Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Tinuta in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 19.08.2009, 16:57:53
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
3. Poti fi smerit in orice, daca este modest, fara a-ti arata corpul gol, fara a intentiona sa atragi priviri.
Nu mai spune! Eu credeam ca poti fi smerit doar daca iti arati goliciunea pe strada!
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 19.08.2009, 17:21:47
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Alin, dar cum ar vrea barbatii sa ne imbracam ca sa nu le atragem privirile, in saci de cartofi? Sau ca musulmmancele, eventual sa ne punem si burka, ca de, ochii sunt atragatori, au priviri focoase, nu? :o)

Are dreptate sophia, sa luam caklea de mijloc, iar barbatii sa faca bine sa se uite la icoane cand vin la biserica.
Eu continui sa cred ca o femeie poate si chiar e bine sa arate ingrijit si sa se imbrace cu gust, sa arate bine, si asta nu este nici un fel de pacat. Pacatul este in privirea omului si in intentia lui. Daca un barbat vrea sa se uite la o femeie in anume fel, nu conteaza asa mult hainele.
Hai sa-ti povestesc care sunt rosturile lucrurilor asa cum au fost lasate din strabuni.

Eram intr-o Duminica la Sf. Liturghie. In biserica ortodoxa dupa cum stim stau femeile pe partea stanga si barbatii pe dreapta. La biserica cu pricina, dar si la altele, nu se mai respecta aceasta pravila (regula). Buuun.
Deci in fata mea era o fata tanara. Purta o pereche de pantaloni foarte stramti din bumbac. In timpul slujbei ma uitam mai mult la crucea mare de deasupra altarului. La un moment dat a trebuit/am simtit sa ingenunchem pentru rugaciune. Si fara sa vreau m-am trezit aplecat si cu fata la 50 cm distanta de fundul acestei domnisoare care trebuie sa recunosc avea ceva sex-appeal, si care probabil obosita s-a lasat in fata pe maini, ajungand in pozitia numita popular capra! In acele momente mi-a zburat gandul pe unde vrei numai nu unde trebuia! Iar pacatul mare a fost al ei pentru ca m-a dus in ispita. Iata deci, cum ne putem face uneltele vrajmasului fara sa vrem sau sa ne dam seama! Si iata cum nesocotind regulile putem ajunge ca desi ne-am dus la slujba cu ganduri bune, sa ne luam osanda! Si mai facem si pe altii sa cada!
Odata nu s-a respectat separarea barbatilor de femei in biserica si doi nu s-a respectat portul in biserica. Si asa se ajunge intr-un loc sfant la mizerii sufletesti in loc sa fie rost de curatire sufleteasca!
MORALA: daca voua vi se pare ceva gresit/anacronic/expirat asta nu inseamna ca aveti dreptate ci doar ca aveti o parere! Respectati ce s-a impus din Sfintii Parinti ca nu stiti mare lucru, cu tot cu avansurile stiintifice de care faceti uz. Dumnezeu nu este revelat in laborator, si nici nu va fi inteles citind ultimele tratate de fizica cuantica!
Deci cele care spuneti "ma duc in pantaloni dar sunt smerita" s-ar putea sa va duceti la Sf. Liturghie si sa va luati osanda mai mare decat daca stateati acasa! Pentru ca poate datorita voua cad in ispita si ganduri murdare alti 4-5 barbati din biserica care in loc sa se gandeasca la cele de sus se vor gandi la carnurile voastre! Iar aceste sminteli vin de la intelegera superficiala a Credintei! Daca sunteti pentru tot felul de "abordari noi" poate ar trebui sa priviti inspre cei mai cu experienta si sa va intrebati lucruri nu sa traiti dupa capul vostru!

P.S. Pentu cele care veti spune: pai ce vina avem noi ca nu sunteti voi concentrati la slujba la cele bune?
Dumnezeu a dat ca barbatul sa fie excitabil vizual. Stiu ca suna grobian dar cand vine vorba de sex si atractie sexuala, noi barbatii devenim niste "animale" destul de primitive! La mine asa este, am aceasta "meteahna"! Prin prisma acestei stari de fapt s-au elaborat acele reguli generale de comportament in biserica si societate! Iar tu, femeie, si tu barbate, respectand acele reguli faci ascultare! Ascultarea este opusa neascultarii, adica acel pacat pentru care au fost izgoniti Adam si Eva din Rai!
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.

Last edited by sergiu; 19.08.2009 at 17:38:30.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 19.08.2009, 19:44:32
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiu Vezi mesajul
Hai sa-ti povestesc care sunt rosturile lucrurilor asa cum au fost lasate din strabuni.

