Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Noul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 11.11.2009, 00:27:29
Floar3's Avatar
Floar3 Floar3 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.10.2009
Mesaje: 99
Implicit Faptele Apostolilor, cap. 10

9. Iar a doua zi, pe cand ei mergeau pe drum si se apropiau de cetate, Petru s-a suit pe acoperis, sa se roage pe la ceasul al saselea.
10. Si i s-a facut foame si voia sa manance, dar, pe cand ei ii pregateau sa manance, a cazut in extaz.
11. Si a vazut cerul deschis si coborandu-se ceva ca o fata mare de panza, legata in patru colturi, lasandu-se pe pamant.
12. In ea erau toate dobitoacele cu patru picioare si taratoarele pamantului si pasarile cerului.
13. Si glas a fost catre el: Sculandu-te, Petre, junghie si mananca.
14. Iar Petru a zis: Nicidecum, Doamne, caci niciodata n-am mancat nimic spurcat si necurat.
15. Si iarasi, a doua oara, a fost glas catre el: Cele ce Dumnezeu a curatit, tu sa nu le numesti spurcate.
16. Si aceasta s-a facut de trei ori si indata acel ceva s-a ridicat la cer.

Nu am inteles aceasta parte, va rog mult de tot sa imi explicati la ce se referea Dumnezeu cand zicea "Junghie si mananca"? Cumva era o metafora sau insemneaza ca toate animalele au fost sfintite dupa ce Hristos s-a jertfit pentru pacatele noastre?
Multumesc anticipat! Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 11.11.2009, 23:30:31
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Floar3 Vezi mesajul
9. Iar a doua zi, pe cand ei mergeau pe drum si se apropiau de cetate, Petru s-a suit pe acoperis, sa se roage pe la ceasul al saselea.
10. Si i s-a facut foame si voia sa manance, dar, pe cand ei ii pregateau sa manance, a cazut in extaz.
11. Si a vazut cerul deschis si coborandu-se ceva ca o fata mare de panza, legata in patru colturi, lasandu-se pe pamant.
12. In ea erau toate dobitoacele cu patru picioare si taratoarele pamantului si pasarile cerului.
13. Si glas a fost catre el: Sculandu-te, Petre, junghie si mananca.
14. Iar Petru a zis: Nicidecum, Doamne, caci niciodata n-am mancat nimic spurcat si necurat.
15. Si iarasi, a doua oara, a fost glas catre el: Cele ce Dumnezeu a curatit, tu sa nu le numesti spurcate.
16. Si aceasta s-a facut de trei ori si indata acel ceva s-a ridicat la cer.

Nu am inteles aceasta parte, va rog mult de tot sa imi explicati la ce se referea Dumnezeu cand zicea "Junghie si mananca"? Cumva era o metafora sau insemneaza ca toate animalele au fost sfintite dupa ce Hristos s-a jertfit pentru pacatele noastre?
Multumesc anticipat! Doamne ajuta!
Da, aceste animale erau considerate necurate si sunt considerate necurate si astazi de evrei.Evreii considerau ca se spurca daca mananca carne de porc, sau alte animale necurate.Asa era si legea.Prin asta se arata curatirea lui Dumnezeu a animalelor si universalitatea lui Dumnezeu.Acum Dumnezeu nu mai este doar a evreilor ci este a tuturor neamurilor.Adica universalitatea si consfintirea atat asupra mancarii, a animalelor cat mai ales asupra oamenilor.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 12.11.2009, 00:20:46
Floar3's Avatar
Floar3 Floar3 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.10.2009
Mesaje: 99
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Da, aceste animale erau considerate necurate si sunt considerate necurate si astazi de evrei.Evreii considerau ca se spurca daca mananca carne de porc, sau alte animale necurate.Asa era si legea.Prin asta se arata curatirea lui Dumnezeu a animalelor si universalitatea lui Dumnezeu.Acum Dumnezeu nu mai este doar a evreilor ci este a tuturor neamurilor.Adica universalitatea si consfintirea atat asupra mancarii, a animalelor cat mai ales asupra oamenilor.
"În al patrulea rând, să nu uităm niciodată că pe tot parcursul Bibliei autorul vrea să ne ridice de la pământ la cer, de la trup la suflet și de la materie la spirit. De aceea, citind-o sau ascultând-o, trebuie s-o auzim de două ori. Dacă rămânem numai la sensul propriu, trupesc și material, litera ne va ucide așa cum i-a ucis în sens duhovnicesc pe iudei și pe mulți dintre ereticii creștini. Sfântul Apostol Petru încă era robul literei când i s-a arătat în vedenie fața de masă plină de târâtoare, de păsări și de animale necurate. Dar când Dumnezeu l-a trimis să boteze casa păgânului Corneliu Sutașul, abia atunci a înțeles Corifeul Apostolilor că această parabolă și cuvintele: „Sculându-te, Petre, junghie și mănâncă” (Fapte 10, 13) înseamnă să nu-i socotești spurcați pe păgâni, ci să-i botezi în numele Domnului Iisus Hristos, ca și pe cei din poporul ales."

