Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.09.2022, 16:29:21
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.949
Implicit Straniul caz al părintelui V...

Referitor la cazul părintelui Visarion Alexa despre care a vuit toată presa, ajunsese știre și pe euronews, cunoscut publicului larg după ediția Duhovnicul dintre betoane https://www.youtube.com/watch?v=b5w4yb5qU_A, mi se par niște neconcordanțe:

1. Părintele Visarion avea 4 copii, deci multe obligații, depindea financiar și ca statut social de postul de paroh - a ridicat de la 0 acea parohie din Militari și o grădiniță, de ce și-ar arunca în aer și familia și siguranța zilei de mâine ?

2. Din conferințele lui, am reținut că avea la un moment dat 3 fete și era foarte împotriva violenței în familie, deci având fete simțea nevoie să protejeze în plus femeia, atunci cum de ar fi putut aluneca așa ?

3. Are niște conferințe bune pe tema familiei pe care doxologia spre cinstea responsabililor din Mitropolia Moldovei, nu le-a șters, sper să nici nu le șteargă, părea un om foarte profund pe tema familiei, foarte sensibil la dragostea față de soția lui, atunci cum ar fi putut să se prefacă așa ?
De exemplu o conferință bună: https://www.youtube.com/watch?v=ZkiuNfi9B5k

Pe mine m-au inspirat unele conferințe despre căsătorie, interviurile tv nu-mi plăceau că păreau cam reci, dar în conferințe era mult mai atent și mai apropiat de auditoriu.

4. E dezolant modul în care Vasile Bănescu cu care a fost coleg de platou în câteva emisiuni și Trinitas tv s-au dezis de el fără să fie condamnat măcar, în nici 24 de ore s-au șters 95% din emisiunile lui pe canalul youtube Trinitas Tv, deși făcuse rating cu multe, mai ales unde avea invitați persoane publice.

Adică a fost bun cât făcea audiență, cât ridica Biserică și grădiniță de la 0 în București cu ajutorul oamenilor care l-au cunoscut prin notorietatea tv, dar acum nici măcar nu se face răbdare să se ajungă la un deznodământ final ?

Nu au șters emisiunile cu părintele Visarion canalele laice, dar Arhiepiscopia Bucureștilor dintr-un exces de prudență a aruncat sute și mii de ore de muncă Trinitas tv poducție, post producție, făcute înainte să planeze vreo suspiciune sau acuzație asupra lui, de care s-au folosit mii de oameni ?


Nu mai contează nici că are 4 copii de întreținut acasă și preotul depinde de un salariu, nimic nu contează ?

Păi nu e de mirare că unii preoți sunt aruncați în brațele neoprotestanților și după vin pe youtube și fac clipuri cu sute de mii, milioane de vizualizări împotriva ortodoxiei.

________

A nu se înțelege că dau într-un om care suferă și nu se poate apăra la tv, sau că altceva ci mă deranjează cum se dezice românul de tine la primul necaz sau impas.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
 

Thread Tools
Moduri de afișare