Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #311  
Vechi 27.09.2012, 22:11:59
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile De mici sa ne deprindem a ne ruga !

Tatal Nostru , rostita la doi anisori . . .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #312  
Vechi 30.09.2012, 23:15:55
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

"ce este rugaciunea?

a te ruga pentru cineva
înseamnă
a-i îmbrăca sufletul cu carnea ta
a-i încălzi inima cu suflarea ta
a-i hrăni ființa cu viața ta
a-l vizita în temnița sa lăuntrică
a-l găzdui peste noapte în inima ta…
a te ruga pentru cineva
înseamnă
a-i oferi lui Dumnezeu trupul
cu care
să-l poată iubi…"(de Marius Iordachioaia)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #313  
Vechi 02.10.2012, 14:46:37
viorels's Avatar
viorels viorels is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.06.2011
Mesaje: 15
Implicit Rugăciunea Sfântului Ioan Damaschin înainte de SF. Împărtășanie.

Înaintea ușilor casei Tale stau și de gândurile mele cele rele nu mă depărtez. Ci, Tu, Hristoase Dumnezeule, care ai îndreptat pe vameșul și ai miluit pe Cananeancă, și ai deschis tâlharului ușile raiului, deschide-mi Stăpâne Doamne și mie păcătosului, îndurările iubirii Tale de oameni mult milostive Doamne și mă primește și pe mine, cel ce cu sfială vin să mă ating de Tine, ca pe primește-mă Stăpâne al meu ca pe desfrânata și pe cea cu scurgere de sânge. Că aceasta atingându-se de Tine de marginea hainei Tale prea line a luat tămăduire, iar aceea cuprinzând preacuratele Tale picioare, a dobândit iertare de păcate. Iar eu ticălosul, întreg Trupul Tău cutezând a-l primi, să nu fiu ars, de focul păcatelor mele ci primește-mă Stăpâne al meu ca și pe dânsele și-mi luminează mie simțurile cele sufletești, arzându-mi mie păcătosului, toate fărădelegile și păcatele mele. Pentru rugăcinile celei ce mai presus de fire Te-a născut pe Tine Hristoase Dumnezeul nostru, și ale puterilor cerești, că binecuvântat ești Stăpâne Doamne Dumnezeule, în vecii vecilor. Amin.
Reply With Quote
  #314  
Vechi 04.10.2012, 17:45:31
viorels's Avatar
viorels viorels is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.06.2011
Mesaje: 15
Implicit Sfăntul părintele nostru ioan scăraru 1.

1). Rugăciunea, după însușirea ei, este legătura (trăire --coexistența, contopirea într-o singură existență) și unirea omului cu Dumnezeu; iar după lucrarea ei este stare de pace, împăcarea cu Dumnezeu, maica și fiica lacrimilor, mila pentru păcătoși, pod peste ispite, zidul despărțitor față de necazuri, curmarea luptelor, lucrarea îngerilor, hrana tuturor celor fără de trup, bucuria viitoare, lucrarea fără de sfârșit, izvorul virtuților, mijlocitoarea și pricina darurilor, izbânda nevăzută, hrana sufletului, luminarea minții, securea deznădejdii, dovada nădejdii, nimicirea lanțurilor tristeții, bogăția monahilor, comoara isihaștilor, împuținarea, (treptată, până, la anulare a) mâniei, oglinda izbăvirii, arătarea măsurii (la care ajunge omul), arătarea stării (sau a orânduirii duhovnicești), vestitoarea celor viitoare (a răsplătirilor) și semnul proslăvirii. Pentru cel ce se roagă cu adevărat instrument de întrajutorare, tribunal divin tronul Domnului.

