Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.08.2008, 00:32:06
pethrina pethrina is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2008
Mesaje: 6
Implicit

Fiica mea in varsta de 8 ani ma intreaba cine la facut pe Dumnezeu,a intrebat si pe proful de religie si nici acesta nu ia dat un raspuns....Sunt credincioasa dar nu stiu ce sa ii raspund....Poate sa ma lumineze cineva? Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 03.08.2008, 10:58:13
Makavelli Makavelli is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.05.2007
Mesaje: 104
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Makavelli
Implicit

Ii spui ca Dumnmezeu a existat dintotdeauna, el nu a avut nevoie sa fie creat :p
Reply With Quote
  #3  
Vechi 03.08.2008, 13:13:00
simi simi is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2007
Mesaje: 19
Implicit

cel mai potrivit ar fi sa o duceti la duhovnicul dumneavoastra
Reply With Quote
  #4  
Vechi 03.08.2008, 13:44:55
pethrina pethrina is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2008
Mesaje: 6
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simi
cel mai potrivit ar fi sa o duceti la duhovnicul dumneavoastra
Cred ca asa am sa fac...va multumesc mult!Recunosc ca imi este cam rusine sa-i pun o astfel de intrebare...Dar este un om,painea lui Dumnezeu,iubeste copii si in mod sigur nu se va supara.Si azi am fost,cu sotul si fetita la biserica(ca aproape in fiecare duminica)dar au mai fost inca doi preoti in vizita si nu am vrut sa-l deranjez pe parinte...Ma voi duce miercuri ca este sarbatoare si atunci poate ii va da un raspuns care sa o multumeasca.De la varsta de 7 ani si jumatate mi-am invatat si fiica sa se spovedeasca,avand acelasi duhovnic.Pot sa spun ca de atunci a devenit un copil si mai bun....7ani am facut tratament sa o am...mi-am riscat viata sa o am,dar Dumnezeu a vrut sa fie bine.Sa ajute Dumnezeu la toata lumea!Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 03.08.2008, 16:35:11
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pethrina
Fiica mea in varsta de 8 ani ma intreaba cine la facut pe Dumnezeu,a intrebat si pe proful de religie si nici acesta nu ia dat un raspuns....Sunt credincioasa dar nu stiu ce sa ii raspund....Poate sa ma lumineze cineva? Doamne ajuta!
Va recomand o carte "Cum sa comunicam copiilor credinta ortodoxa" de Maica Magdalena. Veti gasi cu siguranta nenumarate raspunsuri.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 03.08.2008, 20:13:56
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

