Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 19.03.2009, 11:58:32
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

am sa raspund colorat printre randuri (cu ajutorul shi mila lui Dumnezeu):

scrabble:

Draga vsovi,

Inca o data, te rog, staruitor, sa nu mai pocesti limba romana cu hidoseniile "sh" si "tz". Te discreditezi pe tine insuti si faci mesajul greu de citit pentru cei care au invatat limba romana la scoala. Crede-ma, cand ai romana ca limba nativa este foarte usor sa pui in minte diacritice peste literele carora le lipseste asa ceva. "Sh" si "tz" sunt o practica abominabila si nu au nici o scuza, oricat ti-ar dori sa crezi altfel.
[COLOR=blue]-din moment ce ai adus un argument atat de bine intemeiat, inseamna ca scrisul meu cu sigurantza ishi face efectul pe care inca nu il cunoshti, deci dorintza ta atat de "indreptatzita" este o dovada in plus ca am dreptate ca sa continui sa scriu asha pentru un rezultat care are sa te ire mai tarziu.[/COLOR]

Sa revenim la subiectul discutiei. Argumentatia ta este ca din respect pentru mosi si stramosi trebuie sa avem un stat crestin. Ce este un stat crestin? Este un stat in care religia este impusa cetatenilor prin lege? Este un stat in care alte confesiuni sunt suprimate in favoarea a ceea ce cred conducatorii efemeri ca este calea cea corecta? [COLOR=seagreen](nu shtiu sa fi impus vreodata cineva (sfant) Creshtinismul in afara de cei (ce se dadeau ei inshishi sfintzi) ce acum vor sa impuna ateismul de stat, deci sunt aceiashi "oameni de bine" care inainte faceau cruciade shi il impuneau pe antichristul creshtin, apoi pe antichristul ateu, iar acum din nou pe ala cu "fatza umana" shi mare berator, mare "mantuitor" ca ne scapa de Dumnezeu vazand in el un tiran... dar care este tiranul cel bun daca este sa socotim tirania? tirania legii sau a faradelegii? tirania minciunii sau a adevarului? tirania mortzii sau fericirea vietzii, nu asta iluzorie ci aia veshnica pe care doar Dumnezeu o poate da? iar cum batranii mai intzeleptzi din vechime au ales corect, shi s-a dovedit ca ei urmau binele shi totzi care i-au asuprit prin fortza shi teroare au dorit defapt raul nostru, eu cred ca este un argument suficient de solid sa-i credem pe stramoshii care nu s-au lepadat shi au faurit aceasta tzara, shi sa nu-i credem pe vanzatorii de neam, tzara shi credintza, chiar daca se numeshte ea o credintza atee, ori fals creshtina, fals ortodoxa...[/COLOR]
[COLOR=seagreen]Deci dupa parerea ta e mai bine tirania ateista decat tirania creshtin-ortodoxa? Poi cui a facut rau creshtin-ortodoxia in istorie? shi cui a facut rau ateismul sau smintelile neocreshtine ori mandre shi schismatice? Raspunde dumneata cinstit shi ai sa vezi despre ce tiranie vorbim... iar acum se prezinta libertatea ateista ca marea bertate a marelui mantuitor, dar te intreb eu ce libertate ai daca mori prin pacatire, prin faradelegi shi vei ajunge in chinurile sheolului? ca doar Viatza o da Adevarul, cel ce o poate da, Dumnezeu... deci ce libertate iluzorie ne poate promite un stat ateu? Shi aceasta bertate iluzorie nu este ea defapt cea mai mare tiranie shi cea mai mincinoasa promisiune?[/COLOR]

[COLOR=red]Sau este un stat in care toleranta si libertatea sunt principiile de baza?[/COLOR]
[COLOR=red]poi care desavarshiri shi chemari sunt mai tolerante shi spre adevarata libertate fatza de moarte shi pacat shi diavoli shi shelo decat Creshtinismul, dar adevarata lbertate nu o vom gasi decat in Dumnezeu, caci El ne iubeshte cum ne iubeshte un parinte caci doar el ne-a creat, shi apoi ne-a infiat, shi ne iubeshte mereu shi ne primeshte oricat de rai shi trufashi am fost daca ne intoarcem cu smerenie shi cu parere de rau fara viclenii realizandu-ne marea shi greaua inshelare a credulizarii noastre, a vrerilor noastre rele shi absurde... deci daca vedem cu ochi curatzi ce este shi ce inseamna Adevarul shi Libertatea... dar noi fiind orbi alegem tirania mortzii ca pe libertate shi tolerantza... lepadand stradania de mii de ani a parintzilor shi strabunilor noshtrii...[/COLOR]

Tinerii care au murit la Revolutie nu au murit pentru credinta ortodoxa, ci pentru ca se saturasera sa le spuna statul ca ateismul multilateral dezvoltat este singura cale demna de urmat. Au murit pentru libertatea de alegere, de miscare, de exprimare, de asociere.
[COLOR=blue]Da, unii au murit pentru ispita, pentru ce le prezenta capitalismul ca pamantul tuturor posibilitatzilor prin bani, prin bertatea satisfacerii tuturor poftelor shi orgiilor, dar totushi la revolutzi shi in timpul regimului comunist au murit multzi pentru credintza lor, iar apoi dupa revolutzie multzi au murit reinshelatzi de aceiashi indivizi vandutzi minciunii. [/COLOR]

Tu vrei un stat crestin din inertie, calci in picioare credinta altora care au buletin de Romania, ca si tine. In momentul in care iti doresti stat religios nu esti cu nimic mai presus de Romania comunista sau de Iranul islamic.
[COLOR=seagreen]dar Romania atee in care la putere e amenda shi contabilitatea, banul shi faradelegea, minciuna shi moartea aia nu calca in picioare? doar Dumnezeu calca in picioare fiindca e bun? Shi nu este inertzie ci este dovedit pana acuma fara gresh ca strabunii au avut shi au dreptate, iar hotzii shi vanzatorii de neam nu au dreptate shi nici n-au avut niciodata. Deci dumneata spui ca te calca in picioare un stat creshtin? poi cine te poate obliga cu ceva shi la ceva cand este scris ca cine voieshte, sa se lepede de sine shi sa vina dupa Mine, iar faptele Creshtinismului, sunt vindecarea, mila, iubirea de aproape shi de vrajmashi, umilintza shi smerenia in fatza [/COLOR]
[COLOR=seagreen]lui Dumnezeu shi considerarea intotdeauna ca eshti mai mic ca shi aproapele tau... deci de unde vine frica dumitale ca un stat creshtin te-ar tiraniza? daca nu e doar superstitzia shi gura cea rea a gLumii? deci pentru ce te temi mai mult de un stat creshtin decat de unul ateu care nu trebuie sa dea socoteala nimanui, caci creshtinul, de bine de rau macar de frica lui Dumnezeu nu face rele pe cand ateul, omul care nu vrea sa dea socoteala nimanui, nici propriei conshtiintze, i impresia dumneata ca itzi va respecta alegerea ta? credintza ta? mai mult ca shi un creshtin? Dar creshtinul este dator sa spuna adevarul traindu-l ca atare, iar daca nu vrei sa-l auzi shi sa-l pricepi itzi da pace, shi nu te blesteama, caci raul fiecare il atrage asupra sa din pricina faradeegilor sale, deci ishi va primi rasplata cea dreapta fiecare chiar daca se imbraca in haina de oaie dar pe dinlauntru e lup rapitor... dar Creshtinismul este pentru ca sa te cheme din sodoma shi gomora, sa te scoata din egipt, sa nu te puna sa construieshti babilonul, sa te aduca la locul unde nu vei mai suferi din pricina propriilor nenorociri pe care le-au atras cei rai asupra lor shi asupra ta daca te-ai inhaitat cu ei... deci incearca pe undeva ca sa te mantuie dar niciodata cu fortza... caci cei ce nu s-au luat dupa Lot, cei ce n-au ascultat, n-au intrat in Corabie shi potopul a venit asupra lor nu din rautatea lui Dumnezeu ci din pricina lor, din pricina faptelor lor diavoleshti shi sataniceshti, caci shi-au distrus vietzile shi fericirea inlocuind-o cu inlocuitori, cu minciuni shi prefacatorie.[/COLOR]

