Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #181  
Vechi 23.01.2014, 12:08:27
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Asta cu sfaturile cam asa ar fi- de acord si este normal sa-i dam un sfat unei cunostiinte sau unui prieten, insa nu trebuie sa incercam a-i impune opinia noastra.

Iar cu propaganda adventista in scolile publice, aici ministerul ar trebui sa intervina mai ferm. Iar cadrele didactice care in loc sa-si faca meseria conform contractului de munca, faciliteaza aceasta propaganda adventista in scolile publice, sa fie sanctionate conform codului muncii.

Iar faptul ca la adventisti nu e voie sa ai relatii trupesti in timpul noptii dar in timpul zilei e voie, mi se pare cam absurd! In plus, in aceste chestiuni strict personale- care ar trebui sa fie numai de domeniul barbatului si femeii direct implicati- nu vad ce treaba are sa se amestece o a treia persoana- fie el si pastor adventist! Bun-am inteles acesta poate da ca om un sfat de moralitate (impotriva avortului, a destrabalarii, a inselarii partenerului/partenerei, etc), insa nu mi se pare normal sa te duci sa-l intrebi pe altcineva daca e bine sau nu sa faci dragoste cu persoana iubita! Sunt chestiuni intime care trebuie sa ramana intre cei doi parteneri sau soti.
Reply With Quote
  #182  
Vechi 23.01.2014, 18:14:07
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

@Florin BO canoniseste desfraul. Da, chiar si ce fac doi indragostiti se considera desfrau ptr. ca nu sunt casatoriti. Avem Taina Cununiei. Biserica si preotii nu pot sa impuna ce sa faca oamenii, dar nici nu pot incalca canoanele ptr. ca oamenii nu vor sa tina cont de invatatura Bisericii. Multi Parinti si mireni au explicat de ce nu e bine sa ai relatii trupesti inaintea casatoriei. Cine vrea sa tina cont de ei, bine, cine nu, nu.
Reply With Quote
  #183  
Vechi 23.01.2014, 19:01:40
stireana stireana is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 128
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Iar cu propaganda adventista in scolile publice, aici ministerul ar trebui sa intervina mai ferm. Iar cadrele didactice care in loc sa-si faca meseria conform contractului de munca, faciliteaza aceasta propaganda adventista in scolile publice, sa fie sanctionate conform codului muncii.
Să râd? Să plâng?
Reply With Quote
  #184  
Vechi 23.01.2014, 19:42:20
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Am fost socata sa aflu cum trateaza alte culte interdictia Domnului de a face sex inainte de casatorie.
Musulmancele recurg la alte tipuri de sex ramanand virgine fizic-din nou ad literam...adventistii au relatii pe lumina zilei iar noaptea isi citesc norma de rugaciuni cu un idolatrism firesc...oamenii vor gasi mereu o poarta de trisat pe langa reguli,legi,norme.
Iar asta nu e o generalizare jenanta?
Oare nu se gasesc ortodocsi care sa faca lucruri identice sau asemanatoare?

Citat:
Mai firesc imi pare,sa cazi tentatiei dar apoi sa te caiesti,sa te pocaiesti.
Si n-ar putea fi si asta o altfel de forma de ipocrizie?

Sau ar fi una nobila, o ipocrizie "ortodoxa"?

Citat:
Stim ca oamenii sunt slabi,nevolnici...mai bine te smeresti si iti recunosti caderea decat sa te semeti ca esti foarte credincios,respecti cuvantul Domnului ca la o privire mai atenta sa descopere si altii hibele spirituale pe care le ai.
Tu chiar nu realizezi ca religia lor condamna si astfel de "trucuri" dar ei nu o fac pentru a satisface normele religioase ci normele sociale inspirate din cele religioase?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #185  
Vechi 23.01.2014, 19:44:42
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bluester Vezi mesajul
deci AZS , pe langa rolul de secta au si rolul de organ politienesc ?
Da.
In adunarile neoprotestante exista aceasta traditie, ca sa se parasca unii pe altii iar cei vinovati sau mai putin vinovati sa fie trasi la raspundere.

Si da, se mai intampla sa existe si victime colateriale, in sensul ca omul nu e vinovat, dar daca se strang cativa interesati eventual mai suspusi care din diverse motive sunt interesati sa depuna o marturie mincinoasa, lucurile pot avea o intorsatura nefericita pentru victima, mergand pana la excluderea ireversibila.

