Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 25.03.2012, 01:49:12
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
Persoanele interesate de subiect pot accesa linkul de mai jos !
Nu stiu ce comentarii vor fi,sau se vor aduna !

Eu unul,dand absolut din intamplare,peste aceasta inregistrare audio,recunoscand vocile,si ascultand convorbirea,mai ales in prima parte, ...am ramas putin socat !

Acuze grave i se aduc parintelui Arsenie Boca,in acest dialog intre mari parinti ai ortodoxiei noastre !!!

cine va dori sa asculte,sa se tina bine !!!


http://www.youtube.com/watch?v=UL7l9...eature=related
Parintele Arsenie Boca spunea despre reincarnare:
"Reîncarnarea (indiană) se referă la oameni – și deosebirea între om și înger este o deosebire de natură, nu numai de desăvârșire. Deci oamenii, forțați de karma, trebuie să se renască în vieți succesive, să-și ispășească fără să știe vinovățiile din viețile trecute, până când încercând să se dezlipească de dorința vieții nu mai contractează legături care să-i reclame la ispășire. Purificarea aceaste se face automat și necesită perioade de zeci de mii de ani.
Dacă doctrina aceasta ar exprima adevărul, toată iconomia, mântuirii omului descoperită nouă prin Iisus
Hristos, ar fi inutilă. Mântuirea ar fi automată, iar venirea lui Iisus n-ar mai fi avut rost.
Dar fiindcă a venit Iisus și a pus cu adevărat problema măntuirii omului, reîncarnarea, deci mântuirea automată, nu are nici o bază în Revelație. O mai spune și Sfântul Pavel: „Este rânduit oamenilor o dată să moară, iar după aceea să fie judecați” (Evrei 9, 27). Deci nu este rânduit să fie vieți și morți succesive."
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
  #12  
Vechi 25.03.2012, 08:56:49
acvilla77's Avatar
acvilla77 acvilla77 is offline
Member
 
Data înregistrării: 13.06.2011
Locație: Romania<Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 68
Send a message via Skype™ to acvilla77
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
Persoanele interesate de subiect pot accesa linkul de mai jos !
Nu stiu ce comentarii vor fi,sau se vor aduna !

Eu unul,dand absolut din intamplare,peste aceasta inregistrare audio,recunoscand vocile,si ascultand convorbirea,mai ales in prima parte, ...am ramas putin socat !

Acuze grave i se aduc parintelui Arsenie Boca,in acest dialog intre mari parinti ai ortodoxiei noastre !!!

cine va dori sa asculte,sa se tina bine !!!


http://www.youtube.com/watch?v=UL7l9...eature=related
s-a deschis o erezie de la acest parinte ,mai ales din slaba gandire a credinciosilor si intelegerea lor ne conduita dupa invataturile Sfintilor Parinti si in Duhul Lui Dumnezeu ,ca trebuie a ne hrani din nectarul lasat de acestia si daca este cazul ceea ce aici nu este,pentru cum am mai mentionat si in alte parti ,nu indeplineste cele randuite de Sfintii Parinti pentru Canonizare (trecerea oficiala in randul Sfintilor),sa fie cinstit si proclamat ca Sfant,ceea ce multi care au evlavie la el il descrie astfel;poate fi respectat,dar nu cinstit ca Sfant,nu trebuie sa dam titlul de Sfant oricui la nimereala,nu este de joaca cu lucrurile Sfinte(au ajuns oile sa pastoreasca pastorul)lipsa SMERENIEI exclude Sfintenia;sa ne ferim de erezie ca desparte de Dumnezeu in loc sa uneasca;
pentru cei care poarta evlavie parintelui Arsenie Boca,sa aiba grija ca prin ce fac sa nu devina o grupare cum de altfel a devenit si Oastea Domnului;omul Sfinteste locul,nu locul pe om.
sa ne bucuram de toate,rele si bune,si sa dam slava Lui Dumnezeu.
'...toate ne sunt ingaduite,dar nu toate ne sunt de folos.'
  #13  
Vechi 25.03.2012, 10:15:57
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

