Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sectiune dedicata profesorilor de religie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #521  
Vechi 29.01.2015, 23:13:18
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Da, doar ca surprinzator, fosilele extrem de vechi sunt foarte simple din punct de vedere biologic, in timp ce fosilele mai recente sunt mai complexe. Intamplator pare sa fie o transformare fluenta prin fiziologie de la simplu la complex.
Daca spui tu ca sunt vechi. Acu trebuie sa te credem ca alea simple sunt vechi si alea complexe sunt noi. De parca nu am invatat si noi despre euglene si parameci.
Reply With Quote
  #522  
Vechi 30.01.2015, 11:01:54
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Cred ca discutia din ultimele nustiucate pagini ar trebui mutata frumos la teologie si stiinta, ca la sfarsit deja am crezut ca sunt acolo; abia apoi am vazut de fapt subiectul topicului si lipsa maare delegatura intre ele.

I'm confused :-\
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #523  
Vechi 30.01.2015, 11:04:35
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Da, doar ca surprinzator, fosilele extrem de vechi sunt foarte simple din punct de vedere biologic, in timp ce fosilele mai recente sunt mai complexe. Intamplator pare sa fie o transformare fluenta prin fiziologie de la simplu la complex.
Ai dat-o si tu in bara cu logica.
Masinile noi, evident, sunt mai complexe decat cele vechi.
Dar nu inseamna ca au evoluat una din alta, ambele au acelasi creator: omul.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #524  
Vechi 30.01.2015, 16:04:37
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ai dat-o si tu in bara cu logica.
Masinile noi, evident, sunt mai complexe decat cele vechi.
Dar nu inseamna ca au evoluat una din alta, ambele au acelasi creator: omul.
Off-topic. Bine ai revenit, Alin.
Reply With Quote
  #525  
Vechi 17.02.2015, 21:05:27
Cristian75 Cristian75 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.02.2015
Mesaje: 2
Implicit Vin vremuri grele

E trist ca unii se bucura de eliminarea orei de religie din scoli !
Chiar daca erau doar doi sau trei elevi care se formau in spiritul adevarat al credintei crestine, toti insa ramaneau cu o strop de religiozitate si de respect pentru valorile morale promovate doar in lectiile de religie.
Reply With Quote
  #526  
Vechi 17.02.2015, 22:34:06
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cristian75 Vezi mesajul
E trist ca unii se bucura de eliminarea orei de religie din scoli !
Chiar daca erau doar doi sau trei elevi care se formau in spiritul adevarat al credintei crestine, toti insa ramaneau cu o strop de religiozitate si de respect pentru valorile morale promovate doar in lectiile de religie.
Pai cine ii opreste acum? Pana in martie, parintii au la dispozitie timp pentru a completa cererea pentru semestrul 2 al anului scolar 2014-2015.
Reply With Quote
  #527  
Vechi 18.02.2015, 01:16:16
bluelight bluelight is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.01.2015
Mesaje: 24
Implicit

Pana pe 6 martie? De ce nu pana ieri? Astia de la MECS sunt "mai catolici decat papa"...
Reply With Quote
  #528  
Vechi 18.02.2015, 19:33:25
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Pai cine ii opreste acum? Pana in martie, parintii au la dispozitie timp pentru a completa cererea pentru semestrul 2 al anului scolar 2014-2015.
Vai de cei prin care vine sminteala! Cei mici au nevoie de modele crestine, nu de spurcaciuni! Sa ramana religia obligatorie in scoala, dar sa existe alternativa si pentru cei care nu vor sa faca religie. Cu alte cuvinte, intrucat majoritarii sunt ortodocsii, ar trebui sa faca cereri cei care nu vor sa studieze religie, nu cei care vor.

Acest termen este insuficient. Multi habar nu au ca e nevoie sa faca aceste cereri.
Cred ca in semestrul al doilea ar putea fi formulate cereri pentru anul scolar 2015-2016. De ce atata graba? Directorii de scoli sunt hartuiti pur si simplu prin astfel de decizii.
Reply With Quote
  #529  
Vechi 18.02.2015, 19:43:46
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Vai de cei prin care vine sminteala! Cei mici au nevoie de modele crestine, nu de spurcaciuni! Sa ramana religia obligatorie in scoala, dar sa existe alternativa si pentru cei care nu vor sa faca religie. Cu alte cuvinte, intrucat majoritarii sunt ortodocsii, ar trebui sa faca cereri cei care nu vor sa studieze religie, nu cei care vor.
1. Generalizezi fara suport cand zici ca absolut toti crestinii din majoritate vor sa-si dea copii la ora de religie. Am o cunostinta foarte credicioasa care face educatia religioasa a copiilor acasa, si i-a retras pe acestia de la ora de la scoala "ca cine stie ce ii invata acolo".
2. Nu este constitutional sa fii inscris la un curs optional fara sa alegi acest lucru. Pe asta se bazeaza decizia Curtii Constitutionale. Gandeste-te ca vine un vanzator de frigidere si iti baga un frigider in casa, iar apoi iti zice "Il vrei? Cumpara-l. Daca nu-l vrei, scoate-l singura afara din casa ta."

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Acest termen este insuficient. Multi habar nu au ca e nevoie sa faca aceste cereri.
Cred ca in semestrul al doilea ar putea fi formulate cereri pentru anul scolar 2015-2016. De ce atata graba? Directorii de scoli sunt hartuiti pur si simplu prin astfel de decizii.
Termenul este numai pentru semestrul 2 al anului 2014-2015, adica pentru lunile martie, aprilie, mai si jumate din iunie. Probabil vor sa faca un experiemnt sa vada cati for scrie cereri?
Reply With Quote
  #530  
Vechi 18.02.2015, 22:42:50
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
1. Generalizezi fara suport cand zici ca absolut toti crestinii din majoritate vor sa-si dea copii la ora de religie. Am o cunostinta foarte credicioasa care face educatia religioasa a copiilor acasa, si i-a retras pe acestia de la ora de la scoala "ca cine stie ce ii invata acolo".
2. Nu este constitutional sa fii inscris la un curs optional fara sa alegi acest lucru. Pe asta se bazeaza decizia Curtii Constitutionale. Gandeste-te ca vine un vanzator de frigidere si iti baga un frigider in casa, iar apoi iti zice "Il vrei? Cumpara-l. Daca nu-l vrei, scoate-l singura afara din casa ta."



Termenul este numai pentru semestrul 2 al anului 2014-2015, adica pentru lunile martie, aprilie, mai si jumate din iunie. Probabil vor sa faca un experiemnt sa vada cati for scrie cereri?
E vorba despre religia mea, ortodoxa, majoritara, definitorie pentru acest popor. Pe un forum ortodox, cred ca ar trebui sa fie formulate pareri ortodoxe cu privire la aceasta problema. Nu se fac experimente cu educatia copiilor unei tari.
Reply With Quote
Răspunde