Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 29.03.2011, 20:42:15
Sanduu's Avatar
Sanduu Sanduu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 125
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Sanduu
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
cum interpretezi asta?
de unde stii ca te-a chemat Dumnezeu?
nici nu spun ca ma chemat Dumnezeu vorbesc despre o vorba pe care o spune lumea, si vreau sa stiu daca e adevarata... MA-TI INTELES GRESIT!
Reply With Quote
  #92  
Vechi 29.03.2011, 20:45:29
Sanduu's Avatar
Sanduu Sanduu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 125
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Sanduu
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucemferre Vezi mesajul
Un alt simptom al depresiei este această ideație de "fugă". Creierul începe să fantazeze la diferite căi prin care ar putea să scape de starea în care a intrat (să te muți la munte, să fugi de tot și toate, să nu mai știe nimeni de tine... un nou început etc.).

La mănăstire se duc cei care sunt mânați de dorința nestăvilită de-a trăi acolo, nu cei cărora nu le merge bine în viață. Poți să te duci două săptămâni, sa te relaxezi, să vorbești cu părinții, dar dacă te duci de tot, gândește-te că o faci pentru toată viața.
ai dreptate parca ma incearca astfel de ginduri :) insa stiu ca sint o iluzie de ,,scapare''
Reply With Quote
  #93  
Vechi 29.03.2011, 20:47:10
Sanduu's Avatar
Sanduu Sanduu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 125
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Sanduu
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
Woow...ce s-ar intampla in lumea asta , daca toti cei carora le merge prost ar opta pentru manastire?
pai au fost si de aia care le mergea prost in viata si si-au aflat linistea la manastire...insa au fost si de aia care s-au si prapadit mai tare la manastire ...
Reply With Quote
  #94  
Vechi 29.03.2011, 20:52:25
Sanduu's Avatar
Sanduu Sanduu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 125
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Sanduu
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioana.M Vezi mesajul
Buna Sandu,
am fost si eu in situatia ta si inca mai sunt cred, insa iti recomand sa mergi in ASCOR Chisinau; acolo ai sa gasesti prieteni si treptat ti se va schimba starea de spirit- in ASCOR se organizeaza tot felul de pelerinaje, sunt multi tineri si ai sansa sa te simti f.bine alaturi de ei.eu zic sa incerci si varianta asta, ce spui? iti las aici si un link ca sa-ti faci o idee http://ascor.md/ .eu prin ASCOR mi-am facut multi prietenisi am avut sansa sa intalnesc persoane deosebite
Mersi foarte mult!
Reply With Quote
  #95  
Vechi 29.03.2011, 20:58:04
Sanduu's Avatar
Sanduu Sanduu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 125
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Sanduu
Implicit

Mersi tuturor pentru sustinere cred ca am trecut peste tristetea care a pusese stapinire pe mine, numaidecit ma voi folosi de sfaturile dumneavoastra. Dumnezeu sa va ajute si sa va binecuvinteze si sa nu cadeti in astfel de ,,groapa '' ca si mine :)
Reply With Quote
  #96  
Vechi 29.03.2011, 21:05:05
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dumnezeu e Cel care lucreaza prin oameni, pentru oameni, deci Lui sa-i multumesti!

Eu ma bucur tare mult ca ti-e bine acum si te rog sa ramai pe forum, sa mai intrii cand ai timp, sa ne mai spui despre tine ce mai faci, sa mai povestim.Mai mult, mai cauta prin forum, ai sa gasesti aici multe topicuri cu mesaje care zidesc neincetat.

Iti doresc ca Maica Domnului sa te ocroteasca mereu cu Sfantul Ei Acoperamant!
Reply With Quote
  #97  
Vechi 29.03.2011, 21:12:59
Sanduu's Avatar
Sanduu Sanduu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 125
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Sanduu
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Dumnezeu e Cel care lucreaza prin oameni, pentru oameni, deci Lui sa-i multumesti!

