Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 21.04.2013, 12:17:26
alt_inceput alt_inceput is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.11.2010
Locație: Constanta
Mesaje: 46
Implicit icoane pe sticla

Ce parere aveti de cei care picteaza icoane pe sticla si le vand, fac bani din asta? poate face oricine? trebuie o autorizatie, sau doar talent? este considerat pacat?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 22.04.2013, 00:23:39
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alt_inceput Vezi mesajul
Ce parere aveti de cei care picteaza icoane pe sticla si le vand, fac bani din asta? poate face oricine? trebuie o autorizatie, sau doar talent? este considerat pacat?
Nimeni nu mă poate convinge că ar fi păcat.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 22.04.2013, 18:53:34
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alt_inceput Vezi mesajul
Ce parere aveti de cei care picteaza icoane pe sticla si le vand, fac bani din asta? poate face oricine? trebuie o autorizatie, sau doar talent? este considerat pacat?
de ce ar fi păcat?!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 22.04.2013, 19:37:41
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alt_inceput Vezi mesajul
Ce parere aveti de cei care picteaza icoane pe sticla si le vand, fac bani din asta? poate face oricine? trebuie o autorizatie, sau doar talent? este considerat pacat?
Si la biserici de vand icoane, chiar daca nu sunt realizate manual.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 22.04.2013, 19:48:45
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alt_inceput Vezi mesajul
Ce parere aveti de cei care picteaza icoane pe sticla si le vand, fac bani din asta? poate face oricine? trebuie o autorizatie, sau doar talent? este considerat pacat?
Mai curând este o răspundere; mare. Este și păcat, dacă schimonosești chipurile din icoană, nu neapărat cu rea-voință, ci din nepricepere. E plină piața de kitch-uri sau de tablouri care se cred icoane. Și este rău, pentru că transmit un sentiment religios fals, care poate da privitorului o credință falsă.
Dacă vrei să faci asta, cred că ai nevoie de un maestru, în primul rând, și de un duhovnic cunoscător al artei bisericești.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 22.04.2013, 20:23:19
gheorghie's Avatar
gheorghie gheorghie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Basarabia/Cluj
Religia: Ortodox
Mesaje: 130
Implicit

nu stiu cum sunteti voi, cei de pe forum, dar mie icoanele pe sticla nu-mi plac...imi par asa un fel de kitch care tinde sa fie arta dar nu prea are sanse...tot mai frumoasa ramane icoana pictata in stil bizantin si, de ce nu, total opusul ei, icoanele pictate de parintele Arsenie Boca sau icoanele cu aer renascentist din bisericile rusesti.
__________________
"Nu!gloria iubirii nu este îmbuibarea,
Ospețe de săruturi, orgii de-mbrățișări,
Ci dorul lung și taina-mpletită cu-așteptarea
Sunt duhul ei pe-o lume de vane desfătări.
Prin înfrînări și chinuri asceții-ating extazul..."
Vasile Voiculescu, Sonetul CLXXI

http://blogulugicu.blogspot.com/
Reply With Quote
  #7  
Vechi 22.04.2013, 20:49:29
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gheorghie Vezi mesajul
nu stiu cum sunteti voi, cei de pe forum, dar mie icoanele pe sticla nu-mi plac...imi par asa un fel de kitch care tinde sa fie arta dar nu prea are sanse...tot mai frumoasa ramane icoana pictata in stil bizantin si, de ce nu, total opusul ei, icoanele pictate de parintele Arsenie Boca sau icoanele cu aer renascentist din bisericile rusesti.
Nici mie nu mi-au placut cand le-am vazut prima data, dar acum imi plac foarte mult. Sunt picturi mai naive, dar stim ca icoanele sunt reprezentari si nu tablouri care redau fidel chipul sfantului. Am intalnit foarte multi credinciosi care apreciaza icoanele pe sticla, multi sunt straini. Site-ul despre muzeul de la Sibiel este facut de un italian, care s-a indragostit, cum marturiseste el, de icoanele pe sticla.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 22.04.2013, 21:29:13
gheorghie's Avatar
gheorghie gheorghie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Basarabia/Cluj
Religia: Ortodox
Mesaje: 130
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Nici mie nu mi-au placut cand le-am vazut prima data, dar acum imi plac foarte mult. Sunt picturi mai naive, dar stim ca icoanele sunt reprezentari si nu tablouri care redau fidel chipul sfantului. Am intalnit foarte multi credinciosi care apreciaza icoanele pe sticla, multi sunt straini. Site-ul despre muzeul de la Sibiel este facut de un italian, care s-a indragostit, cum marturiseste el, de icoanele pe sticla.
posibil sa fie si asa...probabil nu le-am studiat eu indeajuns de bine...adevaru ca nici nu prea am stat sa le analizez, in majoritatea cazurilor ma uitam la ele o secunda, maxim doua si plecam...
__________________
"Nu!gloria iubirii nu este îmbuibarea,
Ospețe de săruturi, orgii de-mbrățișări,
Ci dorul lung și taina-mpletită cu-așteptarea
Sunt duhul ei pe-o lume de vane desfătări.
Prin înfrînări și chinuri asceții-ating extazul..."
Vasile Voiculescu, Sonetul CLXXI

http://blogulugicu.blogspot.com/
Reply With Quote
  #9  
Vechi 24.04.2013, 20:26:28
alt_inceput alt_inceput is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.11.2010
Locație: Constanta
Mesaje: 46
Implicit

deci sa inteleg ca nu ar fi ... decat daca seamana cu un kitch ... asa este ... trebuie talent ...
Reply With Quote
Răspunde