Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 23.06.2010, 11:34:08
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de idealist Vezi mesajul
Florin-Ionut, daca exista evolutia speciilor, nu mai are sens existenta lui Dumnezeu. Ca si crestin ar trebui sa combati ideea.
In teoria evolutiei, in supa primordiala de amoniac, metan,... descarcarile electrice au condus la aparitia de aminoacizi si alte substante organice ce au devenit organisme uniceluare etc. Unde e Dumnezeu in aceasta poveste?
Pai El a facut toate, incetisor, intr-o perioada de timp foarte luuuuunga. Noi ne imaginam doar metodele prin care am fost adusi la existenta, insa nu stim nimic cu certitudine.

Tatal a binevoit, Fiul a gandit, Duhul Sfant a savarsit.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 23.06.2010, 11:37:34
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Dacă aveți probleme cu pagina, documentarele se pot găsi și la saccsiv: http://saccsiv.wordpress.com/2009/09...-limba-romana/
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 23.06.2010, 11:42:39
eclesiastul eclesiastul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.03.2010
Locație: Cluj
Mesaje: 159
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Fac pariu ca orice ar fi acolo, ori nu are legatura cu evolutionismul, ori e explicat dar crestinii apeleaza iar la ignoranta.
mai degraba ignoranta e a persoanelor care refuza realitatea. Cum poti sa crezi ca omul a aparut la intamplare? Pentru ca o fiinta inteligenta ca omul sa existe trebuia ca o inteligenta mult superioara sa il creeze.
O carte nu se poate scrie singura, un program la calculator nu se poate face singur si exemplele pot continua. Ceea ce vreau sa subliniez prin asta e faptul ca orice creatie trebuie sa aiba un Creator.
Teoria evolutionista merge pe ideea ca totul e la intamplare dar nu are nici un argument in a sustine acest lucru, chiar si Darwin a admis ca teoria lui nu poate fi probata ci poti doar sa o crezi sau sa nu o crezi.
Una din marile hibe ale evolutionismului e faptul ca lipsesc verigile de legatura. Adica dc omul s-a transformat in maimuta, unde sunt toate formele evoluate din maimuta? De ce avem om si maimuta dar nimic intermediar?
Reply With Quote
  #14  
Vechi 23.06.2010, 11:42:46
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de idealist Vezi mesajul
Florin-Ionut, daca exista evolutia speciilor, nu mai are sens existenta lui Dumnezeu. Ca si crestin ar trebui sa combati ideea.
In teoria evolutiei, in supa primordiala de amoniac, metan,... descarcarile electrice au condus la aparitia de aminoacizi si alte substante organice ce au devenit organisme uniceluare etc.
Stai putin, D-zeu are nevoie de negarea realitatii? Exista o sumedenie de dovezi care sustin evolutionismul si totusi tu spui ca trebuie ca si crestini sa-l combateti? Si mai si recunosti asta public?

Citat:
Unde e Dumnezeu in aceasta poveste?
Dupa cum a spus Laplace, nu avem nevoie de aceasta ipoteza. Ceea ce nu era cazul in perioada "infantila" a evolutiei creierului uman cand nu existau explicatii stiintifice pentru niciun fenomen natural. Intre timp nu mai avem nevoie de aceasta ipoteza nici pentru a explica miscarea planetelor, nici pt starea vremii, nici pentru calculatoarele pe care le folosim, nici pentru boli, nici pentru aparitia si evolutia vietii. Cum sa fi explicat un om de acum 10000 de ani rasaritul soarelui? Doar o divinitate ar fi putut produce asa ceva si, cum orgoliul isi are locul lui bine stabilit, divinitatea nu avea alt scop decat folosul nostru.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 23.06.2010, 11:44:11
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nadut Vezi mesajul
@Florin-Ionut, fii mai atent la termenii pe care ii folosesti pentru ca faci confuzii de idei. Una este evolutia in sensul de dezvoltare, dupa cum ai dat exemplele acelea de la simplu la complex, si alta este evolutia in sensul de transformare a speciilor dintr-una in alta.
Tu pui semnul egal intre evolutie ca dezvoltare a lucrurilor si evolutie ca transformare biologica a speciilor dintr-una in alta. Dar acestea doua sunt mancaruri diferite.
Una este cand producatorul construieste o masina de la A la Z, dezvoltand-o din piesele pe care vrea sa le foloseasca si alta este sa crezi ca daca producatorul foloseste anumite tipuri de piese (suruburi, cabluri electrice etc) la constructia unei masini, apoi foloseste acele tipuri de piese si la confectionarea unui mixer, sa tragi concluzia ca masina a evoluat din mixer pentru ca mixerul este mai putin complex decat masina si in plus are elemente comune cu masina.
Facand paralela cu producatorul (de masini, electrocasnice, etc), Dumnezeu a folosit elemente comune (piese) la crearea diferitelor specii de animale, pasari, insecte....etc pentru ca erau utile, erau "bune foarte" in "procesul de fabricatie".
Cum spuneam, nu stim noi cum a savarsit Dumnezeu creatia Sa. Banuim, ne imaginam si ne contrazicem in teorii posibile si imposibile.

Am gasit in VT un text scurt care zice cam asa, apropo de evolutia speciilor din una in alta:

Daniel 7:
"„Eu, Daniel, văzut-am în vedenia mea din vremea nopții; și, iată, patru vânturi ale cerului lovit-au năprasnic marea cea mare. Și patru fiare mari ieșeau din mare, deosebite între ele. Cea dintâi era asemenea unei leoaice, iar aripile ei erau ca niște aripi de vultur; și m'am uitat până ce aripile i-au fost smulse, iar ea s'a ridicat de la pământ și a stătut pe picioare de om; și o inimă de om i s'a dat."

