Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #141  
Vechi 14.04.2009, 16:06:51
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Nu mai vorbesc ca au fost atei care erau foarte bine documentati si se aparau cu stiinta si s-au intors la Dumnezeu.
Reply With Quote
  #142  
Vechi 14.04.2009, 16:44:23
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Nu mai vorbesc ca au fost atei care erau foarte bine documentati si se aparau cu stiinta si s-au intors la Dumnezeu.
Nu inteleg ce vrei sa spui cu asta. Pentru fiecare ateu convertit se gaseste cel putin unul care face exact invers.
Reply With Quote
  #143  
Vechi 14.04.2009, 17:20:50
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #144  
Vechi 14.04.2009, 17:54:11
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

M-ai amuzat.


In legatura cu scrabble
Reply With Quote
  #145  
Vechi 18.04.2009, 12:55:57
oana_maria oana_maria is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.03.2009
Locație: Targu Neamt,Humulesti,judetul Neamt,o frumoasa zona depresionara plina de obiective turistice
Mesaje: 49
Implicit

parintii mei nu s-au preocupat de credinta mea....tata nu merge niciodata la biserica si stiu ca nu e bine...asa ca de mica l-am descoperit pe Dumnezeu singura,cand mergeam la biserica tot singura pe cand ceilalti copii veneau cu toata familia...apoi,crescand,m-am apropiat de Dumnezeu asa cum am stiut eu...
intr-o carte pe care am gasit-o la biblioteca scolii si care mi-a fost recomandata am gasit un sfat folositor:
invatarea copilului de frica lui Dumnezeu,si implicit,de credinta:
1.sa-l deprindem pe copil sa se inchine pana la pamant cu semnul Sfintei Cruci si a Sfintelor Icoane si sa le sarute
2.sa fie dus la biserica
3.cu mana lui:sa puna lumanari inaintea icoanelor,sa dea pomelnice,sa dea milostenie,sa lase banuti in cutia saracilor
4.sa se impartaseasca cu Sf Taine
5.sa i se dea prescura si aghiasma inainte de mancare
6.sa il invatam rugaciuni
7.sa il ducem sa il binecuvanteze preotul
8.sa il deprindem cu cantarea si citirea acasa
9.sa se poarte discutii duhovnicesti in prezenta copilului
10.sa imparta tot cu ceilalti
am numerotat aceste lucruri nu cu intentia de a le impune ca reguli,si pentru a prezenta ordonat.copilul daca este deprins de mic cu credinta,nadejde si iubire,va face lucruri placute inaintea lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #146  
Vechi 04.05.2009, 10:58:31
Adelinne's Avatar
Adelinne Adelinne is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 135
Send a message via Skype™ to Adelinne
Smile :)

Citat:
În prealabil postat de oana_maria Vezi mesajul
parintii mei nu s-au preocupat de credinta mea....tata nu merge niciodata la biserica si stiu ca nu e bine...asa ca de mica l-am descoperit pe Dumnezeu singura,cand mergeam la biserica tot singura pe cand ceilalti copii veneau cu toata familia...apoi,crescand,m-am apropiat de Dumnezeu asa cum am stiut eu...
intr-o carte pe care am gasit-o la biblioteca scolii si care mi-a fost recomandata am gasit un sfat folositor:
invatarea copilului de frica lui Dumnezeu,si implicit,de credinta:
1.sa-l deprindem pe copil sa se inchine pana la pamant cu semnul Sfintei Cruci si a Sfintelor Icoane si sa le sarute
2.sa fie dus la biserica
3.cu mana lui:sa puna lumanari inaintea icoanelor,sa dea pomelnice,sa dea milostenie,sa lase banuti in cutia saracilor
4.sa se impartaseasca cu Sf Taine
5.sa i se dea prescura si aghiasma inainte de mancare
6.sa il invatam rugaciuni
7.sa il ducem sa il binecuvanteze preotul
8.sa il deprindem cu cantarea si citirea acasa
9.sa se poarte discutii duhovnicesti in prezenta copilului
10.sa imparta tot cu ceilalti
am numerotat aceste lucruri nu cu intentia de a le impune ca reguli,si pentru a prezenta ordonat.copilul daca este deprins de mic cu credinta,nadejde si iubire,va face lucruri placute inaintea lui Dumnezeu.



