Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 26.07.2011, 10:38:59
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nene, fara contributie intelectuala la chestiune, abtine-te.
Ma simt nevoit sa strig din nou ca ma dicriminezi! Imensa majoritate a postarilor crestine de pe acest forum n-au nicio legatura cu intelectualul si totusi doar eu sunt apostrofat! Halal exemplu! Cu atat mai mult cu cat postarea mea ironica continea o idee pe care ma asteptam ca tu sa o sesizezi. Evident ca nu-ti convine care e realitatea dar macar fii sincer si accepta ca am dreptate.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 26.07.2011, 16:13:24
Andrei B. Andrei B. is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 20
Implicit

asta nu e furt ca nu il privezi de nimic pe realizatorul softului
sigur, ar fi avut mai multi bani daca l-ai fi platit, dar ar fi avut si mai multi bani si daca ti-ai fi vandut casa si i-ai fi dat banii, nu?
Reply With Quote
  #33  
Vechi 26.07.2011, 16:21:07
GLAdoS GLAdoS is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Locație: Apeture Science Laboratories
Religia: Ortodox
Mesaje: 538
Post

Citat:
În prealabil postat de Andrei B. Vezi mesajul
asta nu e furt ca nu il privezi de nimic pe realizatorul softului
sigur, ar fi avut mai multi bani daca l-ai fi platit, dar ar fi avut si mai multi bani si daca ti-ai fi vandut casa si i-ai fi dat banii, nu?
Scopul nu scuza mijloacele.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 26.07.2011, 16:42:01
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Andrei B. Vezi mesajul
asta nu e furt ca nu il privezi de nimic pe realizatorul softului
sigur, ar fi avut mai multi bani daca l-ai fi platit, dar ar fi avut si mai multi bani si daca ti-ai fi vandut casa si i-ai fi dat banii, nu?
Analogiile sunt ilogice. Pot sa te fur in tramvai ca oricum ai fi putut pierde banii respectivi!? Sau sa trecem la alt articol din codul penal! Pot sa te omor pentru ca oricum mori? Ce mare lucru ca te privez de viata, oricum o pierdeai pana la urma! Furtul ramane furt, donatia ramane donatie!

PS Pentru cei care inteleg mai greu, ce am scris mai sus este doar un exemplu, ironic, ce-i drept, folosit pentru a evidentia ridicolul argumentului prezentat de AndreiB. Nu intentionez sa-l omor pe Andrei!
Reply With Quote
  #35  
Vechi 26.07.2011, 16:48:58
Andrei B. Andrei B. is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 20
Implicit

Furtul inseamna ca dupa actiune, victimei o sa ii lipseasca ceva ce avea inainte.

Or pot sa fac o Luna din CD-uri cu Windows si s-o pun pe orbita Pamantului ca conturile Microsoft o sa ramana la fel.


Va invit sa urmariti urmatorul clip educativ: http://www.youtube.com/watch?v=IeTybKL1pM4

:D
Reply With Quote
  #36  
Vechi 26.07.2011, 17:00:23
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Andrei B. Vezi mesajul
Furtul inseamna ca dupa actiune, victimei o sa ii lipseasca ceva ce avea inainte.

Or pot sa fac o Luna din CD-uri cu Windows si s-o pun pe orbita Pamantului ca conturile Microsoft o sa ramana la fel.


Va invit sa urmariti urmatorul clip educativ: http://www.youtube.com/watch?v=IeTybKL1pM4

:D
Furt mai inseamna si atunci cand casierul nu-ti da toti banii intentionat. Tu nu i-ai avut niciodata!
Reply With Quote
  #37  
Vechi 26.07.2011, 17:37:05
Andrei B. Andrei B. is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 20
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Furt mai inseamna si atunci cand casierul nu-ti da toti banii intentionat. Tu nu i-ai avut niciodata!
Care casier?

Cand nu-ti da restul inapoi? Atunci cu siguranta ca ti se cuvin!
Cand nu iti da tot salariul? Atunci e furt pentru ca tu ai depus o munca in schimbul unui castig clar definit in contract.

Ideea e ca analogiile intre furtul clasic si copierea informatica nu functioneaza pentru ca mediul digital e incompatibil cu ceea ce a cunoscut omul pana acum.

Si eu sper ca o sa se prinda lumea ca toata chestia cu Proprietatea Intelectuala e prost gandita, uite de exemplu se patenteaza gene si poti fi amendat daca a zburat polen de pe cultura cu copyright pe cultura ta. Absurd, nu?
Dar asta permite legea.

eu mai nou am inceput sa cumpar softul pe care il folosesc des, dar de exemplu daca imi trebuia un soft de retusare video ca sa adaug un efect unui clip, l-am dat jos de pe torrente

fara a afecta conturile companiei producatoare!

pirateria devine intr-adevar o problema cand e vorba de numere foarte mari de copii piratate, cand oameni care ar fi putut si ar fi dorit sa il cumpere (daca aveau de ales) pot, si il pirateaza
Reply With Quote
  #38  
Vechi 26.07.2011, 17:43:30
Andrei B. Andrei B. is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 20
Implicit

alte diferente intre furt si copiere:

pe cand in furtul clasic, victima castiga ceva in plus in momentul in care se returneaza lucrurile la starea initiala, in cazul asta, victima nu are nimic de castigat daca brusc imi dispare programul de pe calculator

de fapt cel putin in cazul românilor care nu prea au bani, companiile producatoare de soft au foarte mult de castigat oferindu-l la un pret accesibil sau permitand ca softul sa fie piratat

motivul e simplu: in momentul in care romanii vor avea banii necesari, o sa stie exact ce vor sa cumpere

eu am cumparat soft de iPhone si carti in format digital de pe Amazon, pentru ca sunt intr-un format care imi convin
iar laptopul l-am luat cu windows preinstalat, pentru ca era convenabil

dar eu am bani!
in schimb e absurd cum au dat amenzi de mii de euro unor copii carora le-au confiscat HDD-urile si au gasit acolo filme, muzica si programe

am auzit ca au cerut si manelistii bani, prin SC Bursuc Production sau cum ii zice!
Reply With Quote
  #39  
Vechi 26.07.2011, 17:58:20
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Ma simt nevoit sa strig din nou ca ma dicriminezi! Imensa majoritate a postarilor crestine de pe acest forum n-au nicio legatura cu intelectualul si totusi doar eu sunt apostrofat! Halal exemplu! Cu atat mai mult cu cat postarea mea ironica continea o idee pe care ma asteptam ca tu sa o sesizezi. Evident ca nu-ti convine care e realitatea dar macar fii sincer si accepta ca am dreptate.
Deci va sa zica instinctul de turma e scuza ta :)
Si eu care credeam ca ateii vor sa-si demonstreze superioritatea rationala.
Idee? O fi una, dar daca e apriorica..
Reply With Quote
  #40  
Vechi 26.07.2011, 18:01:33
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Andrei B. Vezi mesajul
Va invit sa urmariti urmatorul clip educativ: http://www.youtube.com/watch?v=IeTybKL1pM4
:D
Supertare, poate il foloseste si ai2 in scopuri auto-educative :)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Spovedania anisoara Generalitati 28 23.02.2013 09:58:11
spovedania... myself00 Generalitati 2 24.06.2012 23:58:59
Spovedania Adriana-Simona Pocainta 24 22.09.2011 20:10:10
Spovedania Sf.Asteapta Generalitati 2 03.07.2010 15:04:45
Spovedania arlechino Preotul 49 22.11.2008 22:04:18