Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 23.06.2010, 13:01:34
cocacoc cocacoc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.05.2010
Mesaje: 449
Implicit

Acest forum e printre ultimele locuri unde ar trebui sa pui asemenea intrebari .
Reply With Quote
  #32  
Vechi 23.06.2010, 13:11:35
Anytza
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

S-a uitat cineva la filmulet?
E usor sa zici ca a evoluat viata in miliarde de ani, de parca timpul are o putere asa magica, e usor sa crezi niste teorii, fara sa cercetezi , fara sa te intrebi, chiar e logic, chiar s-ar fi putut intampla asa? filmuletul contine multe lucruri interesante, printre care "pasarea incubator australiana": masculul face un cuib lat de 6m si inalt de 11m,din frunze si ce gaseste el, femela vine depune cateva oua si pleaca, masculul trebuie timp de cateva luni de zile sa mentina temperatura cuibului de 33 grade, nu are voie scada sau sa creasca,altfel mor puii, dar el masoara cumva temperatura si daca trece de 33 se duce ia niste nisip si arunca pe cuib sa reflecte razele solare, apoi trebuie sa mentina o umiditate de 98-99%, altfel puiul se deshidrateaza si moare. deci puiul a crescut si iese din ou si se trezeste in mijlocul movilei de crengi si frunze si ce-o fi. se aseaza pe spate si cu gherutele da frunzele la o parte si cu aripioarele le da in spate, si iese de acolo. dar masculul a plecat, mama nu-i acolo, dar el stie ce sa manace, si peste un an incepe si el sa faca cuib sa atraga femela, sa mentina temperatura si umiditatea perfecta, fara sa-i arate mama, tata cum sa faca. deci cum face el? evolutia nu explica asta.
si sunt multe lucruri pe care stiinta nu le stie si chiar admite ca nu le stie, nimeni nu stie cum a aparut big bangu, nimeni nu stiu CUM a aparut viata pe pamant, nimeni nu stie exact, ci doar se presupune si se pune eticheta de stiinta.
de ce? doar ca sa nu admita ca poate exista ceva mai mare, mai puternic, mai destept ca ei? ca poate acel Cineva are viata si sufletul lor in mainile Lui? nu....nu-i posibil....mai bine a facut BUM si gata....s-a rezolvat...sau au aparut niste extraterestrii care s-au apucat de plantat....da...mai interesant asa....

Last edited by Anytza; 23.06.2010 at 13:14:50.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 23.06.2010, 13:23:45
cocacoc cocacoc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.05.2010
Mesaje: 449
Implicit

Dupa logica post-ului de mai sus ma intreb oare cum de a reusit specia umana (si nu numai) sa se perpetueze in epocile trecute cand informatia nu era accesibila la fel ca azi. Probabil s-au perpetuat doar cei care vedeau pe mamica si taticul cum fac sex, astfel stiind sa introduca penisul unde trebuie si ce sa faca cu el dupa ce l-au introdus.

Last edited by cocacoc; 23.06.2010 at 13:33:20.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 23.06.2010, 13:35:38
Anytza
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

poate, dar n-ar stii sa faca case, blocuri, calculatoare, masini, etc...
e bine ca totul se reduce numai la actiunea asta, de parca ar fi cel mai greu lucru din lume...
ideea era ca natura e foarte complicata, mai complicata decat credem, ca sunt animale care au un anumit mecanism ce nu ar fi putut evolua, el trebuia sa fie intreg complet si functional de prima data, alfel nu ar mai supravietuii specia respectiva.

Last edited by Anytza; 23.06.2010 at 13:43:42.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 23.06.2010, 13:48:06
cocacoc cocacoc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.05.2010
Mesaje: 449
Implicit

Era un exemplu pe care toata lumea il intelege. Inclusiv tu l-ai inteles, altfel m-ai fi contrazis. Desi nu aveai ce contrazice.

