Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 05.10.2021, 10:20:11
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Creștinism pur nu ai sa găsești...

Asa ca o paranteză,actualul teritoriu românesc a fost "alfabetizat" de către iezuiti și Calvini, Coresi deși era diacon ortodox, a publicat sub influenta calvinilor, dacă era după ortodocși, tot în slavona auzeai liturghia.La fel și în cazul catolicilor, care tot la intervenția lui Luther s-au gândit sa scoată latina și să-i lase pe oameni sa înțeleagă ce vorbesc ei acolo.
Au fost mai mulți preoți ortodocși care au alfabetizat Varlaam (a scris Cazania), Antim Ivireanul, Ilie Iorest a scris în Transilvania împotriva catehismelor calvine, recunosc nu am fost la teologie să studiez I.B.R. istorie bisericească română.

Depinde de care țări române vorbim, în Țara Românească și Moldova se vorbea slavonă, există letopisețe rămase scrise cu caractere chirilice, așa am înțeles că și unele elemente din Liturghia Ortodoxă Greacă sunt în Vetero Greacă care nu se mai vorbește tocmai pentru a se arăta că se păstrează o limbă originară contemporană cu încreștinarea apostolilor, căci Apostolul Pavel vorbea vetero greacă nu neo-greacă și toată cultura Septuagintei a fost scrisă în vetero-greacă.

O parte din stratul limbii române e slavon, a existat element slavon în etnogeneza poporului român, nu era dominant dar a existat și Dragoș și Bogdan nume de domnitori descălecători din Ardeal în Moldova sunt slavone.

Doar nu credeți că năvălirile slavilor în Europa n-au lăsat urme genetic și lingvistic, mai ales că sunt mai multe ramuri slavii vestici cehi, slovaci,sloveni,croați, slavii sudici sârbi, bulgari,macedonieni, slavii nordici ruși.

Nu există un purism anti-slavon cum exagerau corifeii din școala ardeleană, dar școala ardeleană și uniația au fost o treabă politică împotriva maghiarizării forțate și a lipsei oricărui drept pentru locuitorii români majoritari, s-a considerat că latina e o limbă mai veche și mai nobilă decât maghiara sau germana și nici șovinii germano-maghiari care țineau țăranii români în mizerie nu aveau ce să facă fiindcă Roma le era superioară.

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Practic bisericile s-au construit pe ruinele templelor și dogmele pe cărțile filosofilor...

Deci,catolicismul și teologia, gândirea catolica asta sunt, Augustin, Toma de Aguino și ceilalți mai relevanți s-au înfruptat din filosofia greaca întâi și după au transformat-o în teologie creștină.
Tu ai spus că s-au păstrat în cult elemente din păgânismul greco-roman, mai precis ce anume s-a preluat în ritual de acolo, nu neoplatonicism.


Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Te duci într-o biserica catolica arhitectura, statui, arta, muzica, sărbători și etc toate reprezinta o reinterpretare a antichității și religiei greco - romane...
Ioan Gură de Aur care era din părinți latini, vorbea împotriva statuilor de exemplu.


Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
În zona de orient, deși încă sub influenta romana, a pătruns curentul religiilor orientale, misticism, ascetism, pictura specifica cu aureola sfinților, mătănii etc... Acestea toate duc în zona de hinduism, budism...
Ascetism a existat de la Sfântul Ilie, Sfântul Ioan Botezătorul, proorocul Elisei, oricum și Ierusalimul e în Orient nu în Apus.

În apocalipsă apar cununi de aur, deci reprezentarea cu nimb nu e luată din alte culturi ci din ultima carte canonică lăsată cronologic.

Apocalipsa Sfântului Ioan Teologul
Cap. 4
4. Și douăzeci și patru de scaune înconjurau tronul și pe scaune douăzeci și patru de bătrâni, șezând, îmbrăcați în haine albe și purtând pe capetele lor cununi de aur.

Despre metanii există și în Noul Testament oameni care au căzut la picioarele Mântuitorului:

Sfânta Evanghelie după Matei
Cap. 28
9. Dar când mergeau ele să vestească ucenicilor, iată Iisus le-a întâmpinat, zicând: Bucurați-vă! Iar ele, apropiindu-se, au cuprins picioarele Lui și I s-au închinat.

Sfânta Evanghelie după Luca
41. Și iată a venit un bărbat, al cărui nume era Iair și care era mai-marele sinagogii. Și căzând la picioarele lui Iisus, Îl ruga să intre în casa Lui.

Sfânta Evanghelie după Luca
Capitolul 17

15. Iar unul dintre ei, văzând că s-a vindecat, s-a întors cu glas mare slăvind pe Dumnezeu.
16. Și a căzut cu fața la pământ la picioarele lui Iisus, mulțumindu-I. Și acela era samarinean.

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Dacă vorbim despre persecuțiile creștinilor, și martiriul lor, hai sa vorbim și despre persecuțiile creștinilor asupra celorlați după ce au devenit religie oficiala, sau cum au dat foc bibliotecii din Alexandria, cea mai mare din lume...
Fără să spun că au făcut un lucru bun, totuși biblioteca din Alexandria era un sălaș plin cu filosofii, orientalisme, misticisme, alchimisme cum le zici tu, dacă le-au dat foc înseamnă că nu le-au acceptat în cult și nu le-au preluat.

