Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.09.2017, 22:49:11
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Lightbulb Dragostea care nu cade

„[...]Cunosc un doctor care s-a însurat cu o femeie pe care o iubea foarte mult. Toți ceilalți membri ai familiei lui nu erau de acord cu această căsătorie. Fiecare dintre ei aducea argumente, însă el refuza să-i înțeleagă, nu-i asculta și s-a căsătorit. După douăzeci de ani, el și soția având deja trei copii, intenționau să sărbătorească aniversarea căsătoriei într-un restaurant.

Dar la ieșirea din casă ea i-a spus: „Nu pot să-mi imaginez că ar putea exista un soț mai bun ca tine. Și ești un tată extraordinar. Însă nu te mai iubesc. Am întâlnit pe altcineva. Îți mai dorești să iei cina cu mine?”
Și asta după douăzeci de ani!
Ea a plecat, lăsându-i pe copii și aceste cuvinte: „Ca părinte ești mai bun decât mine”.

Iar după cinci ani s-a îmbolnăvit de cancer. În acești cinci ani el nu a văzut-o niciodată. Cel mai mare dintre băieți a refuzat să se mai întâlnească vreodată cu ea. Cel mai mic își dorea mereu să o vadă pe mama sa. Iar cel mijlociu, având pe atunci în jur de 15 ani, s-a întors într-o zi acasă după o întâlnire cu mama și a povestit despre diagnosticul ei.
Și cunoscutul meu, doctorul, s-a dus la fosta lui soție. Ea suferea de o profundă tristețe. Noul soț era cu zece ani mai mic decât ea, căci ea era foarte frumoasă, și datorită primei căsnicii, foarte bogată. Aflând despre cancer el a părăsit-o.

Primul soț i-a spus:
- „Îmi ești în continuare soție, în pofida divorțului. Ești mama copiilor noștri. Întoarce-te acasă o să am eu grijă de tine.
- Însă există ceva ce trebuie să știi, i-a răspuns femeia.
- Nu trebuie să știu nimic.
- Trebuie să-ți spun că nu te iubesc.
- În schimb eu te iubesc.”

Și el a îngrijit-o pe fosta soție până când aceasta a murit.

Dacă unul dintre soți își îndeplinește îndatoririle, iubind, căsnicia nu moare. Dar este greu!
Căsătoria este un lucru foarte greu! Căsătoria este ca un pat de trandafiri: de fiecare dată când te întorci pe altă parte, spinii te înțeapă dureros. Nu uitați asta![/...]”

Schiarhimandritul Ioachim Parr, „Când cei doi devin una”, editura Egumenița, 2016, pag. 35-37.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 22.09.2017 at 23:00:49.
Reply With Quote
 

Tags
casatorie, dragoste, iertare, jertfa

Thread Tools
Moduri de afișare