Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 27.02.2014, 00:00:36
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

TERMINATI CU IPOCRIZIA !...bre...
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #52  
Vechi 27.02.2014, 00:02:18
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
De acord,dar eu nici nu observasem daca nu se discuta atata pe 3 pagini despre gluma d-lui Nasta...
Sa revenim la ale topicului iar daca cineva face o gluma mai deocheata mai bine ignoram decat sa facem discutii lungi despre socul pe care ni l-a produs acea gluma.
Ma intitulez Nastasa nu Nasta...d-na yas...
A, si inca ceva bre, de ce doamnele sunt asa de 'scandalizate' si 'socate' de 'gluma' lu' io ?...mare dilema, bre, mare...
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...

Last edited by eodor nastasa; 27.02.2014 at 00:04:43.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 27.02.2014, 02:20:08
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eodor nastasa Vezi mesajul
Ma intitulez Nastasa nu Nasta...d-na yas...
A, si inca ceva bre, de ce doamnele sunt asa de 'scandalizate' si 'socate' de 'gluma' lu' io ?...mare dilema, bre, mare...
Sunteti din Dogrogea de vb cu"bre"? :)
Eu nu sunt socata,dar trebuie si dvs sa recunoasteti ca nu trebuia sa fiti atat de explicit cu gluma aia,ca daca eu nu ma sochez,uite se socheaza adolescente sau doamne venerabile care mai citesc forumul.
In fine,se mai intampla,ramaneti sanatos!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 27.02.2014, 03:31:19
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Sunteti din Dogrogea de vb cu"bre"? :)
Eu nu sunt socata,dar trebuie si dvs sa recunoasteti ca nu trebuia sa fiti atat de explicit cu gluma aia,ca daca eu nu ma sochez,uite se socheaza adolescente sau doamne venerabile care mai citesc forumul.
In fine,se mai intampla,ramaneti sanatos!
Nu sunt din Dobrogea.
Imi pare sincer rau pentru adolescentele si venerabilele cu pricina...
Da, se mai intampla...sa ridicam ipocrizia la rang de virtute.
Deasemeni, ramaneti cu bine!
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #55  
Vechi 27.02.2014, 12:49:48
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
2. Daca faci scandal, protestezi, te faci "a dracului" (cum se intampla de obicei) - il incurajezi sa plece si sa-si caute linistea in alta parte sau sa aleaga o viata in desfrau, fara obligatii
Poti sa protestezi, nu e musai sa faci scandal.

Stai o clipa, nu deja face asta? Viata in desfrau, fara obligatii..?

Daca vorbim de concubinaj obligatii ba, desfrau da, daca vorbim de casatorie e clar ca a renuntat la ceva obligatii cand a facut pasul asta, de desfrau nu mai vorbim, etc.

O reteta absoluta nu exista, casatoria e o ecuatie f. complexa, mai ales daca sunt si copii la mijloc iar motivele pentru care oamenii inseala sunt multe, unele se pot trata din mers, altele mai greu sau deloc..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 27.02.2014, 22:26:18
IULIAN496 IULIAN496 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.07.2013
Locație: Hunedoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 108
Implicit

Citat:
În prealabil postat de yasmina Vezi mesajul
sunteti din dogrogea de vb cu"bre"? :)
eu nu sunt socata,dar trebuie si dvs sa recunoasteti ca nu trebuia sa fiti atat de explicit cu gluma aia,ca daca eu nu ma sochez,uite se socheaza adolescente sau doamne venerabile care mai citesc forumul.
In fine,se mai intampla,ramaneti sanatos!
stai putin!dvs sunteti de alta confesiune?
Reply With Quote
  #57  
Vechi 27.02.2014, 22:29:03
IULIAN496 IULIAN496 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.07.2013
Locație: Hunedoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 108
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eodor nastasa Vezi mesajul
Nu sunt din Dobrogea.
Imi pare sincer rau pentru adolescentele si venerabilele cu pricina...
Da, se mai intampla...sa ridicam ipocrizia la rang de virtute.
Deasemeni, ramaneti cu bine!
Ipocrizie numesti vorbirea cuviincioasa?Pai atunci dvs va faceti partas la ipocrizie prin faptul ca aduceti acuzati curatiei mintii si puneti valoare pe vorbirea MURDARA iar IPOCRIZIA eate raportata la dvs!
Reply With Quote
  #58  
Vechi 28.02.2014, 12:27:18
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IULIAN496 Vezi mesajul
stai putin!dvs sunteti de alta confesiune?
Doamne ajută.

Iulian, frățior, Iasmina e creștină, e ortodoxă, doar că ea atît s-a smintit de tare, cînd fratele "antiecumenism" a vorbit de rău de cîinii, încît, nu numai că nu l-a iertat mai bine de un an, dar și-a și schimbat confesiunea, acolo la profil. Deci pentru ea, ortodoxia ei, stă în păcatul lui "antiecumenism".

Iarto dacă te-a smintit, poate o să-l ierte și ea pe "antiecumenism", că avînd acolo altă confesiune bănuiam că va sminti, măcar un creștin și roagă-te și pentru ea, să-și pună înapoi ortodoxă la profil, ca să mărturisească pe Hristos Domnul și roagă-te și pentru frățiorul "antiecumenism" să nu mai smintească pe cei mai mici.

Și nu mai pune atîta la suflet tot ce spune fiecare, suntem cu toții încercați de vrăjmaș, ca să ne răcim iubirea, credința, nădejdea, și toate cele bune și să le pierdem, sau să pierdem cît mai multe din cele bune, asta vor puterile întunericului. Să nu fie !

Bucurii.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 28.02.2014, 21:56:20
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

De obicei barbatii, capii de familie, isi motiveaza eventualele nedreptati sau abuzuri prin faptul ca ei sunt cei mai stresati, fiind responsabili de intretinerea intregii familii, care e formata in majoritate din trantori (ite) si/sau paraziti ... (sotii, fii, fiice, frati, surori, parinti, socri, cumnati, etc) care nu fac altceva decat sa paraziteze si sa manance banii truditi de el din greu, ei chiar daca lucreaza castiga f prost si isi ocupa si tot timpul facand munci sub demnitatea lor, de multe ori, copiii tinuti pe cheltuiala in scoli si facultati nu-si gasesc apoi de lucru sau prefera joburi lejere si mai putin stresante si profitabile, etc, si pe deasupra mai fac si galagie si mizerie in casa. deranjandu-i pe cei care muncesc. necuviinta "masculului dominant" poate fi in acest caz, un mesaj subliminal cum ca i-ar fi mai bine, mai placuta si mai usoara viata fara toti ceilalti care i-o paraziteaza...
Reply With Quote
  #60  
Vechi 01.03.2014, 14:22:21
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Thumbs down

Iar pt cazul meu, nu cred ca e nevoie sa va mai agitati; pt ca la cat rau si neajunsuri am facut, si cat sunt de neproductiva, cred ca e indrepatatit sa ma si omoare...sa-mi lege o piatra de gat sis a-ma dea in garla, sau sa ma duca la marginea pdurii, cum se duc animalele care fac stricaciuni in curtile oamenilor... si nunumai el, oricine ar fi nevoit sa ma suporte; niciodata si nicaieri nu suntem indreptatiti sa facem umbra pamantului degeaba si sa stricam maimult decat producem. Iar cei care mai suntem si pericol public, care stricam, distrugem, atacam alti oameni...astia ar trebui internati, ori impuscati direct (vb lui Eminescu : si in doua temniti large...)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare