Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 07.06.2011, 09:59:21
machho's Avatar
machho machho is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.08.2010
Locație: Eforie N
Religia: Ortodox
Mesaje: 39
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
@ anna21 sunt intru totul de acord cu toate comentariile pe care l-ai facut. Atat de mult mi-au placut ca le-am tot recitit si nici nu m-am mai dus in urma sa citesc intreaga replica a lui Machho care imi era adresata, ca sa nu ma indispun:-))

@Marimira regret profund ca ai trecut prin asemenea calvar!!! Nici o femeie nu merita asa ceva ! Ne-a facut Dumnezeu sa fim iubite nu maltratate!

Desi eu am crescut intr-o familie unde nu am vazut violenta nici macar la nivel verbal iar acum imi cresc copiii tot in liniste si iubire asa cum si eu si sotul meu am fost crescuti( ca sa raspund si curiozitatii lui Machho), nu pot agreea violenta in nici un domeniu, mai ales in cel domestic. De adulter nici nu mai spun..Sunt de parere ca o femeie trebuie sa faca totul pentru ca sotul sa nu ajunga nici la adulter, nici la violenta. Acesta este momentul rugaciunii pentru sot, cand totul merge bine intre ei, pentru ca Dumnezeu sa-i ajute sa mentina aceasta stare. Dar daca totusi relatia de cuplu ajunge intr-un asemenea abis, din punctul meu de vedere, (tot repet) nu mai este nimic de facut!! Pentru ca supravietuirea in multe din aceste cazuri, devine o chestiune de pur noroc!
Doamne Ajuta'. Am observat ca D-vstra' va' indispune-ti la ceea ce spun eu.Dar... de fapt oare nu tot omul se indispune cand altul vine si spune adevarul .D-vstra' vedeti in cuvintele mele ceea ce nu va' convine, de aceea va' indispuneti.A-ti considerat ca' eu trantesc cu citate,dar..daca' din citate se deranjeaza',apoi din cuvintele mele..ce sa' mai spun.De fapt,eu asa am citit, ca' atunci cand vrei sa' spui ceva si sa' fie si in lumina lui Dumnezeu,este bine sa' vorbesti cu cuvintele celor care au trait cu marire in cuvantul Domnului. Prefer deci,sa' fiu considerat un prost,folosind citatele sfintilor parinti,decat sa' fiu considerat un destept ca' stiu sa' folosesc cuvintele din "mintea" mea.Imi pare rau ca' D-vstra' considerati ca' doar faptul ca o duceti bine cu sotul,este de ajuns pt. viata duhovniceasca'.Eu consider ca' iubirea mea,pt. altul, se arata' si atunci cand sunt batjocorit,umilit si batut...iubire ce o pot avea in Dumnezeu,pt. Dumnezeu si cu Dumnezeu. Va' intreb,mai exista' pe lume, un om care sa' se urce pe cruce pt. noi. Oare nu stiti Fericirile ,care spun : "Fericiti cei ce plang ca' aceia se vor mangaia"..ca sa' nu mai spun de cei prigoniti. Am observat ca spunem...avem credinta', avem cunostinta'....dar intrebarea avem Dumnezeu,cand se va pune. Credeti ca daca' sunt barbat,gata sunt din aceeasi tabara', imi pare rau.Eu nu am spus decat,sa' va rugati pt. cel care va' face sa' suferiti....ca sa' descoperiti iubirea in Dumnezeu. Doamna'...ma' bucur ca sunteti intr-o familie unita' si a-ti fost crescuta' exemplar...haideti sa' primim si noi(cei ca mine) acest spirit ,sa' spun asa. Ca' daca' incepem sa' ne "lovim" in cuvinte,sau in pricepere (cum se vor ,unii,afisand asa o lectie de gramatica',de parca' am fi pe site-ul Domnului Pruteanu,Domnul sa'-l odihneasca' ),nu facem decat bucurie celui ce abia asteapta' sa' vada' vrajba' intre oameni. Eu nu fug de responsabilitate,pt. cei care vor sa'-mi dea o palma', ii astept in Eforie N, unde locuiesc,le dau si adresa exacta'...nu e problema', o palma ,2 trece..dar .." ce va da omul in schimb pt. sufletul sau"..cuvintele Arh.Cleopa Ilie.

