Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 29.06.2011, 21:30:52
addavv addavv is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.12.2010
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 72
Exclamation

Citat:
În prealabil postat de uncopil Vezi mesajul
O puteti citi ca pe o opera de fictiune, dar si pt a va informa asupra altor puncte de vedere pentru a putea combate anumite erezii din discutiile cu altii "crestini".

Nu te supara, te rog, dar sfatul tau e complet gresit.
E riscant sa faci asta, o carte religioasa nu poate fi citita ca o opera de fictiune. Mai ales atunci cand nu ai pregatire teologica.
E asa de usor sa fii influentat, nici nu-ti dai seama cat de usor este ...

De exemplu, mie mi s-a intamplat sa citesc niste opinii si argumente (vizavi de un anume subiect) ale unor ortodocsi de stil vechi. Exact asa am gandit: "Ce rau imi poate face ?! Doar eu stiu ce cred si sunt convinsa". La finalul lecturii ma simteam confuza, a trebuit sa-mi zgaltai capul la propriu ca sa fuga ideile ce-mi dadeau tarcoale. Am inchis imediat situl cu pricina pentru ca mi-am dat seama cat de slaba sunt si ca nu trebuie sa fac "teste" din astea cu mine.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 30.06.2011, 05:48:21
machho's Avatar
machho machho is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.08.2010
Locație: Eforie N
Religia: Ortodox
Mesaje: 39
Smile ...''nu voi m-ati ales pe Mine,ci Eu v-am ales pe voi...''

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Cu o carte "mai speciala" vei reusi, poate, sa-l impresionezi (adica sa-i atragi atentia, egofilic, asupra ta - stiu eu daca o sa-i placa asta preotesei?...).

Impresioneaza-l printr-o viata crestina de inalta tinuta! E cel mai frumos cadou pentru un duhovnic. ll odihneste.

Pentru un duhovnic ortodox, ziua de nastere e in fiecare zi cand copiii sai duhovnicesti il odihnesc prin lucrarea virtutilor crestine. Intru mantuire.
..subscriu acestor cuvinte din Dumnezeu,...probabil ca' invatarea unui psalm sau o rugaciune doar pt. cinstirea zilei de nastere a duhovnicului,ar fi de ajuns.Daca' eu asi fi......mi-asi dori astfel de cadouri,eventual daca' ai o relatie mai apropiata',l-ai putea invita ca de ziua lui,sa' mergeti impreuna' sa' impartiti ceva dulciuri unor copii de la orfelinat,sau organizeaza' un picnic cu astfel de copii si apoi ofera'-i invitatia ca o cinste de ziua lui,sa' vina' impreuna' cu fam. sa, ca sa' va' vorbeasca' despre Dumnezeu,despre viata sa de parinte,despre voi. Domnul sa' binecuvanteze,aceasta' parere a mea,daca' tu consideri ca este una cu folos....Doamne ajuta'
Reply With Quote
  #53  
Vechi 01.07.2011, 22:13:41
uncopil uncopil is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 27
Implicit

Cu cadoul a iesit foarte bine...imi pare rau pentru cei care s-au indoit...
Reply With Quote
  #54  
Vechi 13.07.2011, 10:49:34
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de uncopil Vezi mesajul
Nu este nici o ambitie personala, ci doar dorinta de a bucura o persoana. Ce e rau in asta?
atata vreme cat ptr a bucura o persoana o intristezi pe alta e lucru rau.
Mare grija cu cadourile , mai ales daca parintele e tanar.
daca cadoul tau provoaca neplaceri in familia parintelui, mai bine lasa-l, caci iti este mai de folos.

Ai mare grija cu dna preoteasa, sa nu o superi prin gestul tau ca nu cumva acest lucru sa se resfranga negativ aspura ta mai tarziu (sa nu se gaseasca alta femeie care sa se inghesuie sa faca cadouri sotului tau,in conditiile in care acest lucru te-ar deranja pe tine).

Parerea me a e ca ar fi bineplacut un dar de care sa se poata bucura toata familia.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!

