Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.12.2009, 22:43:24
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit Care e adevarat Biserica Crestina?Ne arata istoria aceasta

Au facut Romania sau Serbia sau Bulgaria sau Grecia sau Bulgaria vreun razboi de cucerire?
Au umblat aceste tari sa isi faca imperii,au umblat aceste tari sa se duca sub inselarea dracilor sa prigoneasca pe sarmanii de prin America,Africa sau Asia sa le ia pamanturile date lor de preabunul Dumnezeu si roadele de pe acele pamanturi?
Nicidecum.
Dar ce vedem la tarile care se zic crestine dar de fapt nu sunt,ca sunt sub inselarea dracilor?
Ca locuitorii Angliei,Spaniei,Portugaliei,Frantei,Italiei,Olande i,Germaniei si altor tari catolice si luterane inselati de draci au mers in razboaie nedrepte si au luat teritoriile altor popoare,prigonindu-i pe sarmanii aceia,inrobindu-i si cate si mai cate.
(si avem coloniile din alte parti ale lumii.Ati auzit sa fi avut Romania sau Serbia sau Bulgaria sau Grecia vreo colonie de cand au inceput sa fie tari crestine?Nu.)
Iata frumusetea crestin ortodoxiei si a tarilor lui Dumnezeu crestin ortodoxe!
Dar in vremile de acum niste inselati de draci anume legionarii fac de rusine Sfanta Romanie,tara lui Dumnezeu si o arunca in razboaie nedrepte de cucerire sa strice imaginea tarii noastre de tara crestina de o avem de 2000 de ani.
Rusia cat a fost tara crestin ortodoxa cu adevarat nu s-a implicat in razboaie nedrepte de cucerire.
Dar cand un tar inselat de draci anume Petru cel mare s-a apucat sa strice religia crestin ortodoxa si sa bage neghina dracilor intr-ansa anume ereticele invataturi scolastico-catolico-luterane poporul rus a fost manat de acest inselat de duhuri rele in razboaie nedrepte de cucerire.

Last edited by mihailt; 08.12.2009 at 22:45:34.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.12.2009, 22:54:17
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Au facut Romania sau Serbia sau Bulgaria sau Grecia sau Bulgaria vreun razboi de cucerire?
Au umblat aceste tari sa isi faca imperii,au umblat aceste tari sa se duca sub inselarea dracilor sa prigoneasca pe sarmanii de prin America,Africa sau Asia sa le ia pamanturile date lor de preabunul Dumnezeu si roadele de pe acele pamanturi?
Nicidecum.
Sa-ti aduc aminte de razboaiele balcanice care s-au intamplat cu mai putin de 100 de ani in urma in care Bulgaria, Romania, Serbia si Grecia s-au batut intre ele? Pentru teritoriu? Ai uitat de Imperiul Bulgar? Pana in ziua de azi Bulgaria si Grecia nu se inteleg asupra statutului Macedoniei.

Da, asa de buni suntem noi astia din Europa de Est, ca vezi, noi nu ne-am dus in Africa si Asia sa ii batem pe saracii de acolo. Problema este ca sa fi vrut nu puteam din diferite motive. Oare daca Tarile Romane aveau alta pozitie geografica, mai aproape de Oceanul Atlantic, cum sunt Marea Britanie sau Olanda, mai multa pricepere in ale marinaritului si luptei, oare n-ar fi avut tentatia sa ia si ele o bucatica acolo de Africa sau America? Oare?

Asa imi e si mie usor sa spun: ce buna sunt eu ca nu am omorat pe nimeni in viata mea! Si nici prostituata nu am fost! Ce grozava sunt@ Dar am fost pusa in situatia asta? Am avut parte de un context si o educatie de asa natura incat sa ajung criminala sau prostituata? Nu. Deci ce rost are sa ma laud cu asa ceva?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.12.2009, 23:12:24
Antoni0's Avatar
Antoni0 Antoni0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Traiasca noul filetism pseudo-ortodox mihailtean! Traiasca tovarasul mihailt si a sa propaganda...

Cum ti-am mai zis si in celalat topic, nu'ti este rusine? Nu te-ai gandit ca prin comportamentul asta iti bati joc de Eroii Neamului?

Eroii neamului care au luptat cu arma'n mana ca tu sa ai un viitor!

Basarabia spaniolii au furat-o, Bucovina de Nord nemtii si Cadrilaterul lutheranii...
Ce "politica" pe tine...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 08.12.2009, 23:12:40
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Talking

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Au facut Romania sau Serbia sau Bulgaria sau Grecia sau Bulgaria vreun razboi de cucerire?
Au umblat aceste tari sa isi faca imperii,au umblat aceste tari sa se duca sub inselarea dracilor sa prigoneasca pe sarmanii de prin America,Africa sau Asia sa le ia pamanturile date lor de preabunul Dumnezeu si roadele de pe acele pamanturi?
Nicidecum.
.