Eram intr-o Duminica la Sf. Liturghie. In biserica ortodoxa dupa cum stim stau femeile pe partea stanga si barbatii pe dreapta. La biserica cu pricina, dar si la altele, nu se mai respecta aceasta pravila (regula). Buuun.
Deci in fata mea era o fata tanara. Purta o pereche de pantaloni foarte stramti din bumbac. In timpul slujbei ma uitam mai mult la crucea mare de deasupra altarului. La un moment dat a trebuit/am simtit sa ingenunchem pentru rugaciune. Si fara sa vreau m-am trezit aplecat si cu fata la 50 cm distanta de fundul acestei domnisoare care trebuie sa recunosc avea ceva sex-appeal, si care probabil obosita s-a lasat in fata pe maini, ajungand in pozitia numita popular capra! In acele momente mi-a zburat gandul pe unde vrei numai nu unde trebuia! Iar pacatul mare a fost al ei pentru ca m-a dus in ispita. Iata deci, cum ne putem face uneltele vrajmasului fara sa vrem sau sa ne dam seama! Si iata cum nesocotind regulile putem ajunge ca desi ne-am dus la slujba cu ganduri bune, sa ne luam osanda! Si mai facem si pe altii sa cada!
Odata nu s-a respectat separarea barbatilor de femei in biserica si doi nu s-a respectat portul in biserica. Si asa se ajunge intr-un loc sfant la mizerii sufletesti in loc sa fie rost de curatire sufleteasca!
MORALA: daca voua vi se pare ceva gresit/anacronic/expirat asta nu inseamna ca aveti dreptate ci doar ca aveti o parere! Respectati ce s-a impus din Sfintii Parinti ca nu stiti mare lucru, cu tot cu avansurile stiintifice de care faceti uz. Dumnezeu nu este revelat in laborator, si nici nu va fi inteles citind ultimele tratate de fizica cuantica!
Deci cele care spuneti "ma duc in pantaloni dar sunt smerita" s-ar putea sa va duceti la Sf. Liturghie si sa va luati osanda mai mare decat daca stateati acasa! Pentru ca poate datorita voua cad in ispita si ganduri murdare alti 4-5 barbati din biserica care in loc sa se gandeasca la cele de sus se vor gandi la carnurile voastre! Iar aceste sminteli vin de la intelegera superficiala a Credintei! Daca sunteti pentru tot felul de "abordari noi" poate ar trebui sa priviti inspre cei mai cu experienta si sa va intrebati lucruri nu sa traiti dupa capul vostru!

P.S. Pentu cele care veti spune: pai ce vina avem noi ca nu sunteti voi concentrati la slujba la cele bune?
Dumnezeu a dat ca barbatul sa fie excitabil vizual. Stiu ca suna grobian dar cand vine vorba de sex si atractie sexuala, noi barbatii devenim niste "animale" destul de primitive! La mine asa este, am aceasta "meteahna"! Prin prisma acestei stari de fapt s-au elaborat acele reguli generale de comportament in biserica si societate! Iar tu, femeie, si tu barbate, respectand acele reguli faci ascultare! Ascultarea este opusa neascultarii, adica acel pacat pentru care au fost izgoniti Adam si Eva din Rai!
Sergiu , te felicit din tot sufletul pentru sinceritatea ta și pentru multele adevăruri ce le-ai spus. Sincer, am bufnit în râs, fără să vreau și-ți cer scuze, la faza povestită de tine. Da frate, ai multă dreptate, sunt situații și situații ! Felicitări încă odată pentru cele scrise de tine și mai ales pentru sinceritatea ta. Să fi binecuvântat !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #44  
Vechi 19.08.2009, 19:59:04
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiu Vezi mesajul
Hai sa-ti povestesc care sunt rosturile lucrurilor asa cum au fost lasate din strabuni.