Last edited by lore86; 13.07.2011 at 10:56:08.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 13.07.2011, 11:23:54
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de uncopil Vezi mesajul
Nu am si nici nu cred ca am nu stiu ce pregatire teologica. Dar cred ca fiecare om are o samanta de creier=>discernamant=>poate distinge realitatea de fictiune.
Discernamantul nu vine fara cunostinta, fara pregatire.

Citat:
Si daca te gandesti ca acea carte care urmeaza sa o citesti este fictiune si ai credinta, nu prea cazi.
Inca o data, nu poti deosebi fictiunea teologica de realitate daca nu ai pregatire teologica.

Daca adventistii iti zic ca doar de la Constantin cel Mare s-a sarbatorit duminica in locul sabatului, cum poti tu sa-i contrazici daca nu stii o iota de istorie bisericeasca?

Ah, ca poti sa le respingi afirmatia doar pe criteriul ca sunt adventisti si vor musai sa-ti bage sabathul in cap?
Atunci foarte bine ai putea nici sa nu le primesti cartile, ce sa mai le si citesti.

Sa stii ca diavolul este foarte smecher, nu o sa-ti bage niciodata pe gat o minciuna evidenta, o sa te hraneasca doar cu miere si o singura picatura de otrava in ea, este de ajuns..

Citat:
La fel as putea zice ca daca citesti un roman, o nuvela orice, de ex. "La tiganci" o sa crezi cu tarie ca lucrurile acelea chiar s-au intamplat.
Si cum poti sa demonstrezi cuiva mai credul ca nu s-au intamplat?

Citat:
Lasati fratilor toate credintele babesti si fiti precum copiii, cu suflet curat si inocent, nu stapanit de diavol!
Recomandarea Bisericii de a nu citi carti eretice nu este "credinta babeasca".

O gasesti in catehism, pune mana si citeste ca sufletul curat si inocent care crezi ca e asa accesibil (sau ca il ai deja) ai s-ar putea sa se dovedeasca cam iluzoriu..

Apropo, stii care sunt cei 3 mari dusmani ai sufletului?
Reply With Quote
  #56  
Vechi 02.08.2011, 22:12:25
uncopil uncopil is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 27
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
atata vreme cat ptr a bucura o persoana o intristezi pe alta e lucru rau.
Mare grija cu cadourile , mai ales daca parintele e tanar.
daca cadoul tau provoaca neplaceri in familia parintelui, mai bine lasa-l, caci iti este mai de folos.

Ai mare grija cu dna preoteasa, sa nu o superi prin gestul tau ca nu cumva acest lucru sa se resfranga negativ aspura ta mai tarziu (sa nu se gaseasca alta femeie care sa se inghesuie sa faca cadouri sotului tau,in conditiile in care acest lucru te-ar deranja pe tine).

Parerea me a e ca ar fi bineplacut un dar de care sa se poata bucura toata familia.
Nu asta era scopul, de a intrista pe cineva. E foarte greu sa intelegi o situatie(nu mi-o luati in nume de rau, nu o spun cu rautate) cand nu sti background-ul. Si nu, pr nu e tanar, e deja bunic, dar de curand. Pana la urma am rezolvat cu ceva pentru dansul separat si un tort din care au mancat toti, deoarece preoteasa nu ii facuse si nici nu avea de gand.

Sa stiti ca daca poti face ceva pentru un om care sa-l bucure, orice varsta ar avea nu ar trebui sa dai inapoi.

PS.: D-na preoteasa e foarte asemanatoare la fire cu mama mea, deci stiu ff bine cam cum se pune problema. Si oricum, daca o deranjeaza ceva, e de moment pentru ca ii trece repede si datorita parintelui.
Oricum, multumesc de sfat!
Reply With Quote
  #57  
Vechi 02.08.2011, 22:20:04
uncopil uncopil is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 27
Implicit

