Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 23.04.2022, 17:17:47
Marcel_Ionut's Avatar
Marcel_Ionut Marcel_Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Nu faci decât să-i întărești gândirea negativă pe care deja o are. Preoții sunt și buni și mai puțini buni. Așa a fost dintotdeauna. Și până la urmă noi de ce ne ducem la biserica pt preot sau pt Hristos și sufletele noastre? Este o vorbă din Biblia cred care zice : ochiul bun pe toate le vede bine iar ochiul rău pe toate rele. Asta tine și de optica noastră. Și mai bine să căutăm binele in ceilalți, că de văzut rele la asta ne pricepem cu toții. Și eu mă îndoiesc că nu există un singur om în tot orașul ăla să-l ajute. Trebuie sa aibă speranța și credința că va fi mai bine. Și eu sunt un om negativist dar incerc sa nu mă cramponez numai în lucrurile rele. Daca as sta sa analizez tot Raul din lume as înebuni. Daca nu se poate angaja ar putea să stea o lună pe la o mănăstire sa ajute la treburi , sa se spovedească să stea de vorbă cu călugări și tot ar fi mai bine decât nimic. Eu cunosc preot la mine în oraș, chiar duhovnicul meu care a ajutat multi tineri să-și îndrepte viața, să-și formeze o familie buna și chiar a deschis și un centru langa biserica care ajuta copii cu autism. Deci nu mă lua cu exemplele proaste. Că avem și multe persoane minunate dar nu le căutăm ci înghitem toate rahaturile de la tv.
__________________
,,Cu Dumnezeu nu-i nevoie să fii politicos; pur și simplu, varsă-ți inima ta în fața Lui."
Pr Sofronie Saharov
Reply With Quote