Eu credeam in Dumnezeu de cand eram mica cred,mergeam cu bunica mea la biserica ,ea canta in biserica si aproape ca tinea slujba cu preotul ,eram la tara ...nu erau multi oameni in biserica si ma gandeam ca vocea ei ajunge exact la Doamne Doamne (problema mea a fost ca eu il credeam pe Dumnezeu cineva o persoana din trecut care a existat nu care exista si este viu ...)...si ca sa vedeti cand a murit bunica mea a venit o pasare la geamul meu si mi-a cantat un cantec pe care eu l-am asemanat cu prohodul ...dar poate fi doar o asemanare nu stiu de fapt ce a cantat dar a fost minunat si a durat vreo jumatate de ora cred...apoi a plecat ,m-am dus la mama mea si i-am spus ca mamaie a plecat ,a murit dar sa nu fie trista ca a plecat bine ..ai mei nu le veneau sa creada ....timpul a trecut iar eu am ratacit mult pana am dat de greu si m-am intors ...si am inceput sa imi fac singura o educatie crestina ,religioasa ..faptul ca am citit cateva carti mi-a dat curaj si m-a facut sa inteleg anumite fenomene ...DAR ...ce a fost minunat a fost cand mi s-a raspuns la o rugaciune ...si faptul ca mi s-au aratat lucruri minunate..abia acum inteleg ce am pierdut pana acum ,traind fara biserica doar din an in paste treceam pe acolo...
Da ,cred ca exista Dumnezeu ,Iisus ,Duhul Sfant,Fecioara Maria ,totii Sfintii ,ingerasiii .....problema mea persoanala este cum sa ajungi sa ii iubesti pe ei? cand ma gandesc asa mult la cele pamantesti ...prea putin cu gandul la Ei ...alta problema cu care se confrunta crestinul care realizeaza ca este o lupta cu tine cu ..razboi nevazut si vazut ...si mai ales constientizarea ca exista si Iad nu numai RAi ..si atunci cum facem sa nu ajungem acolo in Iad.....noi persoanele care vrem sa ne indreptam viata si scopul ei ..
Cel mai tare ma doare faptul ca si eu l-am rastignit pe Iisus cu pacatele mele si asa cum am auzit pe cineva intelept o data : ''virtutile mele miros urat in fata Domnului ''
adica tot ce eu am crezut ca fac bine si sunt buna la inima si toate astea ...nu arata decat ca poate am avut cam multa mandrie ,si sa fim smeriti este cea mai buna cale dar si cea mai grea uneori ....
Ar fi multe de spus in ceea ce ma priveste ...dar cati dintre voi a-ti simtit ca se bate la usa inimii voastre??? Eu am simtit-o !
Acum referitor la ce ai scris Oana-Maria mai sus ...si eu as vrea sa imi educ copiii in credinta si sa fiu o femeie de casa ,sa ma preocupe si mantuirea copiilor mei si ce le insuflu de cand sunt mici ...mare impact are !

Dumnezeu lasa liberul arbitru dar te si ajuta sa te intorci pentru ca el bate mereu '' vi se v-a arata si nu ve-ti vedea,vi se v-a spune si nu ve-ti crede ''...noi oamenii avem nevoie mereu de dovezi ...si iarasi Fericit cel ce crede si nu i s-a aratat nimic ..parca asa era...

Doamne ajuta si iertare daca am scris nu tocmai pe subiect ...
__________________
"Iata, Eu va trimit pe voi ca pe niste oi in mijlocul lupilor;
fiti dar intelepti ca serpii si nevinovati ca porumbeii." - Matei 10:16

"Nadejdea mea este Tatal, Scaparea mea este Fiul, Acoperamântul meu este Sfântul Duh.
Treime Sfânta, slava Tie !" (Sfântul Ioanichie)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Crezi în semne? metafora Generalitati 30 21.01.2012 13:37:39
Este mai tarziu decat crezi... Rodica50 Intrebari utilizatori 3 16.10.2010 14:15:46
Crezi in evolutie? radugherasim Teologie si Stiinta 680 07.03.2010 19:25:54
Sa vezi si sa nu crezi Mara2009 Nunta 11 15.09.2009 09:34:10