Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 03.02.2011, 14:03:34
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Wink catalin2

"Paranormalii sunt cei care fac si ei "minuni" folosind o tehnica sau spun ca o fac de la ei."
Sa ma ierti dar nici un "paranormal" , unul autentic desigur , nu sustine asta , ci dimpotriva mereu sustine ca nu el ci gratia divina, prin el lucreaza.....Sa fim mai moderati in judecati...si mai putin pusi pe corecturi la altii, scapandu-ne noua insine esente....Doamne ajuta!

mi-e perpendicular daca ma crezi sau nu, pt nu am chef sa ma risipesc in polemici inutile !

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #32  
Vechi 03.02.2011, 14:25:30
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
"Paranormalii sunt cei care fac si ei "minuni" folosind o tehnica sau spun ca o fac de la ei."
Sa ma ierti dar nici un "paranormal" , unul autentic desigur , nu sustine asta , ci dimpotriva mereu sustine ca nu el ci gratia divina, prin el lucreaza.....Sa fim mai moderati in judecati...si mai putin pusi pe corecturi la altii, scapandu-ne noua insine esente....Doamne ajuta!
mi-e perpendicular daca ma crezi sau nu, pt nu am chef sa ma risipesc in polemici inutile !
Doamne ajuta!
Stim amandoi ce sunt paranormalii, nu are rost sa-i mia definim. bineitneles ca unii spun ca au har, dar chiar si tigancile (rromii) care ghicesc spun ca au har. Nu are importanta ce spun, ci ce fac.
Nu e vorba de crezut, eu iti spun care e adevarul, pe care il gasesti in toate cartile ortodoxe (ca nu m-am nascut invatat). Pe langa asta eu si stiu cate ceva pentru ca am studiat la inceput despre paranormal. Doar discutam, nu am cum sa te conving de ceva.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 09.02.2011, 21:33:24
paratrasnet paratrasnet is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Mesaje: 1
Exclamation Despre durere si suferinta.

