Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 05.06.2011, 23:01:56
Lilith23
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Cine o considera prea batrana? E mai grea nasterea dar cu ajutorul lui Dumnezeu, se poate!
Am spus că SE consideră prea bătrână. Ea pe ea. E verb reflexiv.
Reply With Quote
  #72  
Vechi 06.06.2011, 07:43:17
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de OanaMari Vezi mesajul
Este mai mult de un an de zile de cind am aflat de o relatie a sotului meu cu o persoana mai invirsta decit el. Stiu sigur de aceasta relatie si nu stiu cum sa procedez pentru ca imi este teama de reactia care v-a avea, acuzindu-ma pe mine ca nu fac altceva decit sa ii gasesc motive. Cel mai dureros este ca din familie il incurajeaza la aceasta relatie fiind intermediari la relatia lor. Cu toate ca inainte, avea o parere proasta despre aceasta persona socotindo o profitoare. Nu stiu cum sa procedez deoarece, noi am mai avut perioade de neintelegere si intotdeauna familia m-a scos vinovata. Am credinta inn Dumnezeu ca un sfat bun imi v-a iesi in cale.
Un sfat bun il poti afla de la duhovnic.
Imi cer iertare daca ofensez prin sfaturi ce tin de domeniul Abc-ului vietii crestine, dar uneori chiar acestea sunt trecute cu vederea.
In primul rand, la vreme de incercare se face o spovedanie temeinica, dupa un indrumar de spovedanie (nu dupa ureche).
Apoi ar fi bine sa te impaci cu toti ( inclusiv sa o ierti pe "cealalta") si asa pregatita poti sa starui in rugaciune.
Ai incredere in Dumnezeu, ca toate incercarile ne sunt date spre folos, daca stim sa cerem ajutor de la El.
Am o cunostinta care a trecut prin ceva similar si lucrurile s-au aranjat de la sine.

Dar repet, nu te lua dupa pareri forumistice. Mergi la duhovnic. El va intelege mult mai bine situatia, acolo gasesti sfatul si sprijinul.
Reply With Quote
  #73  
Vechi 06.06.2011, 15:18:20
machho's Avatar
machho machho is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.08.2010
Locație: Eforie N
Religia: Ortodox
Mesaje: 39
Implicit ''mintea este ochiul sufletului"

Citat:
În prealabil postat de Lilith23 Vezi mesajul
Ești atât de coerent încât n-am înțeles absolut nimic! Eu nu vorbeam de numele tău și nici de viața ta! Nu văd legătura!
nici nu vei vedea, si nici nu era nevoie sa' intelegi,pt. ca' oricum esti copila'(daca' mai esti!!?)... la cei 17 ani ai tai...esti de seama copilului meu...si nu cred ca' tu si cu mine ,avem ceva de discutat.......
''mintea este ochiul sufletului"... si la tine este inca "gaura' .. Cei de jos nu pot pricepe mintea “nebunului întru Hristos”,
Reply With Quote
  #74  
Vechi 06.06.2011, 15:30:23
Lilith23
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de machho Vezi mesajul
nici nu vei vedea, si nici nu era nevoie sa' intelegi,pt. ca' oricum esti copila'(daca' mai esti!!?)... la cei 17 ani ai tai...esti de seama copilului meu...si nu cred ca' tu si cu mine ,avem ceva de discutat.......
''mintea este ochiul sufletului"... si la tine este inca "gaura' .. Cei de jos nu pot pricepe mintea “nebunului întru Hristos”,
:)) Cine ți-a zis că am 17 ani? Și dacă nu avem de discutat, am să te rog să ai amabilitatea de a nu mi te mai adresa pe viitor. Mai ales că nici n-ai idee cu cine vorbești, după cum se vede!
Reply With Quote
  #75  
Vechi 06.06.2011, 15:41:08
machho's Avatar
machho machho is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.08.2010
Locație: Eforie N
Religia: Ortodox
Mesaje: 39
Smile