Ce scrie în Faptele Sfinților Apostoli că s-au ars cărți de 50.000 de arginți deci multe (probabil biblioteci):
Cap. 19
19. Iar mulți dintre cei ce făcuseră vrăjitorie, aducând cărțile, le ardeau în fața tuturor. Și au socotit prețul lor și au găsit cincizeci de mii de arginți.


Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Sau persecuțiile dintre creștini, sau inchiziția sau cruciadele etc...
Catolicii au folosit inchiziția pentru a opri reforma și avansul maurilor în Spania, ulterior au exportat metodele și în coloniile din Americi, cruciadele s-au făcut și la chemarea Papei, totuși Ierusalimul a fost vandalizat de selegiuki, de otomani și de alte forțe, ce trebuiau să facă trupele creștine având în vedere că era stare de război ?

Oricum bizantinii au fost jefuiți de către catolici la Cruciada a IV-a :
https://ro.wikipedia.org/wiki/Crucia...tantinopolului

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Ziceai ca, m-am făcut de râs ca am zis ca am zis ca nu există dascăli ai bisericii, zicând ca Hristos este singurul...

Pai tocmai ți-am explicat mai sus, toți s-au inspirat din filosofia greaca, în special din Platon și Aristotel...

Deci singurii învățători ai bisericii ar fi Platon și Aristotel, care apropo sunt pictați pe unele mănăstiri..

Întrebare, dacă aceștia doi erai deajuns, ca s-au născut înainte de Hristos...

De ce s-a mai întrupat Fiul Lui Dumnezeu?
Platon și Aristotel sunt pictați pe pereții exteriori ai Bisericii,fără aureolă de sfânt, ca niște precursori nicidecum niște desăvârșiți, dascălii Bisericii au tâlcuit Evangheliile, Epistolele, Faptele Apostolilor în primul rând, de aici s-a plecat.

Oricum teologia face distincție între simpli scriitori Bisericești care au emis și păreri ce nu au fost receptate și preluate de Biserică și dascăli întru Hristos care nu au călcat în afara consensului patristic - Patrum Consensus.

Cine a zis că singurii învățători ar fi... cum formulezi, păi așa l-ar da afară și pe Hristos dacă folosim termenul singurii învățători, greșit, există și învățători în Hristos, dascăli în Hristos, Apostolul Pavel a fost unul dintre ei cum el mărturisea, Sfântul Vasile cel Mare e considerat un dascăl și ierarh al Bisericii dar întru Hristos nu în numele lui personal.

Epistola întâia către Timotei a Sfântului Apostol Pavel

Cap. 2
7. Spre aceasta am fost pus propovăduitor și apostol (adevăr grăiesc în Hristos, nu mint) - învățător neamurilor, în credință și adevăr.

Epistola a doua către Timotei Sfântului Apostol Pavel
Cap. 1
11. Spre aceasta am fost pus eu propovăduitor și apostol și învățător al neamurilor.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 05.10.2021 at 12:24:37.
  #32  
Vechi 05.10.2021, 17:43:02
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Vad ca voi va contraziceti pentru a apara marimea lumeasca a functiilor bisericesti.

Cum ramane atunci cu porunca: ”Cine vrea sa fie mai mare intre voi (patriarh, mitropolit, arhiereu, episcop, preot, presbiter, diacon) sa fie mai micul vostru si slujitorul tuturor”?????

Voi asa aparati ortodoxia? Inaltati scaunele si functiile si puterile teroriste ca sa-i faceti pe slujitorii lui Hristos mai marii regi si imparati si judecatori ai lumii peste care stapanesc?

N-ati priceput nbimic din ortodoxie.

In crestinismul ortodox, exista ierarhie dar ca marime si putere terorista este inversata. In imparatia cerurilor cel mai mic este mai marele tuturor asa cum marturiseste Domnul despre ingerul Sau care a fost trimis inaintea Sa pentru a pregati Calea Domnului.

Este cel mai mare nascut din femeie dar cel mai mic din imparatia Cerurilor este mai mai mare decat el (sf. proor. Ioan B.)

Voi aparati puterea terorista si totalitara a ortodoxiei in loc sa aparati Calea cea stramta, Calea Ortodoxa fara pic de silnicie si fara terorism pe ea si fara niciun pacat.

Calea Ortodoxa (IH-CD) aia duce la viata si nicidecum terorismul si puterea totalitara discretionara cu toata ierarhia regala si imparateasca a lumii.

Daca respectivul ierarh nu e un sfant, nu asculta de Dumnezeu, nu face voia lui Dumnezeu prin Hristos atunci poate sa-i acorde lumea si toate organizatiile armate toata puterea lor caci nu va putea face nimic exact ca fariseii ipocriti suiti pe cele mai inalte scaune.

Voi chiar n-ati priceput nimic din scripturi si din ortodoxie?
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 07.10.2021 at 16:23:00.
  #33  
Vechi 05.10.2021, 20:53:54
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Vad ca voi va contraziceti pentru a apara marimea lumeasca a functiilor bisericesti.
Nu vezi bine am făcut referire de vreo 3 ori deja e ticăloșie dacă se reia altceva, există oameni care sunt respectați pentru că au îndatoriri mai mari:

Epistola către Romani a Sfântului Apostol Pavel
Cap. 13
7. Dați deci tuturor cele ce sunteți datori: celui cu darea, darea; celui cu vama, vamă; celui cu teama, teamă; celui cu cinstea, cinste.