Eram intr-o Duminica la Sf. Liturghie. In biserica ortodoxa dupa cum stim stau femeile pe partea stanga si barbatii pe dreapta. La biserica cu pricina, dar si la altele, nu se mai respecta aceasta pravila (regula). Buuun.
Deci in fata mea era o fata tanara. Purta o pereche de pantaloni foarte stramti din bumbac. In timpul slujbei ma uitam mai mult la crucea mare de deasupra altarului. La un moment dat a trebuit/am simtit sa ingenunchem pentru rugaciune. Si fara sa vreau m-am trezit aplecat si cu fata la 50 cm distanta de fundul acestei domnisoare care trebuie sa recunosc avea ceva sex-appeal, si care probabil obosita s-a lasat in fata pe maini, ajungand in pozitia numita popular capra! In acele momente mi-a zburat gandul pe unde vrei numai nu unde trebuia! Iar pacatul mare a fost al ei pentru ca m-a dus in ispita. Iata deci, cum ne putem face uneltele vrajmasului fara sa vrem sau sa ne dam seama! Si iata cum nesocotind regulile putem ajunge ca desi ne-am dus la slujba cu ganduri bune, sa ne luam osanda! Si mai facem si pe altii sa cada!
Odata nu s-a respectat separarea barbatilor de femei in biserica si doi nu s-a respectat portul in biserica. Si asa se ajunge intr-un loc sfant la mizerii sufletesti in loc sa fie rost de curatire sufleteasca!
MORALA: daca voua vi se pare ceva gresit/anacronic/expirat asta nu inseamna ca aveti dreptate ci doar ca aveti o parere! Respectati ce s-a impus din Sfintii Parinti ca nu stiti mare lucru, cu tot cu avansurile stiintifice de care faceti uz. Dumnezeu nu este revelat in laborator, si nici nu va fi inteles citind ultimele tratate de fizica cuantica!
Deci cele care spuneti "ma duc in pantaloni dar sunt smerita" s-ar putea sa va duceti la Sf. Liturghie si sa va luati osanda mai mare decat daca stateati acasa! Pentru ca poate datorita voua cad in ispita si ganduri murdare alti 4-5 barbati din biserica care in loc sa se gandeasca la cele de sus se vor gandi la carnurile voastre! Iar aceste sminteli vin de la intelegera superficiala a Credintei! Daca sunteti pentru tot felul de "abordari noi" poate ar trebui sa priviti inspre cei mai cu experienta si sa va intrebati lucruri nu sa traiti dupa capul vostru!

P.S. Pentu cele care veti spune: pai ce vina avem noi ca nu sunteti voi concentrati la slujba la cele bune?
Dumnezeu a dat ca barbatul sa fie excitabil vizual. Stiu ca suna grobian dar cand vine vorba de sex si atractie sexuala, noi barbatii devenim niste "animale" destul de primitive! La mine asa este, am aceasta "meteahna"! Prin prisma acestei stari de fapt s-au elaborat acele reguli generale de comportament in biserica si societate! Iar tu, femeie, si tu barbate, respectand acele reguli faci ascultare! Ascultarea este opusa neascultarii, adica acel pacat pentru care au fost izgoniti Adam si Eva din Rai!
BUn, ai dreptate. Dar crezi ca daca fata aia era imbracata in fusta, chiar si una mai larguta, chiar si una mai ca un sac, arata altfel, dat fiind pozitia in care era? Sincer, ma mir si ma minunez cand vad oameni la biserica stand capra, de oboseala sau nu stiu de ce. Si un barbat daca sta asa ispiteste. Parerea mea este ca daca te dor genunchii sau obosesti, te ridici si cu asta basta, nu stai capra, sau mai rau, capul la pamant si fundul in aer (scuzati exprimarea mai grafica) ca se vad dungile de la lenjeria intima, se mai vad niste forme ...
Reply With Quote
  #45  
Vechi 19.08.2009, 20:20:25
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Buun, atunci se pune întrebarea : cine e de vină ? Capra, poziția sau ispita ? . . . Cred că nici capra, nici poziția și nici ispita ! Noi înșine suntem de vină. "eu sunt slab , tu fă-mă tare . . ", dar depinde mult , poate cel mai mult de noi, de fiecare în parte . De ce avem "capra" în cap ? Pentru multele slăbiciuni și "scăpări"ale noastre spre direcții nu tocmai "ortodoxe".
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #46  
Vechi 19.08.2009, 20:22:52
melb26's Avatar
melb26 melb26 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 143
Implicit

Preotul nostru a insistat de cateva ori asupra modului in care unele femei aleg sa se imbrace si la un moment dat a spus ca a strans niste bani si ca a cumparat vreo zece fuste si baticuri, dar vrea sa mai cupere cateva si o sa le imparta la toate
Pe mine una ma convins sa vin la biserica asa cum se cere.

