Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #131  
Vechi 01.10.2012, 11:35:50
Gracchus's Avatar
Gracchus Gracchus is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.04.2011
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 119
Implicit

Asa este:)
__________________
”Ființele raționale au fost înzestrate de Dumnezeu cu liberul arbitru, astfel încât nu suferă nici un fel de constrângeri în a se mișca după bunul lor plac în plan spiritual și în sfera moralității. Atât îngerii cât și oamenii înclină spre bine sau spre rău ca rezultat al unei dispoziții și decizii strict personale. Această libertate a lor este cel mai mare dar pe care l-au primit de la Dumnezeu.”
Reply With Quote
  #132  
Vechi 01.10.2012, 13:30:08
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Doar dacă nu cumva este Sf. Neagoe Basarab, către fiul sau Teodosie. :)
La asta ma gandeam si eu, desi nu am gasit citatul pe google.
Reply With Quote
  #133  
Vechi 01.10.2012, 19:27:52
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Ma bucur că am ghicit :) ... să caut un citat acum.

"Eu am cunoscut odata o femeie, sotia poetului Ioan Alexandru, care avea vreo patru facultati si vreo cateva doctorate, crestea cinci copii, nu se machia, nu se farda, nu cheltuia bani pe nu-stiu-ce tip de haine, in schimb avea o anume stiinta de a se impodobi cu o naframa sau alta, dintr-o regiune sau alta a tarii… incerca sa traiasca asa in anumite momente de sarbatoare, si reusea. Vedeti bine, era o femeie cu multe facultati – iar pe atunci nu se faceau multe facultati, ca astazi. Nici nu aveai voie sa faci a doua facultate! Și am mai cunoscut o preoteasa, care avea si ea doua facultati, si care a crescut si ea cinci copii si, toata viata, a vandut lumanari la biserica."

Last edited by mirela.t; 01.10.2012 at 19:32:16.
Reply With Quote
  #134  
Vechi 01.10.2012, 20:32:59
Gracchus's Avatar
Gracchus Gracchus is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.04.2011
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 119
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Ma bucur că am ghicit :) ... să caut un citat acum.

"Eu am cunoscut odata o femeie, sotia poetului Ioan Alexandru, care avea vreo patru facultati si vreo cateva doctorate, crestea cinci copii, nu se machia, nu se farda, nu cheltuia bani pe nu-stiu-ce tip de haine, in schimb avea o anume stiinta de a se impodobi cu o naframa sau alta, dintr-o regiune sau alta a tarii… incerca sa traiasca asa in anumite momente de sarbatoare, si reusea. Vedeti bine, era o femeie cu multe facultati – iar pe atunci nu se faceau multe facultati, ca astazi. Nici nu aveai voie sa faci a doua facultate! Și am mai cunoscut o preoteasa, care avea si ea doua facultati, si care a crescut si ea cinci copii si, toata viata, a vandut lumanari la biserica."
Cred ca este dintr-o conferinta a parintelui Nicolae Tanase....
http://www.razbointrucuvant.ro/2012/...rie-televizor/
__________________
”Ființele raționale au fost înzestrate de Dumnezeu cu liberul arbitru, astfel încât nu suferă nici un fel de constrângeri în a se mișca după bunul lor plac în plan spiritual și în sfera moralității. Atât îngerii cât și oamenii înclină spre bine sau spre rău ca rezultat al unei dispoziții și decizii strict personale. Această libertate a lor este cel mai mare dar pe care l-au primit de la Dumnezeu.”
Reply With Quote
  #135  
Vechi 01.10.2012, 20:49:11
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Gracchus Vezi mesajul
Cred ca este dintr-o conferinta a parintelui Nicolae Tanase....
http://www.razbointrucuvant.ro/2012/...rie-televizor/
Așa este. Ai cuvântul în continuare !
Reply With Quote
  #136  
Vechi 01.10.2012, 21:06:40
Gracchus's Avatar
Gracchus Gracchus is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.04.2011
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 119
Implicit

"Cunoasterea este antidotul temerii. Intelepciunea incepe prin ati pune intrebari..."
__________________
”Ființele raționale au fost înzestrate de Dumnezeu cu liberul arbitru, astfel încât nu suferă nici un fel de constrângeri în a se mișca după bunul lor plac în plan spiritual și în sfera moralității. Atât îngerii cât și oamenii înclină spre bine sau spre rău ca rezultat al unei dispoziții și decizii strict personale. Această libertate a lor este cel mai mare dar pe care l-au primit de la Dumnezeu.”
Reply With Quote
  #137  
Vechi 01.10.2012, 21:30:34
viorels's Avatar
viorels viorels is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.06.2011
Mesaje: 15
Implicit Originea și cauzele păcatului

1. ORIGINEA ȘI CAUZELE SUFERINȚEIimages
images
--------------------------------------------------------,
Calea mântuirii care duce la viața veșnică este strâmtă și grea (Matei 7, 14). Aceasta este arătată atât prin exemplul Sfânt al Domnului nostru Iisus Hristos cât și prin Sfânta Lui învățătură. Domnul le-a spus ucenicilor Săi și celor ce L-au urmat că în lume, adică în viața pământească, necazurile vor avea (cf. Ioan 16, 33; 15, 18; 16, 2-3). (...) De aici înțelegem limpede că tristețea și suferința sunt îngăduite de Dumnezeu în timpul vieții pământești pentru adevărații Săi slujitori " (Episcopul Ignatie Briancianinov, Arena). Dar de ce se întâmplă acestea toate? De ce suferința și bolile care ne însoțesc, sunt, îngăduite" pentru noi? Învățătura Sfinților Părinți ne arată cum trebuie înțeleasă suferința în contextul stării primului om creat și apoi a căderii lui în păcat. Dintru început nu a existat suferință, nici boală, nici moarte în lume. Omul era, străin păcatului, necazurilor, grijilor și nevoilor firești " (Sfântul Simeon Noul Teolog, 45).

