ce treaba are cu lepadarea? Sa fim seriosi,ne purtam uneori si gandim ca un copil de 9 ani.
Istoric vorbind nici macar nu se stie exact daca numarul a fost corect inregistrat in Biblie.

,,While many Bible have footnotes saying the number translated from the original Greek could be 616, experts say new photographic evidence of an ancient fragment of papyrus from Revelation indeed indicates the number is indeed 616, instead of 666.Scholars in England have been using modern technology to scour some 400,000 bits of papyri which were originally discovered in 1895 at a dump outside the ancient Egyptian city of Oxyrhynchus. Many of the sections have been damaged and discolored, but an imaging process is shedding new light on the sacred text, believed to have originally been penned by John, one of Jesus’ 12 apostles.

“This is a very nice piece to find,”Ellen Aitken, a professor of early Christian history at McGill University, told Canada’s National Post.“Scholars have argued for a long time over this, and it now seems that 616 was the original number of the beast.”The papyrus in the spotlight is believed to be from about 300 A.D.“This is very early confirmation of that number, earlier than any other text we’ve found of that passage,” Aitken said. “It’s probably about 100 years before any other version.”

The main researcher promoting the 616 claim is David Parker, professor of New Testament Textual Criticism and Paleography at the University of Birmingham in England.“This is an example of gematria, where numbers are based on the numerical values of letters in people’s names,” Parker told the UK’s Independent. “Early Christians would use numbers to hide the identity of people who they were attacking: 616 refers to the Emperor Caligula.”

In alt ordine de idei mai multi cercetatori afirma ca legenda Antihristului este in esenta transformarea antropomorfica
ulterioara a mitului Dragonului babilonian,unul dintre cele mai vechi mituri dezvoltate de omul primitiv.Acesta optica ar fi sustinuta de ultimele cercetari cu privire la folclorul babilonian.In general in jurul profetiilor din Daniel si Apocalipsa s-a dezvoltat,in raport de figura Antihristului,o adevarata psihoza a iminentei Judecatii de Apoi,psihoza plina de tulburari,inflamari si confuzii carora le-au cazut victime inclusiv teologi de valoare precum Hipolit si Irineu.Origen chiar nota cu privire la aceste aspecte ,,Intrucat au existat pesemne in sanul evreilor unii care ziceau ca stiu despre Lucrurile de pe Urma,fie din Sfanta Scriptura fie din surse tainice,el[Pavel]le cerea ucenicilor sai sa nu ia in seama asemenea vorbe si sa nu se increada in ele".

Conceptia potrivit careia Antihrist este cel ce va ajunge sa stapineasca lumea prin pacat si faradelege,cu putin inante de a Doua Venire a Domnului,poate fi identificata si in eshatologia iudaica,indeosebi in profetia lui Daniel ce dateaza din perioada macabeeana.Apocalipsa insa ramine in esenta,mai presus de interpretari,o naratiune ce reuneste cele mai vechi marturii ale unei umanitati care desi este tulburata de apropierea Judecatii de Apoi spera deopotriva intr-un viitor mai bun.Acest consideratii le-am extras dintr-o lucrare a lui Wilhelm Bousset,intitulata ,,Antihristul:marturii ale Bibliei si traditiei"si care,departe de nebunia ce pare ca se propaga in prezent,nimic anormal insa in raport de situatiile precedente,este o lucrare sobra,rationala si echilibrata,lucru rar in ziua de azi.

Last edited by Scotland The Brave; 11.01.2012 at 17:17:53.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 11.01.2012, 17:29:17
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Eu nu cred in semne gen marti,trei ceasuri rele,pisica neagra si altele de genul,cred insa ca Dumnezeu ne vorbeste prin oamenii pe care ni-i scoate in cale,prin lectiile de viata pe care le intalnim,uneori o situatie la care asistam "intamplator",insa din care avem de invatat si prin multe lucruri,unele subtile,altele extrem de evidente.Totul este ca noi sa dorim sa ne deschidem ochii si sa le vedem,sa invatam,sa constientizam...
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #9  
Vechi 21.01.2012, 10:41:36
Mirela0110 Mirela0110 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 295
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AnnaKarenina90 Vezi mesajul
Nu stiu insa ce va fi cand va invata latina, in clasa a VIII-a sau cand va ajung la adolescenta si va incepe sa aiba certuri cu parintii si sa nu se mai poata trezi duminica dimineata sa mearga la biserica. Poate ca dezastrul va fi evitat, daca tot se sfarseste lumea anul acesta.