Citat:
În prealabil postat de Lilith23 Vezi mesajul
:)) Cine ți-a zis că am 17 ani? Și dacă nu avem de discutat, am să te rog să ai amabilitatea de a nu mi te mai adresa pe viitor. Mai ales că nici n-ai idee cu cine vorbești, după cum se vede!
Multumesc Doamne!!...,ma' bucur ca' nu voi mai fi nevoit sa' discut cu persoane din alte confesiuni....din amabilitate:Doamne Ajuta'. ( ps. imi pare rau pt. neintelegeri,dar nu eu am inceput discutia cu tine, tu ai intrat la comentariul meu despre Doamna de 55 de ani, nu ai 17 ani, te comporti ca la 17 ani, nascuta' in 1992..ai 19 ani...tot pe acolo, cu cine ma' pun!!?, mie frica' doar de Dumnezeu,daca' mi-o fi frica' acum, ce ma' voi face cand voi fi nevoit sa'-l marturisesc pe Iisus Hristos,poate chiar cu viata( ai putea!!?)...(cu timpul vei vedea ca' viata nu e chiar asa simpla', si nu prea e bine sa' ne jucam cu cuvintele. viata' frumoasa'...
Reply With Quote
  #76  
Vechi 06.06.2011, 15:44:12
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de machho Vezi mesajul
nici nu vei vedea, si nici nu era nevoie sa' intelegi,pt. ca' oricum esti copila'(daca' mai esti!!?)... la cei 17 ani ai tai...esti de seama copilului meu...si nu cred ca' tu si cu mine ,avem ceva de discutat.......
''mintea este ochiul sufletului"... si la tine este inca "gaura' .. Cei de jos nu pot pricepe mintea “nebunului întru Hristos”,
Degeaba trantesti cu citate peste citate daca in halul acesta jignesti un om!!! Intradevar tu nu esti jos, esti sus! Dar numai daca te urci pe un scaun!
Reply With Quote
  #77  
Vechi 06.06.2011, 16:57:18
machho's Avatar
machho machho is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.08.2010
Locație: Eforie N
Religia: Ortodox
Mesaje: 39
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Daca biserica dezleaga casatoria pentru adulter ( si pentru orice desigur si inca de 3 ori), inseamna ca se poate dezlega.Ca doar nu incalca tocmai biserica cuvantul Domnului.



Din contra, Iisus a spus sa cercetam! Nu sa nu cercetam.

In ceea ce priveste sarpele pe care il invocati din fiecare casa, e simplu. Daca tot avem fiecare "sarpele" nostru, si nu constientizam ca e sarpe, de ce sa mai crestem inca unul care stim clar ca-i sarpe? Fiecare cu serparia lui domnule Machho! Imi ajung probleme mele, de ce sa mi le asum si pe ale altuia, numai ca sa-mi umplu timpul, cu un barbat care ma inseala si ma bate mar? E absurd din punctul meu de vedere.
Sunt de acord cu d-vstra'..."este absurd sa' stati cu un barbat care inseala si bate ( pe bune!!?, scuze de indrazneala',sau va' referiti la general). Ma' rog...iarta'-ma' pe mine nepriceputul,Doamne( undeva ma' refeream doar la faptul ca' eu daca' a-si fi in locul aceluia,a-si prefera ca sotia mea sa' lupte pt. mine,cu rugaciuni, cu explicatii,cu exemple...ca eu sa' ma trezesc, si atunci ca multumire,cu siguranta' o iubeam si mai mult.Ganditi-va' putin,Iisus Hristos,nu a patimit pt. noi, atunci poate ca' asta e crucea celui care ia bataie si e inselat.( eu a-si fi preferat sa' ma insele si sa' ma bata'..dar sa' stiu ca Domnul ma' mangaie.Undeva se spune, in zile de necaz nu cautati ajutor de la oameni,ca Domnul sa' va' poata' mangaia).Sincer, eu nu invoc nici un sarpe, dar stiu de la bunici ca' spuneau:fiecare casa' are sarpele lui,o fi doar la tara', ca' na la bloc unde sa' locuiasca' "serparul".Acum...despre celalalt "sarpe"...care va' mananca' zilele..."strivitii capul",daca' nu puteti duce aceasta' cruce, pt. ca este o cruce sa' stiti,precum e si la altii,poate cu probleme de sanatate,poate in lipsuri si saracie,poate in singuratate.

