Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #401  
Vechi 29.09.2011, 21:09:33
codana's Avatar
codana codana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.06.2008
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit salut,flaviusm

Citat:
În prealabil postat de FlaviusM Vezi mesajul
Deci absolut toti oamenii (in afara de Noe si ai sai) erau atat de ticalosi ca meritau cu totii sa moara.
Ce crime atat de ingrozitoare comisesera ei?
Si pe langa asta, animalele omorate in respectivul cataclism ce vina aveau? Si ele erau "pacatoase"?
am inteles ideea:biblia este un basm de adormit copiii iar dumneata nu mai esti copil.fiind matur,crezi ca poti judeca si da verdicte sau pareri care nu pot fi contrazise.esti intr-o eroare fatala,parerea me,iar io, accept alte pareri fara sa ma burzuluiesc.toata stiinta pamantului nu este intr-un singur om,iar intre oamenii de stiinta sunt divergente de opinie pe anumite teme.pe cine sa cred?
credinta in dumnezeu este una singura,conform bibliei,religii multe,deci care religie are credinta adevarata in dumnezeu?multe intrebari care-si asteapta raspunsul
__________________
Ioan,3.16;1Corinteni,13.4-7
  #402  
Vechi 29.09.2011, 21:40:54
FlaviusM FlaviusM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2011
Mesaje: 325
Implicit

bin000:

Nu eu trebuie sa aduc dovezi legate de "cangrena" pe care a extirpat-o Dumnezeu. Tu pretinzi asta, asa ca te rog sa-mi spui care sunt dovezile ca toti oamenii din acea perioada trebuiau sa moara, impreuna cu practic toate celelalte vietuitoare.
Speculatiile filozofice despre natura lui Dumnezeu si compatibilitatea lui cu raul sau existenta moralei sunt doar discutii filozofice, nu dovezi.
Chestia pe care o spui legata de Adam si Eva este o confuzie. Mai studiaza putin problema.
Cat de logica si consistenta este ortodoxia ca dogma religioasa nu ma pot pronunta, n-am nici o indoiala ca intr-un anumit fel chiar este.
De ce crezi ca "problema mea impotriva lui Dumnezeu e de natura emotionala nu logica"?

codana

Foarte corect ce ai spus, in stiinta exista divergente, exista nenumarate religii, fiecare cu povestea ei (si dumnezeul/dumnezeii ei). Deci ce anume te face sa crezi fix in Dumnezeul crestin si nu in altii?
Nu dau verdicte si nu pretind sa fie nimeni de acord cu mine, doar imi exprim parerea despre un subiect. E ceva rau in asta?
  #403  
Vechi 29.09.2011, 21:52:11
codana's Avatar
codana codana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.06.2008
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit salut,flaviusm

flavius,in primul rand dumnezeu nu e crestin,este dumnezeul cel viu si atat.
sa-ti raspund pe masura:de ce crezi fix in stiinta omeneasca?
__________________
Ioan,3.16;1Corinteni,13.4-7
  #404  
Vechi 30.09.2011, 11:56:04
bin000 bin000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 508
Arrow

Citat:
În prealabil postat de FlaviusM Vezi mesajul
bin000:
Nu eu trebuie sa aduc dovezi legate de "cangrena" pe care a extirpat-o Dumnezeu. Tu pretinzi asta, asa ca te rog sa-mi spui care sunt dovezile ca toti oamenii din acea perioada trebuiau sa moara, impreuna cu practic toate celelalte vietuitoare.
Ca sa poti face afirmatiile tale ca Dumnezeu este tiran,criminal,etc. tu trebuie sa aduci dovezi ca nu era cangrena ce a taiat Dumnezeu ,ci era tesut sanatos.
1.Daca era cancer
ce a taiat Dumnezeu inseamna ca e un Dumnezeu Atot-Iubitor
2.era tesut sanatos
ce a taiat Dumnezeu inseamna ca e un Dumnezeu rau ,tiran.

Nu trebuie decat sa dovedesti ca tesutul era sanatos si apoi poate rezulta logic ca Dumnezeu e tiran.


Citat:
În prealabil postat de FlaviusM Vezi mesajul
Speculatiile filozofice despre natura lui Dumnezeu si compatibilitatea lui cu raul sau existenta moralei sunt doar discutii filozofice, nu dovezi.
Iar te contrazici singur.Tu cand faci judecati morale cu privire la cat de rau e Dumnezeu se pare ca consideri moralitatea o dovada puternica in sprijinul afirmatiilor tale ,dar cand primesti raspunsul logic ,moralitatea devine discutie filozofica ? Vai,vai...

Citat:
În prealabil postat de FlaviusM Vezi mesajul
Chestia pe care o spui legata de Adam si Eva este o confuzie. Mai studiaza putin problema.
Asa ti-ar place sa crezi sau stii tu sigur ca e o confuzie? Dovada indiscutabila e ca toti oamenii de la ora actuala existenti pe Pamant au mostenirea genetica a doar 2 oameni Eva mitocondriala,Adam Y-cromozomial.
Proba asta poate fi dovedita de orice laborator . Insa ...ipotezele cu diferenta de timp in care au existat pe Pamant cele 2 persoane sunt IPOTEZE. Ai inteles care e diferenta intre proba de laborator verificabila acum si ipoteza ,presupunerea ca cu nu stiu cate sute de mii de ani...etc... ?Apropo de dovezi palpabile pe care le cereai tu ...


Citat:
În prealabil postat de FlaviusM Vezi mesajul
De ce crezi ca "problema mea impotriva lui Dumnezeu e de natura emotionala nu logica"?
Inca nu mi-ai adus vre-un argument logic ca Dumnezeu e rau deci problema ta e de natura emotionala.Nu-ti place durerea ,Dumnezeu o ingaduie deci tie nu-ti place de El ca ingaduie ce nu-ti place tie. Tu de fapt ai probleme cu durerea ,nu cu Dumnezeu.Dar asta nu-ti rezolva problema durerii ci o mareste.De durere nu poti sa scapi asa ca trebuie sa inveti cum sa traiesti cu ea.Raspunsul e unul singur.Probabil ca si tu esti in cautarea raspunsului ,din moment ce esti pe forumul asta si incerci sa-ti lamuresti niste aspecte.

Last edited by bin000; 30.09.2011 at 12:05:50.
  #405  
Vechi 30.09.2011, 12:20:25
Kildare Kildare is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2011
Mesaje: 18
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bin000 Vezi mesajul
1.Daca era cancer [/b]ce a taiat Dumnezeu inseamna ca e un[b] Dumnezeu Atot-Iubitor
Si copii erau tot cancer?
Da iepurasii? Ce i-au facut iepurasii? Sau pisicutele? Sau toate chestiile fluffy? Toate si toti erau cancer?
OMG si a ucis si o gramada de Loris
http://www.youtube.com/watch?v=_SNE2MYAotU
The bastard!

Last edited by Kildare; 30.09.2011 at 12:26:20.
  #406  
Vechi 30.09.2011, 12:31:46
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Kildare Vezi mesajul
Si copii erau tot cancer?
Da iepurasii? Ce i-au facut iepurasii? Sau pisicutele? Sau toate chestiile fluffy? Toate si toti erau cancer?
OMG si a ucis si o gramada de Loris
http://www.youtube.com/watch?v=_SNE2MYAotU
The bastard!
Pentru ultimul cuvant ar trebui sa fii banat. Lipsa cunostintelor si a intelepciunii se mai poate trece cu vederea.
  #407  
Vechi 30.09.2011, 12:35:33
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Din discutiile mele cu ateii am observat ca majoritatea nu stiu aproape nimic despre crestinism, repeta doar niste clisee citite pe site-uri atee. De aceea discutiile in contradictoriu sunt fara rost si capat.
  #408  
Vechi 30.09.2011, 12:40:01
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FlaviusM Vezi mesajul
Nu eu trebuie sa aduc dovezi legate de "cangrena" pe care a extirpat-o Dumnezeu. Tu pretinzi asta, asa ca te rog sa-mi spui care sunt dovezile ca toti oamenii din acea perioada trebuiau sa moara, impreuna cu practic toate celelalte vietuitoare.
Fiecare ateu repeta asta cu moartea, din cauza ca universul lor e limitat la doar ce se vede parca nici nu-si dau seama ca toti mor pana la urma. Toate animalele si toti oamenii mor pana la urma, iar cand moare fiecare decide tot Dumnezeu. Daca vorbim de contradictii in crestinism sa folosim ipotezele din crestinism, nu ipotezele atee.
Din punct de vedere crestin nu e o contradictie.
  #409  
Vechi 30.09.2011, 12:45:16
richard_d's Avatar
richard_d richard_d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 198
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
FlaviusM: De ce va deranjeaza atat de mult credinta altora in Dumnezeu? Ce doriti d-voastra de la noi, de ce ati intrat pe acest site? Dmv. vedeti un Dumnezeu "tiranic si criminal", noi il vedem drept si ferm. Stati linistit, asa l-au vazut si altii, ca dmv., caci de aceea exista Marcionism. Pentru mine este evident ca nu intelegeti Evanghelia, alegeti niste intamplari trunchiate si ni le aruncati in fata, "cartiti continuu", vorba Codanei, in ce scop , numai dmv. stiti. Noi nu vrem sa va convingem de nimic pe dmv., insa vad ca dmv. insistati sa ne "deschideti ochii", insultandu-ne inteligenta.
Cat tupeu sa ai sa justifici o crima?
__________________
It has become almost a cliche to remark that nobody boasts of ignorance of literature, but it is socially acceptable to boast ignorance of science and proudly claim incompetence in mathematics.
Richard Dawkins
  #410  
Vechi 30.09.2011, 12:47:13
richard_d's Avatar
richard_d richard_d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 198
Implicit

Citat:
În prealabil postat de codana Vezi mesajul
am inteles ideea:biblia este un basm de adormit copiii iar dumneata nu mai esti copil.fiind matur,crezi ca poti judeca si da verdicte sau pareri care nu pot fi contrazise.esti intr-o eroare fatala,parerea me,iar io, accept alte pareri fara sa ma burzuluiesc.toata stiinta pamantului nu este intr-un singur om,iar intre oamenii de stiinta sunt divergente de opinie pe anumite teme.pe cine sa cred?
credinta in dumnezeu este una singura,conform bibliei,religii multe,deci care religie are credinta adevarata in dumnezeu?multe intrebari care-si asteapta raspunsul
Si de ce raspunsul trebuie as vina din alta parte? Tu nu esti suficienta de matura si inteligenta sa il gasesti?
__________________
It has become almost a cliche to remark that nobody boasts of ignorance of literature, but it is socially acceptable to boast ignorance of science and proudly claim incompetence in mathematics.
Richard Dawkins
Subiect închis

Tags
creatie, creationism, darwin, evolutie, evolutionism

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cum sa spun ? odi_groza Pocainta 22 11.09.2010 15:04:18
Teoria Evolutiei Evreulcelales Generalitati 96 25.09.2009 08:37:52
Oamenii de stiinta vorbesc despre Dumnezeu... amatyyy Generalitati 0 10.05.2009 13:51:19
Teoria evolutiei vs Dumnezeu seby_din_brasov Generalitati 2 19.02.2009 20:42:45