Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 16.01.2012, 13:38:44
simona_fidela simona_fidela is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.07.2010
Locație: Guildford
Religia: Ortodox
Mesaje: 86
Implicit

Nu am spus ca e ceva firesc. Am spus doar ca biserica si preotii nu ar trebui sa se bage in cazul casatoriilor in care oamenii chiar se cunosc, in ciuda diferentei mari de varsta. De ce nu se impune mai tare biserica pentru ca oamenii sa nu mai desfraneze asa mult(preferabil deloc, adica sa se casatoreasca curati trupeste, nu sa astepte sa faca 30 de ani pentru a se casatori ca sa poata aduce varsta ca scuza jalnica pentru desfranare; desi, ma rog, desfranatii nu prea se scuza ei, ca n-au regrete pentru ce au facut) ? Ii cununa religios bine mersi, miresele fiind in rochii albe, desi au trecut prin cine stie cate paturi. Mai bine s-ar impune mai tare in privinta castitatii pana la casatorie.

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
E ceva firesc sa fie el cu 18 ani mai mare? (Am inteles ca nu este cazul tau, vorbeam ipotetic) Pe ce crezi ca se bazeaza conflictul intre generatii? Compatibilitatea este redusa si preocuparile comune sunt mai putine in cazul diferentelor mari de varsta. De aceea exista riscul ca motivul casatoriei sa fie altul. De aceea Biserica isi asuma rolul de "consilier" al celor doi.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 16.01.2012, 13:48:41
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simona_fidela Vezi mesajul
De ce nu se impune mai tare biserica pentru ca oamenii sa nu mai desfraneze asa mult
Si ce propui sa faca Biserica in acest sens?
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 16.01.2012, 14:00:51
simona_fidela simona_fidela is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.07.2010
Locație: Guildford
Religia: Ortodox
Mesaje: 86
Implicit

Nu stiu. E cam mult ce imi cereti. Stiu ca oamenilor(in general) nu le place faptul ca la ortodocsi: 1. dureaza cam mult Sfanta Liturghie(2 ore sau chiar mai mult, spre deosebire de catolici unde dureaza in jur de o ora) 2. in biserica sunt scaune putine(la catolici sau alte religii sunt scaune destule astfel incat sa nu stea majoritatea oamenilor in picioare). In plus, am intalnit unii preoti care aveau o atitudine cam dura in timpul slujbei.(ex: ziceau cam dur ca trebuie sa fie liniste si sa nu intarzie lumea la slujba; adica in loc sa se bucure ca inca mai vin oameni- ca oricum vin putini- preotul prin comportamentul lui dur, ii alunga si pe aceia putini). Eu inteleg ca religia are reguli, dar totusi sa fie un pic de flexibilitate pentru ca altfel o sa dam cu timpul toti inspre rele si n-o sa mai vrem biserica.
Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Si ce propui sa faca Biserica in acest sens?
Reply With Quote
  #14  
Vechi 16.01.2012, 14:07:53
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Alte motive n-ai găsit? Că nu-s scaune-n Biserică? Că trebuie să păstrezi liniștea?? Că durează mult Sfânta Liturghie???
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #15  
Vechi 16.01.2012, 14:18:15
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simona_fidela Vezi mesajul
Nu stiu. E cam mult ce imi cereti.
Pai asta e problema. Biserica are niste reguli. Fiecare trebuie sa le respecte. Nu biserica trebuie sa ii oblige sa le respecte. Asa sa spunem ca nu e bine, dar cum e bine nu stim nu ne prea ajuta.