''Nu vom fi invinuiti,cand vom muri pentru ca nu am facut minuni, nici pentru ca n-am patruns inaltele taine ale teologiei, nici pentru ca n-am ajuns sa dobandim contemplatia, ci cu adevarat vom da seama lui Dumnezeu de ce n-am plans mereu.''

...poate ca' lacrima aceea lasata' in suferinta' de unii(unele) mai strege din pacatele lor,nu credeti!?

in nadejdea ca cuvantul meu sa' nu mai indispuna'...va' doresc numai Bine.
Reply With Quote
  #92  
Vechi 07.06.2011, 10:15:11
umilul umilul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.11.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 175
Implicit Iertati-ma !

Citat:
În prealabil postat de OanaMari Vezi mesajul
Este mai mult de un an de zile de cind am aflat de o relatie a sotului meu cu o persoana mai invirsta decit el. Stiu sigur de aceasta relatie si nu stiu cum sa procedez pentru ca imi este teama de reactia care v-a avea, acuzindu-ma pe mine ca nu fac altceva decit sa ii gasesc motive. Cel mai dureros este ca din familie il incurajeaza la aceasta relatie fiind intermediari la relatia lor. Cu toate ca inainte, avea o parere proasta despre aceasta persona socotindo o profitoare. Nu stiu cum sa procedez deoarece, noi am mai avut perioade de neintelegere si intotdeauna familia m-a scos vinovata. Am credinta inn Dumnezeu ca un sfat bun imi v-a iesi in cale.
Din cate am citit din cele scrise de d-voastra cred ca sunteti suficient de matura sa luati decizii intelepte si singura, si asta nu o spun cu rautate, ci cu intelegere fata de problema pe care o aveti. Parerea mea e ca nu trebuie sa va fie teama de ce reactie va avea si sa discutati ca intre soti ceea ce ati auzit; sa rezolvati problema cat mai repede. Nu puteti sta in minciuna, nici o femeie si nici un barbat cu capul pe umeri nu poate asa ceva, daca intradevar exista dragoste intre cei doi soti (asa ar trebui sa fie). Rugati-va Domnului si Mantuitorului nostru Iisus Hristos, precum si Maicii Domnului, sa va dea intelepciunea necesara pentru a putea iesi din acest necaz. Pace tuturor si iertati-ma daca v-am gresit !!!
Reply With Quote
  #93  
Vechi 07.06.2011, 13:51:18
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de OanaMari Vezi mesajul
Este mai mult de un an de zile de cind am aflat de o relatie a sotului meu cu o persoana mai invirsta decit el. Stiu sigur de aceasta relatie si nu stiu cum sa procedez pentru ca imi este teama de reactia care v-a avea, acuzindu-ma pe mine ca nu fac altceva decit sa ii gasesc motive. Cel mai dureros este ca din familie il incurajeaza la aceasta relatie fiind intermediari la relatia lor. Cu toate ca inainte, avea o parere proasta despre aceasta persona socotindo o profitoare. Nu stiu cum sa procedez deoarece, noi am mai avut perioade de neintelegere si intotdeauna familia m-a scos vinovata. Am credinta inn Dumnezeu ca un sfat bun imi v-a iesi in cale.
Daca tu nu ai curajul sa te exprimi, sa spui verde in fata omului de langa tine, ce iti convine...si ce nu, cred ca nimeni nu te poate ajuta, pentru ca astfel esti doar un figurant in viata ta.

Incearca sa fii mai spontana, si cum nu iti convine ceva...sa spui ferm ce ai pe suflet, si sa nu te mai gandesti la ce ar spune ceilalti...ci la ce ai tu de spus.

