Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.07.2011, 13:17:27
marius.b.'s Avatar
marius.b. marius.b. is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 22
Implicit "cununie legata"

buna ziua la toata lumea,ma numesc marius,sunt nou pe aici si vreau sa va cer parerea voastra?ce credeti despre cununii legate?mai exact,sa va descriu in linii mari povestea mea:bunica mea a crescut fara tata,mama mea la fel,eu la fel,si acum am un copil de 4 care creste fara mama!am vrut duminica aceasta sa-mi intreb duhovnicul dupa Sfanta Liturghie,dar va spun sincer ca mi-a fost rusine dupa predica ce-a facut-o!mai exact ca diavolul ia diferite forme la fel cum a fost in cazul celor 2 demonizati,are diferite ispite,etc,ca oamenii in loc sa vina la Dumnezeu sa se roage cu credinta pt diferite cereri se duc la ghicitori,dat in carti,ghioc,bobi,etc,adica la lucruri ale diavolului chiar si pt a afla daca fiica lui x se va cununa anul acesta!eu in schimb nu am apelat la astfel de practici ci doar m-am rugat la Dumnezeu(sincer nu prea de mult timp).in 2005 am avut o relatie,urma sa ne casatorim,luasem si verighete...au aparut certuri,neincredere...s-a terminat..in 2010iar am cunoscut pe cineva care m-a acceptat si cu copil dar nu s-a concretizat nimic,acum 7 luni am cunoscut pe cineva,ne facusem planuri mari urma sa ne casatorim peste 1an dar ...degeaba..s-a terminat!chiar e real termenul de "cununii legate"?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.07.2011, 13:55:31
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Din cite am inteles cununia legata se manifesta atunci cind tu singur nu te consideri demn si dai inapoi chiar in ultima clipa.
Daca ai discutat cu preotul ce raspuns am mai putea da noi?
Preotul stie ce trebuie facut in cazul acestei eventualitati , la rindul tau te poti ruga insa nu este musai sa fie neapart cununie legata , uneori poate nu este sa fie doar fiindca Dumnezeu are alt plan- pentru mai tirziu.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 18.07.2011, 14:05:24
marius.b.'s Avatar
marius.b. marius.b. is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 22
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihai36 Vezi mesajul
Din cite am inteles cununia legata se manifesta atunci cind tu singur nu te consideri demn si dai inapoi chiar in ultima clipa.
Daca ai discutat cu preotul ce raspuns am mai putea da noi?
Preotul stie ce trebuie facut in cazul acestei eventualitati , la rindul tau te poti ruga insa nu este musai sa fie neapart cununie legata , uneori poate nu este sa fie doar fiindca Dumnezeu are alt plan- pentru mai tirziu.
pai asta e ca nu am discutat cu preotul,mi-e oarecum jena sa-i zic,rusine,nu stiu cum sa ma exprim
Reply With Quote
  #4  
Vechi 18.07.2011, 14:17:21
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de marius.b. Vezi mesajul
pai asta e ca nu am discutat cu preotul,mi-e oarecum jena sa-i zic,rusine,nu stiu cum sa ma exprim

Fiți sigur că i s-a mai pus întrebarea asta de cel puțin 10 ori. Poate de 100 de ori, depinde câți ani de pastorație are în spate.

E posibil să fie vorba de cununii legate. Este posibil și să fie un șir de coincidențe, nu știm dacă nefericite sau fericite. Ceea ce știm sigur este că Dumnezeu nu poate suferi nici vrăjitoria, nici desfacerea de vrăji prin recurgerea la tehnici vrăjitorești. Ne-a dat destule arme ca să luptăm cu vrăjmașul și cu tehnicile lui. Ne-a dat Biserica, ne-a dat preoții, ne-a dat rugăciunile, ne-a dat un număr de sfinți și sfinte care sunt legați în mod deosebit de asemenea lucruri, ne-a dat înger gardian. Mai mult decât orice, s-a dat și se dă pe Sine în Sfânta Taină.

