Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 04.01.2011, 18:49:17
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
M-am gândit eu la o explicație. Împărații și împărătesele sunt sfinți nu neapărat prin curăția lor, ci prin faptul că au ajutat Biserica, au construit biserici, mănăstiri, au înlăturat erezii etc. De ex. Ștefan cel Mare a omorât mulți oameni nevinovați, scrie asta în cronică, și parcă a fost și depravat, dar a apărat creștinătatea de turci, a ridicat mănăstiri, a făcut multe lucruri pentru Biserică și a fost canonizat. Pe lângă faptele lui rele, faptul că Sf. Teodora purta bijuterii era un fleac, ba chiar o cerea poziția ei socială, dacă aș fi fost duhovnic și aș fi fost de părere că-i păcat să porți bijuterii, ei totuși i-aș fi dat dezlegare.
Deci dacă vedem sfinți împărați că purtau bijuterii, nu înseamnă că e și bine să purtăm și noi. Legat de faptul acesta, consider că nu-i păcat dacă ți-ai pus și tu o bijuterie, ci sunt păcat exagerările, că prea vrei să ieși în evidență sau ești dependent de ele. Este exagerare și dacă la o petrecere te duci îmbrăcat și aranjat banal, pentru că te învață religia să nu te împodobești, îi smintești pe ceilați și ieși în evidență prin fanatism.
Desteapta argumentatie! Sunt de acord cu tine.
Exagerarile sunt pacat, in plus, as adauga, sa ne facem un idol din orice. Atat din 'infatisarea modesta', cat si din eleganta.
M-am gandit si ca eleganta adevarata este cea care apare atunci cand se vede ca o persoana are grija de aspectul sau exterior, dar nu asta este cel mai important lucru pentru ea.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)

Last edited by Fani71; 04.01.2011 at 18:52:26.
Reply With Quote
  #112  
Vechi 04.01.2011, 21:43:01
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Desteapta argumentatie! Sunt de acord cu tine.
Exagerarile sunt pacat, in plus, as adauga, sa ne facem un idol din orice. Atat din 'infatisarea modesta', cat si din eleganta.
M-am gandit si ca eleganta adevarata este cea care apare atunci cand se vede ca o persoana are grija de aspectul sau exterior, dar nu asta este cel mai important lucru pentru ea.
Exact, nu m-am gândit la asta, ne facem inconștient idoli din anumite virtuți. Și într-adevăr, persoanele obsedate numai de înfățișare sunt tare urâte, nu doar neelegante.
Reply With Quote
  #113  
Vechi 11.09.2011, 15:54:13
Azzuurra Azzuurra is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 152
Smile

"De aici încolo încetează să te mai vopsești

Ca părinte duhovnicesc, am îndatorirea și responsabilitatea să-i povățuiesc pe fiii mei. Te povățuiesc deci ca de aici încolo să încetezi a-ți mai vopsi buzele, unghiile și fața și să rămâi cum te-a zidit Dumnezeu. Nu-ți dori să devii mai presus de Dumnezeu; fiindcă, atunci când te vopsești cu culori roșii, Îl hulești pe Dumnezeu. E ca și cum ai spune: “Dumnezeu n-a știut sau n-a putut să mă facă cu buze sau unghii roșii; și ceea ce n-a putut să facă Dumnezeu, o voi face eu, ca să par mai frumoasă să mă admire și prețuiască bărbații și femeile fără minte și să-mi spună că sunt <<femeie fermecătoare>>, modernă, nu înapoiată“. Însă în felul acesta îl întristezi pe Dumnezeu și pe mine, părintele tău duhovnicesc, și pe toți oamenii cuminți și cu frică de Dumnezeu, și-l bucuri pe diavol și pe oamenii neînțelepți, bărbați și femei.

Așadar, dacă Îl iubești pe Dumnezeu și ți-e frică de Dânsul, dacă mă respecți și pe mine, părintele tău duhovnicesc, din clipa aceasta în care primești scrisoarea mea, să încetezi a te mai vopsi. Și să-ți împodobești de aici încolo sufletul cu smerenie, cuvioșenie și virtuți. Atunci se va bucura și Dumnezeu, și îngerii, și Maica Domnului, și sfinții, și te vor ocroti și învrednici să intri în Împărăția Cerurilor.