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Cum ramane atunci cu porunca: ”Cine vrea sa fie mai mare intre voi (patriarh, mitropolit, arhiereu, episcop, preot, presbiter, diacon) sa fie mai micul vostru si slujitorul tuturor”?????
Păi dac-o iei așa episcopul slujește tuturor pentru că e un chivernisitor al tuturor treburilor, problemelor, obstacolelor care apar, își bate capul și pentru turmă și pentru aparatul clerical din jurisdicția lui, asigură și salarii își ajută și preoții cu familiile lor, unii preoți au probleme de sănătate și îi ajută cu medicamente operații șamd.

Episcopul le slujește și prin faptul că-i hirotonisește și pe preot și pe diacon, prin episcop se face chemarea la preoție și diaconie, există cazuri când și patriarhul poate cere unui mirean să accepte preoția.

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Voi asa aparati ortodoxia? Inaltati scaunele si functiile si puterile teroriste ca sa-i faceti pe slujitorii lui Hristos mai marii regi si imparati si judecatori ai lumii peste care stapanesc?

N-ati priceput nbimic din ortodoxie.

In crestinismul ortodox, exista ierarhie dar ca marime si putere terorista este inversata. In imparatia cerurilor cel mai mic este mai marele tuturor asa cum marturiseste Domnul despre ingerul Sau care a fost trimis inaintea Sa pentru a pregati Calea Domnului.
Asta după capul tău, există și ierahi blânzi care-și văd de treabă, nu au eparhii mari, sunt în zone sărace ex la ep Ignatie de la Huși, călătoresc obositor de mult mai ales prin Europa de Nord unde parohiile sunt foarte depărtate.

Tu scoți doar răul în față.

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Daca respectivul ierarh nu e un sfant, nu asculta de Dumnezeu, nu face voia lui Dumnezeu prin Hristos atunci poate sa-i acorde lumea si toate organizatiile armate toata puterea lor caci nu va putea face nimic exact ca fariseii ipocriti suiti pe cele mai inalte scaune.

Voi chiar n-ati priceput nimic din scripturi si din ortodoxie?
Dacă, dacă... doar că nu poți tu să faci anchete și nu ai instrumente să vezi care e sfânt, care nu, că nu stai 24/24 la ceafa lui să-i vezi pocăința și evoluția.


Epistola către Evrei a Sfântului Apostol Pavel

Cap. 13
7. Aduceți-vă aminte de mai-marii voștri, care v-au grăit vouă cuvântul lui Dumnezeu; priviți cu luare aminte cum și-au încheiat viața și urmați-le credința.

Există atâția ierarhi sfinți, sfântul Luca al Crimeei, sfântul Ioan Maximovici, Sfântul Ierarh Nicolae, Nectarie din Eghina, Spiridon, Calinic de la Cernica, Varlaam, Antim Ivireanu.

Mă uit în calendar doar pe luna Ianuarie
1.Sf. Ier. Vasile cel Mare, arhiep. Cezareei Capadociei și mama sa Sf. Emilia
2.Sfântul Ierarh Silvestru ep Romei
3.Sf. Ier. Petru, ep. Sevastiei
4.Sf. Ier. Grigorie, ep. Nyssei
5.Sf. Ier. Dometian, ep. Melitenei;
6.Sf. Ier. Iacob, ep. din Nisibe;
7.Sf. Ier. Atanasie și Chiril, arhiep. Alexandriei
8.Sf. Ier. Marcu, mitr. Efesului;
9.Sf. Ier. Grigorie Teologul, arhiep. Constantinopolului;
10.† Sf. Ier. Bretanion, ep. Tomisului
11.† Sf. Ier. Iosif cel Milostiv, mitr. Moldovei
12.† Sf. Trei Ierarhi: Vasile cel Mare, Grigorie Teologul și Ioan Gură de Aur

în Februarie
13. Sf. Ier. Vucol, ep. Smirnei și Fotie, patr. Constantinopolului
14. Sf. Ier. Partenie, ep. Lampsacului;
15.Sf. Ier. Meletie, arhiep. Antiohiei celei Mari
16.Sf. Ier. Evloghie, patr. Alexandriei
17.Sf. Ier. Flavian, arhiep. Constantinopolului
18.Sf. Ier. Leon cel Mare, ep. Romei
19.Sf. Ier. Leon, ep. Cataniei
20.Sf. Ier. Eustatie, arhiep. Antiohiei
21.Sf. Ier. Tarasie, patr. Constantinopolului
22. Sf. Ier. Porfirie, ep. Gazei;

Sunt circa 100 sau puțin peste de mențiuni de comemorări ale unor ierarhi în calendarul ortodox.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 05.10.2021 at 21:09:23.
  #34  
Vechi 08.10.2021, 21:38:43
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Mai știm destui cărora le.... și ii numesc părinți...
Interesant e că în N.T. apostolii se referă cu privire la patru ucenici ca fiind Fii (evident duhovnicești nu biologici), deci e o relație „fiu-părinte” :

Cazul 1 - Timotei numit fiu de către Apostolul Pavel

Epistola întâia către Timotei a Sfântului Apostol Pavel
Cap. 1
2. Lui Timotei, adevărat fiu în credință: Har, milă, pace, de la Dumnezeu-Tatăl și de la Hristos Iisus, Domnul nostru.

18. Această poruncă îți încredințez, fiule Timotei, ca potrivit proorociilor făcute mai înainte asupra ta, să te lupți lupta cea bună, după cuvântul lor,

Cap. 4
17. Pentru aceasta am trimis la voi pe Timotei, care este fiul meu iubit și credincios în Domnul. El vă va aduce aminte căile mele cele în Hristos Iisus, cum învăț eu pretutindeni în toată Biserica.