Si daca unii ar crede ca tu ai cauta nod in papura, ce??!!!
Reply With Quote
  #94  
Vechi 07.06.2011, 15:30:36
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de machho Vezi mesajul
Imi pare rau ca' D-vstra' considerati ca' doar faptul ca o duceti bine cu sotul,este de ajuns pt. viata duhovniceasca'.
Nu ai dumneata de unde sa stii ce consider eu si ce nu.
Citat:
În prealabil postat de machho Vezi mesajul
Eu consider ca' iubirea mea,pt. altul, se arata' si atunci cand sunt batjocorit,umilit si batut...iubire ce o pot avea in Dumnezeu,pt. Dumnezeu si cu Dumnezeu.
Am vazut asta cand o colega de forum v-a spus DOAR ca nu sunteti coerent in exprimare si i-ati raspuns "plin de iubire" astfel:
Citat:
În prealabil postat de machho Vezi mesajul
nici nu vei vedea, si nici nu era nevoie sa' intelegi,pt. ca' oricum esti copila'(daca' mai esti!!?)... la cei 17 ani ai tai...esti de seama copilului meu...si nu cred ca' tu si cu mine ,avem ceva de discutat.......
''mintea este ochiul sufletului"... si la tine este inca "gaura' .. Cei de jos nu pot pricepe mintea “nebunului întru Hristos”,
Citat:
În prealabil postat de machho Vezi mesajul
...poate ca' lacrima aceea lasata' in suferinta' de unii(unele) mai strege din pacatele lor,nu credeti!?
Sa stai langa un sot bolnav si sa-l ingrijesti pana in ultima clipa rugandu-te si SUFERIND ca un caine langa el,rabdand chinul de a-l vedea in neputinta, crescand si copiii singura pe langa toate astea, ESTE UNA si sa stai sa te bata sotul mar ca a venit de la amanta si era supa fierbinte, E ALTA si se numeste cretineala/prostie asta din partea sotiei, nicidecum induhovnicire!!!
Reply With Quote
  #95  
Vechi 07.06.2011, 15:50:42
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de machho Vezi mesajul
Toti cei pe care ii cunoasteti ,au divortat deoarece fiecare si-au cautat "poftele" sa' spun asa, nici unul dintre ei nu a vrut sa' sufere...si din experienta' va' spun ca' de ce tie frica' ,de aia nu scapi.
Nu stiu ce experienta aveti si nici nu ma intereseaza. Dar pledoaria generala pe care o tineti pro-suferinta-degeaba nu are suport nici logic,nici uman, nici duhovnicesc.Daca vreti sa suferiti degeba, luati o caramida si articulati-va tare una peste ochi. Si suferiti. Si eu va intreb, credeti ca va mantuieste suferinta asta INUTILA? Asa este si cu ramasul intr-o casnicie unde sotul este violent sau/si practica adulterul.O suferinta INUTILA! Si inevitabila resemnare care a ucis si ultima speranta! Mergeti la Zoo si studiati PRIVIREA animalelor aflate in custi. Credeti ca o astfel de privire ar trebui sa aibe o sotie?
Reply With Quote
  #96  
Vechi 07.06.2011, 17:44:13
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Nu stiu ce experienta aveti si nici nu ma intereseaza. Dar pledoaria generala pe care o tineti pro-suferinta-degeaba nu are suport nici logic,nici uman, nici duhovnicesc.Daca vreti sa suferiti degeba, luati o caramida si articulati-va tare una peste ochi. Si suferiti. Si eu va intreb, credeti ca va mantuieste suferinta asta INUTILA? Asa este si cu ramasul intr-o casnicie unde sotul este violent sau/si practica adulterul.O suferinta INUTILA! Si inevitabila resemnare care a ucis si ultima speranta! Mergeti la Zoo si studiati PRIVIREA animalelor aflate in custi. Credeti ca o astfel de privire ar trebui sa aibe o sotie?

Bun, sa facem o distinctie intre cazurile de mai sus in care e vorba de bataie si inselare sistematica si alte cazuri mai usoare, in care unitatea si fericirea familiei poate fi usor restaurata prin intelegerea si rabdarea sotiei care nu este nici batuta nici mintita sistematic.

Deci, daca sotul greseste o singura data, o faza trecatoare, martusiseste si isi cere scuze, il iertati?
Reply With Quote
  #97  
Vechi 07.06.2011, 22:25:45
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Parerea mea

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Bun, sa facem o distinctie intre cazurile de mai sus in care e vorba de bataie si inselare sistematica si alte cazuri mai usoare, in care unitatea si fericirea familiei poate fi usor restaurata prin intelegerea si rabdarea sotiei care nu este nici batuta nici mintita sistematic.