este adevarat ca Arsenie Boca a avut legaturi cu legionarii?
  #14  
Vechi 25.03.2012, 11:28:57
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
este adevarat ca Arsenie Boca a avut legaturi cu legionarii?
daca citeai viata lui puteai sa observi ca au incercat legionarii sa il atraga de partea lor, dar el nu s-a apropiat de aceasta grupare... pe vremea aia era student...... Va rog mult de tot sa nu mai instigati, nu mai incercatisa intoarceti oamenii impotriva parintelui... sunt curios sa vad cate inregistrari sau inscrisuri exista, in care parintele Arsenie ii critica pe alti mari duhovnici.... sau pe prigonitorii sai comunisti...... asta e smerenie.... ani de zile a fost persecutat si nu s-a plans deloc, a lucrat la canal atata timp si nu s-a plans deloc... multi duhovnici mari au fugit de comunisti, au stat ascunsi prin munti, el i-a infruntat cu capul sus... va rog mult sa nu incercam sa pierdem acest minunat sfant oferit de Dumnezeu neamului nostru atat de indracit si pacatos..... va sfatuiesc pe toti care va indoiti de el sa mergeti la mormantul sau, si mai vorbim dupa aceea... eu am fost o singura data si de atunci in fiecare zi imi doresc sa mai merg macar o data.... Doamne ajuta!!!
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
  #15  
Vechi 25.03.2012, 11:30:49
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mtcrysty17 Vezi mesajul
Va rog mult de tot sa nu mai instigati, nu mai incercatisa intoarceti oamenii impotriva parintelui...
dar nu am incercat sa instig pe nimeni, eu doar am pus o intrebare deoarece asa am citit anumite relatari, vroiam sa verific daca este ceva adevarat cu asta sau daca sunt minciuni.
  #16  
Vechi 25.03.2012, 12:37:54
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
dar nu am incercat sa instig pe nimeni, eu doar am pus o intrebare deoarece asa am citit anumite relatari, vroiam sa verific daca este ceva adevarat cu asta sau daca sunt minciuni.
din ce am citit eu,ar fi fost foarte probabil ca parintele Arsenie Boca sa fi sustinut duhovniceste si moraliceste,activitatea de impotrivire contra comunismului desfasurata in anii 50,de catre luptatorii din munti ,in zona fagarasului !
Ion Gavrila Ogoranu,face o aluzie volalata la asa ceva,in cartea sa Brazii se frang dar nu se indoaie !
  #17  
Vechi 25.03.2012, 12:42:10
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Personalitatea Părintelui Arsenie este uriașă. Moștenirea Sfinției sale este pă măsură. Influența pozitivă, spirituală, duhovnicească a Părintelui Arsenie este unică. Să nu mă socotească cineva că exagerez, dar repet ceea ce am spus în urmă cu aproximativ 21 de ani, la înmormântarea Sfinției sale: "Nu cred că, de la Sfântul Apostol Andrei, cel întâi chemat, Apostolul românilor, care a adus cel dintâi Evanghelia lui Hristos pe pământ românesc, să mai fi fost cineva ca Părintele Arsenie, de o asemenea statură și anvergură spirituală. Îl văd un sfânt între sfinți, înaintea lui Iisus Hristos, Sfântul Sfinților, cum este numit în cartea proorocului Daniel. Îl văd pe Părintele Arsenie ca fiind astăzi mâna lui Hristos întinsă neamului românesc ca alt Petru care se scufundă în valuri." - Daniil, Episcop Locțiitor al Daciei Felix
Perfect de acord, si eu, insa pana la un punct :
-Cum ramane cu gravele acuze care i se aduc(reprecizez, deosebit de grave) ???

Nu trebuie ,oare ca un sfant,asa cum zici dumnea ta,sa fi avut si o viata puternic apropiata de cea a ingerilor ???

De unde stim,ca minunile care i s-au atribuit,si care i se atribuie in continuare,vin de la Cel De Sus ??? Daca resursa lor e alta ???
  #18  
Vechi 25.03.2012, 12:46:23
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
din ce am citit eu,ar fi fost foarte probabil ca parintele Arsenie Boca sa fi sustinut duhovniceste si moraliceste,activitatea de impotrivire contra comunismului desfasurata in anii 50,de catre luptatorii din munti ,in zona fagarasului !
Ion Gavrila Ogoranu,face o aluzie volalata la asa ceva,in cartea sa Brazii se frang dar nu se indoaie !
nu ar fi ceva revoltator daca Arsenie Boca a fost simpatizant legionar (multi oameni ai vremii, oameni culti deci din patura intelectuala au fost simpatizanti ai legionarilor deoarece legionarii pareau patrioti), deci asta nu i-as considera pacat (daca intr-adevar Arsenie Boca a avut simpatii legionare, inca nu stim daca a fost sau nu asa!), TOTUSI, pentru un om sfant care comunica cu Dumnezeu, consider ca ar fi trebuit sa primeasca prin revelatie de la Duhul Sfant instiintare despre adevarata fatza a legionarilor si anume fatza hidoasa.
  #19  
Vechi 25.03.2012, 12:51:44
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit re

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
nu ar fi ceva revoltator daca Arsenie Boca a fost simpatizant legionar (multi oameni ai vremii, oameni culti deci din patura intelectuala au fost simpatizanti ai legionarilor deoarece legionarii pareau patrioti), deci asta nu i-as considera pacat (daca intr-adevar Arsenie Boca a avut simpatii legionare, inca nu stim daca a fost sau nu asa!), TOTUSI, pentru un om sfant care comunica cu Dumnezeu, consider ca ar fi trebuit sa primeasca prin revelatie de la Duhul Sfant instiintare despre adevarata fatza a legionarilor si anume fatza hidoasa.
faza sta in felul urmator :
in perioada anilor 40 cand miscarea era in voga,parintele s-a tinut deoparte,nemanifestand nici un fel de legatura sau simpatie fatisa !!!

insa in perioada,cand au venit comunistii si au inceput sa-i persecute pe legionari,mai ales in zona fagarasului, se pare ca parintele a intretinut legaturi cu aceste grupuri de partizani !
din pricina asta a si fost anchetat de securitate !
  #20  
Vechi 25.03.2012, 13:18:40
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Orice discutie pe aceasta tema este o intinare a memoriei si vietii tuturor vrednicilor nostri parinti, despre care se vorbeste aici.
Dumnezeu sa-i odihneasca in ceruri si sa-i aseze in randul Sfintilor Sai!
Eu solicit admin sa inchida astfel de subiecte.

Nu va smintiti! Nu va lasati smintiti

Nu judecati pe cei care au avut o asemenea viata!
Nu aveti de unde sti cum au stat lucrurile cu adevarat!
Cine suntem noi fata de ei?
Orice vorba in plus murdareste!

Last edited by Adriana Cluj; 25.03.2012 at 13:32:02.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
rugaciunea Parintelui Arsenie Boca clujeanul33 Rugaciuni 3 30.11.2010 16:57:10
mari duhovnici romani de ieri si de azi monicutza Mari Duhovnici si predicile lor 27 02.10.2010 21:40:29
100 de ani de la nasterea Parintelui Arsenie Boca cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 0 20.09.2010 22:22:55
Mari duhovnici si sfaturile lor Iubirea Mari Duhovnici si predicile lor 2 26.07.2010 22:42:27