Sursa: http://www.voscreasna.com/264/sa-cit...tilor-parinti/

Eu am gasit alta interpretare, nu stiu daca parerea e universala (in randul Sfintilor Parinti) si nu mai sunt si alte talcuiri.
Vezi la ce ma refeream cand am zis de cercetat? Nu tot ce ni se pare ca intelegem la prima vedere e si adevarat in acceptiunea sfintilor sau a acelora care au studiat Biblia mai pe indelete. Interpretari sunt o multime, numai sa le gasesti! Ceea ce pare evident, e mult mai complicat decat am crede. Nimeni nu s-a nascut invatat

Last edited by Floar3; 12.11.2009 at 00:25:34.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 12.11.2009, 17:57:45
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Viziunea lui Petru, arata ridicarea restrictiilor vechi ale lui Dumnezeu, biruinta Legii duhovnicesti asupra legii mozaice prin iubirea lui Dumnezeu care se revarsa acum asupra tuturor si tranzitia de la Legea Mozaica la Legea Duhovniceasca, prin abundenta harului care prisoste peste Lege si asupra Legii.Faptul ca panza a fost legata in patru colturi arata plentitudinea celor pamantesti, a tuturor neamurilor, din cele "patru colturi ale lumii" dupa cele "4 vanturi" este,vest,nord,sud , iar animalele din viziune ne arata diversitatea , panza ne arata curatirea,iar faptul ca s-a coborit din cer ne releva ca e o hotarare dumnezeiasca.Pentru ca apoi a fost luata din nou la cer si deoarece releva plentitudinea si diversitatea celor pamantesti, prin asta arata pasibilitatea tuturor de a ajunge in Cer si de a se mantui, prin Iisus Hristos.Dumnezeu ii arata lui Petru ca nu trebuie sa se fereasca de pagani ci ca tuturor este data fagaduinta Imparatiei lui Dumnezeu, si ca Hristos a murit pentru toti, Petru intelegand aceasta parabola abia apoi dupa ce a fost trimis sa boteze casa păgânului Corneliu Sutașul, dupa cum ai scris si tu.Abia apoi a inteles Petru, ca toti sunt chemati la crestinizare si la Imparatia Cerurilor, chiar si paganii.El a zis in versetul 34 "Cu adevărat înțeleg că Dumnezeu nu este părtinitor. " si in versetul 35 "Ci, în orice neam, cel ce se teme de El și face dreptate este primit de El." si in versetul 36 "Și El a trimis fiilor lui Israel cuvântul, binevestind pacea prin Iisus Hristos: Acesta este Domn peste toate."
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Credinta si faptele bune George.m Spiritualitatea ortodoxa 63 07.05.2012 20:51:40
,Invatatura ortodoxa a Sfintilor Parinti ai Bisericii ortodoxe despre faptele bune" dobrin7m Spiritualitatea ortodoxa 138 22.09.2011 00:31:23
Faptele crestine si cele placute lui Dumnezeu mihaisepo Generalitati 21 25.08.2011 10:20:35
Faptele bune danyel Pocainta 23 26.03.2011 10:45:46
Faptele parintilor si sanatatea copiilor mc2009 Intrebari utilizatori 6 12.05.2010 18:08:37