Stramosii nostri au fost in proportie covarsitoare crestini si romani. Astazi granitele se trec doar cu buletinul iar in cateva decenii sintagma de stat national va dispare si de la noi din Constitutie, asa cum a disparut la altii. Incepe sfarsitul epocii statului national. [COLOR=blue](nu ar fi rau ca statul natzional sa dispara shi sa se revina la statul creshtin care am fost odata, dar desfintzarea statului nu shtiu daca este in avantajul altora decat a celor care vor sa distruga stradania de mii de ani a acstui popor mereu calcat in picioare, iar acum, fiii ei au impresia ca fac bine acceptand desfintzarea shi distrugerea inclusiv a statului punandu-l la picioarele intereselor marilor bancheri ai lumii shi marilor interese satanist atee ale gLumii "bune". Deci crezi dumneata ca oamenii aia la care te duci sunt mai buni ca shi creshtinii? ca shi Dumnezeul creshtinilor-ortodocsi? tare ai sa te miri cand ai sa afli ce urmaresc ei... de fapt, totzi cei care itzi permit sa vi la ei sa le lucrezi pentru o mana de bani... ai sa vezi atunci cat de tolerantzi sunt shi cum trompetzesc ei despre tolerantza mereu dand pe goarna ata de multe lucruri frumoase shi bune, caci antichristul la inceput se va arata bland, dar tare ma tem ca shi peste ortodocshi shi peste unele biserici se va autoinscauna...[/COLOR]
Reply With Quote
  #102  
Vechi 19.03.2009, 11:59:04
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

continuare

Cum arati ca esti om, daca ii impui altuia credinta ta, doar pentru ca stramosii tai au fost crestini? Nu esti mai cetatean ca alti cetateni, vsovi. Nu esti mai roman ca ungurii nascuti in Harghita, oricat ai vrea sa crezi asta, pentru ca cetatenia e un cumul de drepturi, care drepturi sunt atestate de carte de identitate sau pasaport.
[COLOR=red](cine tzi-o impune? statul ateu nu impune ateismul? ateismul nu este shi el o tiranitate? nu este shi bertatea tuturor faradelegilor shi ea un mare tiran? poate cel mai odios shi cel mai neobservat? caci itzi da libertatea sa nu iubeshti, sa urashti shi sa ucizi pe fratele tau, caci la asta se rezuma libertatea totala... dar Creshtinismul te invatza ca sa respectzi pe aproapele tau chiar daca itzi este dushman de moarte... deci nu eshti mai liber in creshtinism decat in libertatea totala ateista? caci creshtinismul are o sfanta dreapta socotintza in libertatea de la Dumnezeu, caci Dumnezeu a lasat libertatea shi nu dracul ateu care doar o promite mereu dar neavand-o nu o poate da ci el da mereu bertatea mortzii shi faradelegii shi a lepadarii de Dumnezeu ca pe o mare realizare)[/COLOR]

Suntem un stat multietnic si multireligios. Suntem un stat democratic in care toti cetatenii trebuie respectati. O anume religie nu are ce sa caute in mecanismul statal. [COLOR=blue](ca am tolerat mereu totzi navalitorii shi totzi cei ce au impus credintzele lor, care ne-au distrus mereu statul shi credintza stramosheasca, iar acum aceshtia totzi striga dupa drepturile lor shi vor mereu tolerantza? poi ei nu ne-au respectat niciodata shi acum vor un stat ateu ca sa nu mai fie datori sa recunoasca Adevarul, dar nu le cere nimeni sa recunoasca nimic, creshtinul este cel mai tolerant, dar nu cu minciuna, cu diavolul, cu pacatul propriu, ci cu pacatosul, cu omul, cu aproapele, dar niciodata cu pizmashul viclean shi rau, ereslaoa contrazicatoare shi mandra din sine insushi)[/COLOR]

Scolile de stat trebuie sa ramana in continuare scoli de stat. Educatia religioasa se poate face acasa sau la scoli particulare, nu trebuie sa fie treaba statului. E o separare normala, benefica si de dorit, cu avantaje de ambele parti. [COLOR=seagreen]nu shtiam ca la orele de religie sa fi fortzat mai mult ca shi la alte ore, iar nu toate sunt un fel de credintze? nu toate indoctrineaza copilul? nu orice invatzatura are un "dumnezeu"? deci de ce eshti deranjat doar de religia statului shi nu eshti deranjat daca altzii te mint, altzii care au scornit tot felul de "adevaruri" ce le mai shi dovedesc practic mereu prin experientze ca pe cobai.... deci de ce nu crezi ca ar trebui scoasa toata minciuna shi ateismul din shcoli shi nu religia care este singura de folos Vietzii omului... deci de ce il scotzi dumneata pe Dumnezeu din Lume, din scoli, ca daca pleaca El atunci ce crezi ca ne ashteapta? ce crezi ca se intampla daca pleaca binele, pleaca mila shi dragostea, pleaca Calea shi Adevarul, dumneata la ce fel de viatza crezi ca vor ajunge copiii?[/COLOR]

Eu nu doresc sa platesc salariul preotilor care propovaduiesc idei contrare cu ale mele, si totusi de 3 ani de zile de cand am loc de munca si platesc impozit, statul exact asta ma forteaza sa fac.
[COLOR=darkorange]problema banilor, shi a nemultzumirii ca plateshti impozite pentru preotzi, dar ma mir ca te deranjeaza salariile celor care slujesc inclusiv pentru viatza ta, shi nu te deranjeaza salariile politzailor, militarilor, politicienilor, birurile date la Bruxelles, la tot felul de institutzii care jecmanesc mereu shi cu care eshti perfect deacord din moment ce te deranjeaza doar ca plateshti preotzii pentru rugaciunile carora inca nu ne leapada Dumnezeu.[/COLOR]
[COLOR=blue]Poi shi Dumnezeu va plati candva cu plata Sa, caci intru ale Sale suntem noi, shi prin mila Sa sunt toate in fiintza lor shi de la el ne sunt date sa ne fie spre viatza... caci banul este doar o scorneala comerciala de la dracul, care inshelundu-te ai impresia ca din pricina banului ai ce manca shi ce imbraca....[/COLOR]

Nu e o batalie impotriva ortodoxiei, e o batalie pentru dreptul meu ca ateu agnostic de a nu asculta "Tatal Nostru" in fiecare dimineata la postul national de radio. E o batalie pentru minoritatile de islamisti din Delta Dunarii de a nu fi aparati de o armata in care exista preoti militari ortodocsi. E o batalie pentru a putea sa-mi trimit copiii la scoala ca sa invete, nu ca sa fie indoctrinati religios.
[COLOR=red](deci voi atzi vrea ca Adevarul sa nu-l auzitzi ca va deranjeaza, atzi vrea sa auzitzi mereu doar minciuna, poi asha cum noi va rabdam minciuna de toata ziua, rabdatzi shi voi adevarul de cateva ceasuri sau clipe)[/COLOR]

