Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 12.09.2009, 12:03:44
Mara2009 Mara2009 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Mesaje: 11
Exclamation Sa vezi si sa nu crezi

Pentru mai multe detalii legate de situatie va rog sa imi cititi celalalte post-uri.


Astazi am ajuns cu niste treburi in apropierea de casa lui . Si tot asteptand pe mama sa iasa din firma, mi se posteaza o tiganca in fata.

-Fata mea , tu iubesti pe D nu,?

Eu am ramas perplexa, de unde ii stia numele ..de unde ma stia..

Eu nu ii raspund ci stau si ma uit la ea, apoi ea continua:

-Afla de la mine ca i s-au facut vraji in data de ... si de atunci iti e tie rau.Nu iti cer bani, nu iti spun nici numele , iti spun doar ca el are facute vraji.

Si a plecat..i-am zis mamei..si am ramas amandoua mute.Intradevar in apropierea de data aceea el a inceput sa se schimbe radical.Oameni buni, ce e de facut? Exista oameni rai..ne-au pus gand rau si uite ce s-a intamplat acum..ce pot sa fac? Ce sa ii zic preotului?
Parca is intrun film SF
Reply With Quote
  #2  
Vechi 12.09.2009, 12:20:26
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mara2009 Vezi mesajul
Pentru mai multe detalii legate de situatie va rog sa imi cititi celalalte post-uri.


Astazi am ajuns cu niste treburi in apropierea de casa lui . Si tot asteptand pe mama sa iasa din firma, mi se posteaza o tiganca in fata.

-Fata mea , tu iubesti pe D nu,?

Eu am ramas perplexa, de unde ii stia numele ..de unde ma stia..

Eu nu ii raspund ci stau si ma uit la ea, apoi ea continua:

-Afla de la mine ca i s-au facut vraji in data de ... si de atunci iti e tie rau.Nu iti cer bani, nu iti spun nici numele , iti spun doar ca el are facute vraji.

Si a plecat..i-am zis mamei..si am ramas amandoua mute.Intradevar in apropierea de data aceea el a inceput sa se schimbe radical.Oameni buni, ce e de facut? Exista oameni rai..ne-au pus gand rau si uite ce s-a intamplat acum..ce pot sa fac? Ce sa ii zic preotului?
Parca is intrun film SF
Da,sunt oameni răi care vor să dai banii pe la vrăjitoare ca să-ți dezlege așazisele farmece.Mergeți la biserică tu și mama ta,spovediți-vă,mergeți la maslu și așteptați mila și ajutorul lui Dumnezeu,și nu intrați în jocul vrăjmașului.
Pentru farmece,blesteme și alte lucruri necurate biserica are armele ei "Doamne armă împotriva divolului crucea Ta ne-ai dat-o nouă/Căci se îngrozește și se cutremură,nesuferind a căuta spre puterea ei".Post ,rugăciune,spovedanie,maslu,acatistul sf.Ciprian.sf.Acoperământ al Maicii Domnului,al sf.Cruci și răbdare în încercări.
Doamne ajută să puneți început bun de pocăință.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 12.09.2009, 18:51:44
MadalinaM MadalinaM is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 75
Implicit

Mie intamplarea cu tiganca nu mi se pare relevanta in sensul de a crede ce e vreo minune sau ceva de genul...vrajmasul are o multime de cai de a ne induce in eroare, chiar si darul falselor minuni. Trebuie sa fim cu mare bagare de seama sa nu cadem in inselare. Am citit toate postarile tale si imi permit si eu sa-ti dau un sfat: DACA DOMNUL VREA SA FII CU EL, O SA FII! Daca nu vrea, nu o sa fii. N-ai ce face in acest sens, fortat nu o sa obtii nimic trainic iar daca iti umpli gandul numai cu el, iarasi te indepartezi de Dumnezeu si te ataca vrajmasul cum poate, inclusiv scotandu-ti in cale tiganci care-ti zic de asa-zise vraji( caci nu stii daca e asa sau nu). Asa ca tu TREBUIE sa-ti pui nadejdea in Domnul, sa-i spui preotului exact ce se intampla( nici macar sa nu te intrebi ce/cum sa-i spui, adevarul e cel mai bun ) si sa mai incepi sa te gandesti si la altceva, cum ar fi pasiunile tale, sa citesti carti duhovnicesti, sa te rogi, sa incerci sa ajuti alti oameni etc. Cum am zis, daca Domnul vrea sa fii cu el, o sa fii: acum, maine, la anul, peste 5 ani...insa pana atunci tu trebuie sa cresti duhovniceste ca sa poti lupta cu alte razboaie ce vor parea in viata ta de cuplu, sociala etc. Lasa timpul ( care este in slujba Domnului) sa decida pentru tine si fii PRUDENTA cu privire la intamplarile din viata ta!
Domnul sa te aiba in paza!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 13.09.2009, 09:39:09
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mara2009 Vezi mesajul
Pentru mai multe detalii legate de situatie va rog sa imi cititi celalalte post-uri.


