Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.10.2010, 20:14:06
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.048
Implicit Cum impartim lumea cu Dumnezeu?

,,Cine iubeste lumea si cele ce sunt ale lumii,in acela nu este dragostea lui Dumnezeu'',spune Sf Ioan Teologul,dar noi toti traim in lume ,facem parte din ea,noi suntem lumea ,fiecare dintre noi este un element al lumii.Dar cum putem iubii pe Dumnezeu ,sau cum putem atrage dragostea lui,salasluind in lumea care ne trage dupa ea,care ne momeste,care nu ne lasa in pace oferindu-ne din cupele ei pline cu mireasma atatatoarea.Putem oare slujii cu adevarat pe Dumnezeu gustand uneori si din cupele placerii desarte?
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.10.2010, 20:17:25
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
,,Cine iubeste lumea si cele ce sunt ale lumii,in acela nu este dragostea lui Dumnezeu'',spune Sf Ioan Teologul,dar noi toti traim in lume ,facem parte din ea,noi suntem lumea ,fiecare dintre noi este un element al lumii.Dar cum putem iubii pe Dumnezeu ,sau cum putem atrage dragostea lui,salasluind in lumea care ne trage dupa ea,care ne momeste,care nu ne lasa in pace oferindu-ne din cupele ei pline cu mireasma atatatoarea.Putem oare slujii cu adevarat pe Dumnezeu gustand uneori si din cupele placerii desarte?
E cu putinta sa ne mantuim si in lume. Sa tinem drumul drept.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 25.10.2010, 20:32:27
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

"In lume, dar nu ca lumea". Sa traiesti tu in lume ca sa o luminezi, si nu lumea in tine ca sa te murdareasca.

Doresc sa specific ca , aici, prin "lume" se intelege obiceiurile pacatoase ale lumii si nu oamenii. Deci trebuie sa traiesti intre oameni dar sa nu imprumuti obiceiurile lor pacatoase. Dumnezeu sa te ajute!
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #4  
Vechi 25.10.2010, 20:34:46
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
,,Cine iubeste lumea si cele ce sunt ale lumii,in acela nu este dragostea lui Dumnezeu'',spune Sf Ioan Teologul,dar noi toti traim in lume ,facem parte din ea,noi suntem lumea ,fiecare dintre noi este un element al lumii.Dar cum putem iubii pe Dumnezeu ,sau cum putem atrage dragostea lui,salasluind in lumea care ne trage dupa ea,care ne momeste,care nu ne lasa in pace oferindu-ne din cupele ei pline cu mireasma atatatoarea.Putem oare slujii cu adevarat pe Dumnezeu gustand uneori si din cupele placerii desarte?
Învățătorul nostru clarifică aceste lucruri spunând: "voi (cei care Îl urmează) sunteți sarea pământului", "voi sunteți lumina lumii". În altă parte spune și mai limpede să fim precum maiaua în aluat. Iar Apostolul completează zicând să fim în lume, dar nu ai lumii.

Aceasta este Liturghia: El Se coboară ca să ne ridice pe noi. El a venit, mai întâi ca Duh care a grăit prin gura proorocilor. Pe urmă, a fost Evanghelia și S-a prefăcut în substanță, ca să ne sfințească. La Evanghelie, care încununează Liturghia Cuvântului, noi primim un mesaj îngeresc din Cer (amvon). La Ectenia Mare rugăm sfințirea a toate. La Heruvic suntem deja la cotele îngerilor (noi, cei care pe heruvimi / cu taină închipuim). Aceasta este Liturghia: un suiș neîntrerupt, până la împărtășirea cu Domnul și la a fi una cu El. După aceea, cântăm "văzut-am lumina cea adevărată". Am intrat păcătoși, ieșim străluminați. Apoi, plecăm din Ierusalim în lume, ca să o prefacem în Împărăția lui Dumnezeu. Facem noi asta ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #5  
Vechi 25.10.2010, 20:40:05
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
"In lume, dar nu ca lumea". Sa traiesti tu in lume ca sa o luminezi, si nu lumea in tine ca sa te murdareasca.