Sf. Atanasie

Rugăciunea, săvârșită, așa cum trebuie, cu dorință arzătoare către Dumnezeu și cu plăcere sufletească, are în sine acea însușire bună, care înalță mintea omului la Dumnezeu, o scoate în întâmpinarea Creatorului sau, o unește cu El o unește cu desăvârșirea. Iar lucrurile ei sunt nenumărate. Ea face ca lumina să stea în picioare și să nu se dărâme din pricina mulțimii păcatelor, săvârșite de om în fiecare zi. Ea artage iubirea lui Dumnezeu, care ne miluiește. Ea este maica lacrimilor și fiica lor, deoarece face ca omul să înceapă să verse lacrimi înaintea lui Dumnezeu, iar lacrimile iarăși îl obligă pe om să se roage.
Reply With Quote
  #315  
Vechi 04.10.2012, 19:32:05
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Citat:
În prealabil postat de viorels Vezi mesajul
1). Rugăciunea, după însușirea ei, este legătura (trăire --coexistența, contopirea într-o singură existență) și unirea omului cu Dumnezeu; iar după lucrarea ei este stare de pace, împăcarea cu Dumnezeu, maica și fiica lacrimilor, mila pentru păcătoși, pod peste ispite, zidul despărțitor față de necazuri, curmarea luptelor, lucrarea îngerilor, hrana tuturor celor fără de trup, bucuria viitoare, lucrarea fără de sfârșit, izvorul virtuților, mijlocitoarea și pricina darurilor, izbânda nevăzută, hrana sufletului, luminarea minții, securea deznădejdii, dovada nădejdii, nimicirea lanțurilor tristeții, bogăția monahilor, comoara isihaștilor, împuținarea, (treptată, până, la anulare a) mâniei, oglinda izbăvirii, arătarea măsurii (la care ajunge omul), arătarea stării (sau a orânduirii duhovnicești), vestitoarea celor viitoare (a răsplătirilor) și semnul proslăvirii. Pentru cel ce se roagă cu adevărat instrument de întrajutorare, tribunal divin tronul Domnului.

Sf. Atanasie

Rugăciunea, săvârșită, așa cum trebuie, cu dorință arzătoare către Dumnezeu și cu plăcere sufletească, are în sine acea însușire bună, care înalță mintea omului la Dumnezeu, o scoate în întâmpinarea Creatorului sau, o unește cu El o unește cu desăvârșirea. Iar lucrurile ei sunt nenumărate. Ea face ca lumina să stea în picioare și să nu se dărâme din pricina mulțimii păcatelor, săvârșite de om în fiecare zi. Ea artage iubirea lui Dumnezeu, care ne miluiește. Ea este maica lacrimilor și fiica lor, deoarece face ca omul să înceapă să verse lacrimi înaintea lui Dumnezeu, iar lacrimile iarăși îl obligă pe om să se roage.
De folos cele postate de tine .
Doamne ajuta !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #316  
Vechi 04.10.2012, 21:19:44
viorels's Avatar
viorels viorels is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.06.2011
Mesaje: 15
Implicit Psalmul 87

Doamne Dumnezeul mântuirii mele, ziua am strigat și noaptea înaintea Ta. Să ajungă rugăciunea mea înaintea Ta; pleacă urechea Ta spre ruga mea, Doamne. Că s-a umplut de rele sufletul meu și viața mea de iad s-a apropiat. Socotit am fost cu cei ce se pogoară în groapă; ajuns-am ca un om neajutorat, între cei morți slobod. Ca niște oameni răi ce dorm în mormânt, de care nu Ți-ai mai adus aminte și care au fost lepădați de la mâna Ta. Pusu-m-au în groapa cae mai de jos, întru cele, întunecate și în umbra morții. Asupra mea s-a întărit mânia Ta și toate valurile Tale le-ai adus peste mine. Depărtat-ai pe cunoscuții mei de la mine, ajuns-am urâciune lor. Închis am fost și n-am putut ieși. Ochii mei au slăbit de suferințe. Strigat-am către Tine Doamne, toată ziua întins-am către Tine mâinile mele. Oare morților vei face minuni? Sau cei morți se vor scula și Te vor lăuda pe Tine? Oare, va spune cineva în mormânt mila Ta și adevărul Tău în locul pierzării? Oare se vor cunoaște întru întuneric minunile Tale și dreptatea Ta în pământ uitat? Iar eu către Tine, Doamne am strigat și dimineața, rugăciunea mea Te va întâmpina. Pentru ce, Doamne lepezi sufletul meu și întorci fața Ta de la mine? Sărac sunt în osteneli din tinerețile mele; înălțat am fost dar m-am smerit și m-am mâhnit. Peste mine a trecut mânia Ta și înfricoșările Tale m-au tulburat. Înconjuratu-mau ca apa toată ziua și m-au cuprins deodată. Depărtat-ai de la mine pe prieten și pe vecin, iar pe cunoscuții mei din cauza ticăloșiei mele.
Reply With Quote
  #317  
Vechi 07.10.2012, 20:11:54
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

