Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 24.01.2007, 19:45:15
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Povesteau batranii de pe Valea Bistritei ca o fata care pastea oile din lucrarea vrajmasului a cazut in pacat cu un cioban si a ramas insarcinata Dae fiindu-i rusine sa nu afle ai sai si-a omorat pruncul si l-a aruncat intr-un loc unde sa nu afle nimeni
Dupa aceea fiindu-i rusine si de preotul satului nu si-a marturisit acest pacat.
Dat sufletul acesta avea mare evlavie la Maica Domnului si se ruga zi si noapte sa-i ierte pacatul.Nu dupa mult timp tanara a murit si la slujba de inmormantare din biserica a deschis ochii si a inceput sa-l strige pe Parinte zicand:
Parinte veniti putin ,da cu Sfintia Voastra am treaba eu am facut un pacat foarte mare si mi-a fost rusine sa il marturisesc , dar Maica Domnului s-a rugat pentru mine si dumnezeu mi-a trimis sufletul inapoi in trup sa-mi marturisesc pacatul pe pamant caci pe pamanet l-am facut
Toata lumea a iesit afara din biserica si tanara si-a marturisit pacatul cu lacrimi, dupa aceea toti au venit pe langa sicriu si au inbulzit-o cu fel si fel de intrebari
Cum este dincolo? Ce ai vazut?
Cum este dincolo nu pot sa va spun ,Doar atat pot sa va spun caci cum este aici la primari unde toti sunt trecuti cu ce au tot asa este si dincolo fiecare este trecut cu tot ce a facut bun sau rau.
Va rog cu lacrimi sa va spovediti ca dincolo nu mai este loc pentru pocainta si nici Maica Domnului nu se roaga pentru cei care nu vor sa se indrepte .
Iar apoi a inchis ochii si a adormit.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 24.01.2007, 20:10:48
Alexandr_Bazil Alexandr_Bazil is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2006
Mesaje: 352
Implicit

Cat de melodramatic :rolleyes:
Reply With Quote
  #3  
Vechi 24.01.2007, 20:54:23
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Da, Laurentiu, frumoasa pilda ai ales. Pentru cine are urechi de auzit / ochi de citit si minte sa inteleaga. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 24.01.2007, 20:58:31
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Si multumesc ca mi-ai adus aminte de "Minunile Maicii Domnului", asa ca i-am rugat pe ai mei - care se pregatesc sa vina in vizita din Romania - sa imi aduca aceasta carte pe care am lasat-o in tara din lipsa de loc in bagaje. Triste alegeri mai facem uneori...:(
Reply With Quote
  #5  
Vechi 25.01.2007, 10:17:12
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Maica Domnului avertizeaza pe cei ce traiesc necununati.
In comuna Balcesti-Iasi, doi soti au trait necununati 38 de ani si au nascut cativa copii.Amanand mereu cununia religioasa nu li se primeau slujbele la biserica si nu puteau fi impartasiti cu Trupul si Sanagele Lui Hristos caci traiau in desfranare
Intr-o noapte, insa i s-a aratat femeiii in vis o imparateasa imbracata in alb, cu cununa pe cap care desigur era Maica Domnului si i-a spus cu asprime [color=red]"Daca nu va cununati si traiti mai departe in desfranare, o sa va pedepseasca Dumnezeu si o sa va ia doua suflete din cele mai dragi voua!"[/color]
Ei insa n-au luat in seama aceste cuvinte si au ramas necununati.Dupa aproape un an de zile de asteptare i-a ajuns mania Domnului, caci le-au murit doua fete intr-un accident, implinindu-se astfel cele vestite prin vedenie de Maica Domnului.
Cutremurati de pacatul facut si de pedeapsa care i-a ajuns, s-au trezit ca din somn si s-au cununat imediat in biserica, inainte de inmormantarea ficelor lor, spovedindu-si pacatele si caindu-se cu multe lacrimi de faradeligile lor.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 30.01.2007, 16:39:31
maya maya is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.01.2007
Mesaje: 92
Implicit