:))) hahaha Stai linistit ca daca ar fi avut puterea necesara ar fi facut-o insa de regula balcanicii de abia isi mai tirau bracinarii prin bordee si ieseau cu mioarele la pascut, nu aveau ca cei din VEST, UNIVERSITATI la anul 1100( Tu realizezi ce inseamna asta?). Si eu eram tentat sa spun ca asta este o trasatura ORTODOXA, insa mai nou ma abtin. Rusii care au avut dintotdeauna putere ar fi facut-o si ei daca aveau o FLOTA de talia armadei SPANIOLE si ENGLEZESTI insa nu au avut-o si au ramas sa se extinda exclusiv in spatiul euro-asiatic ( Pacat , ...ca acum toata America Centrala si de Sud, de exemplu, ar fi vorbit limba rusa si ar fi tamiiat icone ortodoxe :))
Reply With Quote
  #5  
Vechi 08.12.2009, 23:17:14
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Antoni0 Vezi mesajul

Basarabia spaniolii au furat-o, Bucovina de Nord nemtii si Cadrilaterul lutheranii...
Ce "politica" pe tine...
Bucura-te Antonie ca macar a fost furata de ai nostrii dragi Ortodocsi si nu de cei enumerati de tine, deoarece acuma nu te mai inchinai in frumoasele noastre biserici ci in alea Lutherane...si fii sigur ca fara ajutorul rusilor care incepind cu 1400 s-au tot luptat cu teutonii polaci pina aproape de 1700, nu s-ar fi putut pastra Ortodoxia

Lasa ca a venit Basescu al tau din nou la putere si le va aduce inapoi la matca :)), ca oricum nu-i mai pasa nimanui de ele, fiind vorba EXCLUSIV DE BANI!

Last edited by andreicozia; 08.12.2009 at 23:19:31.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 08.12.2009, 23:23:33
Antoni0's Avatar
Antoni0 Antoni0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
:))) hahaha Stai linistit ca daca ar fi avut puterea necesara ar fi facut-o insa de regula balcanicii de abia isi mai tirau bracinarii prin bordee si ieseau cu mioarele la pascut, nu aveau ca cei din VEST, UNIVERSITATI la anul 1100( Tu realizezi ce inseamna asta?). Si eu eram tentat sa spun ca asta este o trasatura ORTODOXA, insa mai nou ma abtin. Rusii care au avut dintotdeauna putere ar fi facut-o si ei daca aveau o FLOTA de talia armadei SPANIOLE si ENGLEZESTI insa nu au avut-o si au ramas sa se extinda exclusiv in spatiul euro-asiatic ( Pacat , ...ca acum toata America Centrala si de Sud, de exemplu, ar fi vorbit limba rusa si ar fi tamiiat icone ortodoxe :))
De ce mai in toate mesajele tale, se simte superioritatea asta de "orasean"?

Toti stramosii nostri au fost ciobani asa ca nu inteleg atitudinea asta hulitoare...

Saracii occidentali, cu tot cu invatatura si universitatile lor s-au indepartat de Sfanta Traditie prin scolasticism, umanism, iluminism, s.a.m.d.

Prefer taranul cu frica de Dumnezeu "la coada vacii" decat oraseanul de matrice occidentala, materialist si fara Dumnezeu in suflet!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 08.12.2009, 23:26:17
Antoni0's Avatar
Antoni0 Antoni0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Bucura-te Antonie ca macar a fost furata de ai nostrii dragi Ortodocsi si nu de cei enumerati de tine, deoarece acuma nu te mai inchinai in frumoasele noastre biserici ci in alea Lutherane...si fii sigur ca fara ajutorul rusilor care incepind cu 1400 s-au tot luptat cu teutonii polaci pina aproape de 1700, nu s-ar fi putut pastra Ortodoxia

Lasa ca a venit Basescu al tau din nou la putere si le va aduce inapoi la matca :)), ca oricum nu-i mai pasa nimanui de ele, fiind vorba EXCLUSIV DE BANI!
Base al meu?!?

Rusii mai bine zis conducatorii lor ne-au furat Basarabia! Recunosti acest lucru?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 08.12.2009, 23:28:59
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Iar ati inceput harta... se vede treaba ca michiduta e acelasi peste tot (si aici subinteleg si la catolici, si la ortodocsi). Nu il lasati sa faca ravagii. Ce a fost in trecut a fost! Cele rele sa se spele, cele bune sa se adune!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 08.12.2009, 23:33:18
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Antoni0 Vezi mesajul
Prefer taranul cu frica de Dumnezeu "la coada vacii" decat oraseanul de matrice occidentala, materialist si fara Dumnezeu in suflet!

Am impresia ca nu prea are rost, dar:

Am vazut tarani la coada vacii fara Dumnezeu, si am vazut oraseni de matrice occidentala, materialisti, dar cu Dumnezeu in suflet.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 08.12.2009, 23:41:46
o_tzaranca o_tzaranca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 462
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Antoni0 Vezi mesajul

Toti stramosii nostri au fost ciobani asa ca nu inteleg atitudinea asta hulitoare...

Saracii occidentali, cu tot cu invatatura si universitatile lor s-au indepartat de Sfanta Traditie prin scolasticism, umanism, iluminism, s.a.m.d.

Prefer taranul cu frica de Dumnezeu "la coada vacii" decat oraseanul de matrice occidentala, materialist si fara Dumnezeu in suflet!
te rog frumos ,stramosii mei sa nu-i faci ciobani
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Biserica Crestina Universala vsovivi Biserica Ortodoxa Romana 746 24.05.2021 16:52:09
Care om este cu adevarat frumos? amatyyy Generalitati 55 15.08.2016 01:16:52
Dovezi stiintifice , logice si matematice care arata existenta lui Dumnezeu razaudi Generalitati 6 27.11.2011 01:05:23