Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 29.03.2009, 11:40:15
mihnea45
Guest
 
Mesaje: n/a
Post Ce parere aveti despre....

Deochi.Crede-ti ca exista el?Cum se poate scapa sau ferii cineva cu ochi albastri de el?
Poate doar o privire sa provoace imediat o stare de rau reala si chiar mai mult?Eu zic ca da,dvs dragi crestini ce ziceti?Cum poate fi ajutat un om ce pateste asa dupa anumite priviri,care practic il fac sai fie rau pan la lesin.
Va multumesc si va rog sa nu va suparati pe mine pentru asa intrebare.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 29.03.2009, 16:37:14
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Acum,depinde,poate fi o autosugestie acest asa zis deochi,mai ales ca poporul roman crede in astfel de superstitii,astfel ca posibilitatea ca el sa fie real creste pe masura ce un neam crede in el(sau o familie).
Cand am fost in Asia,impreuna cu baietelul meu care era bebelus de 4 luni,i-am pus,cum se obisnuieste la noi,o ata rosie la manuta,ca sa nu fie deocheat.Cumnatul meu,care este asiatic,a inceput sa rada de aceasta superstitie si mi-a spus sa i-o scot ca nu are ce sa se intample,si i-am scos-o.Baietelul meu este blond cu ochii albastri,si mai ales atunci cand era bebelus era si durduliu si foarte scump.Astfel ca sarea in evidenta pretutindeni,in Japonia,prin magazine se adunau in jurul carutului lui multe dintre angajatele de-acolo,ca sa-l vada,sa-l dezmierde,in Asia nu exista copii blonzi,si nici cu ochi albastri.Astfel toata lumea il admira si se mira de puiul meu,iar el mai facea si diferite ischibitii,vazand ca lumea il baga in seama.In cele 3 luni de zile cat am stat nu a patit nimic,si cu siguranta ca trebuie sa-l fi "deocheat"careva,fiindca chiar se minunau multi de el.
Deci,nu stiu daca este veridica aceasta tendinta de-a crede in efectul deochiului,am auzit si eu de cazuri,chiar si de lesin in acest sens,sau de o deteriorare brusca a sanatatii,a starii de bine,pe considerentul unui deochi.
In mod normal,biserica nu crede in asa ceva,ea nu are legatura cu superstitiile,insa,avand in vedere ca exista atatea mistere in ceea ce priveste farmecele,sau diferitele practici oculte,nu vad de ce nu ar fi si deochiul o subramura infima a acestora...
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #3  
Vechi 29.03.2009, 16:49:30
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Nu cred ca exista asa ceva.Deseori omului cand ii e rau spune ca s-ar putea sa fi fost deochiat dar defapt cauza este medicala.Eu stiu si femei credincioase care cred in deochi.Dar cred in boli si incercari pe care ni le da Dumnezeu spre mustrare sau spre incercare.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 29.03.2009, 22:17:03
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Crestinul crede in deochi. Sfintii Parinti cred in deochi. Cine nu crede in deochi, nu crede nici in puterea diavolului, impotriva caruia Sfintii Parinti au scris atatea rugaciun. Sa nu uitam de Molitfele Sfantului Vasile sau ale altor sfinti, in care se pomenesc atatea si atatea vraji si farmene. Printre ele se numara si deochiul, care vine din invidie si parere de rau fata de binele aproapelui.

O singura data tin minte ca am patit ceva de genul asta: o stare brusca de rau, nemaintalnita vreodata. In secunda in care persoana de langa mine mi-a zis rugaciunea "Tatal nostru", toata starea mea rea s-a imprastiat.

Sa ne fereasca Dumnezeu de asa ceva.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 29.03.2009, 22:33:40
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ochiul este fereastra prin care privim lumea și prin care sufletul nostru oriunde s-ar afla în corp stabilește legătura cu lumea înconjurătoare.Prin acesta se transmit sentimentele noastre de iubire,invidie,de ură,de admirație,de dispreț sau de dorire.Așadar este posibil ca acestea(sentimentele) să provoace un rău sau un bine în cel de lângă noi,adică să atragă forțe benefice sau malefice care să ne producă o stare de bine sau de rău.
Cred că și acestea sunt motive pentru a avea întodeauna rugăciunea în gând ("rugați-vă neâncetat").De omul credincios nu se prind nici farmecele,nici descântecele,nici blestemele și nici deochiul.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 29.03.2009, 23:09:23
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit O rugăciune de mare folos !

