Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #361  
Vechi 18.09.2010, 01:21:27
adiandrea6 adiandrea6 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.08.2010
Locație: Franta, Lille
Religia: Ortodox
Mesaje: 188
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionut stefan Vezi mesajul
toti cei ce parasesc adevarata credinta nu o fac cu ajutorul lui DUMNEZEU NICIODATA ci aceasta lucrare este de la spurcatul satan pt a lipsi cati mai multi oameni de tot ce este sfant.mai gaseste ceva din sf taine in aceasta secta? NU. satana a castigat lipsind pe cel in cauza de cel mai importante lucruri printre care sfanta impartasanie.
A parasi credinta (in Iisus Hristos, ca despre ea vorbim) inseamna a nu mai crede in Iisus Hristos ca Fiu al lui Dumnezeu si Mantuitor al nostru, a nu mai crede ca este Dumnezeu ci doar un profet asa cum cred musulmanii de exemplu, sau un impostor, asa cum cred evreii, sau eventual a deveni complet ateu. Ceea ce nu este cazul crestinilor.
  #362  
Vechi 18.09.2010, 01:21:46
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adiandrea6 Vezi mesajul
Demonstrati mai inati ca Dumnezeu si Sfanta Scriptura a spus ceea ce afirmati dumneavoastra si o sa vedeti ca nu o sa gasiti argumentele, ci o sa repetati afirmatii sau acuzatii, dupa caz, nefondate.
Tu nu vezi că eu mai și fac mișto de tine, tu ?!
  #363  
Vechi 18.09.2010, 01:23:33
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adiandrea6 Vezi mesajul
A parasi credinta (in Iisus Hristos, ca despre ea vorbim) inseamna a nu mai crede in Iisus Hristos ca Fiu al lui Dumnezeu si Mantuitor al nostru, a nu mai crede ca este Dumnezeu ci doar un profet asa cum cred musulmanii de exemplu, sau un impostor, asa cum cred evreii, sau eventual a deveni complet ateu. Ceea ce nu este cazul crestinilor.
Noi nu credem că ești dumneata în măsură să ne spui așa ceva; din câte știu nu ești Sfânt Sinod nici Sinod Ecumenic, eventual ești un sinod de mai multe duhuri, însă clar kakodoxe.
  #364  
Vechi 18.09.2010, 01:24:35
ionut stefan ionut stefan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adiandrea6 Vezi mesajul
A parasi credinta (in Iisus Hristos, ca despre ea vorbim) inseamna a nu mai crede in Iisus Hristos ca Fiu al lui Dumnezeu si Mantuitor al nostru, a nu mai crede ca este Dumnezeu ci doar un profet asa cum cred musulmanii de exemplu, sau un impostor, asa cum cred evreii, sau eventual a deveni complet ateu. Ceea ce nu este cazul crestinilor.
ratacire totala ce spui
  #365  
Vechi 18.09.2010, 01:25:48
adiandrea6 adiandrea6 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.08.2010
Locație: Franta, Lille
Religia: Ortodox
Mesaje: 188
Implicit

Citat:
În prealabil postat de doctor_faustus Vezi mesajul
Iar adevărata Hrană cu Viața este în Sfânta Euharistie a Bisericii lui Hristos, Euharistie pe care sectele neoprotestante nu o au și de acum chiar vă mulțumesc că mi-ați întărit concluziile pe care le-a, tras eu și nu doar eu ci și mulți alții !!
In ceea ce ii priveste pe (neo)protestanti, din raspunsurile primite la intrebarea mea, am inteles ca la ei sunt impartite parerile, unii se hranesc in mod real cu Trupul si Sangele Domnului, in timp ce altii doar simbolic, si toti stiu cuvintele Domnului prin care ne zice ca doar cei care mananca trupul Sau si beau Sangele Sau pot intra in Imparatie. Asa ca, din ceea ce zic aceiasi protestanti, unii dintre ei inteleg ca trebuie mancat la propriu (asa cum cred si ortodocsii si catolicii), in timp ce altii cred ca trebuie mancat la figurat, simbolic. Dar toti sunt deacord ca trebuie mancat, difera doar modul in care trebuie mancat. Avand in vedere ca Iisus nu a zis: "Acesta este Trupul meu simbolic", ci a zis doar "acesta este Trupul meu" putem considera ca vorbea de trupul Sau real, ceea ce insa implica si faptul ca apostolii muscau din El in momentul in care mancau painea. Incercati sa va imaginati scena: Iisus in fata apostolilor iar acestia cu dintii in Iisus care era in fata lor. Puteti sa va imaginati o astfel de scena sau credeti mai degraba ca totul ramane o Taina? Important este sa credem ca "este", cum anume "este" putem lasa sa ramana la Intelepciunea Domnului. Nu zicea cineva pe site ca ortodocsii nu sunt rationalisti ca altii asa ca stiu sa accepte ca o Taina ramane Taina pentru mintea omeneasca? Pai daca este Taina inseamna ca nimeni nu a descifrat-o inca, pentru ca ceea ce este descifrat nu mai poate fi Taina. Asa ca, cine crede ca painea "este" Trupul si vinul "este" Sangele, are in el viata. Si nu este cazul numai al ortodocsilor si catolicilor. Iar eu consider ca mi s-a raspuns mai mult decat multumitor la intrebare.

