Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #411  
Vechi 30.09.2011, 12:49:09
Kildare Kildare is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2011
Mesaje: 18
Implicit

Deci folosind premizele crestine daca un crestin vine si-mi arunca cu o piatra in geam e ok sa extermin toti crestinii de pe fata pamintului pentru ca oricum toti mor pina la urma ce importanta are daca mor la 1 an sau la 80.
  #412  
Vechi 30.09.2011, 12:51:15
bin000 bin000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 508
Arrow

Citat:
În prealabil postat de Kildare Vezi mesajul
Si copii erau tot cancer?
Da iepurasii? Ce i-au facut iepurasii? Sau pisicutele? Sau toate chestiile fluffy? Toate si toti erau cancer?
OMG si a ucis si o gramada de Loris
http://www.youtube.com/watch?v=_SNE2MYAotU
The bastard!
Pisicutele ,fluturasii si toate chestiile fluffy nu aveau nici o vina dar chiar si asa fara nici o vina ,au fost cancerizate cu iubire de catre om si au trebuit si ele taiate ,cancerul le-a invadat si pe ele ,dar nu din cauza lor ci din cauza omului.Faptul ca ele au fost distruse e vina omului care le-a infectat nu a lui Dumnezeu care a spalat mizeria produsa de libera alegere a omului.
  #413  
Vechi 30.09.2011, 12:56:41
richard_d's Avatar
richard_d richard_d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 198
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bin000 Vezi mesajul
Ca sa poti face afirmatiile tale ca Dumnezeu este tiran,criminal,etc. tu trebuie sa aduci dovezi ca nu era cangrena ce a taiat Dumnezeu ,ci era tesut sanatos.
1.Daca era cancer
ce a taiat Dumnezeu inseamna ca e un Dumnezeu Atot-Iubitor
2.era tesut sanatos
ce a taiat Dumnezeu inseamna ca e un Dumnezeu rau ,tiran.

Nu trebuie decat sa dovedesti ca tesutul era sanatos si apoi poate rezulta logic ca Dumnezeu e tiran.
Un clar exemplu de logica defectuasa:
Daca eu vin la tine cu un topor si iti zic tie: ai 5 secunde sa demonstrezi ca membrele tale nu sunt canceroase, altfel ti le tai. Cum ti se pare?
In termeni juridici s-ar numi ca am incalcat "prezumptia de nevinovatie".
Nu poti pedepsi pe cineva sau justifica pedepsirea cuiva in absenta dovezilor. Dovezi pe care din punct de vedere logic tu trebuie sa le prezinti. In schimb vii cu atacuri la persoana si cu afirmatii irationale si nevalide din punct de vedere logic.
Cand o sa cresti mai mare si o sa inveti cuvantul "inferenta" o sa intelegi ce am vrut sa spun.
Numai bine!
__________________
It has become almost a cliche to remark that nobody boasts of ignorance of literature, but it is socially acceptable to boast ignorance of science and proudly claim incompetence in mathematics.
Richard Dawkins
  #414  
Vechi 30.09.2011, 13:25:32
bin000 bin000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 508
Arrow

Citat:
În prealabil postat de richard_d Vezi mesajul
In termeni juridici s-ar numi ca am incalcat "prezumptia de nevinovatie".
Nu poti pedepsi pe cineva sau justifica pedepsirea cuiva in absenta dovezilor.
Asa e ,ati incalcat prezumtia de nevinovatie a cuiva(a lui Dumnezeu in cazul asta) cand afirmati ca Dumnezeu e rau,fara sa cunoasteti nimic despre conditiile in care s-au realizat evenimentele judecate de voi .Singura dovada e delirul vostru ateist.In afara de el mai aveti si alte dovezi?

Citat:
În prealabil postat de richard_d Vezi mesajul
Nu poti pedepsi pe cineva sau justifica pedepsirea cuiva in absenta dovezilor.
Asa e! Bingo! Dar voi de ce nu respectati asta?Voi cunoasteti dovezile care l-au determinat Dumnezeu sa produca potopul ca sa va indreptateasca sa deduceti ca este rau? Ia sa vedem dovezile.
  #415  
Vechi 30.09.2011, 13:28:37
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bin000 Vezi mesajul
Bun ,deci ne-am inteles :Dumnezeu nu e tiran si criminal.