Chiar am ascultat o data o emisiune a unui post de radio adventist in care se vorbea despre barfa sau ceva de genul si a intrat unul in direct si a povestit cum el, om vaduv a fost acuzat de o relatie nepotrivita cu o doamna si ea vaduva si pentru asta exclus din adunare, desi nu facuse nimic, motiv pentru care inclusiv relatia cu fratii sai s-a deteriorat, si ei fiind adventisti.

Nu stiau aia cum sa faca sa-l scoata din emisiune, pastorul invitat tot tusea sugerandu-i probabil gazdei emisiunii sa-l faca sa incheie mai repede conversatia.

Mai stiu un caz, relatat chiar de adventisti, cu un baiat care a fost santajat cu excluderea pentru ca unei fiice de pastor ii placea de el dar el nu era interesat, si i-au intins o capcana, sa ramana singuri impreuna dupa care sa dea buzna niste "martori" care sa spuna ca respectivul o "abuza" pe fata, trebuind sa aleaga intre excludere si a se casatori cu ea.

Sunt si cazuri de "infractori" notorii dar daca sunt buni contribuabil (zeciuiala, etc) sau au relatii bune, li se trece cu vederea modul in care obtin banii sau ce fac progeniturile in timpul liber deis dupa reguli, ar trebui sa se aleaga cel putin cu mustrari serioase.

Desigur, nu e definitoriu, stiu si adventisti de treaba, cu caracter, dar arata cum religia si regulile se pot manipula de cei fara scrupule.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 23.01.2014 at 19:56:57.
Reply With Quote
  #186  
Vechi 23.01.2014, 19:54:46
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Nu mi-a venit a crede cat sunt adventistii astia de ipocriti!!!!

O prietena de-a mea,nu conteaza care,s-a "combinat"cu unul din asta si desi aveau relatii trupesti impreuna ,ea nu putea ramane peste noapte la el pe motiv"ca nu-i permite religia" ca sa doarma cu o femeie fiind necasatorit!!!
Adica luam regula ad literam,"nu doarme peste noapte" dar poate dormi ziua ...
Incredibil!
Sunt convinsa ca dansul este impacat cu aceasta si inca traieste in lumea lui paralela gandindu-se ca este o persoana religioasa care respecta cu strictete cuvantul Domnului!
Nici nu stii ce reactie sa ai,sa razi ? Sa plangi??
Si tu naiva, ca si victima, ai luat de buna explicatia.

Motivul adevarat era ca ramanand peste noapte, riscul expunerii sociale era mult mai mare.

Probabil ar fi avut de dat socoteala cuiva, nu ar fi fost de mirare sa fie casatorit sau intr-o alta relatie si ar fi fost luat la intrebari, unde a fost in noaptea precedenta.

O astfel de explicatie mizeaza pe lipsa de cultura religioasa a celuilalt si binenteles indragosteala derivata din sex, care face victima sa accepte mult mai multe decat e cazul, inclusiv astfel de explicatii penibile.

Iar tu, neavandu-i la inima pe adventisti ca religie (nici eu, dar incerc sa raman obiectiv), ai derivat dintr-o intamplare, un fel de regula si din ipocrizia unuia o norma religioasa definitorie.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 23.01.2014 at 19:58:18.
Reply With Quote
  #187  
Vechi 23.01.2014, 19:59:31
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dalian Vezi mesajul
Hai să cădem în toate tentațiile și apoi să ne căim!
Nu sunt sigur că ăsta e chiar cel mai bun sfat . Mai bine nu-l da prietenei.
Acesta nu era un sfat,era o constatare! De unde ati dedus ca era un sfat?

Pana la urma sunt exemple care s-au mantuit, cazand mai intai in toate tentatiile si apoi caindu-se, dar nu exista exemple pt cai care s-au mantuit incercand sa mimeze o credinta superficiala-ca exemplul pe care l-am postat!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #188  
Vechi 23.01.2014, 20:20:47
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Si pocainta falsa se poate mima.

Ma rog, respectivul poate crede ca e sincera, dar face acelasi lucru si iarasi se "pocaieste" si tot asa..

Sigur, din afara e greu de spus care parte si cat e autentic sau nu, dar orice lucru bun poate fi pervertit, asta stim cu siguranta.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #189  
Vechi 23.01.2014, 20:30:46
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Si tu naiva, ca si victima, ai luat de buna explicatia.

Motivul adevarat era ca ramanand peste noapte, riscul expunerii sociale era mult mai mare.