Însă dacă vei urma moda și te vei lua după femeile moderne, ca acuma, când le imiți vopsindu-te, le vei imita și la fumat, și la jucat cărți și la altele, care sunt scârboase chiar și când le amintește cineva”.

http://www.razbointrucuvant.ro/2007/...va-fi-aproape/

"S-a întâlnit odata Ava Alonie cu Ava Agaton: “Avo, de ce trebuie sa ne grijim mai tare, de lucrarea cea dinafara sau de paza cea dinlauntru?” Si i-a zis: “Lucrarea cea dinafara, adica postul, milostenia, portul, barba, fusta, uniforma, vorba, sunt frunza. Si Mântuitorul, în martea cea mare, a blestemat smochinul acela în care a gasit numai frunze: De acum sa nu se mai faca în tine roada în veac”. Era simbolul poporului evreiesc si al fariseilor, care puneau baza numai pe cele dinafara.

Apoi zice Ava Alonie: “Aratat este ca toata osteneala noastra este pentru paza cea dinlauntru. Pentru credinta cea dreapta în Dumnezeu, pentru smerenie, pentru dragoste, pentru înfrânare, pentru dreapta socoteala si celelalte fapte bune, care sunt roade ale dragostei“. Roada duhului este: dragostea, bunatatea, îndelunga rabdare, înfrânarea poftelor, facerea de bine, blândetea, credinta.

Dar unui pom îi sta bine când are si frunze si roade. Atunci este complet. Daca ai vedea un pom numai cu roade si nici o frunza, nu te-ai mira unde-i podoaba? Este bine sa aiba si uniforma cea dinafara si roada dinlauntru, ca sa-l vada pe crestin asemenea unui pom care-i încarcat de roade, dar are si frunze."

http://www.razbointrucuvant.ro/2009/...tfeste-tacand/
__________________
"Fericit este cel ce se bucura si isi poarta crucea sa fara murmur. " Ducele Ioan Constantinovici
Reply With Quote
  #114  
Vechi 11.09.2011, 15:56:31
Azzuurra Azzuurra is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 152
Smile

"Sa ne gandim iar la Maica Domnului… imi vei replica ca altele erau vremurile si alta a fost cultura acelor vremuri… Va trebui sa intelegi ca nici eu nu iti propun sa umbli in pelerine kilometrice, acoperita cu valuri mult prea negre. Te invit la decenta, la modestie si la demnitate. Te invit sa nu te cobori la stadiul de „momeala” publica; stiu ca iti doresti recunoasterea frumusetii si a supletei corporale. Dar daca Cineva ti-a daruit un astfel de corp, atunci nu-l darui tuturor, oriunde si oricand.

Un mare sfant egiptean, Moise Arapul, s-a luptat zeci de ani cu o mare, cu o enorma ispita. In adolescenta lui, pe cand inca mai era la casa parintilor lui, inainte de a se retrage in pustiul Saharei, a vazut o fata. Erau impreuna la arat. Era o fata extrem de frumoasa, bine facuta, care, pentru ca era foarte cald, lasase cam mult la vedere. Insa nu s-a intamplat absolut nimic intre ei. Poate ca a si uitat-o in scurt timp. Dupa ce s-a calugarit, deja fiind la o varsta inaintata, au inceput niste ispite groaznice, la prima vedere incredibile. In fiecare zi i se arata diavolul sub chipul acelei fete, i se aseza in brate si incepea sa-l mangaie, sa-l cheme la pacat, la desfrau.

Iar Sfantul Moise, cu lacrimi in ochi, se ruga lui Dumnezeu sa ridice de la el aceasta ispita, pentru ca de multe ori era la marginea disperarii. Doisprezece ani s-a luptat zi de zi cu aceasta vedenie demonica, cu aceasta invitatie la desfrau. El nu trebuia decat sa accepte in inima sa acest pacat si era de ajuns, pentru ca pacatul trupesc nu ar fi putut avea loc. Doisprezece ani a asteptat ca o simpla privire si un simplu gand pacatos sa-l paraseasca si sa nu-i mai chinuie trupul imbatranit.