bunica mea,mama mamei mele,a avut 9 frati si surori.deci,ca la tara o duceau foarte greu cu mancarea, nefiind o dintr-o familie bogata.mama ei era si foarte chinuita de soacra.la un moment dat,a ramas iar insarcinata, avea deja 5 copii, iar sotul era plecat in armata.asa ca,dupa ce s-a gandit mai mult timp,s-a hotarat sa ia ceva sa piarda sarcina.desi era credincioasa si avea frica de dumnezeu,era si tanara cu foarte multe greutati.in timpul zilei a facut rost de o licoare ca sa o ajute sa faca asta,dar nu a luat-o atunci,ci, ca sa nu ajunga copiii la ea,a ascuns-o dp icoana maicii domnului cu pruncul.seara, dp ce a pus copiii la culcare,a uitat de ea si a adormit.a visat ca a venit la ea o femeie imbracata in alb care a luat-o de mana si i-a zis ca vrea sa-i arate ce o sa se intample dc isi duce la sfarsit gandul.a dus-o intr-un loc intunecat unde era o masa mare,cu multi copii mici p ea, iar mamele lor,in dreptul lor,erau silite sa muste din ei.printre acele femei a recunoscut si o consateanca de-a ei care murise cu putin timp in urma dp ce incercase sa scape de o sarcina.aceasta s-a uitat la ea si i-a zis sa nu faca asta pt ca acelasi lucru o asteapta si pe ea daca avorteaza.femeia in alb a dus-o apoi de mana catre o poarta foarte luminoasa pe care au intrat.a povestit ca vedea multi pomi infloriti si ca pe langa fiecare pom erau foarte multi copii care cantau atat frumos,incat intreceau si cantecul pasarilor si totul era de o frumusete de negrait in cuvinte.atunci femeia imbracata in alb i-a zis ca daca va purta crucea care ii este data va avea parte de aceasta frumusete.atunci s-a trezit ingrozita de ceea ce visase si a aruncat sticluta. poate multi o sa creada o exagerare ceea ce am scris, dar mama a auzit asta chiar de la bunica ei si ne-a povestit si noua,mie si sorei mele, pentru a evindentia ca maica domnului nu ne lasa niciodata.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 30.01.2007, 16:58:19
maya maya is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.01.2007
Mesaje: 92
Implicit

un alt eveniment p care eu il consider a fi minune, este legat de o buna prietena a mea.aceasta a ramas insarcinata,necununata fiind.ea a decis sa pastreze copilul, dar majoritatea prietenilor si rudele se tineau de capul ei sa nu lase copilul. avut probleme mari cu parintii,s-a despartit de prieten care a fost destul de socat de veste,si a trecut prin atatea incat m-am mirat ca nu a pierdut sarcina.era cu nervii la pamant.mereu vorbea cu noi, cei cativa prieteni care o sustineam si ne spunea sa ne rugam pt ea ca ea nu mai poate sa le tina piept tuturor si ca doar aicuta domnului o mai poate ajuta. principalul motiv invocat de parinti pt a nu tine sarcina,era lipsa banilor.o prietena de familie a trimis-o la un preot,care,auzindu-i problema, i-a dat bani pt a tine copilul,3 milioane de lei vechi pe luna timp de un an, bani pe care i i-a dat in mana, asa ca tatal nu a mai putut invoca acest motiv.intre timp s-a impacat cu prietenul,care isi cauta deja de lucru,iar in luna a 7-a a facut cununia civila si religioasa, asta s-a intamplat acum 2ani.au o fetita de toata frumusetea si sanatoasa tun.iata ca minunile nu trebuie sa fie neaparat ceva supranatural,ca o vinderare miraculoasa,ci pot fi facute si prin oameni.atunci cand te astepti mai putin,maica domnului isi arata grija fata de noi.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 04.02.2007, 13:47:52
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maya
un alt eveniment p care eu il consider a fi minune, este legat de o buna prietena a mea.aceasta a ramas insarcinata,necununata fiind.ea a decis sa pastreze copilul, dar majoritatea prietenilor si rudele se tineau de capul ei sa nu lase copilul. avut probleme mari cu parintii,s-a despartit de prieten care a fost destul de socat de veste,si a trecut prin atatea incat m-am mirat ca nu a pierdut sarcina.era cu nervii la pamant.mereu vorbea cu noi, cei cativa prieteni care o sustineam si ne spunea sa ne rugam pt ea ca ea nu mai poate sa le tina piept tuturor si ca doar aicuta domnului o mai poate ajuta. principalul motiv invocat de parinti pt a nu tine sarcina,era lipsa banilor.o prietena de familie a trimis-o la un preot,care,auzindu-i problema, i-a dat bani pt a tine copilul,3 milioane de lei vechi pe luna timp de un an, bani pe care i i-a dat in mana, asa ca tatal nu a mai putut invoca acest motiv.intre timp s-a impacat cu prietenul,care isi cauta deja de lucru,iar in luna a 7-a a facut cununia civila si religioasa, asta s-a intamplat acum 2ani.au o fetita de toata frumusetea si sanatoasa tun.iata ca minunile nu trebuie sa fie neaparat ceva supranatural,ca o vinderare miraculoasa,ci pot fi facute si prin oameni.atunci cand te astepti mai putin,maica domnului isi arata grija fata de noi.
Frumoasa pilda
Reply With Quote
  #9  
Vechi 04.02.2007, 19:11:18
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Maica Domnului scoate din iad pe ucenicul Cuviosului Pavel