Unde este toleranta crestina? E chiar atat de grav ca-mi vreau drepturile respectate, vsovi? De ce vrei sa ma faci sa cred ca Iisus a fost singurul crestin adevarat? [COLOR=sandybrown][COLOR=blue](nu tzi le incalca statul creshtin, ci cei ce imbracatzi n haina creshtin fac cele ale celui rau, dar daca spui ca Cristos este singurul Creshtin adevarat, asta inseamna ca shi dumneata nu mai eshti chiar atat de ateu shi ne iertzi pe noi ceilaltzi, nishte umile copii imperfecte shi ratacite ale Marelui nostru Sfant shi Dumnezeu din Sfanta Treime, "Unul sfant, unul Domn Iisus Hristos..."[/COLOR] [/COLOR]
Reply With Quote
  #103  
Vechi 19.03.2009, 12:42:26
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
-din moment ce ai adus un argument atat de bine intemeiat, inseamna ca scrisul meu cu sigurantza ishi face efectul pe care inca nu il cunoshti, deci dorintza ta atat de "indreptatzita" este o dovada in plus ca am dreptate ca sa continui sa scriu asha pentru un rezultat care are sa te ire mai tarziu.
Aha, deci ai o scuza. Numai ca e secreta. Deci n-ai nici o scuza.

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
(nu shtiu sa fi impus vreodata cineva (sfant) Creshtinismul in afara de cei (ce se dadeau ei inshishi sfintzi) ce acum vor sa impuna ateismul de stat, deci sunt aceiashi "oameni de bine" care inainte faceau cruciade shi il impuneau pe antichristul creshtin, apoi pe antichristul ateu, iar acum din nou pe ala cu "fatza umana" shi mare berator, mare "mantuitor" ca ne scapa de Dumnezeu vazand in el un tiran... dar care este tiranul cel bun daca este sa socotim tirania? tirania legii sau a faradelegii? tirania minciunii sau a adevarului? tirania mortzii sau fericirea vietzii, nu asta iluzorie ci aia veshnica pe care doar Dumnezeu o poate da? iar cum batranii mai intzeleptzi din vechime au ales corect, shi s-a dovedit ca ei urmau binele shi totzi care i-au asuprit prin fortza shi teroare au dorit defapt raul nostru, eu cred ca este un argument suficient de solid sa-i credem pe stramoshii care nu s-au lepadat shi au faurit aceasta tzara, shi sa nu-i credem pe vanzatorii de neam, tzara shi credintza, chiar daca se numeshte ea o credintza atee, ori fals creshtina, fals ortodoxa...
Deci dupa parerea ta e mai bine tirania ateista decat tirania creshtin-ortodoxa? Poi cui a facut rau creshtin-ortodoxia in istorie? shi cui a facut rau ateismul sau smintelile neocreshtine ori mandre shi schismatice? Raspunde dumneata cinstit shi ai sa vezi despre ce tiranie vorbim... iar acum se prezinta libertatea ateista ca marea bertate a marelui mantuitor, dar te intreb eu ce libertate ai daca mori prin pacatire, prin faradelegi shi vei ajunge in chinurile sheolului? ca doar Viatza o da Adevarul, cel ce o poate da, Dumnezeu... deci ce libertate iluzorie ne poate promite un stat ateu? Shi aceasta bertate iluzorie nu este ea defapt cea mai mare tiranie shi cea mai mincinoasa promisiune?
Doua lucruri trebuie lamurite aici:

1. Un stat secular nu este un stat ateu. Un stat ateu este cel in care ateismul este politica de baza, in care religiile sunt interzise si libertatile religioase ale oamenilor sunt suprimate. Un stat secular este unul care se ocupa de instruit armata, facut drumuri, finantat spitale, facut legi si infaptuit justitia, nu unul care sa le spuna oamenilor in ce sa creada.
2. Oamenii au dreptul sa-l refuze pe Dumnezeu, sa refuze sa creada in el. E o libertate la fel de mare cum e libertatea ta sa te inchini cui vrei. Un stat religios ar impune tuturor o zeitate. Ce alt motiv imi trebuie ca sa ma revolt puternic impotriva unui astfel de stat?

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
poi care desavarshiri shi chemari sunt mai tolerante shi spre adevarata libertate fatza de moarte shi pacat shi diavoli shi shelo decat Creshtinismul, dar adevarata lbertate nu o vom gasi decat in Dumnezeu
Sper ca ti-ai dat seama de ce prostie ai spus aici: oamenii sunt liberi sa aleaga ce Dumnezeu vor, atata timp cat e Dumnezeul corect. Exemplu clasic de intoleranta. Daca tu ai vazut lumina, vsovi, nu toata lumea o vede. Unii nu vor, altii nu pot, pe altii nu-i intereseaza. E dreptul lor, e viata lor, iar daca exista Iad vor sta acolo dupa ce mor. Daca Dumnezeu exista, Dumnezeu a lasat asa. De ce vrei tu sa le negi oamenilor optiunea asta?

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
deci daca vedem cu ochi curatzi ce este shi ce inseamna Adevarul shi Libertatea... dar noi fiind orbi alegem tirania mortzii ca pe libertate shi tolerantza... lepadand stradania de mii de ani a parintzilor shi strabunilor noshtrii...
Raspunsul precedent se aplica si aici.

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
Da, unii au murit pentru ispita, pentru ce le prezenta capitalismul ca pamantul tuturor posibilitatzilor prin bani, prin bertatea satisfacerii tuturor poftelor shi orgiilor, dar totushi la revolutzi shi in timpul regimului comunist au murit multzi pentru credintza lor, iar apoi dupa revolutzie multzi au murit reinshelatzi de aceiashi indivizi vandutzi minciunii.
Am spus ca au murit pentru libertatea de alegere, asta include si libertatea de a fi crestin ortodox, a muri pentru credinta etc.

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
dar Romania atee in care la putere e amenda shi contabilitatea, banul shi faradelegea, minciuna shi moartea aia nu calca in picioare? doar Dumnezeu calca in picioare fiindca e bun? Shi nu este inertzie ci este dovedit pana acuma fara gresh ca strabunii au avut shi au dreptate, iar hotzii shi vanzatorii de neam nu au dreptate shi nici n-au avut niciodata. Deci dumneata spui ca te calca in picioare un stat creshtin? poi cine te poate obliga cu ceva shi la ceva cand este scris ca cine voieshte, sa se lepede de sine shi sa vina dupa Mine, iar faptele Creshtinismului, sunt vindecarea, mila, iubirea de aproape shi de vrajmashi, umilintza shi smerenia in fatza
Daca nu-ti place ca banul e la putere, iesi in strada, intra intr-un partid, intr-o asociatie, fa ceva - numai nu sta, ca daca stai se intelege ca esti de acord cu starea de fapt. Aici nu discutam despre economie, discutam despre religie. Am putea sa avem o economie fara moneda, bazata pe schimb - cum avea comuna primitiva, asta nu inseamna ca chestiunile legate de religie sunt mai putin pregnante sau actuale. Tu ce preferi? Sa mori indestulat dar calcandu-ti demnitatea in picioare? Sau sa mori de foame pentru ce crezi, pastrandu-ti astfel integritatea neatinsa?


Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
lui Dumnezeu shi considerarea intotdeauna ca eshti mai mic ca shi aproapele tau... deci de unde vine frica dumitale ca un stat creshtin te-ar tiraniza?
"Stat crestin". Cum poti sa citesti sintagma asta si sa nu sesizezi tirania?

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
daca nu e doar superstitzia shi gura cea rea a gLumii? deci pentru ce te temi mai mult de un stat creshtin decat de unul ateu care nu trebuie sa dea socoteala nimanui, caci creshtinul, de bine de rau macar de frica lui Dumnezeu nu face rele pe cand ateul, omul care nu vrea sa dea socoteala nimanui, nici propriei conshtiintze, i impresia dumneata ca itzi va respecta alegerea ta? credintza ta? mai mult ca shi un creshtin?
Un stat secular (nu ateu, cum insinuezi tu), trebuie sa dea socoteala cetatenilor. Iar astia pot da socoteala oricarei zeitati doresc. Statul nu trebuie sa dea socoteala vreunui dumnezeu, e pur si simplu o unealta pe care cetatenii o folosesc pentru binele comun. Iar binele comun inseamna sa nu ne calcam unii pe altii pe picioare, sa ne gandim si la nevoile altuia, chiar daca nu suntem de acord cu ele.

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
Dar creshtinul este dator sa spuna adevarul traindu-l ca atare, iar daca nu vrei sa-l auzi shi sa-l pricepi itzi da pace, shi nu te blesteama, caci raul fiecare il atrage asupra sa din pricina faradeegilor sale, deci ishi va primi rasplata cea dreapta fiecare chiar daca se imbraca in haina de oaie dar pe dinlauntru e lup rapitor... dar Creshtinismul este pentru ca sa te cheme din sodoma shi gomora, sa te scoata din egipt, sa nu te puna sa construieshti babilonul, sa te aduca la locul unde nu vei mai suferi din pricina propriilor nenorociri pe care le-au atras cei rai asupra lor shi asupra ta daca te-ai inhaitat cu ei... deci incearca pe undeva ca sa te mantuie dar niciodata cu fortza... caci cei ce nu s-au luat dupa Lot, cei ce n-au ascultat, n-au intrat in Corabie shi potopul a venit asupra lor nu din rautatea lui Dumnezeu ci din pricina lor, din pricina faptelor lor diavoleshti shi sataniceshti, caci shi-au distrus vietzile shi fericirea inlocuind-o cu inlocuitori, cu minciuni shi prefacatorie.
Crestinul, la fel ca budistul sau scientologul, are libertatea de expresie garantata intr-un stat secular.

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
nu ar fi rau ca statul natzional sa dispara shi sa se revina la statul creshtin care am fost odata
Fereasca Dumnezeu! :))
Reply With Quote
  #104  
Vechi 19.03.2009, 13:07:57
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
cine tzi-o impune? statul ateu nu impune ateismul? ateismul nu este shi el o tiranitate? nu este shi bertatea tuturor faradelegilor shi ea un mare tiran? poate cel mai odios shi cel mai neobservat? caci itzi da libertatea sa nu iubeshti, sa urashti shi sa ucizi pe fratele tau, caci la asta se rezuma libertatea totala... dar Creshtinismul te invatza ca sa respectzi pe aproapele tau chiar daca itzi este dushman de moarte... deci nu eshti mai liber in creshtinism decat in libertatea totala ateista? caci creshtinismul are o sfanta dreapta socotintza in libertatea de la Dumnezeu, caci Dumnezeu a lasat libertatea shi nu dracul ateu care doar o promite mereu dar neavand-o nu o poate da ci el da mereu bertatea mortzii shi faradelegii shi a lepadarii de Dumnezeu ca pe o mare realizare
Hai mai termina cu prostiile, un stat secular nu impune ateismul, impune lipsa religiei in sistemul de stat, tocmai pentru ca statul trebuie sa slujeasca pe toti, indiferent de orientarea religioasa. Religia poate exista in continuare libera, poate inflori fara interferenta statului.

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
(ca am tolerat mereu totzi navalitorii shi totzi cei ce au impus credintzele lor, care ne-au distrus mereu statul shi credintza stramosheasca, iar acum aceshtia totzi striga dupa drepturile lor shi vor mereu tolerantza? poi ei nu ne-au respectat niciodata shi acum vor un stat ateu ca sa nu mai fie datori sa recunoasca Adevarul, dar nu le cere nimeni sa recunoasca nimic, creshtinul este cel mai tolerant, dar nu cu minciuna, cu diavolul, cu pacatul propriu, ci cu pacatosul, cu omul, cu aproapele, dar niciodata cu pizmashul viclean shi rau, ereslaoa contrazicatoare shi mandra din sine insushi)
Adica eu sunt navalitor? Sau tatarii din Delta? Sau ungurii din Secuime? Sau nemtii din Sibiu? Sunt oameni, vsovi, care nu au nici o vina ca s-au nascut in tara asta - si nici nu au vreo vina pentru ce-au facut parintii lor. Au tot dreptul sa le fie respectat dreptul la optiune religioasa printr-un stat secular.

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
nu shtiam ca la orele de religie sa fi fortzat mai mult ca shi la alte ore, iar nu toate sunt un fel de credintze? nu toate indoctrineaza copilul? nu orice invatzatura are un "dumnezeu"?
Dar te-ai gandit ca poate parintii sau copilul nu vor sa i se bage in cap chestii ortodoxe? Poate sunt catolici sau agnostici sau scientologi sau iehovisti. Cu ce drept poate veni statul sa spuna oamenilor care este adevarata credinta?

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
deci de ce il scotzi dumneata pe Dumnezeu din Lume, din scoli, ca daca pleaca El atunci ce crezi ca ne ashteapta? ce crezi ca se intampla daca pleaca binele, pleaca mila shi dragostea, pleaca Calea shi Adevarul, dumneata la ce fel de viatza crezi ca vor ajunge copiii?
Ia uite, dom'le, scoala publica este singurul loc in care copilul afla care este Calea si Adevarul. In afara exista scoli particulare catolice si de alte confesiuni si sunt pline de elevi si studenti si nu se mai lamenteaza nimeni asa cum faci dumneata, pentru ca te lamentezi fara rost.

Eliminarea religiei din scolile de stat nu inseamna ca nu-ti poti creste copilul asa cum vrei, inseamna ca daca vrei sa cresti copilul conform unei anumite traditii religioase statul nu se face partas la asta. Ar fi discriminare fata de celelalte confesiuni. Statul e neutru si toate cultele sunt egale in fata legii. Citeste Constitutia si nu te mai vaicari ca o muiere pe motive inventate.

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
problema banilor, shi a nemultzumirii ca plateshti impozite pentru preotzi, dar ma mir ca te deranjeaza salariile celor care slujesc inclusiv pentru viatza ta, shi nu te deranjeaza salariile politzailor, militarilor, politicienilor, birurile date la Bruxelles, la tot felul de institutzii care jecmanesc mereu shi cu care eshti perfect deacord din moment ce te deranjeaza doar ca plateshti preotzii pentru rugaciunile carora inca nu ne leapada Dumnezeu.
Ma deranjeaza multe chestii pe lumea asta, dar nu ma pot ocupa de toate. Fac si eu ce pot, dupa umilele mele puteri. Daca ca am doar doua brate si o singura gura trebuie sa plang dimineata la micul dejun pentru ca in fiecare ora mor zeci de copiii in Africa din cauza lipsei apei potabile?

