Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #131  
Vechi 13.03.2012, 20:20:40
myself00 myself00 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.03.2012
Locație: Câmpulung muscel
Religia: Ortodox
Mesaje: 650
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru myself00
Post

karate...!

just...inexpressible... if i were you i wouldn't do that! you'd better put yourself together!

scuze intenția mea nu a fost să pe nimeni...!

și eu am practicat judo..! dar pentru o scurtă perioadă...! nu era de mine...!

Doamne ajută...!
Reply With Quote
  #132  
Vechi 14.03.2012, 01:54:04
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de xanixade Vezi mesajul
Da, de karate. :3
Frumos. Am practicat si eu vreo 4 ani si jumatate,apoi am trecut pe ceva mai dur... E ok karate,mizeaza pe autoaparare,ordine si disciplina. Nu in ultimul rand calm,un bun rationament etc. Insa... nu duce spre mantuire.

Pe mie unul pot spune ca m-a ajutat enorm acest sport,efectiv m-a educat,facea parte din viata mea. E frumos,e o arta... desi acum nu prea mai e la "moda".
Reply With Quote
  #133  
Vechi 17.03.2012, 13:49:36
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Rugăciunea XXXIV-a de pe Malul Lacului*
Sau Imnul Dragostei
de Sfântul Nicolae Velimirovici


Acolo unde există unul, nu există iubire. Acolo unde sunt doi uniți există doar un simulacru de iubire. Acolo unde trei sunt uniți, există dragoste. Numele Tău este Iubire fiindcă numele Tău este treime în Unitate.

Dragostea nu cunoaște nici timp și nici spațiu. Ea este în afara timpului și a spațiului. Pentru iubire o zi este ca o mie de ani și o mie de ani ca o zi.

Dragostea are trei ipostasuri: curăție, cunoștință și lumină. Fără curăție dragostea nu este afecțiune, ci egoism și patimă. Fără cunoștință dragostea nu este înțelepciune, ci prostie. Fără lumină dragostea nu e putere, ci slăbiciune. Când patima, prostia și slăbiciunea se împletesc, ele devin iad, ceea ce satanei îi place să numească “iubire”.

Prin iubire eu nu mă văd pe mine, ci doar pe Tine. Prin dragoste Tu nu Te vezi pe Tine, ci doar pe mine.

Dragostea se jertfește pe sine și nu simte că jertfa înseamnă nu a primi, ci mai degrabă a oferi.

Copiii mei lumești: cuvântul “dragoste” este cea mai profundă rugăciune dintre toate.
“Nu există dragoste lumească?”, mă întreabă cei apropiați mie. “În aceeași măsură în care există un Dumnezeu lumesc”, le răspund eu. “Dragostea lumească arde si se mistuie, dragostea cerească arde fără să mistuie”. Dragostea lumească, ca tot ce e lumesc, este doar un vis și un simulacru de Iubire. Dragostea ta se aseamănă iubirii dumnezeiești în felul în care fumul se aseamănă flăcărilor.

“Când preschimbi o monedă de aur pentru câțiva bănuți de aramă, nu-i numești pe acei bănuți monedă de aur, ci doar niște bănuți de aramă. De ce numiți voi oare dragostea dumnezeiască care a fost ruptă, sfărâmată și prefăcută în cenușă de timp și spațiu “iubire” și nu “cenușă”?
Attached Files
File Type: doc Ce e dragostea.doc (147,0 KB, 5 views)
File Type: doc Cum putem iubi cu adevarat.doc (47,0 KB, 3 views)
File Type: doc Dragostea adevarata asteapta.doc (97,5 KB, 3 views)
File Type: doc Rugaciuni catre tineri.doc (41,5 KB, 4 views)

Last edited by Laura19; 17.03.2012 at 14:27:11.
Reply With Quote
  #134  
Vechi 17.03.2012, 18:50:48
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Frumos. Am practicat si eu vreo 4 ani si jumatate,apoi am trecut pe ceva mai dur... E ok karate,mizeaza pe autoaparare,ordine si disciplina. Nu in ultimul rand calm,un bun rationament etc. Insa... nu duce spre mantuire.

Pe mie unul pot spune ca m-a ajutat enorm acest sport,efectiv m-a educat,facea parte din viata mea. E frumos,e o arta... desi acum nu prea mai e la "moda".
in general artele martiale educa individul.
si contrar credintei multora izvorata din unele filme, majoritatea te invata cum sa eviti o confruntare.
cred ca cel mai recomandat este aikido.
este arta martiala ce merge strict pe autoaparare.
si singura unde nu exista competitii, pentru ca nu exista conceptul de lupta.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Adevarata dragoste Rodica50 Intrebari utilizatori 10 10.10.2010 09:11:25
cu dragoste si prietenie catalin_ Secte si culte 20 21.05.2010 15:13:33
Exista mantuire, exista vindecare! iosif Pocainta 3 07.02.2007 13:48:29