Aceasta viziune poate insemna mai multe lucruri, inclusiv metoda prin care viata a ajuns pe Pamant din spatiu, mai intai in mare, apoi dintr-o specie in alta pana la om, caruia Dumnezeu i-a dat ulterior suflarea de viata, deosebindu-l de celelalte fapturi.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 23.06.2010, 11:45:08
eclesiastul eclesiastul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.03.2010
Locație: Cluj
Mesaje: 159
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Pai El a facut toate, incetisor, intr-o perioada de timp foarte luuuuunga. Noi ne imaginam doar metodele prin care am fost adusi la existenta, insa nu stim nimic cu certitudine.

Tatal a binevoit, Fiul a gandit, Duhul Sfant a savarsit.
Biblia afirma cu certitudine cum a fost facut omul. Asta cu incetisor nu tine, nu ai de unde sa stii tu cat de "incetisor" a fost.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 23.06.2010, 11:50:02
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Dupa cum a spus Laplace, nu avem nevoie de aceasta ipoteza. Ceea ce nu era cazul in perioada "infantila" a evolutiei creierului uman cand nu existau explicatii stiintifice pentru niciun fenomen natural. Intre timp nu mai avem nevoie de aceasta ipoteza nici pentru a explica miscarea planetelor, nici pt starea vremii, nici pentru calculatoarele pe care le folosim, nici pentru boli, nici pentru aparitia si evolutia vietii. Cum sa fi explicat un om de acum 10000 de ani rasaritul soarelui? Doar o divinitate ar fi putut produce asa ceva si, cum orgoliul isi are locul lui bine stabilit, divinitatea nu avea alt scop decat folosul nostru.
Sa ne explice atunci Laplace sau oricine altcineva cum a aparut Universul, respectiv viata in Univers (pe Pamant).
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 23.06.2010, 11:51:29
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eclesiastul Vezi mesajul
Biblia afirma cu certitudine cum a fost facut omul. Asta cu incetisor nu tine, nu ai de unde sa stii tu cat de "incetisor" a fost.
Daca nu ține, de ce nu ține?

Intr-adevar, nu stim cat de incetisor a fost. Cert e ca nu s-a intamplat in 6x24h terestre.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 23.06.2010, 11:54:34
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eclesiastul Vezi mesajul
mai degraba ignoranta e a persoanelor care refuza realitatea. Cum poti sa crezi ca omul a aparut la intamplare?
Tocmai ce spuneam ca atacati aiurea ceva ce nu e evolutionism. Arata-mi o sursa stiintifica unde scrie ca omul a aparut la intamplare. Numai crestinii afirma asemenea aberatii dupa care pretind ca nu neaga realitatea. Cine ti-a spus ca evolutionism = intamplare te-a mintit cu nerusinare.
Citat:
Pentru ca o fiinta inteligenta ca omul sa existe trebuia ca o inteligenta mult superioara sa il creeze.
care pentru a exista are nevoie de o inteligenta mult superioara care sa o creeze etcetcetc.
Citat:
O carte nu se poate scrie singura, un program la calculator nu se poate face singur si exemplele pot continua. Ceea ce vreau sa subliniez prin asta e faptul ca orice creatie trebuie sa aiba un Creator.
Daca tu ai vazut vreun calculator cu ADN arata-mi si mie te rog. Asta e diferenta majora intre creatiile mentionate de tine si fiintele vii. Oricum analogiile sunt ilogice dar ce mai conteaza o greseala in plus?
Citat:
Teoria evolutionista merge pe ideea ca totul e la intamplare
Doar crestinii spun asta!
Citat:
dar nu are nici un argument in a sustine acest lucru,
idem
Citat:
chiar si Darwin a admis ca teoria lui nu poate fi probata ci poti doar sa o crezi sau sa nu o crezi.
Irelevant. De la Darwin au trecut 150 de ani, timp in care stiinta a evoluat enorm. Si Einstein a contestat mecanica cuantica la care a avut contributii esentiale si fara de care n-ar mai scrie crestinii pe forum.
Citat:
Una din marile hibe ale evolutionismului e faptul ca lipsesc verigile de legatura. Adica dc omul s-a transformat in maimuta, unde sunt toate formele evoluate din maimuta? De ce avem om si maimuta dar nimic intermediar?
Omu nu a evoluat din maimuta dar ce mai conteaza inca o greseala in plus? Fosilizarea e un proces pretentios si de aceea nu avem toate scheletele pe care le pretindeti voi in mod macabru. Ai fi vrut ca Pamantul sa fie un cimitir imens?
Reply With Quote
  #20  
Vechi 23.06.2010, 12:01:31
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Sa ne explice atunci Laplace
Eu nu vorbesc cu mortii! Nu de alta dar nu-mi raspund niciodata si dupa aia ma trezesc internat la spitalu 9 ca vb singur. :D
Citat:
sau oricine altcineva cum a aparut Universul, respectiv viata in Univers (pe Pamant).
Dau un citat aproximativ din memorie: protonul este o particula care dupa suficient de mult timp se transforma in oameni. Deci big bang, particule, stele, planete, viata. Suma totala 13.7 miliarde ani.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Evolutionismul-religia care pregateste venirea antihristului! flying Teologie si Stiinta 1589 29.07.2020 00:49:47
De ce evolutionismul teist este o erezie? nadut Teologie si Stiinta 372 27.11.2012 13:41:07
Bacteria Flagellum sau Motorul Organic sau De ce evolutionismul e o facatorie colaps Generalitati 217 27.09.2010 15:37:40