Last edited by adiandrea6; 18.09.2010 at 01:39:56.
  #366  
Vechi 18.09.2010, 01:29:03
ionut stefan ionut stefan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adiandrea6 Vezi mesajul
A parasi credinta (in Iisus Hristos, ca despre ea vorbim) inseamna a nu mai crede in Iisus Hristos ca Fiu al lui Dumnezeu si Mantuitor al nostru, a nu mai crede ca este Dumnezeu ci doar un profet asa cum cred musulmanii de exemplu, sau un impostor, asa cum cred evreii, sau eventual a deveni complet ateu. Ceea ce nu este cazul crestinilor.
citeste te rog http://www.mirem.ro/pdfuri/ignatie.pdf
  #367  
Vechi 18.09.2010, 01:30:34
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adiandrea6 Vezi mesajul
In ceea ce ii priveste pe (neo)protestanti, cei care nu se hranesc cu Trupul si Sangele Domnului stiu cuvintele Domnului care au zis ca in cazul asta nu pot intra in Imparatie. Eu insa vroiam sa stiu daca este adevarat ceea ce se afirma despre ei cum ca nu s-ar hrani cu Trupul si Sangele Domnului iar din ceea ce mi s-a raspuns am inteles ca nu este la toti la fel, ci unii se hranesc cu Trupul si Sangele Domnului si altii nu. Pentru cei care nu se hranesc, ramane sa ne rugam ca intr-o buna zi sa se hraneasca totusi pentru ca va fi spre binele lor. Insa aceasta hrana nu este doar in Bisericile Ortodoxe, ci si in cea catolica precum si in unele din cele (neo)protestante.
Dragă, singurii protestanți care mai cred oarecum în Euharistie sunt Lutheranii (culmea !!) însă ei reprezintă o minoritate în grupul protestanților.
  #368  
Vechi 18.09.2010, 01:41:09
adiandrea6 adiandrea6 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.08.2010
Locație: Franta, Lille
Religia: Ortodox
Mesaje: 188
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionut stefan Vezi mesajul
ratacire totala ce spui
De ce este ratacire? Argumentati va rog.
  #369  
Vechi 18.09.2010, 01:44:34
adiandrea6 adiandrea6 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.08.2010
Locație: Franta, Lille
Religia: Ortodox
Mesaje: 188
Implicit

Citat:
În prealabil postat de doctor_faustus Vezi mesajul
Dragă, singurii protestanți care mai cred oarecum în Euharistie sunt Lutheranii (culmea !!) însă ei reprezintă o minoritate în grupul protestanților.
Eu i-am cunoscut pe anglicani, si ei cred in Euharistie, si pe site am primit si alta marturie, este drept ca nu si-a divulgat biserica, o fi luterana daca asa spuneti.
Oricum, sunteti de acord ca Euharistia este o Taina sau nu? Pentru ca, daca dvs credeti ca este o Taina, inseamna ca inca nimeni nu a descifrat-o si ca atare nu puteti sa ii acuzati pe altii ca inteleg gresit ceva ce de fapt nimeni nu intelege, totul fiind o Taina. Tot ceea ce putem face este sa credem ca "este" dupa cum a zis Domnul, cum anume insa "este" ramane o Taina. Altfel nu se mai poate chema Taina Sfintei Euharistii daca ea a fost intre timp descifrata.
  #370  
Vechi 18.09.2010, 01:45:18
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionut stefan Vezi mesajul
ratacire totala ce spui
corect. subscriu la cele afirmate.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre vorbirea cu mortii strajeru Secte si culte 2 09.04.2018 22:32:16
Vorbirea in limbi - ajutor Archangel Reguli generale de utilizare a forumului 37 03.01.2013 12:16:48
Vorbirea in limbi la penticostali... lacrimi Secte si culte 2217 03.04.2012 13:35:20
Vorbirea despre Dumnezeu George.m Spiritualitatea ortodoxa 28 02.02.2011 13:01:53
DESPRE VORBIREA IN LIMBI Ioan_Ciobota Generalitati 4 24.03.2010 17:09:10