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
deci voi atzi vrea ca Adevarul sa nu-l auzitzi ca va deranjeaza, atzi vrea sa auzitzi mereu doar minciuna, poi asha cum noi va rabdam minciuna de toata ziua, rabdatzi shi voi adevarul de cateva ceasuri sau clipe
Iarasi ne lovim de problema intolerantei tale. Opinia conform careia Adevarul pe care tu-l stii e adevarat nu este impartasita de toate cele 6 miliarde de oameni de pe planeta asta. Nu-ti cere nimeni sa fii de acord, ci doar sa tolerezi asa cum si altii te tolereaza pe tine.

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
nu tzi le incalca statul creshtin, ci cei ce imbracatzi n haina creshtin fac cele ale celui rau,
La cine te referi?

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
dar daca spui ca Cristos este singurul Creshtin adevarat, asta inseamna ca shi dumneata nu mai eshti chiar atat de ateu shi ne iertzi pe noi ceilaltzi, nishte umile copii imperfecte shi ratacite ale Marelui nostru Sfant shi Dumnezeu din Sfanta Treime, "Unul sfant, unul Domn Iisus Hristos..."
Sunt un ateu agnostic. Cerceteaza si dumneata ce inseamna asta inainte sa tragi concluziile. Si mare atentie, n-am spus ca cred in existenta Hristosului biblic.
Reply With Quote
  #105  
Vechi 19.03.2009, 13:21:10
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ziceți ce vreti despre Dumnezeu: că e bun, că e mare, că e tare. [COLOR=#ff0000]Sporovăiți cât vreți despre El, dar… faceți voia mea.[/COLOR] Ce dulce e păcatul! E virtuos să știi să sorbi cu paiul licorile amețitoare, să savurezi beția, să fumezi Kent sau Marlboro, să te destrăbălezi în plină stradă. Ți-am pus la toate răspântiile dughene parfumate și vând la preț de piață liberă, pretutindeni în lume, ziare și reviste cu minciuni frumoase și imagini pornografice, senzații tari pentru tineretul liber de ascultarea către boșorogii care-și fac semnul Crucii în public. Vând casete cu filme erotice și cântece zgomotoase cu urlete înnebunitoare ca în iad. Mănâncă, bea, veselește-te!

Aici e viața! Dacă o fi ceva și în altă parte, nu-ti face probleme, mai e timp! Ești tânăr! Nu-ți închide poarta plăcerilor trupești pentru niște închipuiri! Lasă-mi plăcerea să-ți fiu ghid pe drumul vieții. Fii atent ce-ți spun: Hristos te pune la înfrânări de tot felul, să-ți controlezi gândurile, vorbele și faptele, să postești, să te rogi, să nu te cerți cu ceilalți oameni, prieteni, vecini, colegi de serviciu, să faci fapte bune, să fii conștiincios în muncă, când tu poti să-i trișezi și să iei bani pe munca altora. Ba, te pune să gândești la moarte, la Judecata de apoi, la chinurile iadului. Și mai ales te cheamă la Biserică! Ia te uită ce pierdere de timp! Eu nu-ti creez nici o obligație. Fii liber! Liber de orice gând de cenzură divină și vei fi tu însuti, propriul tău dumnezeu, ca și mine! O, cât mă bucur că ai acceptat propunerea mea! Ce satisfacție diabolică mi-ai dat!


Acum îmi semeni întru totul! De acum, patimile tale îti vor fi draci. Eu nu mă voi mai ocupa de tine în mod special. [COLOR=#000080]Tu singur vei fi emisarul meu în lume, pricină de sminteală pentru multi altii. [/COLOR]Vino să te prezint în iad tuturor prietenilor tăi, frați întru fărădelege, liberi ca și tine în păcat! Veți trăi în veșnicie! Alături mine în plănsul și scrășnirea dintilor. Ha! Ha! Ha!”
Virgil Maxim- Marturisitor in temnitele comuniste
Sursa: Razboi intru cuvant
Reply With Quote
  #106  
Vechi 19.03.2009, 13:42:24
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu te-am judecat, Scrabble. Te-am provocat putin cu intentia de te determina sa-ti arati si o alta parte a sufletului tau. Aceea in care se afla Dumnezeu. In astfel de situatii are si duritatea rostul ei. Sincer, iti doresc din tot sufletul sa te bucuri in Rai in vesnicie. Iisus s-a rastignit si pentru mine si pentru tine cu un rost pe care nu e bine sa-l subestimam.
Reply With Quote
  #107  
Vechi 19.03.2009, 14:59:29
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

antoniap, ceea ce conteaza cu adevarat ati spus deja, v-ati autocaracterizat foarte bine prin exprimarea medievala. Orice spuneti in plus nu mai poate schimba aceasta imagine pe care mi-am facut-o despre dumneavoastra.

Drept pentru care va voi ignora de acum incolo, ma voi comporta ca si cum nu existati pe forum.
Reply With Quote
  #108  
Vechi 19.03.2009, 15:16:31
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
[COLOR=red]În prealabil postat de vsovi [/COLOR][COLOR=red][/COLOR][COLOR=red] [/COLOR]
[COLOR=red]cine tzi-o impune? statul ateu nu impune ateismul? ateismul nu este shi el o tiranitate? nu este shi bertatea tuturor faradelegilor shi ea un mare tiran? poate cel mai odios shi cel mai neobservat? caci itzi da libertatea sa nu iubeshti, sa urashti shi sa ucizi pe fratele tau, caci la asta se rezuma libertatea totala... dar Creshtinismul te invatza ca sa respectzi pe aproapele tau chiar daca itzi este dushman de moarte... deci nu eshti mai liber in creshtinism decat in libertatea totala ateista? caci creshtinismul are o sfanta dreapta socotintza in libertatea de la Dumnezeu, caci Dumnezeu a lasat libertatea shi nu dracul ateu care doar o promite mereu dar neavand-o nu o poate da ci el da mereu bertatea mortzii shi faradelegii shi a lepadarii de Dumnezeu ca pe o mare realizare[/COLOR]

Hai mai termina cu prostiile, [COLOR=red](ce prostii?)[/COLOR] un stat secular nu impune ateismul [COLOR=red](dar ce impune?),[/COLOR] impune lipsa religiei in sistemul de stat [COLOR=red](deci oamenii din stat, din armata, politzie shi toate institutziile ar trebui sa fie atei sa se lepede de credintza lor ca sa devina dreptzi shi tolerantzi, dar dreptatea cui? credintza cui vor fi ei? deci le cere lepadare, deci e un stat in care nicaieri nu exista decat un fel de robotzi atei, shi ashtia de ce nu sunt tirani, intolerantzi, poi ce impun ashtia? nimic nu impun ei, secularizatzii ashtia?)[/COLOR] , tocmai pentru ca statul trebuie sa slujeasca pe toti, indiferent de orientarea religioasa [COLOR=red](shi de ce crezi ca un stat creshtin nu ar face-o mai bine decat un stat de robotzi seculari shi atei? pentru ce ateii nu ar fi ei intolerantzi shi nu ar fi tirani cand doar se vede ca shi ei se inchina binemersi la ceva shi slujesc unor scopuri shi interese, deci pentruce sa ii socotesc eu mai bni slujitori la totzi pe atei decat pe creshtini? cand se shtie ca ateul, neavand o credintza, el slujeshte credintzei lui personale, daca ii place sa fure, fura, daca ii plac banii strange, fara sa considere ca prin asta ar greshi cuiva, shi i se pare firesc sa devina shi shef shi tiran ca doar cine sa il fi invatzat pe el Adevarul, caci fara Adevar el se rezuma la "adevarul" invatzat de la gLume)[/COLOR]. Religia poate exista in continuare libera, poate inflori fara interferenta statului. [COLOR=red](unde sa mai infloreasca daca statul o scoate afara din toate institutziile? sa ne reintoarcem la catacombe? asta ai vrea? pentru ce nu va intoarcetzi voi la Dumnezeu? ca noi va rabdam printre noi shi nu va impune nimeni sa credetzi sau nu, dar sa shtitzi shi voi ca nu ateii ci creshtinii -ortodocshi au facut aceasta tzara creshtin-ortodoxa)
[/COLOR]


