Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 15.02.2010, 14:11:33
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Muzica de post in afara de cea psaltica si cea religioasa populara (cine doreste si pricesnele):
cantecul diferitelor pasari si pasarele:gugustiuci,vrabii,pitigoi,mierle etc (nu stiu eu toata pasarile si pasarelele)

Daca ai langa tine un parau asculta susurul paraului ca acestea sunt facute de Dumnezeu pentru linistire si vindecare sufleteasca.
Daca ai o padure asculta vantul cum bate prin padure si altele de acestea.
Nu sunt monotone acestea sunt foarte variate si foarte frumoase.
Poate de aceea e si pus Sfantul si Marele post primavara ca primavara e cel mai aproape de cum era cand Raiul era pe Pamant,de cum era pe Pamant inainte de a fi cazut omul.


Asta dupa proasta mea parere.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 15.02.2010, 17:36:07
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Muzica de post in afara de cea psaltica si cea religioasa populara (cine doreste si pricesnele):
cantecul diferitelor pasari si pasarele:gugustiuci,vrabii,pitigoi,mierle etc (nu stiu eu toata pasarile si pasarelele)

Daca ai langa tine un parau asculta susurul paraului ca acestea sunt facute de Dumnezeu pentru linistire si vindecare sufleteasca.
Daca ai o padure asculta vantul cum bate prin padure si altele de acestea.
Nu sunt monotone acestea sunt foarte variate si foarte frumoase.
Poate de aceea e si pus Sfantul si Marele post primavara ca primavara e cel mai aproape de cum era cand Raiul era pe Pamant,de cum era pe Pamant inainte de a fi cazut omul.


Asta dupa proasta mea parere.
foarte frumoase indemnuri, imi place mai ales candoarea cu care au fost facute. ma bucur mult cand intalnesc asemenea postari.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 15.02.2010, 20:09:45
cristina2012's Avatar
cristina2012 cristina2012 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Un exercitiu care merita facut in post: sa invatam sa ascultam tacerea.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 15.02.2010, 20:20:58
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
In post, fiecare se nevoieste dupa puterile sale.

Postul este oprirea de la anumite lucruri (mancaruri, fapte, etc) nepacatoase in sine !


Astfel, daca mie imi place nespus de mult Coca Cola, in post ar trebui sa renunt la a mai bea.

Daca tie iti place sa asculti o anumita formatie de muzica usoara, in post ar trebui sa nu o mai asculti.
Nu pentru ca muzica ar fi rea in ea insasi, ci mai ales pentru faptul ca faci o jertfa pentru Cel care s'a jertfit pe El Insusi pentru tine.

Postul inseamna jertfirea a ceea ce ne place, aratand ca dragostea pentru Dumnezeu ne face sa renuntam la tot ceea ce ne place pe acest pamant. Fiecare sa renunte la ceva ce ii place mult de tot, chiar daca acel lucru nu intra in categoria "de dulce".

Tinand cont ca inima mea se "indulceste" de anumite lucruri bune, este mai de folos a renunta la ele, pentru o perioada.

Asa a spus si parintele azi la predica: daca omului ii place sa manance mere si mananca 10 mere pe zi, in post ar trebui sa incerce sa manance numai 5... daca ii place sa bea 3 cafele pe zi, sa incerce in post sa bea doar una... pentru ca daca noi nu reusim sa ne infranam de la aceste lucruri marunte si sa ne taiem voia si sa nu sa facem pe placul papilelor gustative, cum ne vom putea oare infrana de la manie, invidie, defaimare...?
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 15.02.2010, 23:49:52
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Acel 'tu cand posesti ungeti capul si spalati fata' in afara de intelesul duhovnicesc ,prezentat foarte bine pe acest site in cateva topicuri,are si un inteles de bucurie .Adica ceilalti sa nu vada ca ai fi trist ,ca schimbi brusc genul de muzica,si treci pe muzica simfonica,daca pina atunci ascultai rock.Pentru ca atunci postesti pentru lauda (fara sa vrei poate)
Ci ceilalti sa te vada si mai bucuros si mai vesel,caci postesti Tatalui tau,care este in ceruri ,si El vede in ascuns postul tau.
Da ,sacrifica aceasta muzica care o asculti de obicei,pentru cantari duhovnicesti,pentru ca asa simte sufletul tau,dar sa nu vada ceilalti.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 16.02.2010, 10:19:07
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Da, dar vezi tu...am mai vazut ca pentru unele gospodine gatitul de post cam e o problema, in sensul ca ajung cateodata in lipsa de idei...
Daca mie mie de exemplu imi plac: cartofii prajiti, salata de vinete, ardeii copti, mancarea de cartofi, cartofi natur...mi-ar mai ramane doar sa adopt stilul de viata al chinezilor . Post usor!
Ei, acum... fiecare dupa puteri. Depinde de soti. Cand ei nu au nici o problema in a manca aceeasi mancare sau chestii foarte simple, nesofisticate, sotiei ii este usor in post. Insa cand sotul are pretentii "pentru a posti", anume sa aibe si de'aia, si de'ai'lalta... atunci este mai greu.

De exemplu. Imi plac chips'urile. Bun... ele nu sunt de foame, cat sunt de pofta.
Cand vreau sa imi cumpar de la un magazin, trec mai departe. Merg acasa si mananc ce am.

Citat:
În prealabil postat de cristina2012 Vezi mesajul
Un exercitiu care merita facut in post: sa invatam sa ascultam tacerea.
Da, tacerea mi se pare si mie o lucrare foarte mare si folositoare.
Insa imi este atat de greu. Deprinderea cu vorba multa se vindeca greu.

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Daca omului ii place sa manance mere si mananca 10 mere pe zi, in post ar trebui sa incerce sa manance numai 5.
Daca ii place sa bea 3 cafele pe zi, sa incerce in post sa bea doar una.
Pentru ca daca noi nu reusim sa ne infranam de la aceste lucruri marunte si sa ne taiem voia si sa nu sa facem pe placul papilelor gustative, cum ne vom putea oare infrana de la manie, invidie, defaimare ?
Exact. Bine alcatuita ideea pe care o gandesc si eu.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #17  
Vechi 17.02.2010, 15:52:34
boakey boakey is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.04.2009
Mesaje: 8
Implicit multumesc

multumesc pt toate postarile !!!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 31.03.2011, 01:24:00
mela me's Avatar
mela me mela me is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.12.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 98
Implicit

http://www.youtube.com/watch?v=JmJ8kJam3Fk
__________________
Nihil sine Deo.
Primim ceea ce oferim.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 31.03.2011, 14:30:30
silent assasin silent assasin is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.03.2011
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 26
Implicit

In post,avem voie sa ascultam muzica trista,gen Enya...?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Muzica Patrie si Credinta Spiritualitatea ortodoxa 4 12.03.2017 00:12:54
Post de bucate sau post de pacate...??? geo.nektarios Pocainta 160 19.03.2016 13:34:53
Se asculta muzica in post? Mia Mia Postul 3 03.05.2013 07:30:23
Muzica tudor2012 Muzica Bisericeasca 40 12.07.2011 19:51:20