Tu de cate ori te-ai pus in locul acelei fete nepasatoare sau te-ai gandit la urmarile unei simple fapte tineresti? "

http://www.razbointrucuvant.ro/2009/...ura-a-curviei/

http://www.razbointrucuvant.ro/2009/...ura-a-curviei/
__________________
"Fericit este cel ce se bucura si isi poarta crucea sa fara murmur. " Ducele Ioan Constantinovici
Reply With Quote
  #115  
Vechi 11.09.2011, 16:10:28
loricel loricel is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 14
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Darkanian Vezi mesajul
As vrea sa stiu si eu cate fete de pe acest forum s-au vopsit la par si de ce au facut asta. Nu vreau suparare sau sa existe vreo cearta este doar o intrebare din curiozitate.
M-am vopsit prima data la 20 de ani.Am inceput cu acea vopsea din plante "hena".Am ajuns la concluzia ,dupa 13 ani,ca am o culoare frumoasa a parului si nu ma mai vopsesc.Ma simt foarte bine asa.Totusi ma amuz cand aud expresii:"trebuie sa ne vopsim ca se ne protejam parul'',"ma vopsesc in noante naturale","femeia nevopsita pare neingrijita".Parerea mea este ca PUTEM SA PETRECEM ACEL TIMP PIERDUT LA CUAFOR CU COPII IN PARC.
Reply With Quote
  #116  
Vechi 11.09.2011, 22:30:15
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Darkanian
As vrea sa stiu si eu cate fete de pe acest forum s-au vopsit la par si de ce au facut asta. Nu vreau suparare sau sa existe vreo cearta este doar o intrebare din curiozitate .
M-am vopsit prima data la sf. cls. a IX-a. De fapt imi facusem niste suvite blonde , asa discret. De ce? Habar n-am, era varsta experimentelor, imi conturam personalitatea :) Am trecut apoi prin gama de roscat-saten, dupa facultate am dat-o pe negru, ca sa ajung acum la concluzia ca tot culoare naturala ma prinde cel mai bine (saten inchis) sau in orice caz o nuanta apropiata. Macar stiu ca le-am experimentat pe toate. Schimbarea periodica a look-ului , nu neaparat vopsitul parului, iti da un tonus revigorant. Spuneai ca prietena ta doreste sa se vopseasca si vroiai sa intelegi "de ce". Depinde de varsta ei: prin adolescenta faci toate "nebuniile", esti foarte atenta cu aspectul tau exterior, vrei sa fii placuta si acceptata de cei din jur. De ce ne vopsim noi femeile? Ca sa ne simtim bine, ne confera incredere. Femeia care are incredere in ea are o armonie interioara care se reflecta pe chipul ei sau pur si simplu femeile se vopsesc pentru ca doresc o schimbare.

Asa cum iti schimbi vestimentatia si-ti asortezi accesoriile, la fel unele isi shimba coafura sau culoarea parului.Daca culoarea e insotita de o atitudine decenta, calma si superioara, atunci nuanta e perfecta! Ingrijirea corporala face parte din viata fiecarei femei, fie ca implica ritualuri zilnice, saptamanale sau lunare. Vopsirea parului face parte dintr-un ritual cu frecventa lunara - in cazul femeilor care doresc sa-si acopere firele albe, sau ocazionala- in cazul celor care doresc o schimbare. Unele femei nu resimt aceasta nevoie de schimbare sau nu le deranjeaza firele albe razlete, insa celelalte “ritualuri’ de ingrijire le pastreaza. Exista insa si o alta categorie, a celor care dintr-un fel de viciu al smereniei, zic eu, refuza orice tip de ingrijire (epilat, pensat, aranjat par, folosirea deodorantului etc.), limitandu-se la o igiena corporala de baza. Indiferent in care categorie te incadrezi, importanta e atitudinea care insoteste “look-ul”, caci ea e cea care confera stralucire si innobileaza femeia si deasemenea masura, caci lipsa ei te arunca in ridicol sau vulgar.