Citat:
[COLOR=red]În prealabil postat de vsovi [/COLOR][COLOR=red][/COLOR][COLOR=red] [/COLOR]
[COLOR=red](ca am tolerat mereu totzi navalitorii shi totzi cei ce au impus credintzele lor, care ne-au distrus mereu statul shi credintza stramosheasca, iar acum aceshtia totzi striga dupa drepturile lor shi vor mereu tolerantza? poi ei nu ne-au respectat niciodata shi acum vor un stat ateu ca sa nu mai fie datori sa recunoasca Adevarul, dar nu le cere nimeni sa recunoasca nimic, creshtinul este cel mai tolerant, dar nu cu minciuna, cu diavolul, cu pacatul propriu, ci cu pacatosul, cu omul, cu aproapele, dar niciodata cu pizmashul viclean shi rau, ereslaoa contrazicatoare shi mandra din sine insushi)[/COLOR]

Adica eu sunt navalitor? Sau tatarii din Delta? Sau ungurii din Secuime? Sau nemtii din Sibiu? Sunt oameni, vsovi, care nu au nici o vina ca s-au nascut in tara asta - si nici nu au vreo vina pentru ce-au facut parintii lor. Au tot dreptul sa le fie respectat dreptul la optiune religioasa printr-un stat secular. [COLOR=red](poi totzi au fost bine primitzi shi integratzi shi rabdatzi de acest popor creshtin-ortodox bun shi bland iar acum atzi vrea sa fie tzara voastra mai mult decat a celor unde atzi navalit? sa fim in propria noastra tzara exclushi din propriile institutzii ale statului? de ce vrei dumneata asha ceva? poi nu trebuie sa respectam adevarul shi istoria? chiar daca nu au vina copii dar adevarul nu mai conteaza?poi daca nu mai conteaza adevarul atunci pentru ce mai purtam discutzia?)
[/COLOR]


Citat:
[COLOR=red]În prealabil postat de vsovi [/COLOR][COLOR=red][/COLOR][COLOR=red] [/COLOR]
[COLOR=red]nu shtiam ca la orele de religie sa fi fortzat mai mult ca shi la alte ore, iar nu toate sunt un fel de credintze? nu toate indoctrineaza copilul? nu orice invatzatura are un "dumnezeu"?[/COLOR]

Dar te-ai gandit ca poate parintii sau copilul nu vor sa i se bage in cap chestii ortodoxe? Poate sunt catolici sau agnostici sau scientologi sau iehovisti. Cu ce drept poate veni statul sa spuna oamenilor care este adevarata credinta? [COLOR=red](poi nu o impune, sunt doar ore de deschiderea unei ushi, nu i se impune copilului nimic, dar darvinismul din biologie sau fizica-matematica atee sau tot felul de alte materii ateist dialectice alea nu li se impun copiiilor? iar catolicii shi adventishtii shi ceilaltzi au shcoli cate vrei, shi de stat shi particulare shi toata gLumea e plina de ei, deci cine-i opreshte ca sa nu-shi duca copiii la shcolile alea ale lor, dar la noi de stat e bine sa fie dreapta credintza, singura buna shi adevarata, doar pentru faptul ca este singura de folos, deci restul sunt inutile, deci daca chiar te-ai gandi la copiii tai atunci te-ai smeri, ca macar in cei putzini ani de shcoala, ishi poate forma copilul o idee despre Dumnezeu Cel Adevarat, shi nu minciunile din multe alte partzi de care e plina gLumea shi pamantul)[/COLOR]


Citat:
[COLOR=red]În prealabil postat de vsovi [/COLOR][COLOR=red][/COLOR][COLOR=red] [/COLOR]
[COLOR=red]deci de ce il scotzi dumneata pe Dumnezeu din Lume, din scoli, ca daca pleaca El atunci ce crezi ca ne ashteapta? ce crezi ca se intampla daca pleaca binele, pleaca mila shi dragostea, pleaca Calea shi Adevarul, dumneata la ce fel de viatza crezi ca vor ajunge copiii?[/COLOR]

Ia uite, dom'le, scoala publica este singurul loc in care copilul afla care este Calea si Adevarul [COLOR=red](unde altundeva? in BAR? in bordel? de prin filmele cu gangsteri? de la servici? de unde poate sa afle daca in shcoala li se interzice Adeavarul? probabil de pe siteurile porn sau de prin ziarele pline de goliciuni)[/COLOR]. In afara exista scoli particulare catolice si de alte confesiuni si sunt pline de elevi si studenti si nu se mai lamenteaza nimeni asa cum faci dumneata, pentru ca te lamentezi fara rost. [COLOR=red](asta spui dumneata, ca ma lamentez, ce vrei sa spui, ca-s patetic? ca ce? poi daca sunt shcoli particulare atunci de ce nu-shi dau acolo copiii? daca spui ca la stat li se impune ortodoxia cu fortza in timp ce darvinismul shi vrajitoriile chimice ori sportul shi matematica-fizica bigbangului nu sunt impuse la stat cu fortza, astea cum sunt impuse? sau asteanu presupun credintze, slujiri, fapte, socoteli, ganduri, interese? astea nu itzi influentzeaza modul de a trai?)
[/COLOR]

Eliminarea religiei din scolile de stat nu inseamna ca nu-ti poti creste copilul asa cum vrei, inseamna ca daca vrei sa cresti copilul conform unei anumite traditii religioase statul nu se face partas la asta. Ar fi discriminare fata de celelalte confesiuni. Statul e neutru si toate cultele sunt egale in fata legii. [COLOR=red](nu statul e neutru ci doar justitzia ar trebui sa fie dreapta, dar shi judecatorii pot sa fie de ce credintza vor ei, caci nu trebuie sa fie atei sau apolitici ci sa fie nepartinitori, iar nepartinirea nu itzi cere sa-tzi lepezi credintza ci sa urmezi dreptatea care de la Dumnezeu este shi ea, chiar daca omul ateu sau omul potrivnic Domnului cauta sa-shi faureasca el o noua dreptate, nu-i bai, sa-shi faca ce dreptate vrea dar de aceea va da shi el insushi socoteala candva)[/COLOR] Citeste Constitutia si nu te mai vaicari ca o muiere pe motive inventate. [COLOR=red](poi constitutziile astea sunt inventzia "oamenilor de bine care nu prea au tzinut seama de adevar, deci chiar daca o respect nu inseamna ca in ea gasesc Adevarul, ci constitutziile astea din ultimii 70 de ani sunt inventate shi importate shi remasluite cu nishte dorintze inventate ale unui popor fictiv, deci nu sunt relevante in fatza Adevarului dar le respectam de bine de rau asha cum sunt, iar constitutzia asta a lui Antonie Iorgovan este o aberatzia colosala ce se contrazice pe ea insashi mereu, fiind un nonsens, caci am citit-o, shi a fost fabricata ca sa slujeasca "oamenilor de bine" iar acum vor s-o dreaga shi s-o faca dupa modelul european, o constitutzie ateista shi a altor natzii shi popoare care nu ne prea reprezinta absolut deloc, nici in bine shi nici in rau. Nu ma vaicaresc ca un barbatol)
[/COLOR]