Epistola a doua către Timotei Sfântului Apostol Pavel
Cap. 1
2. Lui Timotei, iubitului fiu: Har, milă, pace de la Dumnezeu-Tatăl și de la Hristos Iisus, Domnul nostru!


Cine era Timotei, clar nu era fiul natural al Apostolului Pavel:

Faptele Sfinților Apostoli

Capitolul 16
1. Și a sosit la Derbe și la Listra. Și iată era acolo un ucenic cu numele Timotei, fiul unei femei iudee credincioase, și al unui tată elin,

Cazul 2- Apostolul Pavel îl numește fiu pe Tit:


Epistola către Tit a Sfântului Apostol Pavel
Cap. 1
4. Lui Tit, adevăratul fiu după credința cea de obște: Har, milă și pace, de la Dumnezeu-Tatăl și de la Domnul Iisus Hristos, Mântuitorul nostru.

Cazul 3. Apostolul Pavel îl numește fiu pe Onisim:

Epistola către Filimon a Sfântului Apostol Pavel

Capitolul 1

9. Pentru dragoste, îți fac mai degrabă o rugăminte. Așa cum sunt eu, Pavel, ca un bătrân, iar acum și pus în lanțuri pentru Iisus Hristos,
10. Te rog pe tine pentru fiul meu, pe care l-am născut fiind în lanțuri, Onisim,

Cazul 4. Apostolul Petru îl numește fiu pe Marcu:

Întâia Epistolă Sobornicească a Sfântului Apostol Petru
Cap. 5
13. Biserica cea aleasă din Babilon și Marcu, fiul meu, vă îmbrățișează.

Adresarea cu fiule vine în continuarea acestui verset:
https://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=12&cap=4#15

Epistola întâia către Corinteni a Sfântului Apostol Pavel
Cap. 4
15. Căci de ați avea zeci de mii de învățători în Hristos, totuși nu aveți mulți părinți. Căci eu v-am născut prin Evanghelie în Iisus Hristos.

Deci exista o înrudire spirituală Părinte-Fiu duhovnicesc prin lumina Evangheliei încă din vremuri apostolice, nu e greșită adresarea de părinte, dar părinții duhovnicești care au rol formativ sunt rari și sunt diferiți de învățători duhovnicești cf. ap Pavel.
Pot fi mii de învățători, dar părinte duhovnicesc e unul.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 08.10.2021 at 21:40:45.
  #35  
Vechi 08.10.2021, 22:39:45
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Un Singur Părinte, Creatorul.... Un Singur Mijlocitor, Iisus Hristos.... Conform Evangheliei...

Înțeleg punctul tău de vedere, este relevant....Dar Pavel și-a, făcut treaba, apostolii la fel... Misiunea lor este îndeplinită, completă... Evanghelia este răspândită peste tot în lume...

Acum, tot conform Evangheliei vine sfârșitul, se apropie....

Nu avem altceva de făcut decât sa așteptăm Ziua, și pe Judecător....
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.

Last edited by Seraphim7; 08.10.2021 at 22:46:49.
  #36  
Vechi 08.10.2021, 23:49:20
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Înțeleg punctul tău de vedere, este relevant....Dar Pavel și-a, făcut treaba, apostolii la fel... Misiunea lor este îndeplinită, completă... Evanghelia este răspândită peste tot în lume...
Eu am arătat doar că adresări de tipul Fiule au fost folosite cu privire la 4 persoane în canonul N.T., față de trei ucenici a folosit apostolul Pavel (față de Timotei, Tit și Onisim), o dată a folosit ap. Petru față de Marcu.
Tot apostolul Pavel a făcut de două ori referire la ideea de născut prin Evanghelie în Iisus Hristos și a făcut distincția între părinți care sunt puțini și învățători în Hristos care pot fi zeci de mii.



Cât privește ierarhia - Tâlcuire din Ne Vorbește Părintele Cleopa care indică și ce spune Sfântul Vasile cel Mare:

DESPRE APOSTOLI ȘI IERARHIA BISERICII

„În trei ani și jumătate, Domnul i-a învățat pe Apostoli toate minunile cele mari, pe care le-a făcut în fața lor. Pe urmă, la înălțarea Lui la cer, le-a poruncit: Voi stați în Ierusalim până vă veți îmbrăca cu putere de sus.

N-a fost de ajuns numai că au văzut Apostolii minunile Lui, nu numai că le-a deschis mintea să înțeleagă Scripturile, ci le-a zis: Stați că vă îmbrac cu altă putere, adică cu Duhul Sfânt; că mai de folos este să Mă duc Eu, că dacă nu mă duc Eu, nu vine la voi Mângâietorul, Duhul Adevărului, Care de la Tatăl purcede . Și a trimis în chip de limbi de foc pe Duhul Sfânt: Când va veni Acela, va mărturisi despre Mine toate, și vă va spune toate.

Apostolii aveau să uite învățăturile Mântuitorului dacă nu venea Duhul Sfânt peste ei.
Dar le-a trimis pe Duhul Sfânt. Iar după ce i-a îmbrăcat cu putere de sus, le-a spus: Mergând, învățați toate popoarele.

Propovăduiți Evanghelia la toată zidirea, botezându-i pe ei în numele Tatălui și al Fiului și al Duhul Sfânt. Și pe urmă le spune: Intru numele Meu draci veți scoate, în limbi noi veți vorbi, de veți bea ceva de moarte nu vă va vătăma, veți sta cu aspide, cu scorpii și balauri și nu vă vor vătăma; morți veți învia... Le-a dat putere întreită: de a face minuni, de a boteza și de a predica.