Dacă Adam și Eva nu ar fi păcătuit, ar fi ajuns la ce mai desăvârșită slavă și, scihmbați fiind s-ar fi apropiat de Dumnezeu (...), iar bucuria și desfătarea de care ne-am fi umplut atunci, prin comuniunea dintre noi, ar fi fost cu adevărat de negrăit și dincolo de cugetarea omenească" (Ibid.). Și dacă n-ar fi existat suferință, n-ar fi existat nici boală și prin urmare, n-ar fi existat nici moatea. Dar, atunci când omul a fost ademenit și înșelat de către diavol. (...) Dumnezeu s-a apropiat de om, așa cum se apropie un doctor de un bolnav" (Sfântul Ioan Gură Aur, a zis... Dumnezeu S-a pogorât în Eden, în răcoarea serii și a strigat: Adame, unde ești? (Fac. 3, 9). Prima Lui manifestare față de om după săvârșirea păcatului nu a venit ca din partea unui Judecător răzbunător, ci ca din partea unui Doctor înțelept în căutarea pacientului Său, fiind că Dumnezeu, când află un păcătos, nu se gândește cu să-l facă pe om să plătească, înaintea Sa. Dumnezeu voiește să-l vindece pe om de păcate făcându-l sănătos și bun" (Sfântul Ioan Gură de Aur, (Ibid.) Omul, făptura, cedase ispitei de fi ca și Dumnezeu Creatorul -ceea ce este împotriva oricărei rațiuni sau posibilități. Acest prim păcat a adus cu sine nu, îndumnezeirea", ci suferința boala și moartea - și nu din întâmplare", ci dintr-o rațiune îndreptătoare: pentru ca omul să poată înțelege neîdoit că el nu poate fi, ca Dumnezeu".

Deaceea, Doctorul ceresc, a predat trupul [omului nesfârșitelor suferințe și boli, pentru ca omul să învețe chiar din firea sa că nu trebuie să primească, niciodată acest gând în inima sa" adică să nu dorească să fie omul ca Dumnezeu". (Sfântul Ioan Gură de Aur, zice: Dumnezeu a zis Evei: în dureri vei naște copii (Fac. 3, 16). Iar lui Adam: blestemat va fi pământul pentru tine! Cu osteneală să te hrănești din el în toate zilele vieții tale. (...) În sudoarea feței tale îți vei mânca pâinea ta, până te vei întoarce în pământul din care ai fost luat (Fac. 3,17-19).

Este foarte important să înțelegem acest lucru încă de la început, dacă nu vom pricepe acest adevăr despre omul căzut, nici din ceea ce ne învață Sfinții Părinți nu va mai avea vreun înțeles. Pe de altă parte, dacă înțelegem acete aspecte, vom fi în stare să aflăm multe, alte lucruri despre noi înșine. Îl vom putea cunoaște pe Dumnezeu, slăvindu-L ca, Creator" (Sfântul Vasile cel Mare, zice..., păcatul naște răul, iar răul naște suferința - scrie prf. Andreyev; chiar dacă Adam și Eva ne-au adus acestă suferință, totuși pentru noi, este o binecuvântare, deoarece ne determină să ne dăm seama, cât de vătămătoare este necredința în Dumnezeu, atât pentru sufletele cât și pentru trupurile noastre" (Apologetică creștină ortodoxă).
Reply With Quote
  #138  
Vechi 01.10.2012, 21:31:06
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Gracchus Vezi mesajul
"Cunoasterea este antidotul temerii. Intelepciunea incepe prin ati pune intrebari..."
Emerson?...

Dacă da, să ramânem la cunoaștere, cu un nou citat :

"Sunt totdeauna gata să învăț, deși nu-mi place oricând să fiu învățat."

(la asta pot să subscriu și eu :))

Last edited by mirela.t; 01.10.2012 at 21:33:29.
Reply With Quote
  #139  
Vechi 02.10.2012, 15:39:55
Gracchus's Avatar
Gracchus Gracchus is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.04.2011
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 119
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Emerson?...

Dacă da, să ramânem la cunoaștere, cu un nou citat :

"Sunt totdeauna gata să învăț, deși nu-mi place oricând să fiu învățat."

(la asta pot să subscriu și eu :))
Winston Churchill.
Se pare ca suntem singurii care mai comenteaza pe aci
__________________
”Ființele raționale au fost înzestrate de Dumnezeu cu liberul arbitru, astfel încât nu suferă nici un fel de constrângeri în a se mișca după bunul lor plac în plan spiritual și în sfera moralității. Atât îngerii cât și oamenii înclină spre bine sau spre rău ca rezultat al unei dispoziții și decizii strict personale. Această libertate a lor este cel mai mare dar pe care l-au primit de la Dumnezeu.”
Reply With Quote
  #140  
Vechi 02.10.2012, 18:08:23
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Gracchus Vezi mesajul
Winston Churchill.
Se pare ca suntem singurii care mai comenteaza pe aci
Ba nu, si oricum eu va citesc mereu. ;-)

Cine a zis: 'Singura diferenta intre mine si un nebun este ca eu nu sunt nebun.'?
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Recunoasteti persoana VladCat Generalitati 745 20.10.2016 17:32:52
Citatul din Biblie care v-a marcat viata florina_drossu Despre Sfanta Scriptura 51 24.04.2014 20:33:38
Ce intelegeti prin citatul acesta Marcel_Ionut Spiritualitatea ortodoxa 10 03.11.2012 16:24:26
Recunoasteti acest cantec? colaps Generalitati 4 22.06.2010 22:48:21