Doamne, Dumnezeule, marele impărat și fără de început, trimite, Doamne pe ingerii Tăi, în ajutorul meu, ca să mă scape de vrăjmașii cei văzuți și nevăzuți. Fii mie ajutor intru toate, în strâmbătăți, in scârbe, intru mâhnire, în pustii, pe cale și pe apă, și mă izbăvește de toată înșelăciunea diavolească . Iar când mă vei auzi pe mine, robul Tău, rugându-mă Ție și chemând numele Tău, grăbește spre ajutorul meu și auzi rugăciunea mea. Degrabă sfarmă puterea și indrăznirea diavolului, alungă frica, cutremurul, spaima din inima mea. Așa Doamne, biruiește pe toți cei ce se împotrivesc mie, mă acoperă și mă apără de cel viclean, cu puterea cinstitei și de viață făcătoarei Cruci și cu ale tuturor puterilor Cerești, totdeauna acum și pururea și în vecii vecilor. Amin ! +
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 29.03.2009, 23:13:34
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Multumesc pentru rugaciune,Cristi!Cu adevarat intensa si folositoare,o rugaciunica ce poate cuprinde ceea ce avem nevoie.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #8  
Vechi 29.03.2009, 23:42:30
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Daca deochiul nu exista, de ce se poate muri de el?!?
Deochiul este un furt de energie; cel in cauza se simte sleit, nu mai are putere. Iar remediul: rugaciunea.
Putem spune despre poporul roman ca este superstitios, in aceeasi masura in care putem spune ca e prost. Daca nu putem spune ca e prost, si NU PUTEM SPUNE ACEST LUCRU, CACI NU E ADEVARAT, atunci nici superstitios nu-l putem numi, ci ca unii sunt superstitiosi.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 29.03.2009, 23:52:55
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Deochiul exista.
La persoane care sint in stare "normala" se poate intimpla sa se simta foarte rau dintr-o data. Sleit de puteri, stare de lesin, vomitare etc.

Crucea sfintita trebuie purtata cu noi la gat tot timpul.

Remediul pentru mine, care desi nu am ochi albastri, mi se intimpla destul de des, este apa stintita.
Pun putina apa sfintita, citiva stropi si imi trece.
Acest remediu mi-a fost sugerat de un calugar preot, si de atunci il repet tot mereu.

Oricum, persoana care face deochi, o face rautacios si nu vine de la Dumnezeu.

PS
Ory
Ai fost norocoasa, nu ai intilnit pe nimeni rautacios, de asta nu ti s-a intimplat nimic.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #10  
Vechi 11.10.2010, 12:22:41
Elesya Elesya is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.10.2010
Locație: intre doua nemuriri
Religia: Ortodox
Mesaje: 169
Implicit Despre antroposofie

De la Wikipedia, enciclopedia liberă

Antroposofia este o concepție despre om și lume fundamentată de Rudolf Steiner, care își propune să ofere cunoștințe despre lumea spirituală obținute prin cercetare spiritual-științifică. Ea susține existența unor facultăți de percepție suprasensibilă în cazul tuturor oamenilor, prin dezvoltarea cărora, urmând o metodă precisă și sistematică, se poate atinge perceperea nemijlocită a spiritualului.

Deși referirile la concepții religioase sunt frecvente, antroposofia nu își propune să reprezinte o nouă religie, ci să facă înțelese determininările istorice esoterice ale religiilor existente, precum și să vină cu impulsuri înnoitoare în toate domeniile practice ale vieții. Un alt obiectiv este acela de a prezenta o concepție occidentală asupra noțiunilor de reîncarnare și karma, spre deosebire de aceea descrisă de perspectiva teosofică, de care s-a desprins la începutul secolului XX.

În viziunea antroposofică, omul reprezintă o ființă integrată în microcosmos și macrocosmos, ce acționează simultan pe mai multe niveluri, orice acțiune a sa având urmări și în lumea spirituală. Fiecare persoană e considerată a fi în legătură cu diferite ființe spirituale, chiar dacă acest lucru rămâne în inconștient pentru majoritatea oamenilor. Christos ocupă un rol central în acest sistem spiritual, fiind cel care dă sens întregii evoluții pământești.

sursa :http://ro.wikipedia.org/wiki/Antroposofie
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce parere aveti despre vise? patricia2006 Generalitati 17 15.04.2018 22:52:00
Ce parere aveti despre divort? lacrimi Secte si culte 90 21.11.2010 09:30:24
ce parere aveti despre tarot tarot Generalitati 10 11.10.2010 12:32:43
Ce parere aveti despre OZN-uri? alexdu Generalitati 52 04.02.2010 19:46:56
Ce parere aveti despre antropozofi ??????? ARHANGHELUL Generalitati 10 07.01.2007 18:47:54