Deci, daca sotul greseste o singura data, o faza trecatoare, martusiseste si isi cere scuze, il iertati?
Eu(vorbesc doar in numele meu) sigur ca-l iert, dar nu trec peste asta, deci daca il iert asta nu inseamna ca il mai doresc alaturi in acea casnicie.Il iert , as cauta sa-l inteleg dar nimic nu m-ar mai tine langa el. Prima palma e mai grea si daca ajunge sa mi-o dea, nimeni si nimic nu-mi garanteaza ca nu mai urmeaza la un moment dat si un pumn, si pana la urma o bataie in toata regula etc..Dar de ce sa ma loveasca? Dar de ce sa ma insele? Daca eu fac tot posibilul sa nu ajungem acolo si totusi se ajunge, inseamna ca eu nu sunt ceea ce el are nevoie pentru a fi un barbat implinit si fericit si linistit in casnicie.Si decat sa ajungem sa ne transam, mai bine ne despartim civilizat la primul incident "nevinovat".

Deci pentru mine nu exista "faza trecatoare", "o singura data","isi cere scuze", "marturiseste"..A jurat in fata lui Dumnezeu ca ma va iubi si respecta pana moartea ne va desparti, apoi asa sa faca, ca asa fac si eu. Sa stea TREAZ (in stare de trezvie)toata viata si sa nu greseasca in aceste privinte.Punct.Daca nu poate, ii doresc succes cu alta.Inca un punct.:-)

Last edited by Melissa; 07.06.2011 at 22:37:57.
Reply With Quote
  #98  
Vechi 08.06.2011, 00:26:25
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Eu(vorbesc doar in numele meu) sigur ca-l iert, dar nu trec peste asta, deci daca il iert asta nu inseamna ca il mai doresc alaturi in acea casnicie.Il iert , as cauta sa-l inteleg dar nimic nu m-ar mai tine langa el. Prima palma e mai grea si daca ajunge sa mi-o dea, nimeni si nimic nu-mi garanteaza ca nu mai urmeaza la un moment dat si un pumn, si pana la urma o bataie in toata regula etc..Dar de ce sa ma loveasca? Dar de ce sa ma insele? Daca eu fac tot posibilul sa nu ajungem acolo si totusi se ajunge, inseamna ca eu nu sunt ceea ce el are nevoie pentru a fi un barbat implinit si fericit si linistit in casnicie.Si decat sa ajungem sa ne transam, mai bine ne despartim civilizat la primul incident "nevinovat".

Deci pentru mine nu exista "faza trecatoare", "o singura data","isi cere scuze", "marturiseste"..A jurat in fata lui Dumnezeu ca ma va iubi si respecta pana moartea ne va desparti, apoi asa sa faca, ca asa fac si eu. Sa stea TREAZ (in stare de trezvie)toata viata si sa nu greseasca in aceste privinte.Punct.Daca nu poate, ii doresc succes cu alta.Inca un punct.:-)
Vezi ca te contrazici, incepi sa spui ca il ierti si pe urma de fapt ca nu, si asta dupa o greseala care poate fi doar un hop trecator intr-o casnicie, impingand in fatza un soi de filosofie care se vrea o scuza/rationalizare a unei iubiri limitate si conditionate de ceea ce primesti.

Macar sa recunoastem ca la asta se rezuma intelegerea iubirii si sa nu mai impingem in fatza exemple de femei indelung malatrate si inselate, mai bine ne-am scandaliza de limitele noastre nu problemele altora.
Reply With Quote
  #99  
Vechi 08.06.2011, 01:09:03
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Cred ca problema se pune in temeni care implica starea spirituala a sotiilor.Daca sunt credinciosi este mai mult decat probabil ca vor sta departe de inselat si violenta;daca nu sunt credinciosi atunci faptele lor au urmari lumesti"ochi pt ochi".
Cea mai dificila este poate casatoria intre mixti spiritual,unde cel credincios se va lasa martirizat tocmai in ideea de a intoarce si celalalt obraz.

La teorie sunt foarte buna,inteleg foarte bine ca pot exista cazuri de sacrificii care merg la extreme si ca iertarea si lipsa mandriei(acceptarea tradarii,inselarii si batjocorei)chiar exista la unele persoane.