Dragii mei dragi! Ce leg. exista intre Lazarev si Osho? Cine a citit din cartile lui, POATE isi aduce aminte de mentiunea facuta de n-ori in ele despre cine poate si cine nu poate citi aceste carti: cine NU crede in Doamne-Doamne, cine fuge de suferinta si cauta in viata DOAR emotii pozitive,cine NU doreste sa se schimbe datorita faptului ca isi inchipuie ca banii sau statutul social sau "un spate TARE" ii confera SIGURANTA ! Insa , vin si intreb si eu , pt. ca pana acum nu am gasit raspuns ci doar o alternativa la intrebarea: unde exista SIGURANTA ? Stim sigur ca maine ne mai trezim? Stim sigur ca nu vom pati NIMIC rau, periculos, noi sau cei dragi noua? EXISTA doar ziua de AZI(IISUS a spus) si-atat. Daca aveti ocazia sa cititi carti ale Parintelui Arsenie Boca sau Ilarion Argatu, veti vedea ca o parte din ce scrie Lazarev e adevarat_ o femeie s-a dus la Parintele Arsenie cu o egzema f. urata si dureroasa de care nu putea scapa de cativa ani.Parintele i-a spus sa NU mai inndoiasca laptele ce-l vinde cu apa si-atunci se va vindeca. Sau, alta avea probleme cu o colpilul ce-i creea tot felul de necazuri iar Parintele a intrebat-o unde sunt ceilalti copii pana la 5? Aceasta avea 4 avorturi facute.Si tacand ea , Parintele spuse:"cei 4 pe care i-ai aruncat in intuneric pt. a nu avea greutati, il chinuie pe acesta".Si-atunci Parintele cu cine "lucra" ? - vedeti si voi in Biblie ce a spus Iisus.Parintele cum de avea DARUL clarvederii ? Nu va convine, NU cititi ! si nu o spun cu nici un fel de rautate.A citi cineva ceva din seria noua a lui Lazarev ? Sau Biblia macar o data? Mie mi s-a intamplat ceva asemanator cu relatarea in care avertizeaza ca NU e bine sa schimbi destinul unui om sau sa-l ajuti fara a fi solicitat (sa te oferi voluntar pt. a-l ajuta) pt. ca astfel preiei "CRUCEA LUI". Am patit-o inainte de-a citi cartile lui si cand am trecut prin situatia respectiva nu am inteles de ce , si ce se intampla ! Dupa ce am descoperit avertizarea din carti, era deja f.f.f.f tarziu , nu mai aveam ce schimba, o "luasem". Prima carte am descoperit-o in 1997 la o prietena din Brasov si pur si simplu dupa ce am "mancat-o", nu am citit-o , atat de repede mi s-a parut ca s-a terminat, in viata mea au inceput schimbari bune dar combinate cu dificultati (piedici-cum le spun Sfintii Parinti) . Inca din prima carte avertizeaza ca scrierile lui "actioneaza" ca un catalizator, amplificand ceea ce deja exista in suflet. Toate acestea nu le-am descoperit atunci datorita naturii evenimentelor, insa pe parcurs mi s-au clarificat.Si intre timp cat de cat constant, tin legatura si cu Biserica:spovedanie, impartasanie, Sf.Liturghie, desi nu atat de des pe cat mi-as dori.Va iubesc pe TOTI si va doresc sa vaajute si pe voi Doamne-Doamne macar atat cat m-a ajutat pe mine in momentele grele si f. grele. Cu drag, Kami.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 09.02.2011, 21:40:52
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de paratrasnet Vezi mesajul
A citi cineva ceva din seria noua a lui Lazarev ? Sau Biblia macar o data?
Draga Kami, eu am citit primele doua carti din Lazarev si apoi mi-am dorit sa citesc Biblia. Apoi n-am mai citit nimic din Lazarev si nici nu doresc, sunt niste aiureli oculte. Lazarev imbina adevarul cu neadevarul, crestinismul cu hinduismul si ocultismul. Ce sa mai zicem atunci de erezii, unele aveau doar o mica modificare a invataturii de credinta.
Vrajmasul (si ma refer la ingerii cazuti) nu indeamna numai la rau si minciuna, ci face si bine si spune si adevarul. Doar ca sa lucreze mai bine.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 10.02.2011, 10:12:20
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Smile pt paratrasnet

"Sentimentul că avem mereu dreptate este incompatibil cu iubirea."

"Când sunt rugat să privesc copiii bolnavi, deseori îmi ajung numai părinții. Ce sens are să analizez starea copilului bolnav, dacă părinții subconștient se disprețuiesc pe sine sau pe ceilalți. Cum pot ei să fie de ajutor propriului copil, când ei înșiși nu s-au schimbat?"

Lazarev

Nu poti combate fara sa cunosti, nu poti aproba fara sa fi cunoscut...Sigur nu pledez sub nici o forma pt Lazarev, insa anumite reflectii ale sale sunt utile...Ca sa cunosti, trebuie sa citesti mult si sa analizezi profund ....Si daca te rogi si crezi, Dumnezeu sigur iti va revela daca directia iti este buna ori nu ! Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #36  
Vechi 10.02.2011, 11:25:54
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
Nu poti combate fara sa cunosti, nu poti aproba fara sa fi cunoscut...Sigur nu pledez sub nici o forma pt Lazarev, insa anumite reflectii ale sale sunt utile...Ca sa cunosti, trebuie sa citesti mult si sa analizezi profund ....Si daca te rogi si crezi, Dumnezeu sigur iti va revela daca directia iti este buna ori nu ! Doamne ajuta!
Dar din moment ce trei sferturi sunt neadevaruri si un sfert adevar, de unde stie un om normal sa le deosebeasca daca nu e teolog? Lazarev se ocupa cu ocultismul.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 10.02.2011, 11:42:04
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Smile