Probabil ar fi avut de dat socoteala cuiva, nu ar fi fost de mirare sa fie casatorit sau intr-o alta relatie si ar fi fost luat la intrebari, unde a fost in noaptea precedenta.

O astfel de explicatie mizeaza pe lipsa de cultura religioasa a celuilalt si binenteles indragosteala derivata din sex, care face victima sa accepte mult mai multe decat e cazul, inclusiv astfel de explicatii penibile.

Iar tu, neavandu-i la inima pe adventisti ca religie (nici eu, dar incerc sa raman obiectiv), ai derivat dintr-o intamplare, un fel de regula si din ipocrizia unuia o norma religioasa definitorie.
Naiva?Hai sa nu ne aruncam prea mult in dragalasenii !

Am mai spus ca am postat din interes informativ;am trait mult timp printre ortodocsi si pana acum nu am auzit explicatii mai penibile;ceea ce te duce cu gandul mai mult inspre faptul ca el insusi crede ca face ceea ce face polically correct si nu ca ar broda minciuni ascunzand o posibila relatie.
Nu ca ortodocsii ar fi neaparat mai buni,dar probabil ca sunt mai sinceri cu ei insusi. Pe langa faptul ca la ortodocsi nu o sa-i vezi pe alti enoriasi spionand integritatea spirituala a altora fiind amenintati cu...(cu ce?).


Prea te arunci cu afirmatiile acuzandu-ma ca nu-i am la inima pe adventisti,de ce nu i-as avea? Nu am facut in prealabil declaratii in sensul asta ,deci afirmatia ta o clasez la"speculatii".
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #190  
Vechi 23.01.2014, 21:11:39
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
Am mai spus ca am postat din interes informativ;am trait mult timp printre ortodocsi si pana acum nu am auzit explicatii mai penibile;
Probabil acelasi lucru ar putea sa-l spuna si un adventist care a trait printre adventisti..
Exista ispita sa credem ca un mediu social destul de limitat, poate defini o intreaga clasa de oameni..

Citat:
ceea ce te duce cu gandul mai mult inspre faptul ca el insusi crede ca face ceea ce face polically correct si nu ca ar broda minciuni ascunzand o posibila relatie.
Pe tine te-a dus gandul la varianta asta., nu inseamna ca asta este si situatia reala.

Citat:
Nu ca ortodocsii ar fi neaparat mai buni,dar probabil ca sunt mai sinceri cu ei insusi.
Oare?? Chiar sa nu fi cunoscut tu "ortodocsi" care se puteau lua de manutza cu respectivul?
Daca nu, norocul tau, atata tot.

Citat:
Pe langa faptul ca la ortodocsi nu o sa-i vezi pe alti enoriasi spionand integritatea spirituala a altora fiind amenintati cu...(cu ce?).
Oh, ba da, este un sport foarte indragit, singura diferenta este ca nu cum sa-i parasca Bisericii ca nu se primesc astfel de reclamatii nici nu se iau masuri in baza lor, ca la "neo".
Nu se teme "ortodoxul" de Dumnezeu cat se teme de gura lumii.

Citat:
Prea te arunci cu afirmatiile acuzandu-ma ca nu-i am la inima pe adventisti,de ce nu i-as avea? Nu am facut in prealabil declaratii in sensul asta ,deci afirmatia ta o clasez la"speculatii".
Prea te-ai grabit a categorisi o intreaga clasa de oameni sau un intreg set de convingeri in baza unuia care este evident (zic eu), manipulator, nu credincios.

Nu exista la adventisti diferente de genul "relatii de zi" sau "de noapte".
Chiar si religia lui, asa sucita cum e, interzice curvia (ceea ce el face) nu "sa doarma" cu doamna (probabil nu era un mare fan al postludiului si a altor asemenea dragalesenii care incepeau sa semene a casatorie).

Am auzit mai de mult un caz asemanator la ortodocsi, doar ca relatia era inversa, respectivul avea voie sa se culce cu d'soara adventista, dar nu sa o ia de nevasta ca deh, nu permitea religia.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 23.01.2014 at 21:16:13.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Atentie! sfantul_calinic Umanitare 11 14.03.2010 11:32:44
Adventistii neaga viata sufletului dupa moarte Iustin32 Secte si culte 1872 20.12.2009 22:41:43
Misiune vs prozelitism georgeval Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 30 12.10.2009 12:41:05