Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 21.06.2010, 23:26:36
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Nu cred ca ati raspuns la intrebare... Daca nu cinstiti Sfanta Cruce o pastrati ca obiect de decor?! Pentru cei care nu cunosc acest aspect vor crede ca totul e ok si acolo ca in BOR. Deci nu e o ducere in eroare?
Sunt si vrajitoare care au icoane si invoca nume sfinte pantru ca inselarea sa fie mai rapida...deci?
Asta îmi aduce aminte de o situație foarte ciudată care s-a întâmplat odată la Sfânta Liturghie.
Termină slujba, începe predica, vine preotul crucit, oftează și spune „Măi fraților, cum ați putut să scrieți așa ceva??”

Și scoate un pomelnic mototolit din buzunar și-l citește: „Maria, Ioana, Gheorghe - să-i crească unghiile, Marius, Ana - să-i cadă părul.”
„Măi fraților! Vai, vai... pomelnicul nu-i pentru blesteme, noi nu facem așa ceva la noi în Ortodoxie... vai vai”
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 22.06.2010, 17:56:40
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Crucea e un simbol al crestinismului. Se pune si pe morminte. Oare pentru a duce mortii in eroare?
Tocmai. Care e morala, de ce se pune la mortii vostri ca doar nu credeti in ea?
Reply With Quote
  #23  
Vechi 22.06.2010, 18:00:50
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Tocmai. Care e morala, de ce se pune la mortii vostri ca doar nu credeti in ea?
Tocmai ti-am spus : e un simbol al crestinismului. Arata ca cel din mormant a fost crestin. La ne-crestini se pune un pietroi, stalp, etc...
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #24  
Vechi 23.06.2010, 10:33:51
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Tocmai ti-am spus : e un simbol al crestinismului. Arata ca cel din mormant a fost crestin. La ne-crestini se pune un pietroi, stalp, etc...
ma duci in deruta.
acum ati renuntat la peste si ati ajuns la cruce?
asta e semn bun...
semn ca si voi recunoasteti, indirect puterea crucii.
prefer sa cred asta decat sa cred ca va folositi de ea sa inselati oamenii.

vezi imi par multe lucruri ciudate.
spre ex:
casa de rugaciune devine biserica
crucea, atat de blamata ca si icoanele, ajunge sa fie puse pe biblii si "biserici"
pastorii folosesc robe la botez
casele de rugaciune se fac, mai nou, cu turla.

si toate aceste "progrese " s-au facut de-a lungul timpului.
si acum intrebarea: oare nu s-a stiut dintr-un inceput ca crucea e simbolul crestinismului?
de ce a fost nevoie de ani ca ea sa apara pe case de rug si biblii?
dar utilizarea robei?
dar turla bisericilor?
la noi are un scop practic, adapoateste clopotul.dar la voi?
si muuuuulta vreme neoprotestantii puneau la capetele mormintelor stalpi cu numele si varsta celui plecat.acum s-au schimbat si la voi lucrurile?
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 23.06.2010, 11:18:13
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Desigur ca recunoastem puterea crucii , si nu indirect, ci in mod foarte direct:

"cuvântul Crucii, pentru cei ce pier, este nebunie; iar pentru noi, cei ce ne mântuim, este puterea lui Dumnezeu." 1Cor 1:18
"Și cel ce nu-și ia crucea și nu-Mi urmează Mie nu este vrednic de Mine." Mt 10:38

Ramane de vazut ce consideri tu ca fiind Crucea...Orice lemn pus unul peste altul? Si asta e cruce si te inchini la ea : + ? Si cum ar trebui ea purtata? La gat , pe biserici sau in spate?

Din cate stiu eu crucile pe morminte au existat dintotdeauna. Si de cand ma stiu la "casa de rugaciune" i s-a zis "biserica" sau "adunare", desi nu asta inseamna "Biserica" in termenii biblici, dar e o obisnuinta. Nu am studiat istoria robelor la botez, dar intra tu in apa in pantaloni sau roba si cand se vor lipi de tine vei intelege de ce se folosesc si pantalonii si roba.
Cruce pe biserici si turle au doar unele. Nu stiu de ce, probabil de design, dar oricum nu le poti confunda cu cele ortodoxe. Sper sa nu se ajunga la policandre cu dragoni, cum am mai citit ca sunt in BO...