fetita dvs da semne de "viitor filosof".. ajutati-o, daca puteti, sa-si dezvolte aceasta latura... fie dvs, fie duhovninul (dar mai ales el).
sunt din ce in ce mai rari copiii care-si pun astfel de intrebari fundamentale.. iar din cei care-si pun, multi raman la stadiul de intrebare fara a cerceta si raspunsul.. :(
Reply With Quote
  #7  
Vechi 03.08.2008, 21:45:14
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pethrina
Fiica mea in varsta de 8 ani ma intreaba cine la facut pe Dumnezeu,a intrebat si pe proful de religie si nici acesta nu ia dat un raspuns....Sunt credincioasa dar nu stiu ce sa ii raspund....Poate sa ma lumineze cineva? Doamne ajuta!
Tare m-as mira , dar nu cred, ca profesorul( nu profu) de religie nu a gasit sa-i dea un raspuns fetitei tale. Mai de graba , este o provocare lansata de tine si e bine sa fim corecti cu noi insine si cu cei din jur, mai ales in aceasta perioada. Fetita ta si sunt sigur ca si tu, stiti Crezul si chiar la inceput se spune ca EL este facatorul cerului si al pamantului, al tuturor celor vazute si nevazute. EL este unicul facator, nefacut, necreat de altcineva, din totdeauna. De vrei sa-i dai o explicatie fetitei tale, o gasesti cu siguranta mai ales cand esti un bun crestin. Ce totusi nu am inteles este neadevarul pe care l-ai rostit despre profesorul (nu profu) de religie. Fi sigura ca si profesorul de sport stia sa dea un raspuns cat de cat apropiat de adevar. Oricum logica noastra lumeasca intru limitele noastre , nu are cu nimic deaface cu Dumnezeirea insasi, necreata, nelimitata, din totdeauna intru vesnicie, fara de sfarsit.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 03.08.2008, 23:23:56
pethrina pethrina is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2008
Mesaje: 6
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56
Citat:
În prealabil postat de pethrina
Fiica mea in varsta de 8 ani ma intreaba cine la facut pe Dumnezeu,a intrebat si pe proful de religie si nici acesta nu ia dat un raspuns....Sunt credincioasa dar nu stiu ce sa ii raspund....Poate sa ma lumineze cineva? Doamne ajuta!
Tare m-as mira , dar nu cred, ca profesorul( nu profu) de religie nu a gasit sa-i dea un raspuns fetitei tale. Mai de graba , este o provocare lansata de tine si e bine sa fim corecti cu noi insine si cu cei din jur, mai ales in aceasta perioada. Fetita ta si sunt sigur ca si tu, stiti Crezul si chiar la inceput se spune ca EL este facatorul cerului si al pamantului, al tuturor celor vazute si nevazute. EL este unicul facator, nefacut, necreat de altcineva, din totdeauna. De vrei sa-i dai o explicatie fetitei tale, o gasesti cu siguranta mai ales cand esti un bun crestin. Ce totusi nu am inteles este neadevarul pe care l-ai rostit despre profesorul (nu profu) de religie. Fi sigura ca si profesorul de sport stia sa dea un raspuns cat de cat apropiat de adevar. Oricum logica noastra lumeasca intru limitele noastre , nu are cu nimic deaface cu Dumnezeirea insasi, necreata, nelimitata, din totdeauna intru vesnicie, fara de sfarsit.
Fara suparare.....stiti cate lectii de religie a facut intr-un an?!4 sau 5.....si acelea..nu mai comentez...Daca considerati ca am mintit cu ceva...asa sa imi ajute Dumnezeu in viata!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 04.08.2008, 11:38:57
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pethrina
Fiica mea in varsta de 8 ani ma intreaba cine la facut pe Dumnezeu,a intrebat si pe proful de religie si nici acesta nu ia dat un raspuns...
Pai ce fel de prof de religie e ala?

Dumnezeu nu poate fi comparat cu nimic din lumea asta. Tot ce ne inconjoara este creatia lui, El fiind Creatorul.

"Eu sunt Cel ce sunt" a raspuns Dumnezeu la intrebarea lui Moise "Cine esti Tu?".

Pe Dumnezeu nu L-a creat nimeni, el este dincolo de orice si nu poate fi inteles nici de mintea omeneasca, nici de ingerii din ceruri.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 04.08.2008, 12:21:19
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pethrina
Fiica mea in varsta de 8 ani ma intreaba cine la facut pe Dumnezeu,a intrebat si pe proful de religie si nici acesta nu ia dat un raspuns....Sunt credincioasa dar nu stiu ce sa ii raspund....Poate sa ma lumineze cineva? Doamne ajuta!
raspunde-i asha:

pe Cel ce a zis "Sa fie Lumina" shi a despartzit lumina de intuneric, a creat Cerurile shi Pamantul, Cel ce l-a plamadit pe Om shi i-a dat suflare de Viatza, shi a creat toate vietzuitoarele, pe El l-a nascut o preasfanta fecioara... Aceasta l-a facut cu chip omenesc de Om... ca shi omul sa se poata prin El sa se nasca shi sa se faca Dumnezeu...

asta sa-i raspunzi... :)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De ce a facut Dumnezeu lumea ? HBogdan Spiritualitatea ortodoxa 14 21.05.2012 19:23:42
‚Intoarce-te si spune cat bine ti-a facut tie Dumnezeu’ Ana-Maria N Generalitati 0 22.04.2012 11:04:14
Fetita mea se bucura ca Dumnezeu o ajutat-o taluta Intamplari adevarate 22 23.11.2011 16:17:35
De ce a facut DUMNEZEU pe femee din coasta omului? ARHANGHELUL Din Vechiul Testament 14 29.01.2009 15:54:50
omul. Si l-a facut Dumnezeu barbat si femeie. mbarboi Nunta 40 18.10.2007 22:29:24