Totusi ma fascineaza... ce cauta cineva pe forumul ortodox cand vrea sa se informeze despre evolutie(evolutionism).
Reply With Quote
  #36  
Vechi 23.06.2010, 13:52:04
cocacoc cocacoc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.05.2010
Mesaje: 449
Implicit

Referitor la cercetare, ca ziceai mai sus de "sa crezi niste teorii, fara sa cercetezi" , pot sa spun ca am cercetat chiar eu, si am facut experimente care mi-au confirmat legatura cu regnul Animalia ... nu ca as fi avut nevoie de confirmari dar asa ca idee . Dar as fi curios ce cercetare te-ar convinge pe tine .
Reply With Quote
  #37  
Vechi 23.06.2010, 13:56:25
Anytza
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Si eu tot un exemplu am dat, si nu ma refeream la ceva banal, ci la faptul ca pasarea aceea stie sa masoare temperatura, stie cate grade sunt, stie cand se depasesc acele grade, stie ce sa faca pentru a compensa si pentru a regla temperatura, stie ca daca aruca cu nisip, nisipul va reflecta razele soarelui si va scadea temperatura,de unde poate stii el asta?, stie sa mentina umiditatea perfecta, fara sa aibe un exemplu.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 23.06.2010, 14:04:32
cocacoc cocacoc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.05.2010
Mesaje: 449
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anytza Vezi mesajul
nu ma refeream la ceva banal
Probabil pentru tine sexul e banal :)) . Raspunsul meu de nepriceput l-am dat deja in post-ul #33 . Dar nu inteleg de ce intrebi aici...dupa felul cum ai pus intrebarea parca deja ai fi fost pe nustiu cate forumuri de biologie si ai ramas fara raspunsuri . Uite iti dau eu un exemplu de forum, physicsforums , la sectiunea biologie.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 23.06.2010, 14:24:33
catalin_ catalin_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.05.2009
Mesaje: 131
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cocacoc Vezi mesajul
Probabil pentru tine sexul e banal :)) . Raspunsul meu de nepriceput l-am dat deja in post-ul #33 . Dar nu inteleg de ce intrebi aici...dupa felul cum ai pus intrebarea parca deja ai fi fost pe nustiu cate forumuri de biologie si ai ramas fara raspunsuri . Uite iti dau eu un exemplu de forum, physicsforums , la sectiunea biologie.

explicatii puerile ca sa nu spunem altfel. Daca cineva chiar foarte inteligent si ultrascolit crede ca aceasta lume atat de complexa se autosustine si toate pur si simplu sunt intamplari fericite si reusite .... fara purtarea de grija a Cuiva chiar ca e nebun . Noi perseveram si nu reusim sa ducem mai nimic la bun sfarsit . Sa ne miram cum de mai exista lumea la cat de mult am agresat-o in ultimul secol si voi vorbiti de miliarde de ani?
Reply With Quote
  #40  
Vechi 23.06.2010, 14:26:52
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cocacoc Vezi mesajul
Era un exemplu pe care toata lumea il intelege. Inclusiv tu l-ai inteles, altfel m-ai fi contrazis. Desi nu aveai ce contrazice.

Totusi ma fascineaza... ce cauta cineva pe forumul ortodox cand vrea sa se informeze despre evolutie(evolutionism).
Ei caută adevărul mai cacacoc, adică faptul că evoluționismul ăst al vostru e o bazaconie. Sunt toate teorii și teorii și teorii și nimic știință!
Știința a murit acum cațiva ani când oamenii au decis să numească niște teorii tâmpite adevăruri. Big bang. Buna asta, nu știu de unde au mai scos-o.