Doresc sa specific ca , aici, prin "lume" se intelege obiceiurile pacatoase ale lumii si nu oamenii. Deci trebuie sa traiesti intre oameni dar sa nu imprumuti obiceiurile lor pacatoase. Dumnezeu sa te ajute!
Draga Doriana, nu stiu ce faci tu pentru lume- pentru oameni- daca asa iti place sa intelegi, dar eu ii multumesc lui Dumnezeu ca m-a ajutat sa ma bucur in fiecare zi de ceea ce a lasat El mai curat pe pamant.Si poate Dumnezeu imi va face parte macar putin din tot ce inseamna sa pui suflet.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 25.10.2010, 20:44:18
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
Draga Doriana, nu stiu ce faci tu pentru lume- pentru oameni- daca asa iti place sa intelegi,.
Nu trebuie sa faci nimic, ci doar sa ramai in Hristos. Si Hristos va lucra prin tine. Crestinul raspandeste lumina prin insasi existenta sa. Pentru ca Hristos este lumina, si daca El locuieste in tine vei lumina pur si simplu.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #7  
Vechi 25.10.2010, 20:47:17
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Nu trebuie sa faci nimic, ci doar sa ramai in Hristos. Si Hristos va lucra prin tine. Crestinul raspandeste lumina prin insasi existenta sa. Pentru ca Hristos este lumina, si daca El locuieste in tine vei lumina pur si simplu.
Sa ne lumineze Dumnezeu sa-L intelegem in Adevar.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 25.10.2010, 21:13:00
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
,,Cine iubeste lumea si cele ce sunt ale lumii,in acela nu este dragostea lui Dumnezeu'',spune Sf Ioan Teologul,dar noi toti traim in lume ,facem parte din ea,noi suntem lumea ,fiecare dintre noi este un element al lumii.Dar cum putem iubii pe Dumnezeu ,sau cum putem atrage dragostea lui,salasluind in lumea care ne trage dupa ea,care ne momeste,care nu ne lasa in pace oferindu-ne din cupele ei pline cu mireasma atatatoarea.Putem oare slujii cu adevarat pe Dumnezeu gustand uneori si din cupele placerii desarte?
Pentru mantuire, luptam cu trupul, cu lumea si cu diavolul indiferent daca ne aflam in manastire sau in mijlocul lumii. Fara alergare nu se poate obtine cununa. Iar fara aceasta lupta nu putem sa ne mantuim. Cadem, ne ridicam, luptam cu noi insine, mai eliminam din tentatii si din greseli pana cand simtim ca-I suntem placuti lui Dumnezeu.

Citesc acum ,,Filocalia de la Optina'', o carte plina de sfaturi intelepte. Exista atatea lucruri marunte sau mai mari care ne pot scapa din vedere in drumul spre mantuire. Dar ni le poate aminti Dumnezeu la Judecata. A-L sluji pe Dumnezeu cu adevarat - frumos spus.

Daca pe un imparat pamantesc il cinstim si il slujim cum se cuvine, ii aducem bucurii si nu intarzie sa ne rasplateasca devotamentul. Daca, insa, isi da seama ca furnizam informatii dusmanului sau, se supara si s-ar putea sa ne destituie. Cam asa stau lucrurile si cu Imparatul Ceresc. Exista, desigur, si pocainta care poate fi mai mult sau mai putin intensa, mai mult sau mai putin formala.

Spun Sfintii Parinti ca este bine sa ne caim in fiecare zi pentru pacatele noastre si sa ne rugam sa putem pune inceput bun pocaintei adevarate. Daca ne dorim cu adevarat, Dumnezeu ne asculta rugaciunea si ne ajuta sa uram pacatul.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 25.10.2010, 21:57:29
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Pe Dumnezeu Îl iubim prin păzirea poruncilor:

Cel ce are poruncile Mele și le păzește, acela este care Mă iubește; iar cel ce Mă iubește pe Mine va fi iubit de Tatăl Meu și-l voi iubi și Eu și Mă voi arăta lui.

