Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 12.04.2010, 10:50:55
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eodor nastasa Vezi mesajul
Este ateul o unealta in mana lui Dumnezeu?
2 Timotei 2, 20-21

Iar într'o casă mare nu sunt doar vase de aur și de argint, ci și de lemn și de lut; și unele sunt spre cinste, iar altele spre necinste.

Deci, dacă cineva se va curăți pe sine de acestea, va fi vas de cinste, sfințit, de bună folosință Stăpânului, potrivit pentru tot lucrul bun.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 12.04.2010, 11:01:30
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Sincer, vom cadea in sofisme daca ne legam de un cuvant pe care il tot rastalmacim. Care este marea confuzie??? Constat ca ai darul de a cauta sofisme.
Si ce e rau in a cauta sofisme?
Reply With Quote
  #23  
Vechi 12.04.2010, 11:14:00
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Si ce e rau in a cauta sofisme?
Dialogul devine confuz, iar adevarul este aproape inexistent.
SOFÍSM, sofisme, s.n. Silogism sau raționament corect din punct de vedere formal, dar greșit din punct de vedere al conținutului (fiind bazat pe un echivoc, pe utilizarea aspectelor neesențiale ale fenomenelor etc.), adesea folosit pentru a induce în eroare; p.gener. argument, afirmație etc. false. – Din fr. sophisme, lat. sophisma.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 12.04.2010, 11:22:23
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Dialogul devine confuz, iar adevarul este aproape inexistent.
SOFÍSM, sofisme, s.n. Silogism sau raționament corect din punct de vedere formal, dar greșit din punct de vedere al conținutului (fiind bazat pe un echivoc, pe utilizarea aspectelor neesențiale ale fenomenelor etc.), adesea folosit pentru a induce în eroare; p.gener. argument, afirmație etc. false. – Din fr. sophisme, lat. sophisma.
Adica nu ai nici o problema cu ce e adevarat doar de fatada?
Reply With Quote
  #25  
Vechi 12.04.2010, 11:27:21
mariusblanc mariusblanc is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2010
Mesaje: 27
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Eu nu cred ca Dumnezeu este cel care pedepseste. Nu cred ca asa interpreteaza Biserica raul care se abate asupra unui crestin. Noi L-am facut pe Dumnezeu un administrator care imparte recompense pentru cei buni si pedepse pentru cei rai, insa in realitate Dumnezeu este iubire si dreptate- dreptatea lui Dumnezeu nu este ca o lege inflexibila care sanctioneaza, se manifesta cu iubire- iertarea este o dovada ca dreptatea nu este separata de iubire. Nu Dumnezeu este autor al raului.
Raul nu este altceva decat o greseala care se corecteaza. Ma gandesc la toate lucrurile rele care la un moment dat au avut un final fericit. In mintea lui Dumnezeu raul si binele nu exista. Numai in mintea noastra limitata acestea doua sunt diferentiate. Metafora cu marul cunoasterii binelui si raului este elocventa. Din acel moment fiinta umana a incetat sa SIMTA si a inceput sa GANDEASCA. Atunci a aparut raul, pana atunci diferenta intre bine si rau nu exista. Ai perfecta dreptate cand spui ca Dumnezeu nu pedepseste. Eu singur sunt cel care ma pedepsesc prin prisma valorilor si convingerilor mele despre cum ar trebui sa fiu daca as fii perfect. Ma percep diferit de acel ideal fara pata si incep sa ma flagelez.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 12.04.2010, 11:27:26
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Pacatul tau este impotriva Lui Dumnezeu; acesta este necredinta. Care vine dintr-un fel de mandrie, adica: nu accepti sa existe un Creator, creierul tau poate sa creada in originea existentei de-la-sine, poate sa creada ca materia si energia sunt posibile si stabile tot prin-sine, ca viata a aparut intamplator tot de-la-sine si fara-de-scop, samd.
Neacceptarea nu se datoreaza unei incapatinari nejustificate. Nici voi nu acceptati multe concepte, as putea aplica rationamentul tau in cazul lor si sa rezulte acelasi lucru si pentru voi.
Tu pacatuiesti prin necredinta in Zamolxe?
Reply With Quote
  #27  
Vechi 12.04.2010, 11:40:17
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Neacceptarea nu se datoreaza unei incapatinari nejustificate. Nici voi nu acceptati multe concepte, as putea aplica rationamentul tau in cazul lor si sa rezulte acelasi lucru si pentru voi.
Tu pacatuiesti prin necredinta in Zamolxe?
Justificarea atee este o scuza ridicola. Toate teoriile nedemonstrabile sunt dovezi ale necredintei omului care refuza astfel cu incapatanare sa accepte Ceva sau pe Cineva care sa fie Cauza si Proniator al existentei in general.

