Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 12.08.2012, 22:09:13
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit Cateva adevaruri despre anticonceptionale

Citind diferite forumuri de întrebări și răspunsuri medicale, constat că multe femei susțin că iau anticoncepționale "ca să-și regleze ciclul". Se amăgesc singure, în afară de cazul în care sunt amăgite de medicii lor.

Trebuie știut, subliniat și amintit de câte ori este cazul, în special cuplurilor creștine: anticoncepționalele nu reglează niciun ciclu. De fapt, în general ele suprimă ciclul cu totul, ceea ce este altceva decât a spune că îl reglează. Ce se întâmplă, mai exact ?

De obicei, atâta timp cât ia anticoncepționale, o femeie nu are ciclu de loc: ovarele sunt, în aproximativ 90 % din cazuri, scoase din funcție. Ca urmare, menstruația nu are loc. La oprirea anticoncepționalelor apare, după câteva zile, o sângerare asemănătoare unei menstruații, numite "sângerare de privație". În realitate, de aceea medicii recomandă de obicei 21 de zile cu anticoncepționale și 7 zile fără anticoncepționale: ca să aibă femeile impresia că mai au ciclu.

În realitate, anticoncepționalele sunt capabile să regleze cu adevărat menstruația în foarte puține situații (așa cum este boala ovarelor polichistice), în schimb în mult mai multe situații apare dereglarea menstruației timp de multe luni după asemenea "tratament".
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #2  
Vechi 12.08.2012, 23:36:40
Jamaica Jamaica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 358
Implicit

si mie mi-au fost recomandate aceste pastile inca din primul an de menstruatie (chisturi dureri foarte mari), norocul meu a fost ca mama nu a fost de acord sa isi indoape copilul de 12 ani cu anticonceptionale. treptat am scapat de dureri sau le calmam cu alte medicamente.
Am descoperit de curand tinctura de branca ursului si extractul de mladite de zmeur care sunt absolut extraordinare. In 2 luni am scapat de chisturile pe care le aveam din copilarie si nu am mai avut nevoie deloc de calmante ! tot nu este reglat complet ciclul dar nu mai trece de 30 de zile. Va recomand cu mare caldura sa incercati aceste plante.
__________________
„Dumnezeu poartă pașii omului”

Last edited by Jamaica; 12.08.2012 at 23:39:26.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 13.08.2012, 10:57:55
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Citind diferite forumuri de întrebări și răspunsuri medicale, constat că multe femei susțin că iau anticoncepționale "ca să-și regleze ciclul". Se amăgesc singure, în afară de cazul în care sunt amăgite de medicii lor.
Un aspect pe care aș vrea să-l menționez este faptul că din rândul acestor femei care susțin aceste idei sunt persoane care fac parte din cadrul medical.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 13.08.2012, 11:04:00
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Kamaiany este un produs natural care menține tonusul general și echilibrul hormonal al femeii, normalizează ovulața și ciclul menstrual.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 13.08.2012, 11:16:27
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

catolicii nu admit niciun fel de anticonceptional, nu-i asa?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 13.08.2012, 11:17:56
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Se pot aminti alte surse naturale benefice în tratarea problemelor genitale feminine: crețișoară, coada șoricelului, brânca ursului, traista-ciobanului, salvie, mărar.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 13.08.2012, 11:51:33
marina31 marina31 is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 32
Implicit

Am avut si eu unele probleme legate de menstruatie si eram pe punctul de a merge la medic dar stiam ca in cazuri asemanatoare medicii recomanda in majoritatea cazurilor anticonceptionale asa ca m-am interesat de unele posibilitati mai … naturale. Dumnezeu cred ca a facut sa vorbesc cu o prietena care m-a trimis la o doctorita care prescrie taratamente naturale. Prima ei intrebare a fost daca luasem inainte anticonceptionale, zicand ca in cazul asta trebuie sa fac un tratament pentru detoxifierea ficatului si apoi cel pentru problemele ginecologice pe care le-am avut. Nu luasem asa ca m-a trimis sa imi fac analizele complete si sa ascult ce imi spune medicul respectiv si sa iau reteta de la el, bineinteles cu anticonceptionale, sa ii spun – Da, da… – si sa vin la ea inapoi.
S- a uitat pe fisa mea si apoi mi-a dat o lista de ceaiuri din plante – cătină, coada calului, coada șoricelului, mesteacăn, trifoi alb, trifoi rosu, urzica, cimbrisor si paducel.

Imi spunea ca anticonceptionalele si plantele pe care mi-a spus sa le cumpar au in comun faptul ca au in compozitie hormoni. Doar ca unii sunt sintetici si ceilalti naturali. Cu cei sintetici exista riscul in timp de a avea exact efectul invers plus probleme pe la alte organe.
Am urmat tratamentul, putin mai greu si evident, nu asa de comod precum inghiti 2 pastile pe zi pt ca trebuie sa te ocupi de ceaiurile acelea si sa bei o cantitate mai mare pe zi, dar efortul a meritat pentru ca problema a disparut.
De ce recomanda medicii asa ceva ? Chiar trebuie sa se cumpere asa de acut medicamentele alea ?

Last edited by marina31; 13.08.2012 at 11:56:19.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 13.08.2012, 12:03:26
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
catolicii nu admit niciun fel de anticonceptional, nu-i asa?
Doar ala care ti-l faci cu mana ta.
Adica termometru, si alti parametri care te ajuta sa fentezi perioada fertila a nevestei.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 13.08.2012, 12:13:56
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de marina31 Vezi mesajul
De ce recomanda medicii asa ceva ? Chiar trebuie sa se cumpere asa de acut medicamentele alea ?
Industria farmaceutică este o mare afacere. E simplu. De ce să luăm din natură ce ne-a lăsat Dumnezeu? Țara noastră spre exemplu are un mare potențial în exploatarea cătinei și implicit a derivatelor din cătină. Dar cei care conduc îngrădesc foarte mult această activitate.

Last edited by ovidiu b.; 13.08.2012 at 12:15:59.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 13.08.2012, 12:24:22
Jamaica Jamaica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 358
Implicit

medicii au contracte incheiate cu anumite firme care distribuie medicamente, si au castig din recomandarea acestor pastile. este mult mai usor si profitabil sa scrii o reteta decat sa recomanzi ceaiuri sau tincturi (care nu depasesc pretul de 20 de lei), si cei mai multi dintre medici nu cunosc partea de medicina naturista si sunt impotriva "leacurilor babesti".
desigur exista cazuri in care plantele nu pot actiona si este bine sa recurgem la tratamente medicale! dar asta nu inseamna ca pt orice chistulet, durere sau neregularitate sa luam ani la rand pastile.

ps: cunosc o familie care nu putea avea copii din cauza unor afectiuni medicale, dupa 1-2 luni de tratament naturist ea a ramas gravida!
__________________
„Dumnezeu poartă pașii omului”
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre anticonceptionale ortodox4life Generalitati 21 28.04.2010 18:06:19
Cateva cuvinte despre "catolici" + cateva dogme andrei_im Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 8 21.02.2010 15:06:08
Cateva nelamuriri zoridezi Din Vechiul Testament 17 28.09.2009 18:41:21
Prietena mea ia anticonceptionale numai ptr dureri alinu Generalitati 41 21.07.2009 01:01:50
Cateva lamuriri achimovjan Impartasania (Taina Euharistiei) 6 18.07.2008 13:04:35