Acest prea fericit Parinte Sfânt, ne istoriseste aceasta, zicând:

"Am avut un ucenic foarte lenes, care mai cadea si în alte pacate felurite, fara ca eu sa stiu. Dupa ce a murit ma rugam lui Dumnezeu si Maicii Domnului, sa-mi descopere în care loc se afla. Rugându-ma eu asa fierbinte multe zile, am vazut în vedenie pe ucenic tinându-se de doi oarecare. Neferecitul ucenic era ca o piatra, sau caramida, de la cap pâna la picioare, neavând nici cum vreo lucrare, a sufletului sau a trupului. Aceasta vazând-o eu, m-am mâhnit mult. Îndata mi-am adus aminte de cuvinteleStapânesti, când a poruncit sa-i lege mâinile si picioarele aceluia care nu avea haina de nunta si sa-l arunce în întunericul cel mai dinafara. Venindu-mi în sine din uimire, am început sa ma mâhnesc mult si sa ma amarasc. Dadeam milostenie, faceam Liturghii, rugam ziua si noaptea pe prea Puternica Împarateasa si pe iubitorul de oameni Dumnezeu ca sa-l miluiasca. Am postit de multe ori, cu toate batrânetele mele.
Dupa multe zile, vad pe Preasfânta Nascatoare de Dumnezeu si Pururea Fecioara Maria, zicându-mi: "Ce ai Pavele de te mâhnesti?"
Eu i-am raspuns: "Pentru fratele, stapâna mea, ca l-am vazut muncindu-se". Ea mi-a zis: "Nu m-ai rugat ca sa ti-l arat? Iata am ascultat rugaciunea ta". Eu am raspuns: "Asa este Doamna mea, dar nu vreau sa-l vad si sa ma mâhnesc".
Atunci mi-a zis iarasi prea Laudata: "Du-te dar si pentru ostenelile tale, smerenia, lacrimile si dragostea ta, am sa si-l arat iarasi ca sa te veselesti".
Trecând o zi, vad pe fratele venind catre mine, cu totul vesel si plin de bucurie. El îmi zise plin de veselie: "Rugaciunile tale Parinte au mijlocit catre Preasfânta Nascatoare de Dumnezeu (ca mult te iubeste), si a rugat pe Mântuitorul si m-a dezlegat din legaturile vrajmasului, în care eram legat mai înainte. Acestea zicându-mi, văd si pe Preasfânta, zicând catre mine: Te-ai încredintat acum, rugatorule pentru fiul tau?" Eu am zis: "Asa Stapâna! Foarte multumesc iubirii Tale de oameni". Atunci iarasi mi-a zis: "Du-te, dar adu-ti aminte totdeauna de fratele tau, în rugaciunile tale, milostenii si aduceri (de jertfe) facând ca pre mult foloseste pe mort milostenia si aducerea (de jertfa la Sfântul Altar) cu credinta."