continuarea mai jos
Reply With Quote
  #109  
Vechi 19.03.2009, 15:17:03
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
[COLOR=red]În prealabil postat de vsovi [/COLOR][COLOR=red][/COLOR]
[COLOR=red]problema banilor, shi a nemultzumirii ca plateshti impozite pentru preotzi, dar ma mir ca te deranjeaza salariile celor care slujesc inclusiv pentru viatza ta, shi nu te deranjeaza salariile politzailor, militarilor, politicienilor, birurile date la Bruxelles, la tot felul de institutzii care jecmanesc mereu shi cu care eshti perfect deacord din moment ce te deranjeaza doar ca plateshti preotzii pentru rugaciunile carora inca nu ne leapada Dumnezeu.[/COLOR]

Ma deranjeaza multe chestii pe lumea asta, dar nu ma pot ocupa de toate. Fac si eu ce pot, dupa umilele mele puteri. Daca ca am doar doua brate si o singura gura trebuie sa plang dimineata la micul dejun pentru ca in fiecare ora mor zeci de copiii in Africa din cauza lipsei apei potabile? [COLOR=red](poi ar trebui sa-i plangi, dar cine te poate obliga? tu shtii pecine lauzi shi pe cine plangi.)[/COLOR]


Citat:
[COLOR=red]În prealabil postat de vsovi [/COLOR][COLOR=red][/COLOR]
[COLOR=red]deci voi atzi vrea ca Adevarul sa nu-l auzitzi ca va deranjeaza, atzi vrea sa auzitzi mereu doar minciuna, poi asha cum noi va rabdam minciuna de toata ziua, rabdatzi shi voi adevarul de cateva ceasuri sau clipe[/COLOR]

Iarasi ne lovim de problema intolerantei tale. Opinia conform careia Adevarul pe care tu-l stii e adevarat nu este impartasita de toate cele 6 miliarde de oameni de pe planeta asta. Nu-ti cere nimeni sa fii de acord, ci doar sa tolerezi asa cum si altii te tolereaza pe tine. [COLOR=red](Shi cine spune ca nu-i tolerez? poi ii tolerez bine mersi dar se pare ca cele 6 miliarde de mincinoshi nu tolereaza unul sau doi care din cand in cand mai spun adevarul, cate un sfant, deci nu e cazul meu, shi il spune tot in folosul lor ca doar el il shtie shi il traieshte shi il urmeaza, dar nu-l impune nimanui, ci Adevarul insushi graieshte despre Sine)[/COLOR]


Citat:
[COLOR=red]În prealabil postat de vsovi [/COLOR][COLOR=red][/COLOR]
[COLOR=red]nu tzi le incalca statul creshtin, ci cei ce imbracatzi n haina creshtin fac cele ale celui rau,[/COLOR]

La cine te referi? [COLOR=red](la totzi mincinoshii travestitzi, fie shi in atei, fie shi in creshtini, aia care luand chipul credintzei defapt slujesc intereselor imperiale ale mortzii, ale piszmei shi lacomiei shi banului calcand in picioare demnitatea umana)[/COLOR]


Citat:
[COLOR=red]În prealabil postat de vsovi [/COLOR][COLOR=red][/COLOR]
[COLOR=red]dar daca spui ca Cristos este singurul Creshtin adevarat, asta inseamna ca shi dumneata nu mai eshti chiar atat de ateu shi ne iertzi pe noi ceilaltzi, nishte umile copii imperfecte shi ratacite ale Marelui nostru Sfant shi Dumnezeu din Sfanta Treime, "Unul sfant, unul Domn Iisus Hristos..."[/COLOR]

Sunt un ateu agnostic. Cerceteaza si dumneata ce inseamna asta inainte sa tragi concluziile. Si mare atentie, n-am spus ca cred in existenta Hristosului biblic. [COLOR=red](eu asha am intzeles din ce ai scris, dar daca am intzeles greshit ma iarta, dar fraza ta spunea altceva...)[/COLOR]
Reply With Quote
  #110  
Vechi 19.03.2009, 16:08:03
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
[COLOR=red]În prealabil postat de vsovi [/COLOR][COLOR=red][/COLOR]
[COLOR=red]-din moment ce ai adus un argument atat de bine intemeiat, inseamna ca scrisul meu cu sigurantza ishi face efectul pe care inca nu il cunoshti, deci dorintza ta atat de "indreptatzita" este o dovada in plus ca am dreptate ca sa continui sa scriu asha pentru un rezultat care are sa te ire mai tarziu.[/COLOR]

Aha, deci ai o scuza. Numai ca e secreta. Deci n-ai nici o scuza. [COLOR=red](poi nu e secreta daca vei ajunge sa o afli candva, caci itzi vei da seama, dar initzial am scris asha, pentru ca aceste litere alipite nu le prea potzi rosti altfel decat ieshind sunetele respective pe guritza, iar pentru celelalte am gasit eu caracterele ^ shi a` dar nu am considerat ca-s utile asha ca am substituit doar cu sh shi tz pe s shi t ca sa fie mai clar textul. Iar pe urma am gasit shi alte sensuri pentru care am pastrat scrierea, iar scuze nu-mi caut caci eu nu socotesc ca am greshit ci tu ma osandeshti din pricina ca ai vrea sa scriu cum am invatzat la shcoala... deci sa scriu corect, dar eu aici nu scriu ci mai mult vorbesc, deci scrisul e un fel de prelungire a graiului in cazul de fatza caci suntem pe un forum care in general era discutat in public)[/COLOR]


Citat:
[COLOR=red]În prealabil postat de vsovi [/COLOR][COLOR=red][/COLOR]
[COLOR=red](nu shtiu sa fi impus vreodata cineva (sfant) Creshtinismul in afara de cei (ce se dadeau ei inshishi sfintzi) ce acum vor sa impuna ateismul de stat, deci sunt aceiashi "oameni de bine" care inainte faceau cruciade shi il impuneau pe antichristul creshtin, apoi pe antichristul ateu, iar acum din nou pe ala cu "fatza umana" shi mare berator, mare "mantuitor" ca ne scapa de Dumnezeu vazand in el un tiran... dar care este tiranul cel bun daca este sa socotim tirania? tirania legii sau a faradelegii? tirania minciunii sau a adevarului? tirania mortzii sau fericirea vietzii, nu asta iluzorie ci aia veshnica pe care doar Dumnezeu o poate da? iar cum batranii mai intzeleptzi din vechime au ales corect, shi s-a dovedit ca ei urmau binele shi totzi care i-au asuprit prin fortza shi teroare au dorit defapt raul nostru, eu cred ca este un argument suficient de solid sa-i credem pe stramoshii care nu s-au lepadat shi au faurit aceasta tzara, shi sa nu-i credem pe vanzatorii de neam, tzara shi credintza, chiar daca se numeshte ea o credintza atee, ori fals creshtina, fals ortodoxa...[/COLOR]
[COLOR=red]Deci dupa parerea ta e mai bine tirania ateista decat tirania creshtin-ortodoxa? Poi cui a facut rau creshtin-ortodoxia in istorie? shi cui a facut rau ateismul sau smintelile neocreshtine ori mandre shi schismatice? Raspunde dumneata cinstit shi ai sa vezi despre ce tiranie vorbim... iar acum se prezinta libertatea ateista ca marea bertate a marelui mantuitor, dar te intreb eu ce libertate ai daca mori prin pacatire, prin faradelegi shi vei ajunge in chinurile sheolului? ca doar Viatza o da Adevarul, cel ce o poate da, Dumnezeu... deci ce libertate iluzorie ne poate promite un stat ateu? Shi aceasta bertate iluzorie nu este ea defapt cea mai mare tiranie shi cea mai mincinoasa promisiune?[/COLOR]