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Dar din moment ce trei sferturi sunt neadevaruri si un sfert adevar, de unde stie un om normal sa le deosebeasca daca nu e teolog? Lazarev se ocupa cu ocultismul.
Poi ma gandesc ca Dumnezeu lumineaza mintile celor cu destui talanti...Insa da, Lazarev apartine esoterismului....Stii ca eu iau din orice invatatura ceea ce este bun , daca nu e in contradictie cu crezul meu.Doamne ajuta , suflet bun !
Reply With Quote
  #38  
Vechi 10.02.2011, 12:05:28
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
Poi ma gandesc ca Dumnezeu lumineaza mintile celor cu destui talanti...Insa da, Lazarev apartine esoterismului....Stii ca eu iau din orice invatatura ceea ce este bun , daca nu e in contradictie cu crezul meu.Doamne ajuta , suflet bun !
Sigur 100% iei numai ce e bun? Cum iti dai seama de asta?
Toti marii ganditori fie ei si pagani au si lucruri bune, dar ca sa nu gresest si sei raul drept bine, mai bine indeletniceste-te sa citesti carti insuflate de prin Duhul Sfant (cartile sfintilor parinti) decat carti insuflate de duhul lumesc (Lazarev si trupa lui...).
__________________
"În zadar se numește creștin acela, care nu are dovadă sensibilă că Harul lui Dumnezeu sălășluiește în el" - Sf. Simeon Noul Teolog
Reply With Quote
  #39  
Vechi 10.02.2011, 12:55:52
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Wink fiului risipit

Citat:
În prealabil postat de FiulRisipitor Vezi mesajul
Sigur 100% iei numai ce e bun? Cum iti dai seama de asta?
Toti marii ganditori fie ei si pagani au si lucruri bune, dar ca sa nu gresest si sei raul drept bine, mai bine indeletniceste-te sa citesti carti insuflate de prin Duhul Sfant (cartile sfintilor parinti) decat carti insuflate de duhul lumesc (Lazarev si trupa lui...).
Mi s-a dat minte ca sa gandesc....ca doar de aceea pot discerne raul de bine...si necitind cum as putea cunoaste? Sau trebuie sa sed si sa citesc numai scrierile sfinte? Scuze....atunci merg in manastire, dar eu traiesc in lume...si imi place sa ma cultiv...Si ce sari iarasi, risipindu-ti degeaba...talantii(cati oare?!) iubirii , cand scris-am in clar ca NU pledez pt Lazarev...

ps. in plus ma intreb si eu asa....plebeu.....daca am scotoci tainic pe fiecare....oare cati lupi in blanitze de oitze am gasi?!-fara directie anume!
"ego te absolvo"..
Reply With Quote
  #40  
Vechi 10.02.2011, 13:54:30
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
Mi s-a dat minte ca sa gandesc....ca doar de aceea pot discerne raul de bine...si necitind cum as putea cunoaste?
Depinde care "rau" de care "bine" sa-l deosebesti. Nu intotdeauna ceea ce pentru oameni este bine si la Dumnezeu este bine, si acelasi lucru se poate spune si despre "rau". Daca ne referim la ceea ce este bine din punct sufletesc (si cred ca de asta suntem pe un forum de spiritualitate) iti pot spune ca mintea noastra este fdestul de departe de a avea discernamantul necesar sa deosebeasca binele de rau daca nu i se arata "cu degetul". Oamenii care au ajuns la o anumita masura sufleteasca, ajutati de Dumnezeu, adica Sfintii, au acest discernamant si ne pot lamuri mult mai usor.

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
Sau trebuie sa sed si sa citesc numai scrierile sfinte? Scuze....atunci merg in manastire
Sa inteleg ca ar fi rau daca citesti numai scrieri sfinte, si le crezi incompatibile cu lumea. Deci daca un pustnic dupa o viata de rugaciune va veni in lume, va fi total pierdut si nu se va descurca deloc. Invataturile pe care ei le dau nu sunt pentru noi si sunt asa... un ideal, o utopie. Mai gandeste-te si in sensul asta poate ti-ar folosi cartea parintelui Paisie Aghioratul - "Cu durere si dragoste pentru omul contemporan" (adica pentru noi!).
__________________
"În zadar se numește creștin acela, care nu are dovadă sensibilă că Harul lui Dumnezeu sălășluiește în el" - Sf. Simeon Noul Teolog
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
despre lazarev laura.om Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 1 11.05.2008 22:54:19