Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Iudaismul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #181  
Vechi 06.07.2009, 21:54:11
amina amina is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2008
Locație: olteana 50% - munteanca 50%
Religia: Ortodox
Mesaje: 10
Implicit

fii un pic mai explicit, te rog.
__________________
Ca sa cureti un lucru, murdaresti un altul.Dar poti murdari mai multe lucruri fara a curata nici unul.
Reply With Quote
  #182  
Vechi 07.07.2009, 13:39:50
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de amina Vezi mesajul
nu conteaza cum am gasit-o sau cum m-a gasit ea pe mine. trebuie doar sa sinteleg ce inseamna ca sa-mi dau seama de ce m-a ales pe mine. abia atunci o sa stiu de ce.
Cine te-a ales si in ce scop ai fost aleasa?
Reply With Quote
  #183  
Vechi 10.07.2009, 18:16:20
amina amina is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2008
Locație: olteana 50% - munteanca 50%
Religia: Ortodox
Mesaje: 10
Implicit

nu stiu daca este cazul sa mai dezvolt acest subiect. nu am cerut decat o lamurire in privinta unei litere care am aflat ca provine din limba ebraica. Stiam ca, in cazul in care voi extinde aceste cautari voi fi luata drept o aiurita. de aceea raman strict pe subiect. daca stie cineva alte amanunte despre ceea ce am scris mai devreme, astept un raspuns competent.
__________________
Ca sa cureti un lucru, murdaresti un altul.Dar poti murdari mai multe lucruri fara a curata nici unul.
Reply With Quote
  #184  
Vechi 10.07.2009, 18:58:35
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de amina Vezi mesajul
nu stiu daca este cazul sa mai dezvolt acest subiect. nu am cerut decat o lamurire in privinta unei litere care am aflat ca provine din limba ebraica. Stiam ca, in cazul in care voi extinde aceste cautari voi fi luata drept o aiurita. de aceea raman strict pe subiect. daca stie cineva alte amanunte despre ceea ce am scris mai devreme, astept un raspuns competent.
Ai incercat la Sinagoga?
Reply With Quote
  #185  
Vechi 11.07.2009, 09:01:33
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit Raspuns lui Amina

In ebraica sunt cateva litere care se scriu diferit daca se scriu la sfarsitul cuvantului. Litera de care ai intrebat este Tz (pe romaneste) Tzadik pe ebraica: ץ,צ . Tzadik pe ebraica se numeste si o persoana evlavioasa care implineste toate datoriile religioase ale sale si este un exemplu semenilor sai. Asta nui musai in legatura cu evreii ci Tzadiki pot fi in toate religile.
Reply With Quote
  #186  
Vechi 11.07.2009, 11:13:59
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Atentie, sa nu ajungem ssa umblam dupa cai verzi pe pereti! Daca mesajul era de la Dumnezeu, il intelegeai. Ori asa, mesajul are doar darul de a-ti capta atentia. Amina, fii cu bagare de seama.
Reply With Quote
  #187  
Vechi 11.07.2009, 13:57:35
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit Nu prea am inteles replica ta insa

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Atentie, sa nu ajungem ssa umblam dupa cai verzi pe pereti! Daca mesajul era de la Dumnezeu, il intelegeai. Ori asa, mesajul are doar darul de a-ti capta atentia. Amina, fii cu bagare de seama.
Daca poate tie frica ca vreau sa te convertesc la Judaism,poti fi linistita ca intre cele trei religii cica monoteiste ,numai evreii nu fac reclama la religia lor. Tocmai invers. Cine sa interesat sa treaca la judaism si din pacate sunt multe femei din Romania care ar vrea sa treaca (si cine nu ma crede vizitati un forum roman-israelian) ,li se explica ce se cere de la ele si numai o minoritate fara importanta ajung la telul lor.
Judaismul nu este o religie misionara si asta este poate una din cauzele ca Poporul evreu a ramas asa mult timp si nu sa amestecat cu altele popoare.
La evrei, judaismul trece de la mama si nu de la tata .Mult mai destept si mai real.

Asa ca Anca-Miha,poti sa fi linistita . ce am scris, ca intotdeauna,este numai adevarul adevarat.
Reply With Quote
  #188  
Vechi 11.07.2009, 14:01:04
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit Cat am inteles eu din ce ai scris

Replica dubla,scuzati
Reply With Quote
  #189  
Vechi 11.07.2009, 16:40:33
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Evreulcelales Vezi mesajul
Cine s-a interesat sa treaca la judaism si din pacate sunt multe femei din Romania care ar vrea sa treaca (si cine nu ma crede vizitati un forum roman-israelian) ,li se explica ce se cere de la ele si numai o minoritate fara importanta ajung la telul lor.
buna ziua, as vrea sa inteleg mai bine ce ati vrut sa spuneti aici. m-a contrariat acel din pacate si minoritatea fara importanta.
sau poate ca este doar un defect de exprimare, ptr ca ati zis ca nu mai scrieti/ vorbiti romaneste de vreo 50 ani? in fine, all in all, bine ca mai scrie si un evreu pe aici.
Reply With Quote
  #190  
Vechi 11.07.2009, 21:17:04
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit Ca sa se poata intelege ce am scris

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
buna ziua, as vrea sa inteleg mai bine ce ati vrut sa spuneti aici. m-a contrariat acel din pacate si minoritatea fara importanta.
sau poate ca este doar un defect de exprimare, ptr ca ati zis ca nu mai scrieti/ vorbiti romaneste de vreo 50 ani? in fine, all in all, bine ca mai scrie si un evreu pe aici.
Ca stiu ca este o activitate cam grea deoarece si eu simt ca stilul meu este cam greoi daca nu mai rau,vreau sa explic dece am scris "din pacate" si "minoritate fara importanta".
Unui goi (citeste-neevreu) care vrea sa treaca la judaism i se face asa de multe probleme ca majoritatea parasesc planu de a deveni evreu. De exemplu,el /ea trebuie sa invete tot ce este in legatura cu judaismul si sa treaca cu succes multe examene in fata unei comisii de rabini care au si titlul de judecatori. In cursul acestuitimp, care ia aproximativ un an jumate pana la doi ani,candidatul trebuie sa traiasca in acord cu legile judaismului si este des controlat. Nu-i de mirare ca reusesc numai un numar infim sa fiu evrei.Asta este acea minoritate de care am scris.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Imparatia Cerurilor este Raiul? Care este Pamantul celor blanzi? Florin-Ionut Din Noul Testament 279 11.07.2014 17:23:24
Este Este permisa slujba logodnei pe perioada postului? pompi Preotul 16 21.03.2011 20:32:41
Unde este iubire, acolo este Dumnezeu NECTARIE Generalitati 14 26.01.2011 11:00:06
Unde este iubire, acolo este Dumnezeu NECTARIE Generalitati 1 07.01.2011 15:27:11
Este nevoie de intermediari intre noi si Hristos sau este suficienta credinta in El? maria-luisa Generalitati 41 05.01.2010 21:35:11