Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Eutanasia
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.02.2008, 22:21:26
Dia20_diana Dia20_diana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2007
Mesaje: 307
Implicit

sper ca am nimerit rubrica

politica cimitirului este de revinde locul de veci daca familia celui decedat nu plateste locul respectiv.Cunosc o persoana care atunci cand s-a dus la cimitir s-a trezit cu un alt mormant in locul mormantului fratelui ei, este ok acest lucru?este permis sa se ingroape peste un alt mormant?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 14.02.2008, 16:45:40
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dia20_diana
sper ca am nimerit rubrica

politica cimitirului este de revinde locul de veci daca familia celui decedat nu plateste locul respectiv.Cunosc o persoana care atunci cand s-a dus la cimitir s-a trezit cu un alt mormant in locul mormantului fratelui ei, este ok acest lucru?este permis sa se ingroape peste un alt mormant?
Draga Diana, nu cred ca un loc de veci se pnate vinde, pentru ca cei ce fac acest lucru pot fi dati in judecata pe baza actelor existente de propietate. Veci inseamna pentru totdeauna. Cred totusi ca acel loc a fost pe 7 ani dat, iar dupa aceasta perioada daca nu se face o prelungire, osemintelele vor fi puse intr un saculet si vor fi depuse langa alt venit in lumea celor drepti. Taxa se plateste o data pe an in cel de-al doilea caz, iar in cazul celui de veci se plateste un impozit
Reply With Quote
  #3  
Vechi 14.02.2008, 16:49:20
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Iertare pentru aiureala de la sfarsit unde am repetat fara rost ( cazul si iara). Nu mi-am urmarit ideea si fraza. Iertare.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 14.02.2008, 17:23:23
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

In momentul in care s-au mai dat locuri de veci in care s-au gasit oseminte (fara a sti ale cui sunt), ele au fost stropite de preot cu untdelemn si vin si asezate in groapa langa sicriu. Deci, au fost cazuri cand dupa o vreme indelungata, locurile au fost vandute altora. Asa se intampla atunci cand nu mai e nimeni care sa-i intampine pe cei adormiti cu o pomenire, o lumanare, ... un semn de interes si pretuire
Reply With Quote
  #5  
Vechi 14.02.2008, 21:40:40
Dia20_diana Dia20_diana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2007
Mesaje: 307
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56
Draga Diana, nu cred ca un loc de veci se pnate vinde, pentru ca cei ce fac acest lucru pot fi dati in judecata pe baza actelor existente de propietate. Veci inseamna pentru totdeauna. Cred totusi ca acel loc a fost pe 7 ani dat, iar dupa aceasta perioada daca nu se face o prelungire, osemintelele vor fi puse intr un saculet si vor fi depuse langa alt venit in lumea celor drepti. Taxa se plateste o data pe an in cel de-al doilea caz, iar in cazul celui de veci se plateste un impozit
da asa a fost cazul, a fost platit pe 7 ani, iar apoi nu s-a mai platit

multumesc de lamuriri, am avut un soc cand am fost cu persoana respectiva si ne-am trezit cu alt mormant, nu stiam cum se procedeaza si nu stiam nici macar daca e legal, mulumesc inca o data
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
ce ati face in locul meu? cred_cu_adevarat Generalitati 27 07.07.2012 09:26:01
Locul copilariei dorinastoica14 Generalitati 159 04.07.2011 01:47:33
Locul de veci al familiei luat cu forta Cicerosama Generalitati 0 26.02.2009 10:44:01
Articol - Sa moara un Rege in locul meu Ioan_Ciobota Generalitati 1 30.10.2008 16:28:21
transmitere locuri de veci gelutu Generalitati 4 28.02.2007 14:29:52