Doamne-ajuta!
partea de final este pusa in ghilimele nu? sau nu inteleg eu? oricine poate avea probleme la adolescenta cu copiii, si asta nu este doar ca s-a nascut pe 6.06 ... in general adolescentii nu se trezesc prea usor si nici nu prea se duc la biserica ... cati oameni nu s-au nascut in ziua de 6.06??? si cati nu au trecut prin anul 2006 ? si ce asta inseamna ca sunt sub semnul aluia rau ??? e o prostie .... 6 e un numar ca toate celelelate ... chiar si in combinatia de nu stiu cati de 6 ...

imi amintesc odata cand am fost cu fata la o ecografie ... eram insarcinata in luna a 6-a, ma duceam a 6-a oara la control, am fost programata intr-o zi de vineri 6.06, si aveam si fix numarul 6 ... ei si care a fost problema? inseamna ca is eu sau fata sub semnul aluia rau?

semnele sunt doar in imaginatia noastra ... asa cum poate sunt si visele, nu trebuie sa ne luam dupa ele ... ce ni se intampla sau ni se va intampla, este doar o consecinta a faptelor noastre, si noi trebuie doar sa mergem cu speranta in Dumnezeu ca El ne va ghida drumul si ne va avea in grija, sa ne deschida ochii si sa ne lumineze calea, sa luam deciziile cele mai bune si mai corecte ...
Reply With Quote
  #10  
Vechi 11.01.2012, 14:13:09
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de metafora Vezi mesajul
Nu, nu cred în semne, cred în Dumnezeu.
Problema e că unii se roagă toată viața pentru un semn, iar eu am primit prea multe.

Acum mai puțin de un an priveam de sus oamenii care credeau în Dumnezeu. "Uite-i și pe ăștia, le e frică de moarte și speră că ar mai fi ceva după" mă gândeam. În prezent situația s-a schimbat radical, iar acuma atitudinea mea față de oamenii ce au credință este de un adânc respect. "Ferice de cei ce n-au văzut, și au crezut". Fără a intra în detalii, eu sunt printre cei ce "au vazut".

Am păcate mari pentru care voi fi judecat. Ceea ce nu doresc însă este ca alții să sufere pentru păcatele mele.

Precum am spus și la început, nu cred în semne, dar unele sunt extrem de convingătoare. Concret, în decurs de câteva ore am întâlnit de două ori cifra de trei ori șase. Șase sute șaizeci și șase. 666. Prima oară am avut o bănuială destul de puternică privind motivul înâlnirii mele cu această cifră. Peste câteva ore însă, bănuiala s-a transformat în certitudine când cifra a apărut în legătură directă cu ceea ce bănuiam, și anume că o persoană vă avea mult de pătimit pentru păcatele mele. 666=diavolul. Personal nu mi-e frică de el, sau cel puțin așa îmi place să cred. Mi-e frică însă de ce i-ar putea face persoanei respective. Scuza-ti lipsa de detalii, însă ce vă povestesc acum sunt lucruri extrem de personale.

Întrebările mele ar fi următoarele:
Realizez că nu am nicio întrebare. Nu știu exact ce urmăresc făcând acest post, cred că mai mult vroiam să mă descarc, deși cred ca o spovedanie ar fi mai potrivită, a trecut ceva timp de la ultima.

Doamne ajută!
Cifra 666 aparuta din senin nu are nici o semnificatie.
Cat despre cat de mult rau putem face cuiva apropiat datorita unor pacate eu cred ca ,mai ales daca avem copii ,acestora le putem face mult rau .
Dar exista spovedania ,prin spovedanie Dumnezeu ne iarta pacatul si pedeapsa care vine ca o consecinta a lui.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Crezi in evolutie? radugherasim Teologie si Stiinta 680 07.03.2010 19:25:54
Sa vezi si sa nu crezi Mara2009 Nunta 11 15.09.2009 09:34:10
De ce crezi in Dumnezeu ? Tiberiu_Rusu Generalitati 145 04.05.2009 10:58:31
moartea patriarhului cu semne de intrebare body282004 Secte si culte 9 01.10.2008 17:45:03
semne silana Generalitati 77 04.08.2008 21:21:55