(Minunea 149)

Reply With Quote
  #10  
Vechi 05.02.2007, 12:47:27
mioara mioara is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.08.2006
Mesaje: 149
Implicit

Minunea din Siria

In decembrie 2004 un musulman din Arabia Saudita, s-a prezentat in fata mai multor agentii de presa pentru a relata un fapt incredibil pe care l-a trait si care i-a schimbat viata.
Cu cativa ani in urma acest barbat s-a casatorit cu o femeie musulmana foarte bogata dar sterila. Anii treceau si in ciuda tuturor eforturilor si cheltuielilor remarcabile cu doctorii tot nu puteau avea copii. Parintii barbatului i-au sugerat sa-si ia o alta nevasta, pastrand-o si pe prima (intrucat legile locale permit patru casatorii în acelasi timp).
Obosit, suparat si deprimat, barbatul nu a acceptat sfatul parintilor ci mai degraba a ales sa plece in vacanta cu sotia lui in Siria. Acolo au inchiriat o limuzina cu sofer, care le servea si drept ghid pentru toate excursiile lor în Siria. Vacanta se derula in conditii bune insa soferul a observat ca perechea din Arabia Saudita era plina de amaraciune, durere si suparare. Fiind de acum familiarizat cu acest cuplu, soferul a intrebat cu precautie de ce par a fi atat de nefericiti, cumva pentru neindemanarea lui de a conduce turul?
Cuplul a marturisit soferului ca motivul nefericirii lor este incapacitatea de avea copii. Soferul, la randul sau musulman, le-a spus ca in Siria crestinii si anume crestinii ortodocsi au o manastire numita Panaghia Saydnaya (in araba insemnand Doamna Noastra) si ca multi oameni care nu pot avea copii se refugiaza in fata icoanei facatoare de minuni. Oamenii merg la manastire si li se da sa manance restul de lumanare de la candela care arde in fata icoanei miraculoase. Si atunci Maria crestinilor daruieste, in functie de credinta, ceea ce isi doresc.
Emotionati, cei doi i-au cerut soferului sa-i duca la manastirea Saydnaya a "Doamnei crestinilor" si au spus ca daca vor avea copii ii vor da soferului suma de 20 000 USD iar manastirii vor face o donatie de 80.000 USD. Astfel au plecat spre manastire si au facut ceea ce li se spusese. Mai tarziu s-au intors in tara lor si la scurt timp femeia a aflat ca este insarcinata. Dupa cateva luni a nascut un baiat incantator. A fost cu adevarat o minune a Maicii Domnului Theothokos.
Imediat ce femeia a nascut, barbatul a vrut sa se intoarca in Siria sa-si respecte promisiunea facuta. La sosire l-a sunat pe acelasi sofer si i-a cerut sa-l ia de la aeroportul din Damasc. Soferul insa era viclean si ticalos si a convins doi dintre prietenii sai sa mearga impreuna cu el la aeroport pentru a-l astepta pe bogatas, sa-i ia toti banii si sa-l omoare. Astfel l-au luat de la aeroport si barbatul din Arabia Saudita, in timp ce mergeau, fara sa realizeze ca acestia au planuit sa-l omoare, le-a spus prietenilor soferului ca le va da si lor cate 10.000 USD fiecaruia.
Acesti oameni in continuare nesatisfacuti, au deviat de la drumul spre manastire si s-au dus intr-un loc desert si l-au omorat, i-au taiat capul si alte parti (maini si picioare) ale corpului in bucati. Orbiti de patima si covarsiti de fapta ingrozitoare pe care tocmai o comisesera, in loc sa lase ramasitele omului in acel loc le-au pus in portbagajul masinii. Dupa ce i-au luat banii, ceasul si tot ceea ce avea, au inceput sa caute un alt loc unde sa arunce ramasitele.
