Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 30.06.2011, 13:02:14
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Delirul Vezi mesajul
Tin sa mai adaug ca personal cunosc pe cineva care nu are macar armata facuta desi a prins perioada cand era obligatorie, iar la ora actuala lucreaza ca agent in politie desi nici scoala de agenti nu facut-o. Are insa ceva studii superioare daca acestea pot intr-adevar compensa antrenamentul fizic si psihic pe care il capeti numai intr-o institutie cu caracter militarizat si mai are si "ceva" relatii pe ici colo desigur . Ce sa mai adaug ca numai cand il vezi, deoarece e foarte slab de te-ntrebi cum de nu-l matura vantul avand un aspect bolnavicios, umflandu-se in pene ca el e mare agent mai ca te bufneste rasul.

Ce asteptari poti sa ai de la astfel de oameni? Si cand te gandesti ca siguranta noastra sta in mainile lor.
cred ca numai sa sufle trebuie infractorul fioros, ca respectivul sa fie luat de vant !!!(ha,ha,ha)
lasand gluma la o parte,cred ca exista in cateva tari, printre care si Sua, o anumita standardizare fizica,care triaza,pentru operatiuni de teren, numai politisti bine-facuti,tocmai in scopul de a intimida infractorii !!!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 30.06.2011, 13:04:39
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Delirul Vezi mesajul
Problema politistilor banuiesc ca sta in faptul ca urmeaza sa se faca disponibilizari in masa din randurile lor. Intr-o tara unde mai bine de 70% dintre angajatii diverselor institutii, ale statului sau private, au fost pusi pe pile, relatii si interese nu ar trebui sa ne mai mire ca nu avem oameni competenti in mesriile pe care le practica.

Este foarte adevarat ca in mod normal un reprezentant al legii ar trebui sa dea dovada de ceva mai multa tarie de caracter insa la fel de adevarat este ca a fost o perioada cand se faceau politisti pe banda rulanta. A fi politist in spatiul public in Romania nu este deloc un lucru complicat. A fost o vreme cand nu-ti trebuiau decat 2 ani la o scoala de agenti de politie dupa care ieseai cu un salariu mai mare decat majoritatea celor care se cazneau 5 ani pe bancile facultatii ca sa devina ingineri. Ma exprim la timpul trecut deoarece la ora actuala cei din politia comunitara nu-si mai iau leafa de la stat si-o iau de la primarie, aceasta schimbare taind mult din elanul celor care se visau in uniforma.

Intrucat noi romanii la nivel global suntem foarte mici si nesimnificativi dar in schimb avem niste orgolii in noi cat tot pamantul, si tepuiala la noi nu este numai la nivel de fapta ci mai ales la nivel de gandire, fiind exprimata prin felul nostru de a fi evident ca meseria de agent comunitar a fost mana cereasca. Tot romanul vrea o slujba stabila, la stat desigur, platita cat mai bine si obtinuta cu cat mai putin efort, iar daca slujba respectiva mai da romanului si un pic de putere, ca sa se arate important si pentru a-si satisface orgoliile aceea e slujba ideala. Slujba de agent comunitar era compromisul perfect in acest sens, de aici si atractia pe care a exercitat-o in randurile tinereilor abia iesiti din liceu. Ei bine si uite asa se explica cum tot "cacaciosul", apt sau nu, dar cu ceva relatii, a reusit fara prea multe probleme sa devina agent comunitar, ba chiar prin intermediul acelorasi pile a mai urcat si-n grade.

The End
hiba a fost inca odata discriminarea salariala !

poate daca nu le dadea 3000-4000 lei pe luna,si le dadea un salariu mai apropiat de al muritorilor de rand, incompetentii atrasi numai de castig isi luau talpasita singuri, ramanand doar adevaratii politisti, cei de vocatie, din placerea de a face meseria !
Reply With Quote
  #13  
Vechi 30.06.2011, 19:59:48
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
hiba a fost inca odata discriminarea salariala !

poate daca nu le dadea 3000-4000 lei pe luna,si le dadea un salariu mai apropiat de al muritorilor de rand, incompetentii atrasi numai de castig isi luau talpasita singuri, ramanand doar adevaratii politisti, cei de vocatie, din placerea de a face meseria !
Un politist obisnuit nu are atat.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 30.06.2011, 20:34:57
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Dar disperarea si deznadejdea nu sunt cumva rezultatul actiunilor proprii, in multe cazuri?


Daca ai prins un job caldut, la Stat, pe pile, unde luai salariu dublu fata de cat ia un om mai instruit decat tine la privat (pe mai multa munca prestata), nu e vina ta daca ti-ai imaginat ca o sa mearga la nesfarsit?
La stat, unde lucrez si eu, nu sunt doar "salarii duble", crede-ma.

Sunt si salarii modeste. Pentru astea trebuie sa stii meserie si sa muncesti. Eventual sa dai si un concurs (pe bune) sa-l castigi si sa ti se spuna ca "stiti, e prea greu pentru o femeie, bla, bla, adica e pentru altcineva" si tu refuzi sa pleci, sa ramai si sa ti se dea ceea ce nimeni de-acolo nu a fost in stare sa faca, etc, etc, daŽ de pana la urma lasi locul liber, dar tu, capoasa, sa ramai.

Acelea duble se prind intr-adevar doar cu pile, carnet de partid, sindicat, etc, indiferent ce pregatire profesionala au (de slaba calitate, de specialitate cu totul diferita de postul pe care-l ocupa). Vad asta din 1996, din ce in ce mai mult (ca in ultimii doi ani nu s-a intamplat niciodata!, pdl-ul si-a adus organizatii intregi in institutiile de stat), nici numele nu stiu sa si-l scrie, si-au luat si doctoratuŽ la Spiru, si au la ifose in ei de nu mai stiu pe unde sa le scoata... Biata tara!