Eu nu stiu daca as putea sa traiesc in aceste conditii,adica nu sunt convinsa ca insusi Dumnezeu imi cere asta in casatorie;daca biserica dezleaga casatoria pe motiv de adulter de ce n-ar dezlega-o si pe motiv de violenta?
Violenta pune in pericol vieti,fie ca este vb de violenta verbala care conduce la devieri de comportament,stari de panica,depresie si suicid-fie ca este vb despre violenta fizica din care iti poti gasi sfarsitul(imaginati-va o femeie insarcinata batuta bestial).

Ne cere Dumnezeu sa murim la propriu sau sa murim incet intr-o casatorie toxica?Nu este indeajuns ca oamenii sunt total diferiti inca de la nastere si nu vor avea toti aceleasi sanse?
Adica uratii,bolnavii,saracii si cei mai inceti mintal nu au deja"o cruce"?
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 08.06.2011 at 01:17:23.
Reply With Quote
  #100  
Vechi 08.06.2011, 08:46:01
machho's Avatar
machho machho is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.08.2010
Locație: Eforie N
Religia: Ortodox
Mesaje: 39
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Nu stiu ce experienta aveti si nici nu ma intereseaza. Dar pledoaria generala pe care o tineti pro-suferinta-degeaba nu are suport nici logic,nici uman, nici duhovnicesc.Daca vreti sa suferiti degeba, luati o caramida si articulati-va tare una peste ochi. Si suferiti. Si eu va intreb, credeti ca va mantuieste suferinta asta INUTILA? Asa este si cu ramasul intr-o casnicie unde sotul este violent sau/si practica adulterul.O suferinta INUTILA! Si inevitabila resemnare care a ucis si ultima speranta! Mergeti la Zoo si studiati PRIVIREA animalelor aflate in custi. Credeti ca o astfel de privire ar trebui sa aibe o sotie?
Doamne!!! ...citesc si ma'-ntreb!?? Doamne oare mortilor vei face minuni. Stimata' Doamna'...in primul rand ca acest site nu este unul de literatura',cine este priceput in asta,sa' intre pe astfel de ..., si sa'-si arate marinimia intelepciunii lui. " ps.89.. invata'-ne Doamne sa' socotim zilele noastre ,ca sa' ne indreptam inimile spre intelepciune "