@AlinB

N-am vrut sa va supar cu post-ul meu, ci doar, vad religia si tot ce are legatura cu Dumnezeu putin diferit de dvs. Cred ca un exemplu concludent pentru a intelege la ce ma refer este sa luam aminte la taranii nostri, oameni simpli, muncitori, fara prea multa carte in ei, dar cu o credinta nemaipomenita. Sa stiti ca Sf. Traditie s-a pastrat si datorita lor.
Eu cred doar ca Dumnezeul nostru nu este unul absurd care sa ne puna piatra de poticnire la tot pasul, ci unul bun si milostiv, iar noi suntem cei care ne complicam existenta.
Cat despre sufletul meu, caruia vad ca i-ati facut o radiografie amanuntita deja, nu, nu este si nici nu-l cred a fi curat si inocent. Al meu e napadit de pacate grele, dar nadajduiesc ca cu multa pocainta si stradanie, incununate de mila Domnului, toti vom ajunge precum copiii, pentru ca a unora ca acestia este Imparatia Cerurilor.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 02.08.2011, 22:22:51
uncopil uncopil is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 27
Implicit

Imi cer iertare, din nou, daca am suparat pe cineva cu post-urile mele, eu mi-am expus punctul de vedere, fiecare om gandeste diferit, iar pe un forum ne expunem parerea.

Departe de mine a fost gandul de a supara pe cineva, toti gresim, unii mai mult, altii mai putin! Nu va impietriti inima!

Harul Domnului nostru Iisus Hristos si dragostea lui Dumnezeu-Tatal si impartasirea Sfantului Duh sa fie cu voi cu toti!

Si sa aveti post folos!

Doamne ajuta-ne tuturor!
Reply With Quote
  #59  
Vechi 03.08.2011, 00:43:31
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de uncopil Vezi mesajul
@AlinB

N-am vrut sa va supar cu post-ul meu, ci doar, vad religia si tot ce are legatura cu Dumnezeu putin diferit de dvs. Cred ca un exemplu concludent pentru a intelege la ce ma refer este sa luam aminte la taranii nostri, oameni simpli, muncitori, fara prea multa carte in ei, dar cu o credinta nemaipomenita. Sa stiti ca Sf. Traditie s-a pastrat si datorita lor.
Eu cred doar ca Dumnezeul nostru nu este unul absurd care sa ne puna piatra de poticnire la tot pasul, ci unul bun si milostiv, iar noi suntem cei care ne complicam existenta.
Cat despre sufletul meu, caruia vad ca i-ati facut o radiografie amanuntita deja, nu, nu este si nici nu-l cred a fi curat si inocent. Al meu e napadit de pacate grele, dar nadajduiesc ca cu multa pocainta si stradanie, incununate de mila Domnului, toti vom ajunge precum copiii, pentru ca a unora ca acestia este Imparatia Cerurilor.

Dumnezeu nu pune pietre de poticnire dar noi punem cand preferam sa facem lucruri la infierbantare si ambitie in loc sa le judecam la rece in prealabil, sa evitam literatura sectara cum recomanda Biserica, zicand ca stim noi sa discernem desi pregatire teoretica nu, duhovniceasca nu, etc..

Deci pana la urma..noi dam cu stangul in dreptul, nu Dumnezeu ne pune piedica.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 03.08.2011, 13:32:51
misteria
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de uncopil Vezi mesajul
In curand va fi ziua de nastere a parintelui meu duhovnic, de care sunt foarte apropiata si legata si v-as cere parerea ce sa-i iau. Cred totusi ca cea mai buna optiune e o carte deoarece e un om care citeste foarte mult(aici e cam problema, nu stiu ce carte as putea sa-i iau) si stiu ca de carti se bucura tot timpul.
Asa ca....propuneri de carti?(As vrea sa fie ceva mai special)
Multumesc anticipat!
Doamne ajuta!
Daca ai banutei destui ii poti oferi o iconita pictata pe lemn...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Va cer un sfat Dreamm Generalitati 20 12.07.2011 09:46:19
Un sfat? silent assasin Generalitati 24 30.03.2011 22:24:41
un sfat va rog monacu Impartasania (Taina Euharistiei) 14 25.03.2011 15:01:31
Un sfat va rog potoceanc Generalitati 33 07.09.2010 00:44:39
un sfat de la voi pacifistul Generalitati 19 14.10.2008 19:30:25