Last edited by Adriana Cluj; 30.06.2011 at 23:15:41.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 01.07.2011, 00:50:54
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
La stat, unde lucrez si eu, nu sunt doar "salarii duble", crede-ma.

Sunt si salarii modeste. Pentru astea trebuie sa stii meserie si sa muncesti. Eventual sa dai si un concurs (pe bune) sa-l castigi si sa ti se spuna ca "stiti, e prea greu pentru o femeie, bla, bla, adica e pentru altcineva" si tu refuzi sa pleci, sa ramai si sa ti se dea ceea ce nimeni de-acolo nu a fost in stare sa faca, etc, etc, daŽ de pana la urma lasi locul liber, dar tu, capoasa, sa ramai.

Acelea duble se prind intr-adevar doar cu pile, carnet de partid, sindicat, etc, indiferent ce pregatire profesionala au (de slaba calitate, de specialitate cu totul diferita de postul pe care-l ocupa). Vad asta din 1996, din ce in ce mai mult (ca in ultimii doi ani nu s-a intamplat niciodata!, pdl-ul si-a adus organizatii intregi in institutiile de stat), nici numele nu stiu sa si-l scrie, si-au luat si doctoratuŽ la Spiru, si au la ifose in ei de nu mai stiu pe unde sa le scoata... Biata tara!
Adriana prezinta o realitate dureroasa si in acelasi timp extrem de paguboasa pentru tara.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 01.07.2011, 00:59:29
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
Adriana prezinta o realitate dureroasa si in acelasi timp extrem de paguboasa pentru tara.
Da, cam ceea ce spune Adriana aici:

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Acelea duble se prind intr-adevar doar cu pile, carnet de partid, sindicat, etc, indiferent ce pregatire profesionala au (de slaba calitate, de specialitate cu totul diferita de postul pe care-l ocupa). Vad asta din 1996, din ce in ce mai mult (ca in ultimii doi ani nu s-a intamplat niciodata!, pdl-ul si-a adus organizatii intregi in institutiile de stat), nici numele nu stiu sa si-l scrie, si-au luat si doctoratuŽ la Spiru, si au la ifose in ei de nu mai stiu pe unde sa le scoata... Biata tara!
i-am spus si eu lui guardian knight pe topicul lui Ionel ( ca al Laurei nu mai este demult..)dar nu m-a prea crezut..Din pacate aceasta este epoca portocalie ( culoarea PD-ului- pentru cei care poate nu stiu) in care traim..Cumplit de trist, dar adevarat.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 01.07.2011, 10:55:39
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
La stat, unde lucrez si eu, nu sunt doar "salarii duble", crede-ma.
Nu am spus ca toti bugetarii au salarii "duble". Dar, numarul mare de bugetari, impreuna cu salariile foarte mari ai unor bugetari, sunt o parte din motivele pentru care ne afam acum cu un picior in groapa.

Citat:
Sunt si salarii modeste. Pentru astea trebuie sa stii meserie si sa muncesti. Eventual sa dai si un concurs (pe bune) sa-l castigi si sa ti se spuna ca "stiti, e prea greu pentru o femeie, bla, bla, adica e pentru altcineva" si tu refuzi sa pleci, sa ramai si sa ti se dea ceea ce nimeni de-acolo nu a fost in stare sa faca, etc, etc, daŽ de pana la urma lasi locul liber, dar tu, capoasa, sa ramai.
In cazul asta, de ce nu mergi sa lucrezi la privat?
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 01.07.2011, 12:22:21
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Din pacate aceasta este epoca portocalie ( culoarea PD-ului- pentru cei care poate nu stiu) in care traim..Cumplit de trist, dar adevarat.
Si daca era trandafirie, verde, galbuie, rosie, tot in maroul ala infect traiam.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 01.07.2011, 12:25:03
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
In cazul asta, de ce nu mergi sa lucrezi la privat?
Pentru ca privatul este si el cu un picior in groapa.

Zilele trecute vorbeam cu cineva care imi zicea ca din ditamai firma cu 70 de angajati doar 10 sunt platiti cu carte de munca, restul figureaza in concediu fara plata si sunt platiti la negru.
Puteti sa va intrebati si de unde se fac atati bani la negru, ocolind fiscalitatea, pentru a plati munca la negru.
Si asta dupa ce s-a dat legea cu puscaria pentru munca la negru.

Si in acelasi timp, se reduce cu 30% nr. inspectorilor fiscali.
De parca evaziunea fiscala e pe cale de disparitie.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 01.07.2011, 12:30:14
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Vad asta din 1996, din ce in ce mai mult (ca in ultimii doi ani nu s-a intamplat niciodata!, pdl-ul si-a adus organizatii intregi in institutiile de stat), nici numele nu stiu sa si-l scrie, si-au luat si doctoratuŽ la Spiru, si au la ifose in ei de nu mai stiu pe unde sa le scoata... Biata tara!
Asa a facut si PSD -ul cand/cat a fost la putere.
Si lumea o sa-i voteze iar, cu entuziasm, tura urmatoare, ca sa scape cica de ciuma PDL -ista.
Si o sa se aleaga cu cancerul PSD -ist.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Am incercat sa ma sinucid Stefan500 Eutanasia 221 29.07.2014 08:57:42
patriarhi romani diesel_bazatu Biserica Ortodoxa Romana 25 22.05.2013 12:15:08
Mentalitatea la romani costel Generalitati 13 12.03.2012 22:04:33
ROMÁNI NEDREPTATITI C-tin Teologie si Stiinta 16 12.01.2009 21:45:14
Despre legea duhovniceasca, in 200 de capete patinina34 Despre Sfanta Scriptura 7 02.01.2009 21:14:37