Cu privire la pozitia unor femei ,aveti mare dreptate, am vazut femei in varsta care fac la fel.
__________________
''Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu miluieste-ma pe mine, pacatoasa si pe noi toti!''
Reply With Quote
  #47  
Vechi 20.08.2009, 11:30:34
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
BUn, ai dreptate. Dar crezi ca daca fata aia era imbracata in fusta, chiar si una mai larguta, chiar si una mai ca un sac, arata altfel, dat fiind pozitia in care era? Sincer, ma mir si ma minunez cand vad oameni la biserica stand capra, de oboseala sau nu stiu de ce. Si un barbat daca sta asa ispiteste. Parerea mea este ca daca te dor genunchii sau obosesti, te ridici si cu asta basta, nu stai capra, sau mai rau, capul la pamant si fundul in aer (scuzati exprimarea mai grafica) ca se vad dungile de la lenjeria intima, se mai vad niste forme ...
Pai problema avea doua aspecte. Primul era ca nu se cade ca femeia sa stea la un loc cu barbatii in biserica. Daca in locul meu era o femeie nu mai era asa de grav. Desi portul oricum trebuie sa fie unul cuvios. Aici cred ca ar trebui sa exprim cum vad eu (si nu numai eu) acest port modern la femei: pantaloni mulati/haine mulate. Este de fapt o dezbracare a femeii. Exact asa! Eu de fapt cand te vad cu pantaloni si tricou mulat te vad dezbracata. De ce? Pentru ca am vazut exact forma corpului tau. Pentru mintea mea de barbat esti deja dezbracata. De ce se considera ceva sexy? Pentru ca incita la sex. Ce incita la sex cel mai tare? O femeie dezbracata! Sexy din start inseamna ca incita la sex, adica ca implica dorinta explicita de desfranare. Este o alta uneltire diavoleasca!

P.S. Dorinta de copulare e una fireasca pusa acolo de Dumnezeu. Dar ea trebuie manifestata in cadrul ascultarii de Dumnezeu, adica in cuplu. Nu cu toti/toate de pe strada!
P.P.S. Portul trebuie sa fie unul cuvios si la barbati, nu doar la femei. Adica pantaloni normali (nu scurti), nu maieuri etc. Si de preferinta fara imprimeuri/inscrisuri pe haine. De ce? Pentru ca unele inscrisuri sunt simboluri ale vrajmasului si noi nici nu stim. Ne aflam in plin razboi chiar daca nevazut. Am vazut un baiat la Sf. Liturghie cu un tricou cu nu stiu ce trupa rock cu simboluri/insemne ale vrajmasului pe el. Probabil nu stia dar venise la biserica cu o spurcaciune pe haina. Deci, ar trebui mai multa considerare si atentie la diverse lucruri pe care le facem in viata noastra.
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.

Last edited by sergiu; 20.08.2009 at 11:41:02.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 20.08.2009, 12:07:28
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Sergiu , te felicit din tot sufletul pentru sinceritatea ta și pentru multele adevăruri ce le-ai spus. Sincer, am bufnit în râs, fără să vreau și-ți cer scuze, la faza povestită de tine. Da frate, ai multă dreptate, sunt situații și situații ! Felicitări încă odată pentru cele scrise de tine și mai ales pentru sinceritatea ta. Să fi binecuvântat !
Merci pt apreciere!
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 20.08.2009, 12:23:50
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Mai sunt sate in care oamenii merg duminica la biserica in costume populare. Ce semnifica asta? Ca pentru ei este o sarbatoare intalnirea cu Dumnezeu. Cand vom intelege si noi ca a sta in biserica nu este identic cu a sta la paine, poate vom reusi sa ne schimbam si imbracamintea.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 20.08.2009, 12:51:02
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Vedem ispite pretutindeni pentru ca mintea noastra e murdara. Credeti ca un copil daca vede o femeie stand capra se gandeste la ce va ganditi voi? Eu una recunosc ca am mintea f murdara si asa mi-as dori sa ies din asta...din tot sufletul. Nu e faza ca pacatuiesc, ci ca anumite lucruri le vad intr-un anumit fel, un fel care nu-mi place. Cand eram mica si vedeam un om frumos, il vedeam frumos, nu sexy. Acum mintea ne e programata sa vedem ce e sexy. La psihologie am invatat ca nu putem fi atenti la absolut totul din jur, fiecare amanunt, ca am innebuni, asa ca atentia noastra functioneaza selectiv. Sa ne intrebam cam spre ce merge atentia noastra...ce selectie face din toata lumea asta ce apare inaintea ochilor? O fi imaginea de vina sau noi? Exista si o iluzie optica in care poti vedea ori un barbat si o femeie facand dragoste, ori doi delfini (stiti, imaginile alea duble). Copiii se spune ca vad doar delfinii, nu vad barbatul si femeia...hmmmm
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Tinuta barbatului in biserica Hartford Tinuta in Biserica 52 03.03.2023 18:30:18
tinuta in biserici marlene Tinuta in Biserica 203 21.04.2012 11:14:21
Imaginea ideala a femeii laice in biserica sophia Tinuta in Biserica 55 22.01.2012 06:11:46
Biserica si discriminarea femeii Golbi_ Despre Biserica Ortodoxa in general 460 08.12.2011 18:19:07
Spovedania trebuie tinuta costel Pocainta 10 29.01.2010 15:08:28