Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #16  
Vechi 02.06.2021, 09:59:43
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Pam pam, ghici ce spun duhovnicii mei la Sf. Liturghie Duminica, cand se roaga pentru pacea si linistea popoarelor, de foc , de sabie etc.... ei mentioneaza si "sa ne daruiasca Domnul Dumnezeu, pace pe TOT GLOBUL PAMANTESC" repet....GLOBUL pamantesc...!

Fiind navigator, in urma experientelor pe mare (traversarea oceanului pacific de-a intregul, oceanului atlantic, indian) am constatat ca nu exista Pamant Plat :)), avem si radare prin sateliti la vapor, putem sa dam zoom out, ne arata o harta mare asa a oceanului ca daca ar fi marginea Pamantului noi am cam sti :))
Exceptional de frumos formulat.

Poate cel mai frumos spus din n-shpe threaduri si sute de posturi.

Biserica se roaga si a prins in fiinta ei "globul pamantesc", a asimilat informatia asta ca o certitudine.

Biserica aduce si confirma in rugaciunea ei informatia asta...

Acum sa il vedem pe Moroco cum zice ca Biserica greseste, ca s-a pripit ca nu stie ce zice... hai Moroco incepe sa dai impotriva Bisericii. Sau o sa ocolesti? Sau o sa sari cu mare dexteritate peste subiect...


Fiind mai noi pe forum, Adr. poate ne impartasesti putin din experientele tale. Nu neaparat polemic, ci in spiritul de "sharing", cum este sa navighezi si sa te confrunti zilnic, sa vezi zilnic cum pamantul este rotund, cum pana la urma te confrunti cu deplasarea continua pe suprafete mari in care se vede in mare cum este pamantul.

Noi ne-am polemizat aici la maxim pe subiectul asta.

Last edited by gpalama; 02.06.2021 at 10:02:43.