Apoi in mijlocul autostrazii nationale, masina s-a oprit brusc. Cei trei barbati au iesit sa vada de ce motorul se oprise. Apoi un trecator s-a oprit sa-i ajute dar ei, temandu-se ca actul lor teribil ar putea fi descoperit, au pretins ca nu au nevoie de ajutor. In timp ce trecatorul pleca, el a observat ca curgea sange din spatele masinii si a anuntat politia pentru a investiga cazul deoarece scena si cei trei barbati pareau a fi suspiciosi. Politia a venit si vazand sange sub masina si pe pavaj au cerut sa fie deschis portbagajul.
Cand au deschis portbagajul si au privit, barbatul din Arabia Saudita s-a ridicat, uluitor de viu si sanatos, spunandu-le: tocmai acum aceasta PANAGHIA a terminat de cusut gatul meu chiar aici (aratandu-le zona marului lui Adam), dupa ce mai intai mi-a cusut toate partile trupului. Vazand asta, cei trei criminali imediat si-au pierdut mintile devenind nebuni. Politia i-a arestat si în timp ce erau dusi spre spitalul de nebuni, criminalii au inceput sa aiureze ca nu este posibil sa traiasca barbatul din Arabia Saudita, pe care ei l-au decapitat si l-au taiat in bucati.
Barbatul din Arabia Saudita a fost supus unui examen medical si doctorii au confirmat ca cusatura (aici se folosește de fapt expresia "copca chirurgicala" ) a fost facuta de curand, prin aceasta validand miracolul petrecut. Cusaturile au fost si inca sunt evidente. Cand omul din Arabia Saudita a iesit din portbagaj arata ca un om care tocmai fusese reconstruit (pus bucata peste bucata) si marturisea continuu ca aceasta PANAGHIA l-a readus in trup si l-a inviat cu ajutorul Fiului Sau.
Imediat dupa aceasta, omul din Arabia Saudita si-a chemat rudele sa vina in Siria si au mers cu totii la manastirea Maicii Domnului Saydnaya si s-au rugat, au adus slava lui Dumnezeu si în loc de darul initial in suma de 80.000 USD (care fusese promis) el a oferit maicii Domnului Theothokos suma de 600.000 USD.
Astazi cand omul relateaza detaliile acestei minuni covarsitoare, el incepe prin a spune "cand eram eu musulman mi s-a intamplat aceasta" indicand astfel faptul ca nu mai este musulman, nici el nici familia lui.
Aceasta minune a uimit intreaga natiune Araba / Musulmana si intreg Orientul Mijlociu. (Fratia Sfantului Mormant, Patriarhia Ierusalimului).
Trimisa de Pr. lgnatios, Staret, Sfanta Manastire a Pastorilor, Bt Ahur-Betleem, Postul Pastelui, Martie 2005,
Redactata de Arhimandritul Nektarios Serfes, Boise, Idaho, USA
Ajunul Inaltarii Domnului, 8 Iunie 2005
Slava lui Dumnezeu pentru toate!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
minunile de azi florintoro Intamplari adevarate 6 15.08.2021 00:03:20
Cunoasteti vreo manastire de maici cu moastele Sf Siluan ? teodoraianys Intrebari utilizatori 14 13.02.2012 09:21:18
Minunele MAICI DOMNULUI "UMILENIA" piedonee Intamplari adevarate 1 07.02.2012 10:11:28
o manastire de maici unde se poate sta 1 sapt-2 sapt? ella87ella Generalitati 44 08.02.2011 09:05:22
icoana Cuvioasei Maici Matroana NiCcoleta Arta bisericeasca in general 8 23.02.2009 00:08:47