Doua lucruri trebuie lamurite aici:

1. Un stat secular nu este un stat ateu [COLOR=red](nu este nici o diferentza decat faptul ca cel secular se preface ca ar avea vre-o legitimitate shi o credintza cand defapt n-are niciuna).[/COLOR] Un stat ateu este cel in care ateismul este politica de baza, in care religiile sunt interzise si libertatile religioase ale oamenilor sunt suprimate. Un stat secular este unul care se ocupa de instruit armata, facut drumuri, finantat spitale, facut legi si infaptuit justitia, nu unul care sa le spuna oamenilor in ce sa creada. [COLOR=red](poi statul e facut din oameni, din oamenii care locuiesc in el shi pe care statul se obliga sa le apere interesele lor, interesele tuturor fara ca sa gresheasca la nici un strain din stat, dar pentru acest deziderat nu trebuie ca totzi functzionarii shi conducerea sa devina atee, ca altfel i-ar deranja pe unii, caci shi ateismul este defapt tot o credintza caci a refuza a crede in cineva este credintza in nimeni, deci pentru ce sa ma leapad de inaintashii mei credincioshi in Dumnezeu ca eu sa cred in nimeni shi ca sa nu jignesc pe altzii? poi de ce se simt ei jignitzi cand altcineva ar trebui sa se simta jignit shi nu cei care cu tolerantza defapt impun intolerantza statului creshtin-ortodox)[/COLOR]
2. Oamenii au dreptul sa-l refuze pe Dumnezeu, sa refuze sa creada in el. E o libertate la fel de mare cum e libertatea ta sa te inchini cui vrei.[COLOR=red] (asha este, e liber fiecare sa creada sau nu)[/COLOR]Un stat religios ar impune tuturor o zeitate. ([COLOR=red]dar cine vorbeshte de un stat religios shi inchizitorial? sau la americani nu exista scaunul electric? sau la franceji nu sunt executatzi tradatorii? sau de ce doar statul creshtin-ortodox sa fie socotit ca impune o zeitate, dar ei ce zeitatzi impun shi la ei ce statui shi ce turnuri triumfa? sau astea nu impun tuturor cate ceva? dar eu vorrbesc de un stat creshtin-ortodox in spirit ortodox shi nu unul in spiritul dictaturii shi abuziv)[/COLOR] Ce alt motiv imi trebuie ca sa ma revolt puternic impotriva unui astfel de stat? [COLOR=red](poi intreaba-te ce zei are shi cui slujeshte un stat nereligios, care shi el poate fi dictatorial sau libertin)[/COLOR]


Citat:
[COLOR=red]În prealabil postat de vsovi [/COLOR][COLOR=red][/COLOR]
[COLOR=red]poi care desavarshiri shi chemari sunt mai tolerante shi spre adevarata libertate fatza de moarte shi pacat shi diavoli shi shelo decat Creshtinismul, dar adevarata lbertate nu o vom gasi decat in Dumnezeu[/COLOR]

Sper ca ti-ai dat seama de ce prostie ai spus aici: oamenii sunt liberi sa aleaga ce Dumnezeu vor, atata timp cat e Dumnezeul corect. Exemplu clasic de intoleranta. [COLOR=red](domnule eu nu am fost intolerant ci tzi-a marturisit adevarul neobligandu-te la nimic, dar dumneata socoteshti pe cineva care itzi spune adevarul drept intolerant, poi sigur ca devin intolerant fatza de cineva care nu poate tolera adevarul, deci posibil ca ai vrea sa te mint ca sa te linishteshti, dar la ce itzi va folosi minciuna? caci mai devreme sau mai tarziu se va sparge in capul tau, deci ma feresc sa te mint iar dumneata spui ca-s intolerant, poi nu te-am obligat s-o crezi, dar m-am simtzit obligat de "ceva" ca sa itzi spun ce cred eu ca trebuie sa-tzi spun.) [/COLOR]Daca tu ai vazut lumina, vsovi, nu toata lumea o vede. Unii nu vor, altii nu pot, pe altii nu-i intereseaza. E dreptul lor, e viata lor, iar daca exista Iad vor sta acolo dupa ce mor. Daca Dumnezeu exista, Dumnezeu a lasat asa. De ce vrei tu sa le negi oamenilor optiunea asta? [COLOR=red](poi nu am cum sa le neg optziunea, sunt liberi sa shi-o aleaga dar daca majoritatea merg pe calea cea larga, macar sa lase shi sa nu oblige pe unul sau doi sa mearga impreuna cu gloata, ci sa le lase libertatea sa mearga dupa Adevar... chiar daca nu le vine sa creada niciunuia din cele 6 miliarde sa creada ca ala e adevaru..., deci crede-ma ca nu te fortzez sa crezi nici pe tine shi nici pe altcineva, ci doar ma bucur daca faci un pas in fatza pa Calea Adevarului fiindca aia e singura care duce la Viatza..., deci ma bucur shi nu te oblig... daca vrei potzi sa negi mereu adevarul... nimeni nu te obliga sa-l acceptzi cu fortza, shi oricum nu o sa-l aflam decat daca il shi Traim, shi ramanem statornicitzi in el, altfel adevarul devine o marturisire in deshert lina de vorbe goale, oale.[/COLOR]


Citat:
[COLOR=red]În prealabil postat de vsovi [/COLOR][COLOR=red][/COLOR]
[COLOR=red]deci daca vedem cu ochi curatzi ce este shi ce inseamna Adevarul shi Libertatea... dar noi fiind orbi alegem tirania mortzii ca pe libertate shi tolerantza... lepadand stradania de mii de ani a parintzilor shi strabunilor noshtrii...[/COLOR]

Raspunsul precedent se aplica si aici. [COLOR=red](poi nu te obliga nimeni sa recunoshti adevarul, dar pentru ce sa impunem minciuna? sau dumneata nu vezi cum pana shi istoria au masuit-o mereu? ca sa mushamalizeze faptele sau meritele sau credintza unora...)[/COLOR]

continuarea mai jos
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Crezi în semne? metafora Generalitati 30 21.01.2012 13:37:39
Este mai tarziu decat crezi... Rodica50 Intrebari utilizatori 3 16.10.2010 14:15:46
Sa vezi si sa nu crezi Mara2009 Nunta 11 15.09.2009 09:34:10
De ce crezi in Dumnezeu ? Tiberiu_Rusu Generalitati 145 04.05.2009 10:58:31
Evolutie sau involutie? silverstar Generalitati 34 17.02.2007 22:09:45