CUVINTE VII : Parintele Arsenie Boca
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #318  
Vechi 11.11.2012, 21:03:41
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

- Ce este rugaciunea, parinte?
- Rugaciunea este totul, de fapt. Rugaciunea... Inima ta in inima lui Dumnezeu! Educatia aceasta a prezentei inimii tale in inima lui Dumnezeu. Indiferent ce vorbesti, rugaciunea este o tacere adanca si o stare dincolo de inchipuirea omeneasca. O vorbire cu Dumnezeu, dar nu cu vorbe omenesti. Ne depaseste cu totul... Rugaciunea este necesara, rugaciunea este viata noastra.

- Poate sa o dobandeasca omul fara vreun parinte duhovnicesc?
-Absolut! Eu o intrebam pe mama mea cand dadea oaia din picior inainte de culcare: de ce da oaia din picior? Iar mama-mi zicea: se inchina, mama... Vasazica, eu de ce sa nu ma-nchin? Dumnezeu ne-a facut singur, numai pentru El, nu putea sa nu ne inzestreze cu ceva prin care sa tinem legtura cu El. Rugaciunea nu inseamna numai a vorbi, rugaciunea este un fapt permanent - ma cheama asa, si ma cheama asa, si pe trotuar, si in padure, tot asa ma cheama, cum ma cheama, deci ma cheama crestinul cutare..."