Eu ma bucur tare mult ca ti-e bine acum si te rog sa ramai pe forum, sa mai intrii cand ai timp, sa ne mai spui despre tine ce mai faci, sa mai povestim.Mai mult, mai cauta prin forum, ai sa gasesti aici multe topicuri cu mesaje care zidesc neincetat.

Iti doresc ca Maica Domnului sa te ocroteasca mereu cu Sfantul Ei Acoperamant!
Esti o prietena adevarata, pot sa spun o comoara pacat ca nu te cunosc in realitate, cred ca ne-am fi inteles bine :)
Reply With Quote
  #98  
Vechi 29.03.2011, 21:54:58
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sanduu Vezi mesajul
Esti o prietena adevarata, pot sa spun o comoara pacat ca nu te cunosc in realitate, cred ca ne-am fi inteles bine :)
Iti multumesc pentru gandul frumos si pentru sentimentul curat.Sigur ne-am fi inteles bine daca ne cunosteam.Dar nu-i nimic,sunt aici pe forum, daca crezi ca ai nevoie sa-ti lasi capul pe umarul meu.
Reply With Quote
  #99  
Vechi 29.03.2011, 22:08:32
silent assasin silent assasin is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.03.2011
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 26
Implicit

Nu te ingrijora ,Dumnezeu are grija de fiecare.Fiind adolescent nu pot sa-ti dau cine stie ce sfaturi dar eu il folosesc pe vecinul meu ca model.Eu il cunosc de cand avea 19-20 de ani presupun , eram mai mic.Niciodata nu l-am auzit sa viziteze cluburile sa hoinareasca seara in gasti de baieti sau alte surse in care iti poti gasi o prietena.A asteptat sa-i dea Dumnezeu.Acum la 28 de ani sa casatorit cu o sotie frumoasa de aceeasi varsta foarte credinciosi amandoi si au o fetitza sanatoata si frumoasa foc.OPrin rabdarea lui, Dumnezeu a avut grija sa-i ofere ceva special.E fericit si nu a avut nimic de pierdut.Cu rabdare ,Dumnezeu va avea grija de tine.In ceea ce ma priveste ,am 17 ani, si spre uimirea mea,m-am ferit mereu de relatiile intime cu prietenele mele multumindu-l pe Dumnezeu si asigurandu-mi viitorul.In prezent daca vreau sa-mi fac o prietena o studiez ceva timp apoi si incerc sa gasesc o fata cu aceleasi conceptii ca ale mele pentru a ma feri de desfranare.Sper ca te-am ajutat putin .Dumnezeu sa te ajute Sandu!
Reply With Quote
  #100  
Vechi 30.03.2011, 00:22:12
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sanduu Vezi mesajul
adica ai chemare de la Dumnezeu pentru a fi monah insa persoana care nu asculta de aceasta chemare si traieste in lume , ii merge prost este nefericit etc. cam asa vorbe am auzit printre oameni si as vrea sa stiu daca e adevarat s-au sint simple superstitii...
as crede ca exista ceva adevar in teza asta !!!
insa viitorul candidat pentru monahism,ar face bine sa astepte in lume niste ani buni,si numai de la o varsta incolo, eventual dupa 30-35 de ani,cand are o buna cunoastere de sine si de viata, sa faca pasul decisiv,inspre monahism !
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cand unul din parinti ramane singur Carine Generalitati 15 27.08.2011 18:52:52
SF.Maslu cu un singur preot? anisoara Generalitati 10 12.07.2011 02:39:11
O singura turma si un singur pastor! Templier Knight Despre Sfanta Scriptura 4 16.02.2011 12:10:51
Isus cu un singur ''i'' Templier Knight Generalitati 63 12.12.2010 14:20:27
Unul singur vindecator - DOMNUL, MANTUITORUL LapetiteMoc Maslul 0 05.05.2009 14:51:14