Astazi am ajuns cu niste treburi in apropierea de casa lui . Si tot asteptand pe mama sa iasa din firma, mi se posteaza o tiganca in fata.

-Fata mea , tu iubesti pe D nu,?

Eu am ramas perplexa, de unde ii stia numele ..de unde ma stia..

Eu nu ii raspund ci stau si ma uit la ea, apoi ea continua:

-Afla de la mine ca i s-au facut vraji in data de ... si de atunci iti e tie rau.Nu iti cer bani, nu iti spun nici numele , iti spun doar ca el are facute vraji.

Si a plecat..i-am zis mamei..si am ramas amandoua mute.Intradevar in apropierea de data aceea el a inceput sa se schimbe radical.Oameni buni, ce e de facut? Exista oameni rai..ne-au pus gand rau si uite ce s-a intamplat acum..ce pot sa fac? Ce sa ii zic preotului?
Parca is intrun film SF
Mergi cu el la un preot pentru a-i citi Moliftele Sf. Vasile cel Mare si pentru a-l indruma cu tot ce are de facut.
Omul tau,probabil s-a indepartat si el de la credinta,pentru ca altfel,astfel de vraji nu s-ar fi prins pe el.
Dumnezeu sa v'ajute!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 13.09.2009, 14:41:17
teatru-copii teatru-copii is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2009
Locație: Botosani - Saveni
Religia: Ortodox
Mesaje: 181
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru teatru-copii
Implicit si eu

Am trecut si eu printr-o incercare de acest fel. Un complot!

Diavolul poate lua orice infatisare, se poate ascunde in cele mai neasteptate imagini si forme. Puterea lui e in slabiciunea noastra, in indepartarea de Dumnezeu, in pacat. Dar toata aceasta putere se disipa si la simpla pronuntare a numelui Iisus Hristos si a Preasfintei Nascatoare de Dumnezeu. O spovedanie sincera, dezlegare, impartasire si totul se va schimba in bine.

Daca vrei sa intelegi mai usor, cauta Viata si Acatistul Sfantului sfintitului mucenic Ciprian si a Sfintei mucenite Iustina.

Doamne, arma-asupra diavolului, crucea Ta ne ai dat noua...

Last edited by teatru-copii; 13.09.2009 at 14:45:05.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 14.09.2009, 00:02:42
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mara2009 Vezi mesajul
Pentru mai multe detalii legate de situatie va rog sa imi cititi celalalte post-uri.


Astazi am ajuns cu niste treburi in apropierea de casa lui . Si tot asteptand pe mama sa iasa din firma, mi se posteaza o tiganca in fata.

-Fata mea , tu iubesti pe D nu,?

Eu am ramas perplexa, de unde ii stia numele ..de unde ma stia..

Eu nu ii raspund ci stau si ma uit la ea, apoi ea continua:

-Afla de la mine ca i s-au facut vraji in data de ... si de atunci iti e tie rau.Nu iti cer bani, nu iti spun nici numele , iti spun doar ca el are facute vraji.

Si a plecat..i-am zis mamei..si am ramas amandoua mute.Intradevar in apropierea de data aceea el a inceput sa se schimbe radical.Oameni buni, ce e de facut? Exista oameni rai..ne-au pus gand rau si uite ce s-a intamplat acum..ce pot sa fac? Ce sa ii zic preotului?
Parca is intrun film SF
Mara, tu ai spus ca ai ajuns cu niste treburi pe langa casa lui...e prima oara cand ajungi pe langa casa lui? Banuiesc ca nu de moment ce ati avut o relatie si iarasi banuiesc ca tiganca cu pricina e din cartierul in care locuieste el si mi se pare logic atunci sa ii cunoasca pe cei din cartier si chiar si numele lor...si de ce nu si detalii despre viata locuitorilor

Eu facand aceasta legatura...pur si simplu nu vad nici o minune, cu atat mai mult una de la Dumnezeu, in schimb s-ar parea ca e doar o tiganca (ghicitoare) care speculeaza pe seama datelor pe care le are

Cam asta e parerea mea...