(Par. Arsenie Papacioc)
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #319  
Vechi 13.11.2012, 22:32:09
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Maine , 14 noiembrie , il praznuim pe Sfantul Grigorie Palama , de pe urma caruia ne-au ramas multe si insemnate scrieri de folos , printre care si textul pe care o sa-l reproduc care se refera la "rugaciunea neancetata " - rugaciunea mintii si a inimii.
Iata textul selectat :
Dumnezeu, cunoscătorul celor ascunse, vede rugăciunea minții tale și o răsplătește cu daruri arătate și mari. Pentru că aceasta este rugăciunea adevărată și desăvârșită și ea umple sufletul de harul dumnezeiesc și de darurile (harismele) duhovnicești. Căci cu cât închizi mirul mai mult în vas, cu atât vasul răspândește mai multă mireasmă. Așa e și cu rugăciunea: cu cât o întipărești mai mult în inima ta, cu atât o umple mai mult de harul dumnezeiesc. Fericiți sunt cei ce se obișnuiesc cu acest lucru ceresc, căci cu el biruiesc orice ispită de la dracii cei răi, precum și David a biruit pe îngâmfatul Goliat (I Împ. 17, 51). Cu ea sting poftele fără rânduială ale trupului, precum și cei trei tineri au stins văpaia cuptorului (Dan. 7, 25-26). Cu această lucrare a rugăciunii minții îmblânzesc patimile, precum și Daniel a îmblânzit leii sălbatici (Dan. 6, 18 urm.). Cu ea coboară roua Sfântului Duh în inima lor, precum a coborât Ilie ploaia în Carmel (III Împ. 18, 45).
Această rugăciune a minții este cea care urcă până la tronul lui Dumnezeu și se păstrează în cupe de aur ca să fie tămâiat cu ea Domnul, precum zice Ioan Cuvântătorul de Dumnezeu în Apocalipsă: “Și douăzeci și patru de bătrâni au căzut înaintea Mielului, având fiecare alăute și cupe de aur pline de tămâie, care sunt rugăciunile Sfinților” (Apoc. 5, 7). Această rugăciune a minții este o lumină care luminează totdeauna sufletul omului și aprinde inima lui cu flăcările iubirii lui Dumnezeu. Ea este o verigă care ține uniți și împreunați pe Dumnezeu și omul. O, har neasemănat al rugăciunii minții! Ea face pe om să fie totdeauna în convorbire cu Dumnezeu. O, lucrare cu adevărat minunată și deosebită! Să fii deodată cu oamenii trupești și să te afli cu Dumnezeu în chip înțelegător. Îngerii nu au glas material, ci cu mintea lor aduc lui Dumnezeu doxologia neîncetată. Aceasta este lucrarea lor. Ei îi este închinată toată ființa lor.
Deci și tu, frate, când intri în cămara ta și închizi ușa, sau când mintea ta nu sare de colo până colo, ci intră în inima ta și simțurile tale sunt întărite, și nu sunt pironite de lucrurile lumii acesteia, și pe lângă aceasta te rogi totdeauna cu mintea ta, Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu miluiește-mă pe mine păcătosul, te faci asemenea cu sfinții îngeri; și Tatăl tău, care vede rugăciunea ta tainică, pe care o aduci în ascunsul inimii tale, te va răsplăti cu mari daruri (harisme) întru arătare. Și ce bun mai mare și mai bogat poți să afli decât acesta, de a te afla, cum am spus, împreună cu Dumnezeu în chip înțelegător și de a fi în convorbire neîncetată cu El? Căci fără El nu poate să fie vreodată vreun om fericit nici aici, nici în cealaltă viață.
Drept aceea, frate, oricine ai fi, când iei în mâinile tale cartea aceasta și, citind-o, vei cerca folosul ei în sufletul tău, te rog cu căldură, adu-ți aminte să faci și o rugăciune către Dumnezeu, cu un “Doamne miluiește”, pentru păcătosul suflet al aceluia care s-a ostenit cu această carte și al aceluia care a cheltuit ca să o tipărească. Căci aceștia au mare nevoie de rugăciunea ta, ca să afle mila dumnezeiască pentru sufletul lor și tu pentru al tău. Fie, fie !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #320  
Vechi 21.11.2012, 22:03:48
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Rânduiala de rugăciune la vremea postului nașterii domnului

DIMINEAȚA

L - Acatistul Domnului Iisus Hristos
M - Acatistul Maicii Domnului – Bucuria tutror necăjiților
M - Acatistul Domnului Iisus Hristos
J - Acatistul Sfântului Acoperământ al Maicii Domnului
V - Acatistul Domnului Iisus Hristos
S - Acatistul Bunei Vestiri a Maici Domnului
D - Acatistul Sfintei Treimi

SEARA

L – Canonul de umilință și cel de pocăință
M – Paraclisul Maicii Domnului
M - Canonul de umilință și cel de pocăință
J - Paraclisul Maicii Domnului
V - Canonul de umilință și cel de pocăință
S - Paraclisul Maicii Domnului
D - Canonul de umilință și cel de pocăință

Pr. Corneliu Miroslav, starețul Mănăstirii Călui



Întărește-mă Doamne, și transformă frica și durerea mea în pace și bucurie.
Alungă Doamne, toate gândurile care nu vin de la Tine, Dumnezeul meu, și nici din dreptatea Ta.
Coboară-mă în lumina Ta și mă luminează.
Amin.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Intrebare Importanta ggmarius Generalitati 5 19.07.2011 10:26:09
puterea rugaciunii mihaisepo Rugaciuni 5 24.02.2011 15:11:06
Puterea rugaciunii Rodica50 Generalitati 20 02.02.2011 11:19:37
o nelamurire importanta padrevicentiu Generalitati 5 12.09.2007 10:07:11