Eu zic sa fim seriosi, nici un ortodox care intra intr-o Biserica NP nu o poate confunda cu una ortodoxa. E diferenta mare in ce priveste forma si ritualurile. Si nici nu ar avea nimeni interesul sa fie confundate. Pocainta presupune schimbarea vietii, nu neaparat a confesiunii. Si schimbarea vietii nu se poate face nestiind macar unde te afli. Se fac cateheze inainte de botez, se observa daca exista schimbare in vietile oamenilor ce doresc botezul, nu intram in apa doar de dragul de a ne uda, fara sa stim ce facem.
Dar nu contest ca or exista de toate in lumea asta...
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14

Last edited by Doriana; 23.06.2010 at 11:20:33.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 23.06.2010, 11:26:34
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Implicit

Neoprotestantii, dorind sa se diferentieze de ortodocsi, au facut si lucruri bune si greseli.

Hai sa dau trei dintre multele greseli:

- subaprecierea scrierilor Parintilor Bisericesti
- reducerea crucii la statutul de simplu instrument de tortura
- sustinerea invataturii ca numai ei sunt mantuiti (fiecare confesiune pe baza specificului ei doctrinar: botezul la maturitate, ziua de odihna, vorbirea in limbi, etc.)

Dupa ce febra separarii a mai trecut s-a incercat corectarea unor pasi gresiti. Inca se lucreaza...

Eu cam asa cred.

Lucrurile bune sunt atat de multe incat nu mi-ar ajunge spatiul, asa ca nu le mai scriu :))

P.S. Am vazut prea tarziu ca a scris si Doriana. Asa sunt unii mai cu efect intarziat.

Last edited by penticostalulmantuibil; 23.06.2010 at 11:29:18.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 23.06.2010, 12:07:40
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Tocmai. Care e morala, de ce se pune la mortii vostri ca doar nu credeti in ea?

morala e ca da bine
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 23.06.2010, 12:28:28
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anaana71 Vezi mesajul
morala e ca da bine
Cand iti moare omul nu te mai gandesti ce da bine si ce nu, esti prea necajit sa iti mai arda de prozelitism. Dar unora li se pare ca tot ce face neoprotestantul are de-a face cu ei.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #29  
Vechi 23.06.2010, 12:44:24
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuibil Vezi mesajul
Neoprotestantii, dorind sa se diferentieze de ortodocsi, au facut si lucruri bune si greseli.

Hai sa dau trei dintre multele greseli:

- subaprecierea scrierilor Parintilor Bisericesti
- reducerea crucii la statutul de simplu instrument de tortura
- sustinerea invataturii ca numai ei sunt mantuiti (fiecare confesiune pe baza specificului ei doctrinar: botezul la maturitate, ziua de odihna, vorbirea in limbi, etc.)
nu imi vine sa cred ca un neoprotestant zice asta.
abia vazandu-va posturile, dvs si ale dorianei realizez ca am gresit etichetand toti oamenii apartinanad unui anumite confesiuni ca fiind la fel. din pacate, nu toti gandesc ca voi.
de asemenea daca voi ati cunoaste ortodocsi adevarati, cu totul alta ar fi aprerea voastra depre b.o.
dar, se pare, ca voi ati cunoscut doar "ortodocsi" ca mine, ca daca ati fi cunoscut si ortodocsi adevarati ati fi vazut si simtiti apa vie ce curge in biserica ortodoxa si ati fi simiti din plin dragostea si prezenta lui Dumnezeu, v-ati fi simiti ACASA.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #30  
Vechi 23.06.2010, 12:59:21
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
realizez ca am gresit etichetand toti oamenii apartinanad unui anumite confesiuni ca fiind la fel. din pacate, nu toti gandesc ca voi.
de asemenea daca voi ati cunoaste ortodocsi adevarati, cu totul alta ar fi aprerea voastra depre b.o..
Asta am realizat si eu si tot incerc sa explic, dar nu prea am succes:))
Daca si ortodoxul si neoprotestantul ar sta mai intai sa se asculte inainte de a se atatca, viata ar fi altfel. Desigur ca exista fanatici in ambele tabere, dar la fel de sigur e ca exista si oameni cautatori de Dumnezeu , smeriti si anevoitori, vrednici de tot respectul.

In ortodoxie exista anumite povesti false sau exagerate despre np, la fel si np exagereaza uneori povestile despre ortodocsi. Stand pe acest forum ne mai lamurim si noi cum e de fapt si devenim mai intelepti.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cateva intrebari pentru neoprotestanti si protestanti. Seraphim7 Secte si culte 104 23.10.2022 00:36:38
Concurs pentru incepatori (si nu numai) - personaje si fapte biblice sophia Despre Biserica Ortodoxa in general 47 10.11.2012 00:16:56
Ingerul pazitor,pentru toti oamenii sau numai pentru crestini? mihailt Generalitati 45 12.11.2010 18:46:27
Pentru tineri și nu numai ( Răspunsuri despre viață și Dumnezeu ) cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 54 01.12.2009 19:42:50
Pentru romanii din strainatate, si nu numai! simona Stiri, actualitati, anunturi 2 24.10.2009 12:25:23