dar D-na Melissa, haideti sa' ne amintim din Noul Testament : unde spune,Iisus, cercetati. Cand EL, si lui Toma i-a spus "adu degetul tau incoace si pune-l in coasta mea"...cu un "ton" de ...crede si nu cerceta. Si apoi,daca' trebuie sa' ne luam dupa' biserica' cu ..pana' la 3 dezlegari(cum a-ti spus,eu stiam ca biserica face pana la 3 cununii,ori adulterul e putin diferit,corect!?)atunci de ce sa' nu ne luam dupa' biserica',care tot ea ne invata'.."Credeti si nu cercetati). D-vstra' faceti precum doriti,dar eu CRED DOAMNE..ajuta' necredintei mele. Doamne ajuta'.

Last edited by machho; 06.06.2011 at 17:01:19.
Reply With Quote
  #78  
Vechi 06.06.2011, 17:27:49
Lilith23
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de machho Vezi mesajul
Multumesc Doamne!!...,ma' bucur ca' nu voi mai fi nevoit sa' discut cu persoane din alte confesiuni....din amabilitate:Doamne Ajuta'. ( ps. imi pare rau pt. neintelegeri,dar nu eu am inceput discutia cu tine, tu ai intrat la comentariul meu despre Doamna de 55 de ani, nu ai 17 ani, te comporti ca la 17 ani, nascuta' in 1992..ai 19 ani...tot pe acolo, cu cine ma' pun!!?, mie frica' doar de Dumnezeu,daca' mi-o fi frica' acum, ce ma' voi face cand voi fi nevoit sa'-l marturisesc pe Iisus Hristos,poate chiar cu viata( ai putea!!?)...(cu timpul vei vedea ca' viata nu e chiar asa simpla', si nu prea e bine sa' ne jucam cu cuvintele. viata' frumoasa'...
Din cauza unei erori a site-ului, nu am putut să pun corect anul în care m-am născut. Sunt din 90, am 21 de ani, sunt căsătorită, am doi copii și muncesc. Deci cred că știu și eu câte ceva despre viață. Te rog să nu mai emiți judecăți despre comportamentul meu. Dacă eu mă comport ca la 17 ani, măcar scriu mai corect decât un copil de clasa a V-a, ceea ce nu pot spune despre tine. Mă rog, nu despre asta e vorba. Și nu am spus că trebuie să-ți fie frică de mine. Prin "nici măcar nu știi cu cine vorbești", mă refeream doar la faptul că nu știi nimic despre mine (ai doar o dată de naștere eronată), deci niciun drept să mă tratezi de sus.

Și ca să-ți răspund: nu, nu aș mărturisi cu viața pentru Iisus. Aș renunța la viață pentru copiii mei, soțul meu și pentru principiile mele după care-mi ghidez existența și la care n-aș renunța nici în ruptul capului.

Știu că viața nu e simplă, crede-mă! Cu cuvintele nu mă joc, țin prea mult la ele (fac parte din meseria mea), motiv pentru care menționez mereu importanța scrisului corect. Poate pentru unii va deveni enervantă chestia asta, dar mi se pare un lucru elementar ca un adult român să știe să scrie și să se exprime corect în română.

Acum, dacă mai ai ceva de-mi zis (deși sper că nu), poți să-mi scrii un MP, că nu e cazul să o luăm pe arătură și să deviem de la subiectul acestui thread (nu că n-am fi făcut asta deja)! Din respect pentru autorul său și pentru ceilalți utilizatori care sunt aici să discute, nu să asiste la o ceartă publică.




Ah, încă ceva...