Vrăjmașul are toate atributele și puterile îngerului, în afară de înclinația spre bine. Nu-i poate omul ține piept și nimeni nu se poate lupta cu el fără ajutor. Despre asta este vorba în trei sferturi din povești. Ca să aibă succes în lupta nevăzută, omul, fie el și Făt Frumos, are nevoie de aliați. Se poate alia cu alte duhuri de aceeași teapă, ori se poate alia cu Cristos și cu duhurile îngerești. Dv alegeți.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #5  
Vechi 19.07.2011, 14:43:26
Veronica 18 Veronica 18 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.07.2011
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 17
Post

Citat:
În prealabil postat de marius.b. Vezi mesajul
buna ziua la toata lumea,ma numesc marius,sunt nou pe aici si vreau sa va cer parerea voastra?ce credeti despre cununii legate?mai exact,sa va descriu in linii mari povestea mea:bunica mea a crescut fara tata,mama mea la fel,eu la fel,si acum am un copil de 4 care creste fara mama!am vrut duminica aceasta sa-mi intreb duhovnicul dupa Sfanta Liturghie,dar va spun sincer ca mi-a fost rusine dupa predica ce-a facut-o!mai exact ca diavolul ia diferite forme la fel cum a fost in cazul celor 2 demonizati,are diferite ispite,etc,ca oamenii in loc sa vina la Dumnezeu sa se roage cu credinta pt diferite cereri se duc la ghicitori,dat in carti,ghioc,bobi,etc,adica la lucruri ale diavolului chiar si pt a afla daca fiica lui x se va cununa anul acesta!eu in schimb nu am apelat la astfel de practici ci doar m-am rugat la Dumnezeu(sincer nu prea de mult timp).in 2005 am avut o relatie,urma sa ne casatorim,luasem si verighete...au aparut certuri,neincredere...s-a terminat..in 2010iar am cunoscut pe cineva care m-a acceptat si cu copil dar nu s-a concretizat nimic,acum 7 luni am cunoscut pe cineva,ne facusem planuri mari urma sa ne casatorim peste 1an dar ...degeaba..s-a terminat!chiar e real termenul de "cununii legate"?
Buna Marius.Numai Dumnezeu stie daca exista cu adevarat asa ceva (cununiile legate). Iti recomand sa te imbarbatezi si sa mergi la un preot sa-i spui situatia ta si sa-i ceri un sfat. Personal zic ca n-ar fi rau dac te spovedesti, impartasesti, si te rogi la Maica Domnului, Iisus Hristos si la vreun sfant pe care il simti aproape si astepti. Caci Dumnezeu stie ce ai nevoie si cand va veni ceasul de El sortit, vei cunoaste sufletul tau pereche. Asta daca si Dumnezeu vrea sa gasesti pe cineva.

Aici gasesti o rugaciune folositoare pentru situatia ta:http://www.crestinortodox.ro/rugaciu...sca-97116.html
__________________
"Fa pace in sufletul tau si multi isi vor gasi linistea langa tine." Sf Serafim
Reply With Quote
  #6  
Vechi 19.07.2011, 14:47:13
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Din pacate, am auzit din surse sigure ca sunt chiar preoti care fac astfel deafirmatii (cum ca ai avea cununiile legate). Probabil tot ei au si "solutia".
Reply With Quote
  #7  
Vechi 19.07.2011, 15:57:38
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de marius.b. Vezi mesajul
chiar e real termenul de "cununii legate"?
In linkul pe care ti-l las, vei gasi si termenul de cununii legate printre alte lucruri interesante.:-) Sa-ti fie de folos si sa-ti dea curajul sa ii ceri duhovnicului sa-ti citeasca rugaciunile de dezlegare de cununii asa cum ne spune preotul paroh de la Macin.

http://www.parohiamacin4.org/cununie.htm

Daca mai colinzi prin site-ul parohiei, ai sa vezi alaturi de tot felul de intrebari care i-au fost puse preotului paroh si raspunsurile aferente si ai sa-ti dai seama cat de nevinovata e intrebarea ta referitoare la cununiile legate.:-) Deci curaj si vorbeste cu duhovnicul. Nu are de ce sa-ti fie rusine.:-)

Last edited by Melissa; 19.07.2011 at 16:05:14.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
"Fiul Omului" - "Cel Vechi de zile" Daniel 7,13 georgeval Din Vechiul Testament 25 25.10.2016 06:31:20
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42