Cel ce nu Mă iubește nu păzește cuvintele Mele. Dar cuvântul pe care îl auziți nu este al Meu, ci al Tatălui care M-a trimis. (Ioan capitolul 14)


Altfel de dragoste, emoțională sau senzorială și nu faptică, este amăgire.




Iar slujirea lui Dumnezeu în lume este posibilă dacă batjocorești lumea (în sensul de a nu te conforma fățărniciilor ei), după spusa unui Părinte din Pateric (avva Ammona):

Sau fugind fugi de oameni (fă-te pustnic) sau batjocoreste lumea si pe oameni, facandu-te pe tine nebun in multe.



În lume, a păzi poruncile lui Hristos aduce o ostracizare în grade variate fiindcă...

Dacă vă urăște pe voi lumea, să știți că pe Mine mai înainte decât pe voi M-a urât.
Dacă ați fi din lume, lumea ar iubi ce este al său; dar pentru că nu sunteți din lume, ci Eu v-am ales pe voi din lume, de aceea lumea vă urăște. (Ioan capitolul 15)
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #10  
Vechi 25.10.2010, 22:22:44
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
,,Cine iubeste lumea si cele ce sunt ale lumii,in acela nu este dragostea lui Dumnezeu'',spune Sf Ioan Teologul,dar noi toti traim in lume ,facem parte din ea,noi suntem lumea ,fiecare dintre noi este un element al lumii.Dar cum putem iubii pe Dumnezeu ,sau cum putem atrage dragostea lui,salasluind in lumea care ne trage dupa ea,care ne momeste,care nu ne lasa in pace oferindu-ne din cupele ei pline cu mireasma atatatoarea.Putem oare slujii cu adevarat pe Dumnezeu gustand uneori si din cupele placerii desarte?
Gustam in fiecare zi din cupele placerii desarte, cu cuvantul, cu fapta, cu gandul dar, tot in fiecare zi, ne straduim sa ne lepadam de continutul acestor cupe. Este o lupta surda, care dureaza toata viata. In aceasta lupta avem, ca arma, sabia pe care ne-a adus-o Dumnezeu cand a venit in lume si ea se numeste marturia Adevarului, aceea pe care a folosit-o si Arhanghelul Mihail cand l-a alungat pe diavol din cer. Dupa dorinta de mantuire a fiecaruia dintre noi sunt si sabiile noastre. Unii au sabii de otel, altii de bronz, altii de carton. Indiferent de care ar fi, lupta in sine conteaza. Ea arata dorinta noastra de a ne elibera de stapanirea diavolului si alegerea lui Dumnezeu. Aceasta ne da nadejdea in mila lui Dumnezeu spre iertarea pacatelor noastre. Nu se pune problema atragerii dragostei lui Dumnezeu, pentru ca El ne iubeste pe toti din veac in veac, de aceea, pentru noi, S-a intrupat si S-a rastignit si S-a ingropat si a inviat. Vrea de la noi un gest cat de mic, o cat de firava dorinta de eliberare din lanturile diavolului. Conteaza enorm.
__________________
Te rog, Doamne, intareste-ma in credinta, caci murdar si pacatos sint dinaintea Fetei Tale.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De ce a facut Dumnezeu lumea ? HBogdan Spiritualitatea ortodoxa 14 21.05.2012 19:23:42
Cum impartim lumea cu Dumnezeu? NECTARIE Generalitati 19 09.01.2011 16:14:53
Va parasi Dumnezeu lumea pentru pacatele ei? costel Generalitati 23 03.09.2010 23:58:09
De ce a creat Dumnezeu lumea? crisnic Intrebari utilizatori 4 23.04.2010 13:52:13
Cum sa ne impartim intre om si Dumnezeu in credinta? sophia Despre Biserica Ortodoxa in general 16 25.11.2009 15:33:06