Nu pacatuiesc, aceasta religie nu-mi satisface intelectul. Dar intre a crede intr-un zeu si a nu crede deloc, mai bine merg pe prima varianta.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 12.04.2010, 11:59:14
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Justificarea atee este o scuza ridicola. Toate teoriile nedemonstrabile sunt dovezi ale necredintei omului care refuza astfel cu incapatanare sa accepte Ceva sau pe Cineva care sa fie Cauza si Proniator al existentei in general.
Nedemonstrabile sint numai din punctul tau de vedere.
Ateii, in general, nu refuza sa accepte ceva sau cineva care sa fie cauza a existentei in general, asta de unde ai scos-o? Din contra, oamenii de stiinta cauta acea cauza (Big Bang, string landscape sint unele din ele) pe baza de dovezi. Deocamdata, stiinta a ajuns la concluzia ca viata nu are un creator inteligent direct si eu doar sint de acord cu aceasta teorie (pentru ca explica cele mai multe din cite se intimpla in jurul nostru).

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Nu pacatuiesc, aceasta religie nu-mi satisface intelectul. Dar intre a crede intr-un zeu si a nu crede deloc, mai bine merg pe prima varianta.
In ce fel iti satisface intelectul religia ortodoxa?
Reply With Quote
  #29  
Vechi 12.04.2010, 14:22:56
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Nedemonstrabile sint numai din punctul tau de vedere.
Ateii, in general, nu refuza sa accepte ceva sau cineva care sa fie cauza a existentei in general, asta de unde ai scos-o? Din contra, oamenii de stiinta cauta acea cauza (Big Bang, string landscape sint unele din ele) pe baza de dovezi. Deocamdata, stiinta a ajuns la concluzia ca viata nu are un creator inteligent direct si eu doar sint de acord cu aceasta teorie (pentru ca explica cele mai multe din cite se intimpla in jurul nostru).
Si daca pe parcursul vietii tale stiinta nu va reusi sa demonstreze existenta unei Cauze prime inteligente, vei muri ateu? Pacat.

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
In ce fel iti satisface intelectul religia ortodoxa?
Ortodoxia imi ofera o explicatie credibila a originii lumii, avand un singur Dumnezeu (nu cateva zeci de mii ca-n hinduism sau nici unul ca la budisti), nu ma obliga sa ma inchin la pietre, imi da un sens vietii, ma invata sa traiesc in mod viu, viata care transcende realitatea imediata si care se continua la infinit evoluand mereu catre o noua existenta cat mai apropiata de Dumnezeu.

Ateismul mi-ar da posibilitatea sa cred ca: nu stim mare lucru despre lumea in care traim, nu stim ce a cauzat-o, vom muri trecand in nefiinta samd. Trist.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 12.04.2010, 14:34:09
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Si daca pe parcursul vietii tale stiinta nu va reusi sa demonstreze existenta unei Cauze prime inteligente, vei muri ateu? Pacat.



Ortodoxia imi ofera o explicatie credibila a originii lumii, avand un singur Dumnezeu (nu cateva zeci de mii ca-n hinduism sau nici unul ca la budisti), nu ma obliga sa ma inchin la pietre, imi da un sens vietii, ma invata sa traiesc in mod viu, viata care transcende realitatea imediata si care se continua la infinit evoluand mereu catre o noua existenta cat mai apropiata de Dumnezeu.

Ateismul mi-ar da posibilitatea sa cred ca: nu stim mare lucru despre lumea in care traim, nu stim ce a cauzat-o, vom muri trecand in nefiinta samd. Trist.
Si tu preferi sa crezi in ceva doar pentru ca suna frumos, in loc sa cauti dovezi?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Unealta vrajitoriei - cositorul Alinutza Vrajitoria 65 08.02.2015 16:25:54
Parintele Themi, ateul devenit preot misionar in Africa dianagroza Preotia (Hirotonia) 12 11.03.2011 18:17:41
Unde este iubire, acolo este Dumnezeu NECTARIE Generalitati 1 07.01.2011 15:27:11
De ce este obligatoriu sa scrii cu mana dreapta? Bast-et Generalitati 11 09.07.2010 02:05:46