Astfel, pe cei aleși i-a îmbrăcat cu puterile necesare de a duce cuvântul lui Dumnezeu în toată lumea.

Dar nu pe toți i-a îmbrăcat, nici pe toți i-a ales. Că dacă i-ar fi ales pe toți, unde mai era alegerea cea dintâi?
A ales numai pe cei doisprezece Apostoli, și a mai trimis încă șaptezeci de ucenici, câte doi înaintea feței Sale, de ajutor celor doisprezece. Vezi că Apostolul Petru l-a pus pe Filolog, pe Matia, pe Cleopa, l-a pus pe Timotei și pe Hermes.

Cei doisprezece Apostoli pe toți cei șaptezeci i-au făcut episcopi și i-au trimis în diferite părți să vestească Evanghelia mântuirii.
Până aveau să se facă alți ucenici, i-a pus pe cei șaptezeci de Apostoli să păstorească Biserica lui Hristos.
Iată, pe Timotei 1-a pus Sfântul Petru episcop în Efes și pe Tit 1-a pus în Creta.

Aceștia n-au fost din numărul celor 12, ci au fost din cei 70, ca să arate că ierarhia Bisericii începe din cei doisprezece și se continuă cu cei șaptezeci de Apostoli.

Cei doisprezece Apostoli au lăsat în locul lor pe episcopii de astăzi, iar cei șaptezeci au fost urmați de preoți.

Așa arată Sfântul Vasile: „Preoții țin locul celor șaptezeci, iar episcopii țin locul celor doisprezece Apostoli, până la sfârșitul lumii, așa cum Hristos a pus ierarhia de la început”.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 08.10.2021 at 23:55:20.
  #37  
Vechi 09.10.2021, 02:02:39
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Iorest, nu am nimic împotriva ierarhiei bisericești, atâta timp cât vine de la Dumnezeu și nu de la oameni...

O sa vin cu niște pasaje din Apocalipsă, întrucât mi se pare mai apropiata de vremurile actuale...

"Și de la Iisus Hristos, Martorul cel credincios, Cel întâi născut din morți, și Domnul împăraților pământului. Lui, Care ne iubește și ne-a dezlegat pe noi din păcatele noastre, prin sângele Său,
Și ne-a făcut pe noi împărăție, preoți ai lui Dumnezeu și Tatăl Său, Lui fie slava și puterea, în vecii vecilor. Amin!"(Apocalipsa, 1,5-6)

" Și cântau o cântare nouă, și ziceau: "Vrednic ești tu să iei cartea și să-i rupi pecețile: căci ai fost înjunghiat, și ai răscumpărat pentru Dumnezeu, cu sângele Tău, oameni din orice seminție, de orice limbă, din orice norod și de orice neam.Ai făcut din ei o împărăție și preoți pentru Dumnezeul nostru, și ei vor împărăți pe pământ!"(Apocalipsa,5, 9-10)

" Fericit și sfânt este cel ce are parte de învierea cea dintâi. Peste aceștia moartea cea de a doua nu are putere, ci vor fi preoți ai lui Dumnezeu și ai lui Hristos și vor împărăți cu El mii de ani."(Apocalipsă, 20,6)

Deci, pe care" noi".... Doar pe cler oare, sau pe toți? Iar în al doilea și al treilea pasaj explica mult mai clar...

" Cel viu. Am fost mort, și iată că sunt viu în vecii vecilor. Eu țin cheile morții și ale Locuinței morților."(Apocalipsa, 1,18)

"M-am uitat, și iată că s-a arătat un cal gălbui. Cel ce sta pe el, se numea Moartea, și împreună cu el venea după el Locuința morților. Li s-a dat putere peste a patra parte a pământului, ca să ucidă cu sabia, cu foamete, cu molimă și cu fiarele pământului."Apocalipsa, 6,8)

Aici un pasaj bun, pentru subiectul privind ce e dincolo de moarte și ce se întâmplă cu sufletul imediat după moarte. De aici reiese ca Iisus deține și control asupra morții și" Locuinței Morților ", în alte traduceri apare sub numele de" Iad". La fel în al doilea pasaj nu e logic sa se traducă Locuința Morților inloc de iad, din moment ce venea după Moarte .Însă aici întram in cu totul alt subiect.

Asa, mergem spre capitolul 2 din Apocalipsă, unde vedem niște trimiteri interesante....

"Știu necazul tău și sărăcia ta (dar ești bogat), și batjocurile, din partea celor ce zic că sunt Iudei și nu sunt, ci sunt o sinagogă a Satanei." (Apocalipsa, 2,9)

"Știu unde locuiești: acolo unde este scaunul de domnie al Satanei. Tu ții Numele Meu, și n-ai lepădat credința Mea nici chiar în zilele acelea când Antipa, martorul Meu credincios, a fost ucis la voi, acolo unde locuiește Satana"(Apocalipsa, 2, 13)

Aici sunt pasaje in care Hristos se adresează la doua din cele 7 biserici, în primul pasaj Smirna iar în al doilea pergam. În prima vedem ca ar avea legături cu o "sinagoga a Satanei" iar în a, doua ca este acolo unde e scaunul de domnie al Satanei.... Dar ne edificam imediat mai clar...

Da, sa mai clarificam un aspect.... Pentru cine nu era în clar deja..

