Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #351  
Vechi 09.07.2012, 19:36:29
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.861
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovivi Vezi mesajul
a fost obligat să abdice prin șantaj cu studenții și apoi a fost exilat!
deci a abdicat asa cum am mai zis. Faptul ca a fost obligat sau nu, ori ca a fost santajat sau nu, NU vom stii sigur niciodata. Avem doar cuvantul lui Mihai ca marturie. Dej, Petru Groza si Maria mama lui Mihai, martorii oculari ai abdicarii, nu mai traiesc iar pentru mine cuvantul lui Mihai inseamna foarte, foarte putin
  #352  
Vechi 09.07.2012, 19:43:55
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Da' de unde.... Unde-ati mai vazut imperiu sa renunte de buna voie la o colonie?
http://www.razbointrucuvant.ro/recom...oar-lanturile/

Ilie Serbanescu: SARACII POT PIERDE DOAR LANTURILE

""Ce s-ar putea însă întâmpla în economie la o asemenea schimbare doar de figuri din cadrul unei solide continuități pe fond în plan politic? Nimic.
Ne va arunca Washingtonul sau Bruxellesul în statutul de colonie?! Dar, vai, România are deja acest statut!
Ni se va tăia votul din Consiliul European?! Dar ce, decide ceva România acolo?!

Ne vor da Washingtonul și Bruxellesul afară din lume?! Doamne ajută de ar face-o, căci poate am scăpa și noi din statutul de colonie!

Dar, să fim serioși, nimeni nu-i fraier să piardă chiar pe mâna proprie vreo colonie!

Restul sunt povești.
Nu vor mai fi dați României bani europeni?! Dar ce, îi luarăm până acum?!
Nu ne vor mai admite în Schengen?! Ce blagoslovire, am scăpa de obligații pe care nu prea le putem duce!
Sau nu ne vor mai primi în euro?! Vai, ne vor opri să ne punem tichie de mărgăritar!

Săracii și coloniile n-au ce să piardă, oameni buni, decât sărăcia și lanțurile! Aceasta, pe fond!

Și acum câteva variațiuni pe claviatura folosită de analiștii cu retorică bursieră. Impactul negativ al unor evenimente politice nefericite este rezumat de către aceștia în felul următor: 1) nu mai vin investitorii; 2) ți se scade ratingul; 3) nu te mai poți împrumuta de pe piețe sau n-o poți face decât mai scump. Să vedem concret situația pe puncte:
1)investițiile directe externe s-au prăbușit demult și complet;
2) de când cu acordul cu FMI-UE, în ciuda balivernelor despre salvarea de către acesta a României și certificatul obținut astfel pentru accesul pe piețele de capital, România are un rating „underinvestment grade” (adică nerecomandabil pentru investiții), căruia în jargon financiar i se spune „junk” (adică de aruncat la gunoi) și atunci la ce ladă să ne mai trimită?!;
3) recursul statului român la resurse atrase pentru finanțare este făcut masiv de la băncile străine de pe piața internă, neexistând absolut nici un pericol de a nu mai primi bani de la acestea, căci băncile străine de aici tocmai din asta trăiesc, economia reală nemaicreditând-o de mult (și dacă nu mai au bani, le dă BNR bani ca să împrumute statul și ele s-o ducă tot mai bine)!

Dar apropo de BNR! Cei care încearcă să pună și căderea leului pe seama turbulențelor politice, să aibă în vedere că de trei ani BNR ține artificial cursul supraevaluat și că banii cu care a finanțat această costisitoare supraevaluare sunt cei împrumutați de la FMI-UE care, din acest an încolo, trebuie dați accelerat înapoi!""

Bietul domn Serbanescu, totdeauna si total lipsit de telegenie, voce ""radiofonica"", dictie si costum, se face greu auzit intre actorii politici, care stiu cum sa vorbeasca si cum sa apara pe ecran..
Dar vorbele lui, mereu pline de amaraciune, spun mult adevar...

Last edited by Adriana Cluj; 09.07.2012 at 20:09:31.
  #353  
Vechi 09.07.2012, 20:10:01
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Iulian Iancu imi place, asupra celorlalti nu pot sa ma pronunt, nu i-am urmarit prea mult..
Sa-l vedem acum pe Iancu daca sustine aceleasi lucruri.
  #354  
Vechi 09.07.2012, 20:15:10
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Sa-l vedem acum pe Iancu daca sustine aceleasi lucruri.
Acum a fost dat la o parte, asa mi se pare si mie..
  #355  
Vechi 09.07.2012, 20:24:13
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Acum a fost dat la o parte, asa mi se pare si mie..
Totusi nu i-au inchis gura, ar putea vorbi despre ce s-a intamplat in parlament cand a fost votul pentru interzicerea gazelor de sist sau ne-ar putea spune ce parere are despre generalul ala.
Eu intentionez ca dupa 29 iulie sa fiu foarte critic cu guvernul USL.Nu-mi convin o gramada de chestii dar pana atunci imi tin gura ca am alt obiectiv mai important.
  #356  
Vechi 09.07.2012, 20:27:17
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Totusi nu i-au inchis gura, ar putea vorbi despre ce s-a intamplat in parlament cand a fost votul pentru interzicerea gazelor de sist sau ne-ar putea spune ce parere are despre generalul ala.
Eu intentionez ca dupa 29 iulie sa fiu foarte critic cu guvernul USL.Nu-mi convin o gramada de chestii dar pana atunci imi tin gura ca am alt obiectiv mai important.
Suntem mai multi!!! Mereu in opozitie, dar in a noastra, nu a lor!
Cred ca esti de acord cu ce zice dl Serbanescu.
  #357  
Vechi 09.07.2012, 20:31:16
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Suntem mai multi!!! Mereu in opozitie, dar in a noastra, nu a lor!
Cred ca esti de acord cu ce zice dl Serbanescu.
Normal ca sunt de acord. Chiar imi amintesc ca la un moment dat a aparut un zvon ca guv. Ponta ar lua nu stiu ce masura anticolonialista iar Serbanescu aproape plangea de fericire. Din pacate a fost doar un zvon.
  #358  
Vechi 09.07.2012, 20:56:25
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.861
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Eu intentionez ca dupa 29 iulie sa fiu foarte critic cu guvernul USL.Nu-mi convin o gramada de chestii dar pana atunci imi tin gura ca am alt obiectiv mai important.
ei asa da. Toti sunt o apa si un pamant
  #359  
Vechi 09.07.2012, 21:44:58
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
ei asa da. Toti sunt o apa si un pamant
Da ce-ti imaginai ca eu mor de dragul lui Ponta ?
  #360  
Vechi 09.07.2012, 22:19:10
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

CCR a deliberat. E clar ce urmeaza?
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
concurs national CMS 2012 scoala_brancoveneasca Sectiune dedicata profesorilor de religie 2 02.03.2012 13:54:31
Presedintele parlamentului din Republica Moldova:"Niciodată nu ne vom uni cu România" mihailt Generalitati 1 18.02.2010 19:45:03
Apel national C.tin Stiri, actualitati, anunturi 11 25.06.2009 07:46:15
REFERENDUM sa cerem! C.tin Stiri, actualitati, anunturi 48 07.04.2009 08:26:00
pt national vs. Saurian Generalitati 0 22.11.2007 12:31:18