Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Resurse ortodoxe on-line
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.11.2009, 19:28:22
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Pentru tineri și nu numai ( Răspunsuri despre viață și Dumnezeu )

Probleme de viață, dezvăluiri , mărturii, dileme , etc : www.everystudent.ro
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 30.11.2009, 19:09:34
podolski_2's Avatar
podolski_2 podolski_2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2008
Locație: ”Oamenii te iarta daca faci crime. Dar nu te iarta daca esti fericit”
Religia: Ortodox
Mesaje: 388
Implicit

Este un site protestant.
Parca pe cand l-am studiat si analizat era penticostal si nu cred ca si-a schimbat orientarea .

Chiar daca scrie cu doi de Ii pe site nu este ortodox.

Eu stiu "adunari " care huleau Sfanta Cruce , insa o puneau inauntru ca sa ii atraga pe ortodocsi. Alti puneau iconite , capcana insa...
__________________
  • Ateii nu din dragostea de oameni sunt purtati, ci din ura de crestini.
  • Daca de frica nu folosesti harul preotiei si predai armele cu care trebuie sa lupti, atunci treci in randul mirenilor si lasa locul aceluia care poate lupta si apara turma lui Hristos. (cuvant impotriva preotilor care nu savarsesc Moliftele Sf. Vasile cel Mare)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 30.11.2009, 19:19:36
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de podolski_2 Vezi mesajul
Este un site protestant.
Parca pe cand l-am studiat si analizat era penticostal si nu cred ca si-a schimbat orientarea .

Chiar daca scrie cu doi de Ii pe site nu este ortodox.

Eu stiu "adunari " care huleau Sfanta Cruce , insa o puneau inauntru ca sa ii atraga pe ortodocsi. Alti puneau iconite , capcana insa...
Am intrat si eu acolo, cred ca ai dreptate, nu sunt ortodocsi. Ei NU fac referire la Sf. Taine ale Bisericii, ba chiar spun ca nu conteaza din ce biserica faci parte cat timp ai o traire autentica.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 30.11.2009, 19:23:21
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Si atunci cum mai diferentiem?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 30.11.2009, 19:35:32
podolski_2's Avatar
podolski_2 podolski_2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2008
Locație: ”Oamenii te iarta daca faci crime. Dar nu te iarta daca esti fericit”
Religia: Ortodox
Mesaje: 388
Implicit

Pai ii deosebim dupa cum vb de Sfinti, de Maicuta Domnului, de Sfanta Treime, de Sfintele Taine ale Bisericii, de Biserica , de Sfanta Cruce .
__________________
  • Ateii nu din dragostea de oameni sunt purtati, ci din ura de crestini.
  • Daca de frica nu folosesti harul preotiei si predai armele cu care trebuie sa lupti, atunci treci in randul mirenilor si lasa locul aceluia care poate lupta si apara turma lui Hristos. (cuvant impotriva preotilor care nu savarsesc Moliftele Sf. Vasile cel Mare)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 30.11.2009, 19:47:24
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de podolski_2 Vezi mesajul
Pai ii deosebim dupa cum vb de Sfinti, de Maicuta Domnului, de Sfanta Treime, de Sfintele Taine ale Bisericii, de Biserica , de Sfanta Cruce .
Nu inteleg de ce nu-i diferentiem dupa fapte asa cum ne-a indrumat Hristos sa facem nu dupa ce scot pe gura?

Ce avantaj duhovnicesc ai de pe urma repetarii CU GURA la nesfirsit al unui crez daca tu nu ai iubire in tine si iesi din biserica asa cum ai intrat, adica NESCHIMBAT(asta-i moarte!)? ce mai inseamna Treimea, Tainele, Sfinta Cruce, daca la fapte devenim, din pacate, codasi. Noi la acest capitol trebuie sa lucram LA GREU!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 30.11.2009, 19:53:54
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Nu inteleg de ce nu-i diferentiem dupa fapte asa cum ne-a indrumat Hristos sa facem nu dupa ce scot pe gura?