Doamna'...stiti ca' cei ce n-au ce face..citesc ce fac altii.Poate ca daca' timpul acela il folosim in rugaciune,aflam...cine au fost Sfintii Serafim de Sarov si Siluan Athonitul. Primul a stat o mie de zile in genunchi in fatza icoanei Maicii Domnului ,al doilea era prost Doamna',adica' nu avea carte,era un rau,un bataus.Dar ei l-au cunoscut pe Dumnezeu,pe Iisus Hristos..atat de adanc l-au cunoscut ,cum oamenii care se cred destepti nu au cum sa' atinga' niciodata' astfel de "mireasma" .Cititi Doama', si apoi intreptati lumea, pe mine ,pe altul ca mine. A-ti simtit vreodata' ca va' curg lacrimi la rugaciune!?,sau va intreb postul de miercuri sau vineri are prioriate in viata D-vstra'!?. Ascultati-l si cititi-l pe pr.Calistrat Chifan..Taina Faradelegii.El spune acolo asa : nimeni din cei ce nu se sacrifica' din mancatul carnii,nu poate intelege pe cel nebun in Hristos.V-ati luat de mine cu mistoul la citatul me "cei de jos nu pricep mintea nebunului in Hristos", nu ma deranjat acel misto,ca' nu m-a lovit pe mine. Cititi Doamna' si ve-ti vedea ca Dumnezeu, nu ne va intreba ce scoala' avem , ce pricepere sau ce meserie,sau cat de buni am fost la pat sau ce masini avem.Ne v-a intreba de smintelile care le aducem prin cuvintele noastre(char si pe acest site),ne v-a intreba unde a fost lacrima noastra' la rugaciune, si de ce am fugit de suferinta'....cand EL a facut din toate acestea,numai din iubire pt. oameni. Imi spuneti D-vstra' ca tin pledoarie,va' rog!!!! ,poate a-ti trecut de multe ori pe la tribunal( o fi meseria D-vstra')...dar,eu nu am nimic in comun cu aceasta' "tehnica' " ,stiind ca intr-o zi voi da socoteala' pt. cuvantul meu. Stiti Doamna' ca sunt oameni care nici nu stiu sa' scrie,dar inima lor e la Dumnezeu si n-ar jigni pe nimeni nici macar cu cuvantul(aruncat asa la misto).Cititi-l pe Arsenie Papacioc,sau vizionati pe youtube,sa' vedeti ce spune....spune asa: "iubitilor,de toate am facut in viata',dar nimic nu mi-a adus folos sufletului meu,asa cum mi-a adus suferinta". Da,Doamna' suferinta a fst cea care m-a adus mai aproape de Dumnezeu,si-i Multumesc Domnului pt.asta. Sa' va' spun ceva ce mi s-a intamplat duminica trecuta'in biserica'..: multa' lume,bine imbracati,grasunei,vorbareti..etc, eram cu fiul meu intr-un colt..se apropie o femeie cu copilul ei,frumos imbracata',dar cu fusta la nivelul genunchilor...eu ma' gandeam,cum sa' stea in genunchi pe gresia rece a bisericii...eee!! m-am inselat, a fost singura care nu si-a menajat genunchii,si i-a strivit de gresie..cand altii,stateau pe bancute(nefiind poate chiar asa bolnavi)....catre sfarsit,cand am vazut inca' un om care prefera' sa'-si striveasca' genunchii,aveam un sentiment de credinta' mult mai adanc,imi venea sa' merg si sa'-i spun ..lasati-ma sa' pup acei genunchi,intr-u care v-ati ostenit.Credinta,nu se face la televizor,sau pe acest site...nu!!,credinta o cunoasteti doar in suferinta',indiferent pt. cine sau pt. ce suferi. A-ti spus undeva...' nici macar duhovnicie '...Doamna',duhovnicia nu o facem in cuvinte sau pe scaun...o facem din strivirea inimii,din ascultare,din post si multa' rugaciune. Nu vad la D-vstra' sa' cunoasteti ceva din strivirea inimii,din moment ce ,pe mine ma' luati la misto,si nu ma' acceptati asa cum sunt(sau tipa care se credea crestina', si face corectii gramaticale.....coerente,sa'-i folosesc cuvantul)...ascultare,cunoaste-ti cele 10 porunci ale Domnului!?...Da!?..."iubeste pe aproapele tau ca pe tine insuti".. ori poate nu suntem aproape ca distanta'...dar inaintea Domnului toti suntem la fel ,prosti si destepti, saraci si bogati..ca' Dumnezeu face sa' rasara' soarele si peste cei drepti si peste cei pacatosi. Citatul D-vstra' ''O senzatie e mult mai apropiata de Dumnezeu decat o idee despre El!'',ar trebui sa' va arate calea,lumina.Este un citat tare drag mie...inainte de a mai judeca pe altii (mai ales gramatical,ceva stupid),sau pt. cuvintele lor ca "pledoarie" sau pt. suferinta lor...cred ca ar trebui sa' fiti atenta' la acea..''senzatie". Haideti sa' ne acceptam unul cu altul ,asa cum suntem...precum bogatii se pot mantui prin saraci...asa si desteptii se pot mantui prin cei prosti...nu credeti!?....cercetati,precum D-vstra' ati afirmat,ca omul are voie sa' cerceteze... ''Doamne daruieste lumii intregi sa' te cunoasca' in Duh Sfant,ca sa' cunoasca' bunatatea si iubirea Ta"....cu respect,Doamne ajuta'.
"Am vazut pe multi oameni cazand in pacat din pricina vorbelor lor, insa aproape pe nimeni din pricina tacerii". Sfantul Ambrozie

Last edited by machho; 08.06.2011 at 08:51:33.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Un sfat? silent assasin Generalitati 24 30.03.2011 22:24:41
Vasile cel Mare - un sfant intelept si milos NECTARIE Generalitati 3 04.01.2011 16:20:48
un sfat intelept pentru tineri teodora21 Nunta 12 05.01.2010 23:18:22
La multi ani prietenului nostru intelept cristiboss(Cristian) tigerAvalo9 Generalitati 30 28.12.2008 15:49:41
Un Parinte intelept Laurentiu Mari Duhovnici si predicile lor 3 16.09.2008 23:03:08