S-a îmbătat vreun nene că no se plictisesc și ei să stea să se holbeze la maimuțe toată ziua așa că a zis că la început nu a fost nimic! Apoi a apărut un punct. De unde? Cum, așa de capul lui? De ce nu două puncte? De ce a trebuit să apară?
Și apoi punctul ăla s-a supărat tare de tot încât a făcut bum. De ce s-a supărat? Poate de singurătate nu știu. Poate a existat mentalitatea emo de la început! Na încă o teorie. Vezi ce simplu-s de făcut? Și un puști prichindel de 3 ani poate să facă teorii. Și când a făcut bum totul a luat naștere. Cum, încet (mii și miliarde de milioane de trilioane de catraliarde de milenii) sau instant (într-o micro-fracțiune de nanosecondă) asta n-au decis încă „deștepții de savanți” că amu au dubii dubă ce văzuseră că minciuna lor e distrusă încet încet așa că s-au gândit cum domule să o revizuim, s-o șlefuim să prindă iar la naivi și somnoroși? Și apoi planete stele prostii. Nu știm cum au luat naștere ele și forțele gravitaționale că doar big bangul e ca mixerul când faci o salată de forțe și planete și roci și stele și gata universul. Cine a ales domnule ca forța aia să fie graviațională? Adică să atragă? De ce nu o decis să respingă? Totul aleatoriu ei ? Apoi niște bolovani galactici s-au lovit între ei până au făcut pământul și apoi iar miliarde de milioane de ere și milenii și o apărut o „ciorbă” primordială (că mi s-o făcut și foame și e și de post că doar n-are carne pe vremea aia hoho nu exista carne ați uitat??) din care au ieșit tot felul de chestii și de trestii moleculare și a ieșit o păpădie care apoi a evoluat într-un dinozaur care apoi iar a evoluat într-o moluscă, că o ieșit și peștele care apoi s-o făcut focă dar s-a râzgândit așa că o vrut să revină la pește că avea șanse mai multe la gagicuțe dar vai s-a pierdut informația genetică din sertărașele lor biologice (cum au apărut și ălea cine știe) așă că iar stă mii și milioane de secole cătând și refăcând codul ală șmecher de pește biologic, dar asta tot așa aleatoriu dar între timp apare omul și zice peșto-foca „vai ce fraier am fost puteam să devin chestia aia!” (chiar fraier sau fraieră? de ce nu au apărut mai mult de două sexe? asta tot așa aleatoriu? domnule gata tre să evoluez nu mai merge treaba, dar tre să fac și niște sexe p-aciulea nu știu ce-s alea dar tre să le fac nu se mai poate...).
Domnule deci evoluționiștii ăștia au o imaginație fantastică. După logica lor din mămăligă oricând poate evolua un urs care apoi să se facă șopârlă transparentă. (nu că de-a lungul a secole sau instant că nu s-au decis, la ei „adevărul” ăsta evo e variabil). Cine știe poate chiar există o șopârlo-urs transparent dar nu știm noi dar cum că nu există forme de tranziție?? Cum explică evoluționistul asta? Păi că na că huo că miliarde de ani și așa ceva dar cum mă iei cu d-astea că la ora actuală în lume nu exist forme tranziționale! Nu văd maimuțo-omul nicăieri, nu văd specia jumătate pinguin jumătate cămilă nicăieri. E o aberație și jumătate.
Și asta de ce să meargă doar cu materie organică? De ce nu și cu altceva? Păi no, după logica lor nu mai tre să muncești să ai bani să-ți iei mașină, doar tre să faci un morman de metal și aștepți matale frumos un milion de miliarde de triliarde de milenii și iaca a evoluat din mormanul ăla un lamborghini în toată splendoarea cu tot cu ABS și nitro. Ce să mai....
Dar nu-i așa că dacă tot e universul ăsta așa de imprevizibil și orice se poate întâmpla cine știe poate între timp decide așa nimicul să dea naștere la o gaură neagră să sugă pâmîntul și să ne facă harcea parcea și s-a dus naibii totul...
E o mentalitate de om dus cu pluta... care își trântește în față o foaie și așteaptă să evolueze din el un laptop. Bre, așa cum tastatura aia din față pe care scrii măgăriile tare aia a fost creată de cineva, de nenea microsoftu sau geniusu care pune plasticul, pune cauciucul, circuitele și gata ai tastatură. A fost creată! Și tunul ăla de câmp a fost creat. Nu o prins conșiință fierul și o zis gata tre revoluție, particule de metal proletare noi tre să ne „cilindrificăm” să devenim tun. Ăla o fost făcut în oțelărie, creat de oameni. Toată creația are un creator. Și în cazul nostru avem un Creator cu C mare! Nu ne mai lua cu naivitățile și bazaconiile tale. Până și baba Leti din satul Sturzești în cășcioara ei micuță făcându-și cruce înainte să se apuce să mănînce o plăcintă de zmeură pe jumătate stricată e mai deșteaptă decât tine.
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!

Last edited by colaps; 23.06.2010 at 14:31:38.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Evolutionismul-religia care pregateste venirea antihristului! flying Teologie si Stiinta 1589 28.07.2020 23:49:47
De ce evolutionismul teist este o erezie? nadut Teologie si Stiinta 372 27.11.2012 12:41:07
Bacteria Flagellum sau Motorul Organic sau De ce evolutionismul e o facatorie colaps Generalitati 217 27.09.2010 14:37:40