Citat:
În prealabil postat de simona_fidela Vezi mesajul
Stiu ca oamenilor(in general) nu le place faptul ca la ortodocsi: 1. dureaza cam mult Sfanta Liturghie(2 ore sau chiar mai mult, spre deosebire de catolici unde dureaza in jur de o ora) 2. in biserica sunt scaune putine(la catolici sau alte religii sunt scaune destule astfel incat sa nu stea majoritatea oamenilor in picioare). In plus, am intalnit unii preoti care aveau o atitudine cam dura in timpul slujbei.(ex: ziceau cam dur ca trebuie sa fie liniste si sa nu intarzie lumea la slujba; adica in loc sa se bucure ca inca mai vin oameni- ca oricum vin putini- preotul prin comportamentul lui dur, ii alunga si pe aceia putini). Eu inteleg ca religia are reguli, dar totusi sa fie un pic de flexibilitate pentru ca altfel o sa dam cu timpul toti inspre rele si n-o sa mai vrem biserica.
Preotii aia sunt cei care au dreptate. Nu putem sa fim diplomati in relatia cu Dumnezeu. Hai ca il impartasesc si pe asta chiar daca el nu tine post ca daca nu dupa nu il mai prind pe la Biserica. Nu asa, facand compromisuri Biserica va reusi sa duca isi invete membri drumul spre mantuire.
Liturghia nu se poate scurta asa cum au facut catolicii pentru ca se plictisesc unii. Ci care se plictisesc o fac pentru ca ei vin la Biserica sa faca ceva comert cu Dumnezeu. Eu vin la Biserica-Tu ma ajuti sa imi fie bine. Ei nu traiesc liturghia. A nu se intelege aici ca ma intreptatesc pe mine. Nu sunt eu sfantul care traieste liturghia de la un cap la celalat. Dar asta e tinta spre care ar trebui sa tindem.
Asta cu scaunele nu e o explicatie proprie, dar e foarte buna. Daca mergeti la un om important stati pe scaun in fata lui? Cum putem trai liturghia daca noi stam relaxati pe scaun. Pai la fel de bine putem sta tolaniti in pat si privind slujba la televizor.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 16.01.2012, 14:33:49
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Nu mai retin de unde stiu (am citit sau am auzit de la cineva) cum ca diferenta maxima e de 7 sau 9 ani,nu mai stiu exact. Adica are si Biserica niste hotarari in aceasta privinta. Ca pot exista si "derogari",asta e alta poveste. Insa nu prea vad aici rostul intrebarilor de genul. Oare duhovnicul nu va poate spune daca e bine sa incheiati casatoria ori ba? Ca banuiesc ca nu aveti de gand sa faceti nunta fara a avea binecuvantarea duhovnicului,nu?
Reply With Quote
  #17  
Vechi 16.01.2012, 15:10:10
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simona_fidela Vezi mesajul
Eu inteleg ca religia are reguli, dar totusi sa fie un pic de flexibilitate pentru ca altfel o sa dam cu timpul toti inspre rele si n-o sa mai vrem biserica.
Nu este curios că, doar cu o postare mai devreme, făcută în aceeași zi, cereați de la Biserică mai multă fermitate în privința castității ? Deci, cum trebuie să fie Biserica și nu e: mai fermă sau mai flexibilă ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #18  
Vechi 16.01.2012, 15:20:27
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Nu este curios că, doar cu o postare mai devreme, făcută în aceeași zi, cereați de la Biserică mai multă fermitate în privința castității ? Deci, cum trebuie să fie Biserica și nu e: mai fermă sau mai flexibilă ?
Ferma la mijzloc si mai elastica la margini. Pentru cineva care nu vrea "merga" impreuna cu Biserica mereu se vor gasi motive.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 16.01.2012, 17:23:03
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Diferenta maxima de virsta intre parteneri , acceptata de BOR, este de 10 ani !
Cine nu vrea sa respecte canoanele si dispozitiile Sf. Sinod al BOR, este liber sa o faca .
Extrem de multi useri de pe acest forum , sub o forma sau alta , pt. un canon sau altul , o si fac deja . Asta nu este o problema .
Problema, abia atunci apare, cu adevarat, cind voiesti sa slujesti la 2 stapini : si lui Dumnezeu si si lui mamona : sa te insori cum vrei tu (fara a tine cont de toate regulile) dar sa fi binecuvintat de biserica !
Desi si aceasta se intimpla des, trebuie remarcat ca exista insa si preoti care stiu carte si care respecta si supunerea fata de ierarhie si conducerea BOR si care refuza sa gireze asemenea situatii !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #20  
Vechi 16.01.2012, 21:04:21
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

http://www.crestinortodox.ro/drept-b...ie-120846.html

Un alt aspect care trebuie avut in vedere, este ca potrivit Nomocanonului in XIV titluri, Biserica Ortodoxa nu administreaza Taina Cununiei persoanelor intre care exista o mare diferenta de varsta. In acest sens, Pravila Mare precizeaza: "sa nu fie barbatul de 50 de ani si muierea de 12 sau de de 15, sau muierea de 50 si barbatul de 20 ... sa se pazeasca cum se cade de varsta, sa nu fie barbatul batran si muierea tanara, nici muierea batrana si barbatul tanar, ci sa fie amandoua partile deopotriva de ani”.

Recomand acest link tuturor care doresc sa se casatoreasca:
http://www.crestinortodox.ro/drept-b...tre-69973.html

Pe scurt, varsta minima de casatorie pentru fata e 16 ani si pentru baiat 18, si cea maxima e 60, repsectiv 70 de ani (acum doua secole, in alte tari, era 40, respectiv, 50), intrucat casatoria se face si pentru reproducere.


Nicaieri nu am gasit scris insa diferenta maxima admisa dintre viitorii soti.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Diferenta de varsta intr-o relatie! marius007 Generalitati 98 11.05.2018 22:19:20
Ce credeti despre diferenta de varsta? Sonrisa Nunta 117 29.03.2013 18:42:18
Diferenta intre Paraclis si Acatist andrutza151 Rugaciuni 2 03.03.2011 10:18:18
Inselarea intre soti ionut12 Generalitati 5 25.11.2010 13:46:46
Diferenta de varsta Anisia Nunta 18 31.05.2010 16:55:30