Citat:
Multumesc Doamne!!...,ma' bucur ca' nu voi mai fi nevoit sa' discut cu persoane din alte confesiuni...
Aș putea să zic ceva foarte urât, dar ceea ce ai spus tu îmi provoacă silă.

Last edited by Lilith23; 06.06.2011 at 17:31:14.
Reply With Quote
  #79  
Vechi 06.06.2011, 17:44:40
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lilith23 Vezi mesajul
Spune Hristos că după o anumită vârstă nu ne putem căsători? Că nu-nțeleg. Nu cred că alerga după cele lumești, alea le putea găsi și fără căsnicie. Probabil voia să nu îmbătrânească singură, să aibă pe cineva alături, ca să-i împărtășească fericirile, tristețile, dezamăgirile, succesele etc.

Dar dacă e să ne luăm după logica ta, de ce nu i-o aplicăm și bărbatului? Până la urmă, el are aceeași vârstă și după cum se vede, caută mai mult "cele lumești" decât femeia. Sau el e o excepție pentru că e .... macho? :)
8. Celor ce sunt necăsătoriți și văduvelor le spun: Bine este pentru ei să rămână ca și mine.
9. Dacă însă nu pot să se înfrâneze, să se căsătorească. Fiindcă mai bine este să se căsătorească, decât să ardă.
10. Iar celor ce sunt căsătoriți, le poruncesc, nu eu, ci Domnul: Femeia să nu se despartă de bărbat!
11. Iar dacă s-a despărțit, să rămână nemăritată, sau să se împace cu bărbatul său; tot așa bărbatul să nu-și lase femeia.

1 Cor. cap. 7

11. Iar de văduvele tinere ferește-te. Căci, atunci când poftele le îndepărtează de Hristos, vor să se mărite.
12. Și își agonisesc osândă, fiindcă și-au călcat credința cea dintâi.
13. Dar în același timp se învață să fie leneșe, cutreierând casele, și nu numai leneșe, ci și guralive și iscoditoare, grăind cele ce nu se cuvin.
14. Vreau deci ca văduvele tinere să se mărite, să aibă copii, să-și vadă de case, și să nu dea potrivnicului nici un prilej de ocară.

1 Tim. cap. 5
Reply With Quote
  #80  
Vechi 06.06.2011, 17:46:18
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lilith23 Vezi mesajul
Uimește-mă!
"În Pateric se spune că la avva Pimen s*a dus un frate si a zis: „Ce să fac, părinte, că*mi vin tot felul de gânduri rele în minte". Si avva Pimen a răspuns: „Opreste vântul! (bătea vântul). Întinde bratele si pieptul si opreste vântul!". Si el a zis: „Nu pot să opresc vântul!". Si părintele a continuat: „Asa cum nu poti opri vântul, asa nu poti opri gândurile rele! Dar altceva poti să faci, si anume, cu un gând bun să înlături gândul cel rău!". Deci, statornicirea în gânduri bune va duce la înlăturarea gândurilor celor rele.
Cand a venit la noi Episcopul Gherasim al Ramnicului a spus ca nu este pacat ca vin gandurile rele{ca toata lumea este ispitita si nu poti sa le opresti} si este pacat numai daca ne invoim cu ele .
Adica eu nu pot sa opresc pasarea sa se aseze pe streasina casei mele dar sa nu isi faca cuib eu o pot opri..Asa si cu gandurile rele..sa nu-si faca cuib in mintea noastra"

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...?t=1821&page=2
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Un sfat? silent assasin Generalitati 24 30.03.2011 22:24:41
Vasile cel Mare - un sfant intelept si milos NECTARIE Generalitati 3 04.01.2011 16:20:48
un sfat intelept pentru tineri teodora21 Nunta 12 05.01.2010 23:18:22
La multi ani prietenului nostru intelept cristiboss(Cristian) tigerAvalo9 Generalitati 30 28.12.2008 15:49:41
Un Parinte intelept Laurentiu Mari Duhovnici si predicile lor 3 16.09.2008 23:03:08