Observ tendinta unora de pe acest topic de a judeca o femeie ca e “prea aranjata” daca are parul coafat, vopsit sau e machiata, acuzand-o ca ispiteste pe barbat, ca-l impinge spre pacat (fie si cu gandul), insa nimeni nu spune de obligatia barbatului de a-si educa autocontrolul. Spunea cineva de o doamna care a venit cu blana alba de hermina in biserica. Poate doamna respectiva asa se imbraca in mod obisnuit, are un anumit statut si-si permite, nu a tinut sa epateze; se deosebesc destul de usor cei care doresc sa impresioneze de ceilalti, care au o eleganta innascuta. Mai sunt si unele d-soare cu o tinuta indecenta , insa asta tine pana la urma de educatie, iar cu timpul, daca vor frecventa biserica si-o vor forma. Ceea ce e important e ca au facut acest pas si au intrat in biserica.

p.s Am avut si suvite albastre la un moment dat, pe la 22 de ani, un mic accident, care insa mi-a placut. Gata, am recunoscut! Am renuntat la scurt timp si nu pentru ca nu mi-ar fi stat bine, insa era ciudat sa simt toate privirile atintite asupra mea, imi creea o stare de disconfort.

Last edited by ioanna; 11.09.2011 at 22:51:19.
Reply With Quote
  #117  
Vechi 11.09.2011, 22:58:00
laviniu laviniu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 26.08.2011
Mesaje: 183
Implicit

Cred ca vopsitul parului la doamne tine de intretinere ! Ce e de zis despre barbatii care se vopsesc si isi fac si suvite?!?Numai bine!
Reply With Quote
  #118  
Vechi 11.09.2011, 23:00:42
Azzuurra Azzuurra is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 152
Smile

Sa nu te superi pe mine:

"Daca culoarea e insotita de o atitudine decenta, calma si superioara, atunci nuanta e perfecta!" Thumbs up :))

"Exista insa si o alta categorie, a celor care dintr-un fel de viciu al smereniei, zic eu, refuza orice tip de ingrijire (epilat, pensat, aranjat par, folosirea deodorantului etc.)"

Nu stiam ca smerenia e un viciu. Dar sunt persoane care nu se penseaza....., dar la deodorant n-am auzit sa renunte.

Din punct de vedere al credintei, femeile n-ar trebui sa se penseze. Si conteaza mai mult interiorul, dar sa nu uitam si de "frunza". (Citeste mai sus legat de frunza).

Sa zicem ca si eu as avea pacate legate de 'frunza"( de "rod" nu mai vorbesc), dar sunt constienta de ele. Ma gandesc daca sa renunt sau nu, si nu inseamna ca o sa fiu nespalata sau urat mirositoare.

Da, este pacat sa te machezi, este pacat sa te vopsesti fata de legea Lui Dumnezeu. Ca ii mai faci pe altii sa se sminteasca, iar rau.

Tu ce-ai vrut sa spui prin postarea ta, ca n-am prea inteles. Ca stii ca e pacat, dar asta e, sau ca tu te ingrijesti si asa ar trebui sa faca o femei moderna, si de fapt negi ca este un pacat?

"Si pentru a se scuza, striga: “dar cine ii pune pe barbati sa se uite?”. Le zic acestora: voi. Ca degeaba vii la biserica in fusta lunguta, dar avand picioare frumoase lasi gambele la vedere si incalti sandale cu toc. Ele vor sari in ochii oricarui barbat potent, de la cei foarte tineri, pana la cei in pragul batranetii. Si te vor dori in gandul lor. Pentru o fractiune de secunda sau cu mult mai mult. Si ii vei perturba. Si le va zbura gandul de la cele ce se cuvin spre tine. Chiar daca sunt mai tari si alunga aceasta sminteala, si isi muta privirea sau chiar se muta cu totul pentru a nu te mai avea in raza lor viziuala, tot inseamna ca le-ai facut un rau. Si am dar un exemplu relativ “nevinovat”. Ce sa mai zicem daca se vad prin materialul fustei chiloteii sau coapsele sau daca se muleaza tocmai bine pe niste fese? Ce rugaciune mai face bietul barbat? Si nu tu esti vinovata in acest caz?"
__________________
"Fericit este cel ce se bucura si isi poarta crucea sa fara murmur. " Ducele Ioan Constantinovici
Reply With Quote
  #119  
Vechi 11.09.2011, 23:01:57
Azzuurra Azzuurra is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 152
Smile