"Și am auzit numărul celor ce fuseseră pecetluiți: o sută patru zeci și patru de mii,din toate semințiile fiilor lui Israel." (Apocalipsa, 7,4)

"După aceea m-am uitat, și iată că era o mare gloată, pe care nu putea s-o numere nimeni, din orice neam, din orice seminție, din orice norod și de orice limbă, care stătea în picioare înaintea scaunului de domnie și înaintea Mielului, îmbrăcați în haine albe, cu ramuri de finic în mâini;"(Apocalipsa, 7, 9)

Deci 144.000 pentru fii lui Israel, si restul neamurilor" fără număr "....

" Și a venit un alt înger și a stat la altar, având cădelniță de aur, și i s-a dat lui tămâie multă, ca s-o aducă împreună cu rugăciunile tuturor sfinților, pe altarul de aur dinaintea tronului.
Și fumul tămâiei s-a suit, din mâna îngerului, înaintea lui Dumnezeu, împreună cu rugăciunile sfinților."(Apocalipsa, 8,3-4)

Da, aici se pomenește de altar, cadelnita, tamaiere... Însă o sa, vedem mai încolo de ce nu asta e relevant... Pana la urma" rugăciunile sfinților "sunt cele relevante...

" Dar ceilalți oameni care nu au murit de plăgile acestea, nu s-au pocăit de faptele mâinilor lor, ca să nu se mai închine idolilor de aur și de argint și de aramă și de piatră și de lemn, care nu pot nici să vadă, nici să audă, nici să umble.Și nu s-au pocăit de uciderile lor, nici de fermecătoriile lor, nici de desfrânarea lor, nici de furtișagurile lor."(Apocalipsa, 9, 20-21)

Aici e" buba ", acestea se pedepsesc.... Dar cine le ia în seamă, au devenit deja un cult în sine....

" Și m-am aruncat la picioarele lui ca să mă închin lui Dar el mi-a zis: "Ferește-te să faci una ca aceasta! Eu sunt un împreună slujitor cu tine și cu frații tăi, care păstrează mărturia lui Isus. Lui Dumnezeu închină-te! (Căci mărturia lui Isus este duhul prorociei.")"(Apocalipsă, 19,10)

" Eu, Ioan, am auzit și am văzut lucrurile acestea. Și după ce le-am auzit și le-am văzut, m-am aruncat la picioarele îngerului, care mi le arăta, ca să mă închin lui.Dar el mi-a zis: "Ferește-te să faci una ca aceasta! Eu sunt un împreună slujitor cu tine, și cu frații tăi, proorocii, și cu cei ce păzesc cuvintele din cartea aceasta Închină-te lui Dumnezeu."(Apocalipsa, 22,8-9)

Deci, vedem ca Ioan, autorul apocalipsei, bine intenționat dorește sa dea închinare "glasului", cel mai probabil un înger, însă este oprit. In al doilea pasaj se explica mult mai clar. Deci, de 2 ori se, evidențiază asta.... Singurul căruia trebuie sa ii oferim orice tip de închinare este Dumnezeu.... Adică ii interzice clar... Nici apostolilor, nici preoților, nici arhiereilor, nici îngerilor măcar, chiar dacă tu crezi ca indirect ii aduci lui Dumnezeu, sau prin asta te apropii de El, nu degeaba a interzis idolatria de orice tip...

" În cetate n-am văzut nici un Templu; pentru că Domnul Dumnezeu, Cel Atotputernic, ca și Mielul, sunt Templul ei." (Apocalipsă, 21,22)

Se,refera la cetatea noului Ierusalim, care nu are nevoie de Templu, întrucât vom locui cu Dumnezeu și Hristos...
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
  #38  
Vechi 09.10.2021, 09:01:29
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
" Și m-am aruncat la picioarele lui ca să mă închin lui Dar el mi-a zis: "Ferește-te să faci una ca aceasta! Eu sunt un împreună slujitor cu tine și cu frații tăi, care păstrează mărturia lui Isus. Lui Dumnezeu închină-te! (Căci mărturia lui Isus este duhul prorociei.")"(Apocalipsă, 19,10)

" Eu, Ioan, am auzit și am văzut lucrurile acestea. Și după ce le-am auzit și le-am văzut, m-am aruncat la picioarele îngerului, care mi le arăta, ca să mă închin lui.Dar el mi-a zis: "Ferește-te să faci una ca aceasta! Eu sunt un împreună slujitor cu tine, și cu frații tăi, proorocii, și cu cei ce păzesc cuvintele din cartea aceasta Închină-te lui Dumnezeu."(Apocalipsa, 22,8-9)

Deci, vedem ca Ioan, autorul apocalipsei, bine intenționat dorește sa dea închinare "glasului", cel mai probabil un înger, însă este oprit. In al doilea pasaj se explica mult mai clar. Deci, de 2 ori se, evidențiază asta.... Singurul căruia trebuie sa ii oferim orice tip de închinare este Dumnezeu.... Adică ii interzice clar... Nici apostolilor, nici preoților, nici arhiereilor, nici îngerilor măcar, chiar dacă tu crezi ca indirect ii aduci lui Dumnezeu, sau prin asta te apropii de El, nu degeaba a interzis idolatria de orice tip...
Oricum pe citatele pe care le-ai adus nu reiese nicăieri că ar fi interzise metaniile până la pământ cu Doamne Iisuse.
Tu ai zis pe la începutul threadului că metaniile sunt împrumutate din vechile religii sau de la greci și că nu ar fi specifice creștinismului, iată că cel puțin în fața Domnului erau permise, iar în Vechiul Testament abundă, o să dau doar citatele în care oameni pun metanie unor îngeri :

Cartea lui Iosua Navi
Cap. 5

13. Aflându-se însă Iosua aproape de Ierihon, a căutat cu ochii săi și iată stătea înaintea lui un om; acela avea în mână o sabie goală. Și apropiindu-se Iosua de dânsul, i-a zis: "De-ai noștri ești sau ești dintre dușmanii noștri?"