Ce avantaj duhovnicesc ai de pe urma repetarii CU GURA la nesfirsit al unui crez daca tu nu ai iubire in tine si iesi din biserica asa cum ai intrat, adica NESCHIMBAT(asta-i moarte!)? ce mai inseamna Treimea, Tainele, Sfinta Cruce, daca la fapte devenim, din pacate, codasi. Noi la acest capitol trebuie sa lucram LA GREU!
Pai hai sa-i diferentiem dupa fapte.
Hulesc Duhul Sfant si pe Iisus Hristos negand sfintele Taine?
Hulesc Sf. Treime (spunand ca nu exista, cum afirma si cineva pe forum?). Hulesc pe Iisus spunand ca a fost doar om? etc.

Unde sunt sfintii lor?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 30.11.2009, 20:03:21
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Unde sunt sfintii lor?
Poate in inima unora dintre ei.

In caz ca nu ai observat, Dumnezeu ne-a facut DIFERITI cu amprente unice SI NU NUMAI!

Te-ai gindit vreodata de ce ne vrea diferiti in trairi si-n simtiri/perceptii si ce concluzie se trage din asta?
(raspunde-mi doar in cazul in care azi ai voie sa gindesti:))
Reply With Quote
  #9  
Vechi 30.11.2009, 20:04:30
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Pai hai sa-i diferentiem dupa fapte.
Hulesc Duhul Sfant
Ce inseamna pentru tine: Hulesc pe Duhul Sfint, ...asa pentru cineva care NU-l cunoaste.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 30.11.2009, 22:31:32
podolski_2's Avatar
podolski_2 podolski_2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2008
Locație: ”Oamenii te iarta daca faci crime. Dar nu te iarta daca esti fericit”
Religia: Ortodox
Mesaje: 388
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Nu inteleg de ce nu-i diferentiem dupa fapte asa cum ne-a indrumat Hristos sa facem nu dupa ce scot pe gura?

Ce avantaj duhovnicesc ai de pe urma repetarii CU GURA la nesfirsit al unui crez daca tu nu ai iubire in tine si iesi din biserica asa cum ai intrat, adica NESCHIMBAT(asta-i moarte!)? ce mai inseamna Treimea, Tainele, Sfinta Cruce, daca la fapte devenim, din pacate, codasi. Noi la acest capitol trebuie sa lucram LA GREU!

Daca un proroc mincinos graieste altceva decat a lasat Hristos, acea vorba nu e fapta? Vorbele lor sunt fapte.Vorbele si judecarea mea sunt fapte. Fapte ale mandriei si razvratirii. Fapta neascultarii, lipsei tacerii si smereniei. Gura este o fapta. Si la ei la fel. Este fapta ereziei.


Ce avantaj duhovnicesc ai de pe urma repetarii cu GURA la nesfarsit al unui crez daca tu nu ai iubire in tine?

Pai, acelasi avantaj pe care il ai cand zici Acatiste si repeti Bucura-te, desi stii ca nimeni nu e vrednic sa ii fie primita rugaciunea. Suntem rai, dar avem nadejde ca vom fi iertati.
__________________
  • Ateii nu din dragostea de oameni sunt purtati, ci din ura de crestini.
  • Daca de frica nu folosesti harul preotiei si predai armele cu care trebuie sa lupti, atunci treci in randul mirenilor si lasa locul aceluia care poate lupta si apara turma lui Hristos. (cuvant impotriva preotilor care nu savarsesc Moliftele Sf. Vasile cel Mare)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Viața cu Dumnezeu iRoDiOn Generalitati 0 23.09.2011 19:22:39
Ingerul pazitor,pentru toti oamenii sau numai pentru crestini? mihailt Generalitati 45 12.11.2010 18:46:27
un sfat intelept pentru tineri teodora21 Nunta 12 05.01.2010 23:18:22