Greseala de tipar pentru al doilea link: http://saccsiv.wordpress.com/2010/02...e-in-biserica/
__________________
"Fericit este cel ce se bucura si isi poarta crucea sa fara murmur. " Ducele Ioan Constantinovici
Reply With Quote
  #120  
Vechi 11.09.2011, 23:32:15
Azzuurra Azzuurra is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 152
Smile

Citat:
În prealabil postat de Azzuurra Vezi mesajul

"S-a întâlnit odata Ava Alonie cu Ava Agaton: “Avo, de ce trebuie sa ne grijim mai tare, de lucrarea cea dinafara sau de paza cea dinlauntru?” Si i-a zis: “Lucrarea cea dinafara, adica postul, milostenia, portul, barba, fusta, uniforma, vorba, sunt frunza. Si Mântuitorul, în martea cea mare, a blestemat smochinul acela în care a gasit numai frunze: De acum sa nu se mai faca în tine roada în veac”. Era simbolul poporului evreiesc si al fariseilor, care puneau baza numai pe cele dinafara.

Apoi zice Ava Alonie: “Aratat este ca toata osteneala noastra este pentru paza cea dinlauntru. Pentru credinta cea dreapta în Dumnezeu, pentru smerenie, pentru dragoste, pentru înfrânare, pentru dreapta socoteala si celelalte fapte bune, care sunt roade ale dragostei“. Roada duhului este: dragostea, bunatatea, îndelunga rabdare, înfrânarea poftelor, facerea de bine, blândetea, credinta.

Dar unui pom îi sta bine când are si frunze si roade. Atunci este complet. Daca ai vedea un pom numai cu roade si nici o frunza, nu te-ai mira unde-i podoaba? Este bine sa aiba si uniforma cea dinafara si roada dinlauntru, ca sa-l vada pe crestin asemenea unui pom care-i încarcat de roade, dar are si frunze."

http://www.razbointrucuvant.ro/2009/...tfeste-tacand/
Sa presupunem ca omul se poate ingriji de sufletul lui prin mai multe cai:

- de la frunza la rod,
- de la rod la frunza'
- sau de amandoua impreuna.

Ideal este sa avem grija de ele impreuna. Dar de multe ori, cand credem ca avem grija de rod, suntem inselati. Avem impresia ca facem ceva, dar de fapt nu facem nimic, sau prea putin.

Dar daca avem grija de frunza, avem o dovada minima(cine stie cat si din ea avem grija) palpabila pentru noi. Si daca in acelasi timp, ne facem griji si pentru ce este in noi, in mintea si sufletul nostru, este si mai bine. Si cu toate ca nu stim cat de mici sunt in fata Lui Dumnezeu milostenia, rugaciunea, portul nostru, macar le cunoastem existenta. Si poate ne ajuta si la purificarea mintii, de exemplu. Dar mintea... degeaba incercam noi sa ne credem buni, ca daca " ne luam la puricat", nu stiu ce ramane. Si este bine pentru cineva si daca incepe din el si ajunge la cele din afara. Dar cred ca numarul lor e mic, cati au curat pe masa din bucatarie si in jur numai gunoaie? Si cine incepe din launtru, nu poate refuza sa faca curat si pe afara.
__________________
"Fericit este cel ce se bucura si isi poarta crucea sa fara murmur. " Ducele Ioan Constantinovici
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Purtarea parului PetruD Morala Crestina 21 08.03.2019 10:54:52
Imbracamintea monahala si tunderea parului Marius22 Calugarul 13 26.01.2012 15:34:42
despre vopsitul parului o_copila Generalitati 85 20.07.2009 18:12:32