Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa si Massmedia
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 15.03.2011, 11:57:34
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Imi dau si eu cu parerea. Proasta, ca deobicei. Internetul a deschis calea catre o comunitate virtuala, iar aceasta comunitate virtuala e populata de internetonauti. Blogurile sunt modalitatea de prezentare sau, mai bine zis, de autoprezentare a internetoutilor. Ideea mea e ca blogul e precum borcanul cu muraturi: nu borcanul e de vina, ci continutul. Depinde de ce pui in borcan, pui miere ai dulce, pui otet ai acru, pui otrava ai moarte. Ca tot mai multi pun otrava, e adevarat si asta, dar "di vina" e omu' si nu borcanu'.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 15.03.2011, 12:28:51
Scotsman
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Lumea se manifesta in concordanta cu civilizatia epocii sale.Adaptabilitatea umana este o realitate.Si Biserica se adapteaza timpurilor desi sunt credinciosi care nu sunt extrem de entuziasmati de acesta idee.Insa lucrurile merg inainte fara sa tina cont neaparat de ce credem noi.Sunt preoti pe internet,bisericile au site-uri,la fel si confesiunile,exista biblioteci virtuale.Un paradox al lumii moderne este sa poti spune ,,Sa pastram talcuirea Sfintilor Parinti"in situatia in care tu,un simplu credincios,poti accesa in 2 minute,fara nici un efort,ceea ce Sf.Vasile cel Mare ar fi avut nevoie de o viata ca sa stranga dpdv al manuscriselor.

Multi ar spune:,,Uite civilizatia,am depasit acel nivel".Nu neaparat.In conditiile de atunci realizarile multora ramin incredibile si mai mult decat atat, actuale.Civilizatia evolueza pentru ca asa este normal dar adevarurile fundamentale nu se schimba.Ele ramin,pot fi analizate si azi,prin mijloace moderne,si te pot ajuta la fel cum i-au ajutat si pe cei de atunci,cu mijloacele de atunci.

Ceea ce Sf.Ioan Damaschin observa cu ochiul liber pe cerul instelat tu poti vedea in transmisiuni live,pe net, pe site-ul NASA.Am un amic ortodox pasionat de astronomie care de cate ori studiaza imi spune ca isi imagineza ca Sf.Ioan Damaschin se aseaza langa el,cu manuscrisele lui de atunci si studiaza amandoi,fiecare in felul sau,in cautarea aceluiasi lucru.

Traim cate un mic miracol zi de zi.Pacat ca nu mai reusim sa realizam asta.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 05.05.2011, 14:58:38
Crestin_Simona
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

http://www.adevarul.ro/actualitate/s...475152511.html
Reply With Quote
  #14  
Vechi 29.07.2011, 10:53:14
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Crestin_Simona Vezi mesajul
Interesanta stire. Nu o fi chiar asa, insa ceva'ceva tot e.
Atasez stirea mai jos.

*

"Facebook este unul dintre instrumentele prin care Guvernul SUA își spionează cetățenii, afirmă Fondatorul WikiLeaks, Jullian Assange care descrie rețeaua de socialzare drept "cea mai perversă mașină de spionaj din lume". Assange susține, într-un interviu citat de PC Magazine, că "avem de a face, practic, cu cea mai complexă bază de date cu oameni, relațiile lor, numele lor, adresele, locurile în care sunt, discuțiile dintre ei și dintre rudele ori prietenii lor și cu toții locuiesc în Statele Unite, iar datele sunt accesibile serviciilor secrete".

"Facebook, Google, Yahoo, toate au creată o interfață accesibilă exclusiv serviciilor secrete din Statele Unite. Toți utilizatorii acestor site-uri trebuie să înțeleagă că spionajul SUA a reușit să construiască un raport detaliat despre viața fiecăruia", a continuat fondatorul WikiLeaks, potrivit Ziare.com.

De asemenea, el este de părere că, atunci când adăugăm prieteni pe Facebook, muncim gratis pentru Guvernul SUA. "Când își adaugă prieteni pe Facebook, oamenii fac muncă de voluntariat pentru serviciile de spionaj americane. Și construiesc o bază de date pentru ei", a mai spus Julian Assange. Pe de altă parte, el a criticat și cotidienele The Guardian și New York Times, vorbind despre "anumite abuzuri cu privire la materialele pe care le-am distribuit presei".
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #15  
Vechi 29.07.2011, 14:00:42
AndreiM AndreiM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 344
Implicit

Eu personal nu gasesc parerile altora ziditoare. Decat blogul mai bine cartea sau cateheza.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 30.07.2011, 01:41:28
Veronica 18 Veronica 18 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.07.2011
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 17
Smile

Eu personal am invatat multe de la blogurile ortodoxe pe care le-am "rasfoit" si continui sa o fac. E ca o bibloteca virtuala. In aceste bloguri am gasit citate cuvintele spuse de mari nostri duhovnici, rugaciuni si multe raspunsuri la intrebari pe care nu aveam cui sa le pun. Asa am reusit sa-l cunoscosc mai mult pe Dumnezeu si sa ma apropii de El mai mult. Am vazut cum inteleg altii credinta si am invatat de la ei.
__________________
"Fa pace in sufletul tau si multi isi vor gasi linistea langa tine." Sf Serafim
Reply With Quote
  #17  
Vechi 30.07.2011, 15:06:46
Daniel_7 Daniel_7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 439
Implicit

Forumul ortodox este la fel de criticabil ca si blog-ul,e poate mai rau...
Reply With Quote
  #18  
Vechi 26.09.2011, 19:29:45
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
"Facebook, Google, Yahoo, toate au creată o interfață accesibilă exclusiv serviciilor secrete din Statele Unite. Toți utilizatorii acestor site-uri trebuie să înțeleagă că spionajul SUA a reușit să construiască un raport detaliat despre viața fiecăruia", a continuat fondatorul WikiLeaks, potrivit Ziare.com.
"Comunismul" american, voalat si rafinat, are marele "merit" de a ne transforma in propriii "securisti".
Reply With Quote
  #19  
Vechi 07.04.2013, 21:49:26
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Sunt bloguri si... bloguri. Cele care sunt ca un fel de jurnal mi se pare ca fac exhibitionism pe internet.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 07.04.2013, 22:01:30
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Sunt informatii foarte folositoare pe internet,pe care niste voluntari pasionati le pun acolo.
Pentru mine bloggurile despre gradinarit si cresterea plantelor sunt foarte folositoare,altfel ar trebui sa cumpar 100 de carti,pentru care nu am spatiu.

Lucrurile nu se pot transa simplist, asa in alb si negru.
Sunt si blogguri cu continut religios de exemplu,ce este rau in asta?
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Intrebari fara raspuns... leonte Sfinti Parinti (Patrologie) 29 05.06.2013 13:15:05
Chip-urile in scoli UNNOOM Stiri, actualitati, anunturi 47 29.11.2012 12:01:53
OZN-urile-pareri TunsDiana Generalitati 145 31.07.2012 22:48:29
BARBAT SI FEMEIE-INTREBARI SI RASPUNSURI SCURTE mdosat Reguli in Biserica 127 01.02.2010 01:30:28