Doamne ajuta in luarea deciziei favorabile!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 14.09.2009, 00:54:41
melb26's Avatar
melb26 melb26 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 143
Implicit

Acum cateva luni si mie mi s-a intamplat sa imi apara in fata o tiganca batrana, care a intrat in vorba cu mine intrebandu-ma cat e ceasul, si a inceput sa-mi spuna lucruri care aveau sa zicem legatura cu mine si persoane din familia mea.
Individa nu avea de unde sa ma cunoasca, la un moment dat m-am gandit ca sunt pure coincidente, insa cam toate adevarate. Recunosc ca a reusit sa ma tulbure pe moment, insa cred ca diavolul lucreaza prin astfel de persoane, cat sa ne faca macar pe moment sa ne indepartam de Dumnezeu.

Nu m-as increde in ceea ce spune o tiganca , mai ales ca te-a si tulburat foarte mult acest ''incident''. Te sfatuiesc sa nu iei cumva calea aceasta a ghicitorilor si sa ai mare grija.
__________________
''Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu miluieste-ma pe mine, pacatoasa si pe noi toti!''
Reply With Quote
  #8  
Vechi 14.09.2009, 01:10:49
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de melb26 Vezi mesajul
Acum cateva luni si mie mi s-a intamplat sa imi apara in fata o tiganca batrana, care a intrat in vorba cu mine intrebandu-ma cat e ceasul, si a inceput sa-mi spuna lucruri care aveau sa zicem legatura cu mine si persoane din familia mea.
Individa nu avea de unde sa ma cunoasca, la un moment dat m-am gandit ca sunt pure coincidente, insa cam toate adevarate. Recunosc ca a reusit sa ma tulbure pe moment, insa cred ca diavolul lucreaza prin astfel de persoane, cat sa ne faca macar pe moment sa ne indepartam de Dumnezeu.

Nu m-as increde in ceea ce spune o tiganca , mai ales ca te-a si tulburat foarte mult acest ''incident''. Te sfatuiesc sa nu iei cumva calea aceasta a ghicitorilor si sa ai mare grija.
Nu e vorba de o ghicitoare aparuta din senin...contextul e chiar cartierul in care locuieste fostul Marei, si deci se deduce ca i-ar fi putut vedea de n ori impreuna, sa stie cine e tipul si cum il cheama....sa isi fi dat seama ca nu mai sunt impreuna, sa o fi vazut pe ea suparata si sa ii fi spus lucruri plauzibile...si tot asa, sunt buna la gasit conexiuni de astea ...si daca eu le pot face numai citind postul, oare tiganca din cartierul ex-ului chiar nu le-ar putea face???????
Reply With Quote
  #9  
Vechi 14.09.2009, 13:26:06
melb26's Avatar
melb26 melb26 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 143
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Nu e vorba de o ghicitoare aparuta din senin...contextul e chiar cartierul in care locuieste fostul Marei, si deci se deduce ca i-ar fi putut vedea de n ori impreuna, sa stie cine e tipul si cum il cheama....sa isi fi dat seama ca nu mai sunt impreuna, sa o fi vazut pe ea suparata si sa ii fi spus lucruri plauzibile...si tot asa, sunt buna la gasit conexiuni de astea ...si daca eu le pot face numai citind postul, oare
tiganca din cartierul ex-ului chiar nu le-ar putea face???????
La Mara coincidentele sunt mult mai multe, e clar ca tiganca avea informatii dinainte, la mine ce-i drept a fost doar o intamplare.

Ce sa-i spui preotului?
Cam toata povestea...cu siguranta ca te va ajuta si te va linisti in primul rand.
__________________
''Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu miluieste-ma pe mine, pacatoasa si pe noi toti!''
Reply With Quote
  #10  
Vechi 14.09.2009, 13:45:26
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de melb26 Vezi mesajul
La Mara coincidentele sunt mult mai multe, e clar ca tiganca avea informatii dinainte, la mine ce-i drept a fost doar o intamplare.

Ce sa-i spui preotului?
Cam toata povestea...cu siguranta ca te va ajuta si te va linisti in primul rand.
Da, or fi...insa aceasta ii pare ei o coincidenta, mie aproape deloc
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Crezi în semne? metafora Generalitati 30 21.01.2012 14:37:39
Este mai tarziu decat crezi... Rodica50 Intrebari utilizatori 3 16.10.2010 15:15:46
Crezi in evolutie? radugherasim Teologie si Stiinta 680 07.03.2010 20:25:54
De ce crezi in Dumnezeu ? Tiberiu_Rusu Generalitati 145 04.05.2009 11:58:31
22 APRILIE **De Ziua Pamantului, vezi cum arata Terra din spatiu! Caroline_37 Stiri, actualitati, anunturi 6 23.04.2009 20:22:01