14. Iar acela a răspuns: "Eu sunt căpetenia oștirii Domnului și am venit acum!" Atunci Iosua a căzut cu fața la pământ, s-a închinat și a zis către acela: "Stăpâne, ce poruncești slugii tale?"

Facerea (Geneza)
Capitolul 18

1. Apoi Domnul S-a arătat iarăși lui Avraam la stejarul Mamvri, într-o zi pe la amiază, când ședea el în ușa cortului său.
2. Atunci ridicându-și ochii săi, a privit și iată trei Oameni stăteau înaintea lui; și cum l-a văzut, a alergat din pragul cortului său în întâmpinarea Lor și s-a închinat până la pământ.

Avraam se închină celor trei îngeri.


Lot se închină îngerilor:
Facerea

Cap. 19
1. Cei doi Îngeri au ajuns la Sodoma seara, iar Lot ședea la poarta Sodomei. Și văzându-I, Lot s-a sculat înaintea Lor și s-a plecat cu fața până la pământ

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
" În cetate n-am văzut nici un Templu; pentru că Domnul Dumnezeu, Cel Atotputernic, ca și Mielul, sunt Templul ei." (Apocalipsă, 21,22)

Se,refera la cetatea noului Ierusalim, care nu are nevoie de Templu, întrucât vom locui cu Dumnezeu și Hristos...
Se vorbește în apocalipsă de un altar de aur:


Cap. 8
3. Și a venit un alt înger și a stat la altar, având cădelniță de aur, și i s-a dat lui tămâie multă, ca s-o aducă împreună cu rugăciunile tuturor sfinților, pe altarul de aur dinaintea tronului.

13. Și a trâmbițat al șaselea înger. Și am auzit un glas, din cele patru cornuri ale altarului de aur, care este înaintea lui Dumnezeu,

Deci există un altar și un Tron, ok.

Hristos care e izvorul preoției are brâu de aur:
13. Și în mijlocul sfeșnicelor pe Cineva asemenea Fiului Omului, îmbrăcat în veșmânt lung până la picioare și încins pe sub sân cu un brâu de aur.

La capitolul 21
21. Iar cele douăsprezece porți sunt douăsprezece mărgăritare; fiecare din porți este dintr-un mărgăritar. Și piața cetății este de aur curat, și străvezie ca sticla.

Deci, treaba cu aurul e inspirată atât din Noul Testament, cât și din Vechiul, ce se spune acolo e că nu e mai important aurul decât Hristos și nimeni niciodată nu a zis să fie ceva musai de aur, poate fi suflat în tehnica aulică și îmbrăcămintea de slujire (deși arhiereii nu au brâu de aur ca Iisus care e izvorul preoției dar au tot un brâu și ei) și unele obiecte de cult.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
  #39  
Vechi 11.10.2021, 14:01:18
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Un Singur Părinte, Creatorul.... Un Singur Mijlocitor, Iisus Hristos.... Conform Evangheliei...

Înțeleg punctul tău de vedere, este relevant....Dar Pavel și-a, făcut treaba, apostolii la fel... Misiunea lor este îndeplinită, completă... Evanghelia este răspândită peste tot în lume...

Acum, tot conform Evangheliei vine sfârșitul, se apropie....

Nu avem altceva de făcut decât sa așteptăm Ziua, și pe Judecător....
Foarte bine ai inteles, da, asa este, aia ar trebui sa facem fara sa judecam si fara sa osandim pe cineva pe fata sau in ascuns dorindu-i raul, dar si fara sa lepadam ortodoxia sau hainuta ortodoxa a botezului sau a credintei si pocaintei, pregatindu-ne mereu, asa cum ne invata toate scripturile si Evangheliile dar mai ales asa precum ne invata Cuvantul lui Dumnezeu al Celor 7 Tr.Apocaliptice. Dumnezeu cu sfintii lucreaza pregatirea in vederea judecatii si Ei ne invata cum sa ne spalam hainutele murmurdare de patate de moarte si de spurcare rautacioasa, ne indruma pe Calea cea stramta sa le curatim in trupul-painea si sangele-vinul lui Iisus si cu dor asteptand si priveghind sa ramanem curati si sa fim credinciosi si ascultatori-lucratori ca niste albinute-ingeri-fameni asa ca fecioarele intelpte care nu si-au corcit credinta si nu si-au amestecat uleiul de candela al luminii Domnului cu uleiul cel mincinos si ipocrit al lumii pacatoase si care nu s-au ”spalat” in vinul-blestemacios si iadificator al lumii pieritoare si n-au pus botul la is-pita si la aluatul fariseiilor care mereu zic ca sa fie laudati de oamenii amagiti de ei ce li se supun speriati si ingroziti dar nici cu degetul nu se ating sa faca ce propovaduiesc si invata pe altii imbracati in purpura, vison, stacojiu-ventigi fainuta si in topit aurit in timp ce aduc mare slava si multa colaborare si slujire marelui babilon, ”sfanta” ratiune spiritista stiintifica a marelui papalâc discretionar spre armaghedonul tuturor eretlâcilor si sectalâcurilor care se lupta intre ele spre distrugere si pierzare ca sa stapaneasca ei peste lume si peste oameni ca niste teroristi profitori, pilosi si parveniti fiind defapt buni de nimic ca niste ciorbii et corbii ce rad de U0Aalele sparte batjocurind si prigonind Cuvantul-Duhovnicesc si pe mai micii ucenici care cred bine, urland exact asa ca fecioarele nebune intoarse in ceasul al 12pelea si 1 minut ca niste porci mistreti sa calce margaritare, sa rupa si sa sparga usa de la camara de nunta in timp ce trag de coada sirena lui Ruaita ca sa tipe toate impreuna revoltate ca din gura de sarpe ca cica au fost tradate si lasate afara de Domnul care le-a inchis usa in nas dandu-se victime violente sustinand ca cica ele au ascultat si s-au conformat si iata ca acum nu li se mai sting candelele si nu li se mai ofilesc podoabele fiind pline pe interior de toata rasplata lumii sataniste si antihriste si cu toate astea iata sunt socotite nebune si lasate afara in frig acolo unde e frigul si scrasnirea dintilor si aruncate in focul cel vesnic al gheenei iadului si in intunericul cel mai din afara, in pacura ce arde vesnic... neghina si pleava... intrun foc nestins pregatit pentru toti cei ce fac minciuna si faradelegea slujind idolii si inchinarea la ei si se mai si lauda ca o pot face pe ea ca niste puternici grozavi de parca s-ar iubi si s-ar uajuta intre ei.