E o ipoteza interesanta . Ai ceva dovezi stiintifice in sprijinul ei... in afara de faptul ca esti ateu ?
Dar tu ai vreo dovada clara care sa ma contrazica? In afara de faptul ca esti crestin?
  #416  
Vechi 30.09.2011, 13:42:42
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Dar tu ai vreo dovada clara care sa ma contrazica? In afara de faptul ca esti crestin?
Când faci o acuzație trebuie TU să demonstrezi, nu cel acuzat să se disculpe.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #417  
Vechi 30.09.2011, 13:43:39
bin000 bin000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 508
Arrow

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Dar tu ai vreo dovada clara care sa ma contrazica? In afara de faptul ca esti crestin?
Sigur ca am ! Nu-ti aduc dovada din Biblie ,ci aduc dovada chiar stiinta in sine.Existenta ei e dovada ca omul e habarnist ,deci nu cunoaste totul despre universul asta material, insa ateul declara ca el stie din stiinta 100% ca nu exista Dumnezeu. Deci daca Dumnezeu ar fi fost material ca sa poata fi studiat de stiinta chiar si in situatia asta concluzia ateilor ar fi tot delir ,pana cand nu s-ar cunoaste 100% despre univers.Dar cum Dumnezeu nu este material ateii nu vor fi indreptatiti sa afirme ateismul lor nici cand s-ar cunoaste totul despre univers.QED!

Ateismul e un delir.Iar cei care delireaza cand ii vad pe cei care nu delireaza le spun ca ei delireaza.Orbul spune celui care vede :Esti nebun! Nu exista lumina! Adu-mi dovezi ca exista lumina.
  #418  
Vechi 30.09.2011, 13:51:36
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bin000 Vezi mesajul
Sigur ca am ! Nu-ti aduc dovada din Biblie ,ci aduc dovada chiar stiinta in sine.Existenta ei e dovada ca omul e habarnist ,deci nu cunoaste totul despre universul asta material, insa ateul declara ca el stie din stiinta 100% ca nu exista Dumnezeu. Deci daca Dumnezeu ar fi fost material ca sa poata fi studiat de stiinta chiar si in situatia asta concluzia ateilor ar fi tot delir ,pana cand nu s-ar cunoaste 100% despre univers.Dar cum Dumnezeu nu este material ateii nu vor fi indreptatiti sa afirme ateismul lor nici cand s-ar cunoaste totul despre univers.QED!

Ateismul e un delir.Iar cei care delireaza cand ii vad pe cei care nu delireaza le spun ca ei delireaza.Orbul spune celui care vede :Esti nebun! Nu exista lumina! Adu-mi dovezi ca exista lumina.
Asta numesti tu dovada?
Asta este logica ta?
  #419  
Vechi 30.09.2011, 13:53:16
Kildare Kildare is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2011
Mesaje: 18
Implicit

Hai sa nu jignim logica sa spunem ca asta este modul lui de a gandi.
  #420  
Vechi 30.09.2011, 13:53:44
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Când faci o acuzație trebuie TU să demonstrezi, nu cel acuzat să se disculpe.
Nu am acuzat pe nimeni. Era o afirmatie.
Dar nu eu trebuie sa dovedesc ceva, ci cel ce spune "exista".
Subiect închis

Tags
creatie, creationism, darwin, evolutie, evolutionism

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cum sa spun ? odi_groza Pocainta 22 11.09.2010 15:04:18
Teoria Evolutiei Evreulcelales Generalitati 96 25.09.2009 08:37:52
Oamenii de stiinta vorbesc despre Dumnezeu... amatyyy Generalitati 0 10.05.2009 13:51:19
Teoria evolutiei vs Dumnezeu seby_din_brasov Generalitati 2 19.02.2009 20:42:45