Crezi?
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 11.10.2021 at 16:35:03.
  #40  
Vechi 11.10.2021, 18:05:40
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Foarte bine ai inteles, da, asa este, aia ar trebui sa facem fara sa judecam si fara sa osandim pe cineva pe fata sau in ascuns dorindu-i raul, dar si fara sa lepadam ortodoxia sau hainuta ortodoxa a botezului sau a credintei si pocaintei, pregatindu-ne mereu, asa cum ne invata toate scripturile si Evangheliile dar mai ales asa precum ne invata Cuvantul lui Dumnezeu al Celor 7 Tr.Apocaliptice. Dumnezeu cu sfintii lucreaza pregatirea in vederea judecatii si Ei ne invata cum sa ne spalam hainutele murmurdare de patate de moarte si de spurcare rautacioasa, ne indruma pe Calea cea stramta sa le curatim in trupul-painea si sangele-vinul lui Iisus si cu dor asteptand si priveghind sa ramanem curati si sa fim credinciosi si ascultatori-lucratori ca niste albinute-ingeri-fameni asa ca fecioarele intelpte care nu si-au corcit credinta si nu si-au amestecat uleiul de candela al luminii Domnului cu uleiul cel mincinos si ipocrit al lumii pacatoase si care nu s-au ”spalat” in vinul-blestemacios si iadificator al lumii pieritoare si n-au pus botul la is-pita si la aluatul fariseiilor care mereu zic ca sa fie laudati de oamenii amagiti de ei ce li se supun speriati si ingroziti dar nici cu degetul nu se ating sa faca ce propovaduiesc si invata pe altii imbracati in purpura, vison, stacojiu-ventigi fainuta si in topit aurit in timp ce aduc mare slava si multa colaborare si slujire marelui babilon, ”sfanta” ratiune spiritista stiintifica a marelui papalâc discretionar spre armaghedonul tuturor eretlâcilor si sectalâcurilor care se lupta intre ele spre distrugere si pierzare ca sa stapaneasca ei peste lume si peste oameni ca niste teroristi profitori, pilosi si parveniti fiind defapt buni de nimic ca niste ciorbii et corbii ce rad de U0Aalele sparte batjocurind si prigonind Cuvantul-Duhovnicesc si pe mai micii ucenici care cred bine, urland exact asa ca fecioarele nebune intoarse in ceasul al 12pelea si 1 minut ca niste porci mistreti sa calce margaritare, sa rupa si sa sparga usa de la camara de nunta in timp ce trag de coada sirena lui Ruaita ca sa tipe toate impreuna revoltate ca din gura de sarpe ca cica au fost tradate si lasate afara de Domnul care le-a inchis usa in nas dandu-se victime violente sustinand ca cica ele au ascultat si s-au conformat si iata ca acum nu li se mai sting candelele si nu li se mai ofilesc podoabele fiind pline pe interior de toata rasplata lumii sataniste si antihriste si cu toate astea iata sunt socotite nebune si lasate afara in frig acolo unde e frigul si scrasnirea dintilor si aruncate in focul cel vesnic al gheenei iadului si in intunericul cel mai din afara, in pacura ce arde vesnic... neghina si pleava... intrun foc nestins pregatit pentru toti cei ce fac minciuna si faradelegea slujind idolii si inchinarea la ei si se mai si lauda ca o pot face pe ea ca niste puternici grozavi de parca s-ar iubi si s-ar uajuta intre ei.

Crezi?


Post sectar toxic, prozelitism agresiv al sectei NIP pe forum ortodox.

Rog sa se stearga si sa se ignore.

Din ce vad Moroc si-a inceput prozelitismul agresiv pe un forum ortodox, promovand secta NIP.

Prozelitismul parca era infractiune Moroco, ce zici?

Sau acum pui in fiecare post al tau prozelitism agresiv si invatatura diferita de cea ortodoxa?
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare